Hedefimizden Uzak Değiliz

Kayserispor maçını değerlendiren Teknik Direktörümüz Christoph Daum, “Beklentilerin çok altında kaldık” dedi. Torku Konyaspor maçında futbolcularımızdan farklı reaksiyon beklediğini belirten Daum, “Profesyonel futbolculukta 1 kural vardır ki o çok önemlidir. Futbolcu  sahada takımı için herşeyini ortaya koymalıdır. Biz Kayserispor maçında bunu yapamadık. Fikstürü ve puan sıralamasındaki yerine baktığımızda hedefimizden pek uzak değiliz. Yenilgiye karşın hedefe ulaşabilmek bizim ayaklarımızda. Sahada her şeyimizi ortaya koyabilirsek sonuca ulaşabiliriz. Bunun içinde futbolcularımızın sahada arkadaşının açığını kapatıp, daha fazla mücadele etmesi şart. Golü yedikten sonra olumsuzluk olmadan mücadele etmek çok önemli.”  

“Taraftarlarımız Haklı”

Türkiye’de uzun süredir çalıştığına dikkat çeken Daum, “Taraftarlarımızı çok iyi anlıyorum. Taraftarlarımız iyi mücadele ettiğimizi görürse yenilsek bize destek verir. Futbolcuların sahada her şeyi yaptığını gördüğünde yenilgiyi kabullenir ve sizi yenilseniz de alkışlar. Baktığınızda taraftarlarımız, bunu yaparsak, mücadele edersek bizim yanımızda olurdu. Bunları sahaya yansıtmamız gerekiyor” dedi.  

“Golü 10 Kişi Hazırlar”

Bir takımın başarılı olabilmesi için toplu hareket etmesi, takım olması şart diyen Daum, “Bunun için Zidane’ın Şampiyonlar Ligi’nde attığı çok önemli bir gol sonrası söylediği ‘gol güzeldi ama diğer iki golü hazırlamak daha güzeldi’ demesi bence takım oyununun ne denli önemli olduğunu ortaya koyuyordu. Artık ben değil biz deyip sahaya çıkıp oynamak gerekiyor. Takım olarak bunu yapmazsanız gerçekten çok zor. Golü on kişi hazırlar 1 kişyi atar. Bunu kabul etmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Takım Ruhu Olmalı”

Futbolcularıyla sık sık toplantılar yaparak oynayacakları takımları analiz ettiğini belirten Daum, “Rakibimizin kadrosu kaliteli görülebilir. Takım ruhu ile mücadele ederseniz bu sorunu çözebilirisiniz diye uyarıyorum. Çok koşup mücadele ettiğinizde rakibin kaliteli ayaklarının önüne geçebilirsiniz diye uyarıyorum. Takım ruhu mutlaka olmalı. Önümüzdeki Torku Konyaspor maçında hedefe gitmemiz yüzde 100 değil, yüzde 110 ortaya koymamız gerekiyor. Biz onlardan iyiyiz. İstikrarı yakalamak için ilk adımı Konya maçında atmamız gerekiyor” dedi.  

“Baskı Olması Doğal”

Christoph Daum, takım olarak baskıyı üzerlerinden atmalarının şart olduğunu belirtti. Daum, “Baktığımızda futbolcular üzerimizde baskı var diyor. Ancak profesyonellikte bunu ortadan kaldırmak lazım. Futbolcu buna göğüs germeli. Bu baskı doğaldır. Futbolcularımla konuşup takım ruhunu ön plana çıkartmaya çalışmalıyız. Futbolcularıma yardımlaşmanın üzerine neler koyacağımız anlatacağım. 2 kez düşersen üç kez ayağa kalkacaksın. İstikrarı yakalayacağız. Ben onu bekliyorum” şeklinde değerlendirdi.

Basın mensuplarının sorularına yanıtlar veren Daum, “Meslekte 20 yılımı geride bıraktım. Mentör ile çalışan ilk teknik adam benim. Ancak onların çok uzun zamana ihtiyacı oluyor. Birde futbolcuların her şeye onlara doğru olarak anlatması gerekiyor. Bu da her zaman olmuyor” dedi.

Karakterli oyuncu kadrosuna sahip olduğumuza dikkat çeken Christoph Daum, “Futbolcularıma ben güveniyorum. Güvenmediğim oyuncu olursa zaten forma vermem. Hepsi karakterli oyuncular. Ben istikrarı yakalayacağımıza inanıyorum. Formayı da adil olarak oyuncularıma dağıtıyorum.”

Frey-Harun tercihini yaparken zorlandınızmı?” sorusuna ise Daum, “Analiz bakımında, kalite bakımından ortaya farklı veriler çıkıyor. Bunlar önemlidir. Yumuşak faktörler vardır. Bunlarda da çok farklılıklar ortaya çıkıyor, tecrübe gibi. Hata yapmama adına yardımcılarımızla konuşuyoruz. Sonuçta ben karar veriyorum. En objektifini yapmamız gerekiyor. Frey kötü performans göstermemişti, ben Harun’u oynattım.”  

“İstikrar İstiyorum”

Ligin ikinci yarısını analizini yapan Daum, “Devre arası 9 yeni oyuncu geldi. Hazırlık süresi 5 gündü. Kupa maçları vardı. Takımı nasıl hazırlanacaksınız. Ben hiçbir zaman bunun arkasına saklanmadım. Geriye baktığımızda istikrarı yakalamak için süreçten geçtik. Ama Sivasspor ve Eskişehirspor maçlarını çok iyi oynadık. Ama Medical Park Antalyaspor maçı sıkıntılı geçti. Takım olarak üst üste üç maç hiçbir zaman rahat olamadık. Bu kulübe istikrar gelmesini istiyorum. İnişli çıkışlı değil, istikrarlı grafik istiyorum” dedi.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu