Timsah Arena ne zaman biter?

Coronavirüs süreci bir kez daha bizlere neyi öğretti?

Home sweet home yani Evim Güzel Evim
Sıkılsak da zevk almayı öğretti…
Kainat için ‘ev’ kavramı her zaman önemlidir.
Peki spor kulüpleri için ne kadar önemlidir?
Herkesten ‘çok’ cevabını duyuyor gibiyim…
Bursaspor için ‘ev neresi’ diye sorduğumda büyük çoğunluğun ‘Atatürk Stadyumu’ cevabını vereceğini düşünüyorum.
Orası elbette efsane ikametgah olarak kalbimizde yer alacak…
Çünkü o statta hep mutluluk gözyaşları var…
Ne tesadüftür ki, Bursaspor’un o iki vahim küme düşme olayı da Atatürk Stadyumu’nda gerçekleşmedi. Biri Sakarya öbürü ise Malatya olmuştu…
5 Şubat 2011’de vuruldu ilk kazma Büyükşehir Belediye Stadyumu’na…
Nam-ı diğer Timsah Arena
32 firma başvurdu biri kazandı…
Yıkması kolay yapması çok zordu
Eksik gedikleriyle oldu olmadı derken,
21 Aralık 2015’te resmen açıldı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın katılımıyla…
Merhum İbrahim Yazıcı’nın temelini attığı stadı Recep Bölükbaşı açtı…
Başlama vuruşunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı maçta Türkiye Şöhretler Karması’nda Rüştü Reçber, Ömer Çatkıç, Ali Tandoğan, Alpay Özalan, Ogün Temizkanoğlu, Ömer Erdoğan, Hakan Ünsal, Soner Tolungüç, Tarık Daşgün, Celil Sağır, Tayfur Havutçu, Evren Turhan, Serhat Akın, Hami Mandıralı, Fatih Tekke, Ayhan Akman ve Ahmet Dursungibi isimler forma giydi.
Bursa Şöhretler Karması’nda ise Nevzat Dinçbudak, Ersel Uzgur, Turan Şen, Erkan Özbey, Ümit Şengül, Tunahan Akdoğan, Cemal Vardar, Beyhan Çalışkan, Çetin Kahraman, Bahtiyar Yorulmaz, Okan Yılmaz, Yılmaz Türker, Erdinç Kayhan, Kadir Çattık, Erkan Öncel, Ahmet Suphi Evke, Hüseyin Hürsoy, Ali Aköz, Vedat Vatansever, Fettah Can ve Mümin Kaşmer yer aldı.
Aradan 4.5 yıl geçti…
Bursaspor’un stadı hala eksik…
Serkan Yetişmişoğlu ile gerçekleştirdiğimiz ‘EvdeKal’anlara Futbol ile “Evden Süper Futbol” yayınlarında iki efsane isim aynı tespiti yaptı…
Şampiyon kadronun unutulmazlarından Ali Tandoğan üzüntüsünü paylaştı…
“Stat açılışında şampiyon Bursaspor’un kadrosunda olamadım, şöhretler karmasında yer aldım… Timsah Arena’daki ilk golü de Bursaspor’a karşı ben attım… İçim burkuldu…”
Geçtiğimiz günlerde ağırladığımız efsane golcü Ercüment Şahin de aynı tondan yürüdü: “Ben ve hak eden diğer arkadaşlarım stadın açılışına davet edilmedik. Başkaları uygun görüldü. Çağırılmadığım için çok üzgünüm… Bizler de o formayla önemli başarılar elde ettik. Orada olmamız lazımdı…”
Atatürk Stadyumu’nu değerli kılan şey sadece kupalar, galibiyetler veya sevinçler değildi… Manchester United, Valencia, Glasgow Rangers, Dundee United, Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe veya Trabzonspor‘un da gelmesi değildi…
Vefaydı… Kurum hafızasıydı…
İşte Timsah Arena’daki eksik tuğla da vefadır…

Anı duvarının gerçekten adını yaşatması için eksik parça Vefa tuğlasıdır. Bu parça yerine monte edilmeden o stadyumun inşaatı tamamlanamaz…
Timsah Arena o vefa tuğlası da yerine yerleşince tamamen hazır hale gelir…

12 Yorum Onay bekleyen yorum yok

   1. @Anıl yorumuna yanıt olarak

    Anil kardesim.
    Bizim sözümüz yapılana değil yikilana.
    Madem ki bu kadar paramız vardı keşke stadı yerinde ve aynı adıyla yeniden yapabilseydik.
    Şöyle otuz otuzbesbin kişilik akıl almaz bir stad iyi olurdu.
    Hem daha az hatta yarı yarıya maliyeti olurdu ve hem de her maçta tek bir koltuk bile boş kalmaz taraftar olarak namimiz yürürdü be kardesim.
    Tamam bugüne kadar sadece ekrandan gördüğüm ve büyük gurur duyduğum yeni stadımiz var fakat bir turlu dolmuyor bitirilemiyor.
    Neymiş bu yeni stad.
    Taraftarda da stad ta da o eski ruh kalmadı.
    Baksana kac yıl oldu adını bile koyamadik.
    Bir Eskişehir kadar olamadık.
    Yanlış anlama kardesim seni eleştirmiyorum.
    Sadece fikrimi yazdım.
    Dediğim gibi yeniden yapılan herşey başımızın üstüne.
    Hizmeti geçenlere teşekkürler.

    7
    2
    1. @16 BS 224 Texas yorumuna yanıt olarak

     Kardeşim nasıl sın ??? Güzel yazmışsın ağzına yüreğine sağlık. Biliyorsun uzun zamandır şehir dışında yaşıyorum. . Ara sıra BURSA ya geliyorum. .. Birkaç ay önce işim vardı BURSA ya geldim. . Hallettim işlerimi bayağı boş zamanım vardı. . Çocuk luk arkadaş larım la buluştum. Güldük eğlendik. . Daha sonra eğitmen olan arkadaşımın işi vardı ATATÜRK kapalı spor salonunda gençler güreş seçmeleri vardı beni oraya davet etti. Bende kıramadım gittim. .İşi bayağı uzun sürdü. . Bende müsade isteyip Yıkılan ATATÜRK stadının olduğu yerleri gezdim. . Şu an yapılan millet bahçesi ni iyice görme fırsat ım oldu. . Kafam ı kaldırıp sağ tarafa baktığımda kültür parkın girişini gördüm. ..yani park yanında park yapmışlar. . İnan kardeşim canım o kadar yandı ki kenarda oturup bir sigara yaktım Çocukluğumun gençliğimin geçtiği stad ne hale getirilmişti …O kadar üzüldüm ki kelimeler yetmez. . Daha sonra çocuklar ım sağolsun ads maçına bilet aldılar gitme fırsatı buldum ve gittim. . İnan bir tuhaf oldum. .. Eski stadla yeni stadın arasında dağlar kadar fark vardı. . Bazı değer ler kalmamış. .Şimdi … ATATÜRK stadını yıkmazdın onu bir şekilde korurdun ufak tefek dokunuşlarla eski stadı modern hale getirebilirdiniz .. Yine orada maçlar oynanırdı. .. Haa yeni stad yapılırmıydı yapılırdı. . Yeni stad ta büyük maçlar milli maçlar uluslararası maçlar oynanırdı. .. Şimdi ne oldu ??? Dolmayan bir stad. . İşin garibi yeni stadın yanına bir de hastahane yapıyorlar. . Millet yeni stad ta gooool diye bağıracak hastahane deki hasta canı ile uğraşacak. .. Bir önceki yazımda dediğim gibi yeni stad ta ruh yok ruh. .. Kal sağlıcakla kardeşim. …

     8
     4
  1. @ATOM KARINCA yorumuna yanıt olarak

   ona bakarsan atatürk stadının yeride altıparmak berbattı trafik oluyordu yerini değiştirdiler acemlere aldılar daha beter oldu abi şehrin göbeğine koyup millete hava atıyım derdine girdi altepe ne oldu çok kötü duruma düştük asıl mevkisi olan projesi yapılan köfteci yusufun arkasına yapılacaktı ama yapmadılar şunu söyliyim bizim ülke güzel çoğu ülkeden ama biz yaşamasını beceremiyoruz amerikada ve avrupanın bazı ülkelerin şehirlerinde çok güzel dizayn yapılarak altyapıları hazırlanarak yapılıyor en düşük az 200 m2 arsa üzerine yapıyorlar bahçeleri var garajları var adamlar yaşamasını biliyor burada gece kondu çok , bahçe yok , garaj yeri az ve bir yüksek bir alçak katlar çok ve rüşvet çok binayı kontrol eden memura biraz para ver görmezden gelir böyle bir ülkedeyiz geçmiştede 2000 önceside adam gibi hak eden işini yapana verirsen ülke kalkınır sözde müslümanız ama müslümanlığımızı doğru düzgün yaşamıyoruz taciz , dolandırıcılık , hırsızlık , argo vs vs say say bitmez

   13
   4
 1. “Şu timsah kafası bi bitsin siz görün o zaman bakalım kim durabilecek karşımızda” tarzı açıklamalar yapan pişmiş kelle belediyecilere ve onları başımıza musallat edenlere selam olsun. Hayırlı sahurlar.

  11
  4
  1. @Murat köşkdere yorumuna yanıt olarak

   yasaydı emin ol buna ilk önce bu kulübün atası sayılan rahmetli yazıcı karşı çıkardı.
   sevgili kardeşim bu stadın bir adı yok.
   endüstriyel futbolda parayı basan stadın isim hakkını alır.

 2. Kusura bakma sevgili yazar, şampiyonluk bizde ne ev bıraktı ne de yönetim, medya ve taraftar.
  Çünkü camia olarak o büyük başarıyı ne yazık ki hazmedemedik.
  Keramet statta değil zihniyette.
  Rahmetli Yazıcı, son senesinde Atatürk Stadınının kapasitesini arttırmasına rağmen 2.500 ortalamaya oynadı.
  Çare mi? Son 7 senede yönetimler, yerel medya ve taraftar ne yaptıysa, bundan sonra ki süreçte bunun tam tersini yapmalı.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu