Vakıfköy bir deryaydı ama o maden kurudu!

Bursa.com Spor Yazarı Mustafa Özkeskin'in köşe yazısıdır.

Bursaspor’un kurtuluşu alt yapıda diyorlar da son günlerde yapılan açıklamalara baktığımızda insan umutsuzluğa kapılıyor ve ‘nasıl olacak bu iş’ sorusu beynimizi kurcalıyor…

Çünkü 3.Lig’e düşen bu takım tamamen ‘yerli malı yurdun malı’ konsepti üzerine kurulmamış mıydı? Yeşil-beyazlı temsilcimizin bu sezon dibe vurmasını sadece oyuncu faktörünün yetersizliğine bağlamak doğru olmaz…

Sezon başında başkan ile yönetiminin istifası için imzaların toplandığı, dolayısıyla lige maddi yokluk nedeniyle kent dışı kampına çıkmadan, fizik ve mental açıdan laletayn hazırlanan bir takımdan bahsediyorsak orada farklı bir durum ortaya çıkıyor…

Geçen sezon Teknik Direktör Tahsin Tam’ın ligin startına kısa bir süre kala yaptığı değerlendirmeyi hatırlıyorum da; sevgili hocamız o dönem için U16-U17 yaş gruplarına yönelecekleri açıklamış ardından da eklemişti:

Maalesef alt yapının en kesat dönemine denk geldik!

Ardından futbolcu-kaptan-teknik direktör olarak Bursaspor’un unutulmazlarından Adnan Örnek’in bu konuda acı bir gerçeği şu sözlerle işaret etmişti bizlere: ‘Vakıfköy bir deryaydı ama ne yazık ki son 5-6 yılda o maden kurudu. Artık yıldız oyuncu çıkmıyor alttan!

Şimdi şapkayı önümüze koyup düşünelim…

Üstü tamamen bitmiş, ülke futbolunu destekleyen bir oyuncu fabrikası gibi nice cevherlerin yetiştiği alt yapısı tükenip gitmiş, gırtlağa kadar borca girmiş, transfer tahtası kilitlenmiş bir kulüp nasıl ayağa kalkacaktı ki?

Geçmişte katıldığım bir TSYD seminerinde konuşmacı olarak davet edilen Sergen Yalçın’ın beni etkileyen şu sözlerini not almıştım.

“Bir genç çıkıyor, oynuyor. Hemen ardından bir değerlendirme: ‘Bu çocukta iş var. Geleceğin yıldızı olur. Biraz zaman gerek.

Hayır; böyle yıldız olunmaz. Eğer futbolcu yıldızsa, oynadığı an kendini belli eder. Ve o anda yıldızı parlar…

Elhak doğru…

Sezon başında futbolun içinden gelen ve de alt yapıyı yakından takip eden dostlara sormuştum…

Aldığım yanıtların ortak noktası şuydu: Yetenekli, kapasitesi yüksek çocuklar var ama hepsinin zamana ihtiyacı var!

Anlayacağınız gençlik hepsinin başında duman…

Gerçekten de zaman yetmedi, bizleri kenarda köşe de pusuya yatmış bekleyen kaderin acı cilvesinin 3 Lig sillesi yüzümüze iniverdi!

13 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. kurur tabii varlık içinde yokluk bizimki. kaç milyonluk şehiriz. soyadlarına bakın bakalım altyapıdaki çocukların eski topçuların, yöneticilerin şunun bunun akrabası… bunlar yetmezmiş gibi altyapının başında yetersiz esnaftan hallice adamlar var. ne bekliyorsunuz ki bunlardan…bizden bir cacık olmaz.

  17
  2
   1. @Örnek yorumuna yanıt olarak

    Yazık ettiniz 8-10 sene önceki brezilyaya dunya sampiyonasina giden gençlerimize. Bir sonraki sezon kaptan dahil bir çok as topcuyu ya yedek yada kadroya almadınız. Onların yerlerine oynayanları da gördük maalesef. Maalesef hakettik bugünleri Bursaspor olarak, ama taraftarlar?

 2. Aci bir gercek daha Bursaspor super lige ancak 20 sene sonra cikar. Bursaspor icin bu sehirde her sey kullanildi son olarakda, futbol akli. Turk futbolu batik, kurumlar icler acisi, teknik heyetler bilgi boslugu, yonetimler soru isareti, taraftar desen futbol Ile alakasi yok. Evet aci ve gercek.

  13
  5
 3. ”Vakıfköy bir deryaydı ama o maden kurudu!” buyurmuş yazarımız.
  ne yazık ki o madeni kurutanlar en başta medya olarak siz. taraftar olarak ta maalesef biziz.
  son 10-15 senede kulübümüzün marka değerini düşürmek için elimizden geleni esirgemedik çok şükür!!!
  bu süre içinde hakarete uğrayan alt yapı oyuncularını saymaya kalksam sayıları 100 ü bulur.
  bu medya ve taraftar için ne yazsam boş, yazdıklarım duvara çarpıp yine bana geri dönüyor.
  İnşallah bir gün bu gençleri iterek, kakarak, oynayın lan! lar ile değil, sevgiyle, sabırla onlara güvenerek kazanacağımızı anlarız ya da öğreniriz.
  iyisi mi ben ”EĞİTİM ŞART!” deyip konuyu kapatayım…

  7
  1
  1. @hıdır ben yorumuna yanıt olarak

   Çok bilmiş kendini bursaspordan büyük gören kendini kaf dağında sanan taraftar kitlesinin sayesinde Bursaspor bu duruma düştü.. birde beceriksiz yönetimler sırf reklam için öne çıkmaya çalışanlar, İbrahim yazıcıya Ertuğrul sağlam a küfür edenler vicdanıniz rahatmi diyeceğim ama sizde vicdan yılki üzülün, 2011 senesinde superligte 3. Olmuş Bursaspor’u eleştirenler yönetimi futbolcuları teknik direktörleri eleştirenler vicdanınız rahat mı, birde kalkıp herşeyi siyasete yüklenenler burda mı vicdaniniz rahatmi bu Bursaspor seneye bal Ligi’nde ve orada senelerce kalacak çünkü çok Ahh aldınız çok…

 4. Her yıl alt yapıdan 11 futbolcu yetişecek olsa bile, Bursaspor’a bir faydası olmaz. İçimizdeki Bizanlılar köşeyi döner. Üstüne Bursaspor borçlanır.

  4
  1
 5. Yıllarca vakıf köye hizmet edecek çocuklarımızı emanet etmek için koştuk hakedenlerden çok kayrilan birilerinin akrabalarının blöften seçmelerle klübe eklendiğini gördük bursaspor için armaya hizmet edecek çocukların vakıfköy kapılarından ağlayarak donduklerine şahit olduk bu bu donen çocukların değil içeridekilerin vebali….

  4
  4
 6. Tahta açıldıktan sonra eski oyuncularımızı çağıralım. Sosyal medyada atıp tutmakla Bursaspor’lu olunmaz. Önümüzdeki iki yılı feda yılı diyelim. Şimdi oynamıyorlar olsa bile 2-3 ayda oynayacak hale gelirler. Hiç biri daha kırkında değil. Sercan, Volkan, Harun, Ozan İpek, Bekir Ozan Has, Özer… vs. Bir de Enver Cenk Şahin.. Güle oynaya 1.lige kadar çıkarız.

  2
  23
  1. @55timsah yorumuna yanıt olarak

   hepsi namaza başladı bir kısmı umre için hazırlık yapıyorlar bastonla gezeceklerneredeyse , mezara girse oradan bile çağıracaksınız

   8
   3
  2. @55timsah yorumuna yanıt olarak

   Biz bu Özerlerle Enverlerle düşmemiş miydik diye sorarlar adama ama az buçuk kafası çalışan insanlar..!!!
   Bi de Mustafa Er’le Emin geri gelsin de tam olsun…!!!
   Bizi bu boş beyinler yaktı ama hala anlayamadık…….

   10
   2

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu