”Timsah Arena Bursa’nın geleceğini çaldı…”

Türkoğlu sözlerine şöyle devam etti.

“Bir toplum için en temel ihtiyaçların başında eğitim ve sağlık gelmektedir. Ancak sağlıklı ve eğitimli toplumlar geleceğe güvenle bakabilir. Bu nedenle hükümetlerin genel ve yerel idarelerin öncelikli görevleri toplumun bu en temel ihtiyaçlarını karşılamak yönünde olmalıdır. En azından eldeki imkanlar bu ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak öncelik tayini yapılıp kullanılmalıdır. 

TİMSAH ARENA EŞİTTİR 200 OKUL VEYA 20 HASTANE

Bursa’da yılan hikâyesine dönen Timsah Arena stadyumu 21 Aralık tarihi itibari ile açılacaktır. Ancak Bursa kamuoyunun bilmesi ve ders çıkarması gereken bazı gerçekler vardır. *Timsah Arenanın maliyeti ile ilgili çok çeşitli rakamlar konuşulsa da en düşük verilen rakam 500-600 Milyon TL’dir. *Bu rakamın karşılığı ise 24 derslikli tam donanımlı 200 okul demektir. *Yine bu rakamın karşılığı 100 yataklı tam teşekküllü 20 hastane maliyetine denktir.

Bursa’nın en önemli problemleri sıralamasında ilk akla gelen iki sorun eğitim ve sağlıktır. Bugün Bursa merkezde neredeyse okullarımızın tamamı ikili öğretim yapmakta ve sınıf mevcutları ortalama 32’dir. Öğrencilerimiz sabah namazından önce okula gitmekte, yatsı namazından sonrada 2 saat daha ders görmektedir. Okullarımızın gerekli hizmetli memur ve teknik donanım eksikleri diz boyudur. Okulların birbirleri arasındaki mesafesinden dolayı servis ücreti ödeyemeyen öğrenciler kilometrelerce yol yürümektedir. O nedenledir ki, Bursa eğitiminde son 15 yılda herhangi bir alanda kayda değer bir başarı gözükmemektedir. Eğitimde fırsat eşitliği ise tam anlamıyla Bursa’da hayaldir.

Sağlık alanı ise yine en problemli alan olup Bursa yoğun bakım hastalarını çevre illere göndermek zorunda kalmakta bazen normal muayene randevuları 15-20 gün sonraya verilebilmektedir. Acil servislerdeki kuyruklar ise tam bir utanç vesikasıdır.Hal böyle iken, kaynaklarımızın öncelik sıralaması yapılmadan keyfi kullanılması Bursa’nın geleceğini çalmaktadır. 

ŞEHRİN GELECEĞİ İLE İLGİLİ KARARLAR ŞEHRİN SAKİNLERİ İLE ALINMALIDIR

Timsah Arena; yeri, projesi, gerekliliği başta olmak üzere her şeyi ile Bursa kamuoyundan destek almamış tartışmalı bir projedir. Timsah Arena bütün Türkiye’nin aksine Belediye bütçesi ile yapılmak suretiyle Bursalıların alacağı hizmetin önüne geçirilerek inşa edilmiştir. Karar aşamasından bugüne kadar şehrin dinamikleri ile sivil toplum kuruluşları ve halkla mutabakat sağlanmamış bir nevi dayatma yapılmıştır. 

BURSA BİR DAHA BÖYLE KEYFİLİKLER YAŞAMAMALI

36 kez açılış tarihi verilen 1,5 yılda bitecek denilirken 5,5 yıl süren mevcut Atatürk Stadyumu 2008 yılında 10 milyon TL harcanarak UEFA kriterlerine uygun hale getirildiği halde bu stadyumu yapmak ve açmak tam anlamıyla bir keyfilik ve sorumsuzluk örneğidir. Yılda yalnızca 17 kez maç oynanacak bir stada Bursalıların geleceğinden çalarak 600 milyon TL yatırmak vicdanide değildir.

BU STAD BURSALILARA DERS OLSUN

Bursa’nın sorumluluk sahibi bir eğitim sendikası olarak maksadımız bundan sonra şehir ve insanımızı ilgilendiren temel ve önemli konularda yerel ve genel yöneticilerin keyfi davranmasına engel olmak ve karar mekanizmalarına toplumun bütün dinamiklerinin katılması gerekliliğine dikkat çekmektir. Saygılarımızla…” dedi

kent16.com

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu