Herr Daum!..

Konyaspor maçı sonrası stat dışında canlı yayında olduğum sırada, C Daum’un basın toplantısının bir kısmına katılamadım. Daum her zamanki gibi kendi ve yönetim harici herkesi suçlayan açıklamalarının ardından bir gazeteci kendisine “ Siz de hiç hata yok mu”? Şeklinde bir soru yöneltmiş. Daum’da “Ne hatam var siz söyleyin” demiş. Gazeteci de bu yanıta pek hazırlıklı olmadığından olsa gerek “Teknik Direktör olan sizsiniz” demiş. Bugüne kadar birileri bunları yüzüne çoktan söylemeliydi de neyse biz söyleyelim. Hem de anlayacağı dilden! Gerçi 20 senedir yaşadığı ülkenin dilini anlayıp öğrenemeyen biri bunları anlar mı o ayrı mesele! İşte benim ilk aklıma gelen hataların Herr Daum ! -Şampiyon bir camiada çalıştığını ve bu camianın beklentilerini hala kavrayamamış olman, geldiğinden beri hala kendini hedefsiz sıradan bir Anadolu takımında çalışıyor zannetmen. Demeçlerinde bile bu anlaşılabiliyor.

-Sie sind sich nicht im Klaren, dass Sie Trainer von einer Meister gewordenen Mannschaft sind. Sie haben auch die Erwartungen dieser Gemeinschaft nicht begriffen. Mann merkt sogar aus Ihren Aussagen, dass Sie denken Sie seien in einer ziellosen, gewöhnlichen Anatolischen Mannschaft tätig.

– Bilinen özelliğine uygun olarak! Altyapıdan gelen oyunculara minimum şans vermek için elinden geleni yapman – Nach Ihren bekannten Charakter! Haben Sie alle erdenkliche Mühe gegeben keiner der aus den Jugendmannschaften heranwachsenden Spieler die kleinste Möglichkeit zu geben. -Daha gelmeden bizim dahi yetersizliğini bildiğimiz, duyduğumuz Fernandao, Kazım, Taşkın gibi yanlış transferler

– Anstatt haben Sie alles dazu beigetragen, dass Spieler wie Fernando, Kazım, Taşkın welche sogar uns bekannt sind, dass sie nicht ausreihend für diese Mannschaft sind, einzukaufen. -Bütün maçlarda hatta kendi sahanda zayıf takımlara karşı oynarken bile oynattığın sistemsiz, korkak, kişiliksiz futbol. – Ihr unmethodisches, scheues, rückgradloses Spielsystem, dass Sie in allen Spielen, selbst auch in Heimspielen gegen schwächere Mannschaften, bevorzugt haben.

-Oyuncular ile olan tartışmaların sonucu kimini kaçırman, kimini küstürmen ve kaçınılmaz sonuçlar

– Infolge Ihrer Auseinandersetzungen mit Spielern, sind einige selber gegangen. Einige sind durch Ihre Verhaltensweise gekränkt und dadurch entstanden die grundlegenden Resultate der jetzigen Unzufriedenheit.

-Oyunu okuyamaman, yanlış ve özellikle geç oyuncu değişikliklerin nedeniyle kaybedilen puanlar.

– Die verlorenen Punkte, die wegen Ihrer engen Perspektive und durch hauptsächlich falsch und/oder zu spät eingewechselten Spieler, entstanden sind.

-Hiçbir tecrübesi ve başarısı olmayan ve camia tarafından da istenmeyen profesyonellerle ısrarlı çalışma isteğin.

– Ihre persistente Lust mit Professionellen zu arbeiten, die keine Erfahrung und Leistung haben und von der Gemeinschaft nicht akzeptiert worden sind.

– Dört yıldır ligin zirvesinde olan Şampiyon bir kulübün, küme düşme adayı haline gelmesinde katkısı olan başroldeki iki kişiden biri olman.

– Sie sind einer der von den zwei Hauptrolle spielenden Personen, welche dazu beigetragen haben unserer Meister Mannschaft, die sich seit 4 Jahren an der Spitze der Liga befindet, in eine Lage als Abstiegskandidat zu verwandeln.

-Tüm camianın hemfikir olduğu ve benim dile getirdiğim bu hatalar ile ilgili hiç özeleştiri yapmaman, bahaneler ardına saklanman ya da suçu başlarına atman. Bu saydıklarım direk bize yansıyan hataların şimdi söyleyeceğim ise seni de çok fazla ilgilendiriyor.

– Sie haben sich gegenüber diesen Fehlern, die ich formuliert habe und bei den sich alle Mitglieder dieses Vereins einig sind, nie Selbstkritisiert, haben sich hinter Ausreden versteckt oder die Schuld auf Andere geschoben. Dies sind aus unserer Sicht Ihre direkten Fehler. Das was ich jedoch jetzt erwähnen werde, wird Sie Persönlich natürlich viel mehr interessieren.

-Daha fazla para veya tazminat alabilmek için artık bir geleceğinin olmadığı, gittikçe dibe götürdüğün bir kulüpte kalarak kendi gururunu, kariyerini de dibe çekmen. Tabii umurundaysa !

– Es ist nicht verständlich nur um mehr Geld oder Entschädigung zu erhalten, Ihren Stolz, Ihre Karriere nach unten zu ziehen, indem Sie in einer Mannschaft zu bleiben versuchen, die von Ihrer Seite zu Grunde geführt wird und für Sie keine Zukunft mehr bietet. Falls es Sie natürlich interessiert!

 

Çeviri için ALPER ATAK’a teşekkürler.

Tarık Çapçı

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu