Yazıcı İçini Döktü

Bursaspor'umuzun ''Olağan Divan Kurulu'' toplantısı Almira Otel'de yapıldı. Başkan İbrahim Yazıcı, toplantıda Divan Kurulu üyelerine kulübün mali yapısına ilişkin bilgiler verdi.

 

Kulübün 2010-2011 döneminde 31 milyon 854 bin lira gelirinin, 24 milyon 214 bin lira giderinin olduğunu ifade eden Yazıcı, bankada da 9 milyon lira parasının bulunduğunu söyledi.

 

Yazıcı, kulübün futbolculara, teknik heyete veya başka kişi ve kurumlara borcunun bulunmadığını dile getirerek, ''Göreve geldiğimizde 25 milyon borcu olan bir kulüp vardı. Bugün ise kasasında para olan bir Bursaspor var. Halen tenkit ediliyoruz. Bir dönem parasını alamadığı için futbolcular antrenmana çıkmıyordu'' diye konuştu.

 

Bugün basında yer alan bazı haberler olduğunu, ulusal bir TV kanalında Bursaspor'u adeta mahkeme edecek bir heyet kurulduğunu öne süren Yazıcı, bir dönem Bursaspor'da başkanlık yapan bir kişinin de devamlı kulübe davalar açtığını anlattı.

 

Yazıcı, 40 üyenin silinmesine ilişkin davanın Yargıtay'da olduğunu anımsatarak, şunları söyledi:

''Ben kendi kendime kayıt silmiyorum. Tüzük diyor ki; aidatını ödemezse üyelik silinir… Bunun ile ilgili 40 üyenin üyeliklerinin silinmesi var. Geçen seçimde 400 oy fark vardı. 40 kişinin silinmesi seçime etkili olur mu? Bu süreçle ilgili sezon sonunda görevi bırakacağım dedim, arkadaşlarımla görüştüm. Takım şampiyon olmuş, şehrin yüzde 99'u mutlu, yüzde 1'i mutsuz. Bu mutsuzlar başarıyı istemez, başarıyı kıskanır. Sonuçta devam etmeye karar verdim. Bursaspor buraya tesadüfi gelmedi, her şey tabelada yazılı. Bursaspor'un zirve takımı olduğunu herkese gösterdik. Bursaspor 4 yıl önce Ankara'da Macunköy diye bir statta maç yapıyordu. Bugün ise Şampiyonlar Ligi'nde mücadele ediyor. Böylesine çıkış yapan bir kulübün yöneticileri nelerle suçlanıyor.''

 

Bursaspor'un haksızlığa uğraması halinde her şeyini ortaya koyacağını, ancak kendisini övmek gibi bir üslubunun bulunmadığını kaydeden Yazıcı, yine göreve geldiklerinde Bursaspor'un uçan kuşa borcunun bulunduğunu, kulübün post makinesi dahi kullanamadığını belirtti.

 

BİR ARSADA 60-70 HACİZ

 

Yazıcı, Bursaspor'un bir arsasının üzerinde 60-70 tane haciz bulunduğunu, bu dönemde Bursa Valiliği'nce başlatılan kampanyada kulüp için 7 milyon lira toplandığını, bu paranın da yine Bursaspor'a kullanılması için ayrı bir hesaba aktarıldığını söyledi.

 

''O dönem kulüp hesabına yatan para hemen uçup gidiyordu'' diyen Yazıcı, şöyle devam etti:

''O parayı kulüp hesabına değil ayrı açılan bir hesapta tuttuk. Böyle giderken yabancı transferle ilgili yaşanan bir sorunda 1 milyon liranın üzerinde ödenmesi gereken bir para vardı. O süreçte kulübün paralarını başka hesapta topladık. Benim kullanmadığım başka bir hesabı kullandık. Bu hesaba da 'Bursaspor namına' diye yatırıldı. Faizleri bile Bursaspor'un hesabına girdi. Söz konusu arkadaşımız ise suç duyurusunda bulunuyor. Bursaspor'un menfaatlerini koruduk. Sakin görünüşümün altında hassas bir noktam var. Haysiyetimden asla ödün vermem. Kimse beni ve yönetim kurulumu yolsuzluk ve benzeri şeylerden suçlayamaz. Kaç kere denetimden geçtik, doğru neyse ortaya çıkar. Sezon başında bırakabilirdim ama inandım devam ettim. Siyasete gireceğim söyleniyor; 8 yıl milletvekilliği yaptım, girecek olsam kimseden izin almam. Bursaspor'un iyi gidişine çomak sokmak isteyenler var. 20 yıl önce başkanlık yaptım, o dönemde katlı otopark aldım. Halen kulübün başka kalıcı gelir getiren tesisi yok. Bursaspor, kalıcı gelir kaynakları yaratılmazsa buralarda tutunamaz. Bursaspor hep zirvede olmalı. Eski günlere dönmek ister misiniz?''

 

GÖĞÜS REKLAMI

 

Yazıcı, Bursaspor'un forma göğüs reklamı için her kapıyı çaldığını, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e bile mektup yazdığını, ancak şampiyon takıma yakışmayacak rakamlar önerildiğini bildirdi.

 

Önerilen küçük rakamları elinin tersiyle ittiğini belirten Yazıcı, ''Şampiyon takımın göğüs reklamının bir değeri vardır. Ortalama 1 milyon lira civarında teklif geldi. Büyük kulüplerin rakamları çok daha büyük. Bize eş olabilecek Trabzonspor'un bile forma reklamı 3,5 milyon lira. Bursaspor'un formasını ucuza satmam'' dedi.

 

''SAĞLAM İLE ANLAŞAMADIĞIMIZ KONU YOK''

 

Bir üyenin, ''Ertuğrul Sağlam'ın beyanatlarından rahatsız olmaya başladım. Bursaspor'un önüne geçmeye çalışıyor'' demesi üzerine diğer divan kurulu üyeleri tepki gösterdi.

 

Yazıcı, elde edilen derecelerin, şampiyonluğun yönetim, teknik heyet ve diğer tüm kesimlerin birbirleriyle uyumlu çalışması sonucu yakalandığını ifade ederek, ''Ertuğrul Sağlam ile çok iyi çalışıyoruz. En küçük saygısızlık veya başka bir hareketini görmedim. Anlaşamadığımız bir konu yok. İnşallah uzun süre burada olsun. Manchester United'ı 26 yıldır aynı teknik direktör çalıştırıyor. Bizde bu süreçte 26 teknik direktör değişmiş'' değerlendirmesinde bulundu.

 

Başka bir divan kurulu üyesinin, ''Başkan artık masaya yumruğunu vurma vakti geldi'' demesi üzerine Yazıcı, ''En kolay iş masaya yumruk vurmaktır. Ben frenimin patlamasından korkuyorum. Frenim patlarsa neler olacağını ben de bilmiyorum'' dedi.

 

Yazıcı, kendisine sürekli, ''Ara dönemde transfer var mı'' diye sorulduğunu, transferin zirveye oynayan bir takımın her zaman gündeminde olacağını, ara dönemde gerekenin yapılacağını söyledi.

 

Sözleşme yenilemeyen Eren Albayrak ve Muhammed Demir'e ilişkin bir soru üzerine Yazıcı, ''Bu genç oyuncularla aylar öncesinden konuştum. Bursaspor'da oynamak istemediklerini söylediler. Kimseyi zorla tutamayız. Tekrar konuşacağım. Bu oyuncularla ilgili önümüzdeki günlerde net bir sonuca varırız diye düşünüyorum'' diye konuştu.

 

Başka bir divan kurulu üyesinin, ''Kulübe emeği geçenlere plaket verilsin'' önerisi üzerine Yazıcı, yönetim olarak yakın bir dönemde bugüne kadar başkanlık, yöneticilik yapmış, basın mensupları, kulübe yardım eden ve reklam veren herkese bir otelde yemekli toplantı yapıp plaket vermeyi kararlaştırdıklarını kaydetti.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu