Efsaneler “Sedat1, 2, 3”

1971 yılında Teknik Direktör Toma Kaleporaviç döneminde Bursaspor’a gelen Sedat 1 yani Sedat Çelen. Daha sonra Sedat 2 yani Sedat Özbağ, sonra da Sedat 3 yani Sedat Özden. Yine Toma Kaleporaviç-Metin Oktay’ın hocalık yaptığı sezonda Yeşil Beyazlı formayla buluştular. O dönemde küçük Sedat, büyük Sedat diye adlandırılacakken, Sedat Özden’in de takıma katılmasıyla 1,2,3 olarak adlandırıldılar.

BİZ TEKMEYE KAFA SOKARDIK!

Habeş Sedat yani Sedat 1. Bursaspor’da 3 yıl kadar forma giyme şerefine ulaştı. Yeşil Beyazlı formayla çok sayıda maça çıktı. Adaşları Sedat 2 ve 3’le beraber oynadığı yılları hala dün gibi hatırlıyor. Vatani görevini yapmak için 20’li yaşlarda askere gidince bir daha Yeşil Beyazlı formayı giyemedi. Askerlik dönüşü komşu Bandırmaspor’da futbol yaşantısını sürdürdü. Bandırmaspor camiası da onu en az bizim kadar iyi tanıyor. Orda da oynadığı futbolla

önemli izler bırakmış. Son durak Antalyaspor’da futbola noktayı koymak zorunda kaldı. Şimdilerde emekliliği tadını çıkaran Habeş Sedat, ilk kez formayı giydiğinde heyecandan ayaklarının tir tir titrediğini söylüyor. Atatürk Stadı’nda o muhteşem taraftarın önünde top koşturmak inanılmaz bir şeydi. Şimdi yine o çimlere çıksam aynı heyecanı yaşar ve ayaklarım yine tir tir titrer. Buna eminim. O yıllarda taraftarlarımızla biz bir bütündük. İyi günde kötü günde her şeyimizi Atatürk Stadı’nda paylaşırdık. Hayallerini süsleyen Bursaspor’da top oynamak “Benim için inanılmaz bir şeydi” diyor. Daha sonra takıma Sedat 2’nin altyapıdan katıldığını ve sonra da amatör takım olan Yeniköy Gençlerbirliği’nden Sedat 3’ün transfer edilmesiyle Bursaspor’da ‘Sedat’ modasını başladığını gülerek anlattı… 3 yıl Bursaspor formasıyla unutulmaz maçlar oynayan Sedat 1, futbolu bıraktıktan sonra A Takım’da merhum Ersel Altıparmak’ın yardımcı hocalığı görevini yerine getirdi. 3 Sedat olarak bir arada oynamanın büyük keyfini yaşadıklarını da söyleyen Habeş’i Sedat 2 ve 3 şöyle anlatıyor: “ ‘O ne ciğer, o ne teknik. Oynayan ve oynatan bir futbolcuydu. Oyunu çift yönlü oynayan ender futbolculardan birisiydi. Onun bu özellikleri Habeş’in unutulmaz oyuncular arasına girmesine neden oldu’ diyorlar.”

O dönemlerde takımda forma giyen tüm futbolcuların inanılmaz yeteneklere sahip olduğunu ve her bir oyuncunun tekmeye kafa soktuğunu üstüne basa basa söylüyor. Şimdiki futbolcuların sadece para için oynadığını ve buna çok üzüldüğünü belirten Sedat 1, “Bence tüm futbolcuların yedikleri önlerinde yemedikleri arkalarında. Her türlü imkana sahipler. Yapacakları tek şey giydikleri formanın ağırlığını taşıyıp bu takımı başarıdan başarıya koşturmak. Bunu bile yapamıyorlar. Biz öyle miydik? Bir dilim ekmeği aramızda paylaşır öyle maçlara çıkardık. Yendik mi mutluluktan uyuyamaz, yenildik mi bir daha ki maça kadar kendimize gelemezdik. Bursaspor şampiyon olup tarih yazdıktan sonra düşüşe geçti. O düşüş bu yıl iyice dip yaptı… Futbolcu kardeşlerimizin bir an önce kendilerine çeki düzen verip, yeniden Bursasporumuzu layık olduğu yere getirmelerini bekliyoruz.”

Yeşil Beyazlı takımda teknik direktör arayışlarına anlam veremediğini de söyleyen Habeş Sedat, “Hocamız Ersel Uzgur takımın başında. Neden hoca arıyoruz ki. Ersel hocanın gelecek veya takımda görev yapıp giden diğer hocalardan ne eksiği var. Uzgur’a sonuna kadar destek verilmeli” diye konuştu.

ERSEL UZGUR’UN ARKASINDAYIZ

Uludağ’dan vurdu gol oldu” Bu söz Sedat 2’nin Beşiktaş maçında “Sedat 3’ün vur adaş” demesinin ardından meşin yuvarlağı 35 metreden çatala takarak attığı o muhteşem golden sonra futbol terimleri arasındaki yerini aldı. 1973-83 yılları arasında Bursaspor’da oynadı Sedat 2 (Özbağ). O da yeteneklerini gösterip 17 yaşında A takıma yükseldi. Sağ açık oynamasına rağmen muhteşem golleriyle taraftarın gönlünde taht kurdu. Sayısız maça çıktı. Takımın başarısı için terini son damlasına kadar akıttı. Yeşil Beyazlı takımın efsaneleri arasına girmeyi başardı. 10 yıl Bursaspor’da oynadıktan sonra ‘Habeş Sedat’ gibi o da Bandırmaspor ve Sönmez Filament takımlarda bir süre top koşturdu. Futbolu bıraktıktan sonra antrenör olarak çalışmaya devam etti. Bursaspor altyapılarında önemli yıldızlar yetiştirmeye gayret gösterdi. 28 yıldan bu yana teknik adam olarak Türk futboluna hizmet etti ve etmeye de devam ediyor. Halen Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) Bursa Şubesi Başkanlığını yapıyor. Sürekli Habeş Sedat ve Sedat Özden ile bir araya gelip Bursaspor’daki son durumları değerlendiriyorlar.

Şu anki durumun hiçte iç açıcı olmadığını” söyleyen Sedat 2, ”Nerede bizim zamanımızdaki Bursaspor” diyor. Tüm yokluklara rağmen terimizin son damlasına kadar mücadele ederdik. Biz paradan çok takımımızın başarısını düşünürdük. İyi günde kötü günde kenetlenirdik. O düşünceyle futbolumuzu sahaya yansıtırdık. Şimdiki futbolcu kardeşlerimizin performansı bizimkinin yarısı bile değil. Kulüpte bir şeyler ters gidiyor. İnşallah kısa sürede düzelir. Kentimizin gözbebeği olan Bursasporumuz her zaman zirvede yer almalı. Ülkenin en büyük kulüplerinden birisiyiz. Şampiyonluk yaşadık. Yine yaşamalıyız. Birlik ve beraberlik içinde tüm kent kenetlenmeli. Herkes taşın altına eline sokmalı. Takıma sonuna kadar güvenmeli. O zaman başarılar gelecektir. Ayrıca Bursaspor’dan yetişen Ersel Uzgur hocamız en azında sezon sonuna kadar bu takımı çalıştırmalı. Bence yeterli tecrübeye sahip olduğunu düşünüyorum. Herkes soruyor. “Bursa’dan niye hoca çıkmıyor” diye. Bu bir milat olmalı. Biraz da sabır gerekli. Ersel hocamız kötü sonuçlar alsa da sonuna kadar arkasında durmalıyız. Hocamızın bu desteğe çok ihtiyacı var. Başta Başkan Recep Bölükbaşı ile yönetimi ve tribünler de arkasında durmalı. Göreceksiniz kendisini en kısa sürede ispat edip, Bursasporumuzu layık olduğu yere taşıyacaktır. Ben buna yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı.

BURSASPOR’DA BAŞLADI VE BİTİRDİ

Diğer adaşlarından Sedat 3 Özden’i ayıran en büyük özellik ise futbola Bursaspor’da başlayıp Bursaspor’da sonlandırması. Uzun yıllar takımın kaptanlığını yapması. Merhum teknik adam Coşkun Özarı tarafından Milli Takım’a çağrılması. İngiltere’nin ünlü Wembley Stadı’na kaptan olarak çıkan ilk Türk futbolcu olması. 39 kez giydiği Ay Yıldızlı formayla 8 kez gol sevinci yaşaması. Bursaspor ile 1986 yılında kazanılan Türkiye Kupası. Büyük paralarla gelen transfer tekliflerini çok sevdiği Bursaspor’a değişmemesi.

Futbol oynamaya mahalle aralarında, okul takımlarında başladı. Taçsız Kral Metin Oktay’ın görev yaptığı dönemde bu adamı alın demesiyle Bursaspor’a transfer oldu. Sedat 1 ve 2’yle çocuk yaştayken Muradiye’de tozlu sahalarda futbol oynarken, Bursaspor’da da buluşmanın mutluluğunu yaşadı. Sedat 1 ve 2’den bir yaş büyük olan Sedat 3, aralıksız olarak 13 yıl Bursaspor forması giydi. Fenerbahçe kalecisi Yaşar Duran’a attığı golle aktif futbol yaşantısını sona erdirdi.

Takımdaki son duruma farklı pencereden bakan Sedat Özden, “Kimi zaman üzüldük kimi zaman sevindik ama takım hiçbir zaman şuan ki duruma düşmedi. Bursaspor kendi özüne dönmediği sürece bir daha ne şampiyon olur ne de büyük başarılar elde eder” diyor. Bakın 2010 yılında kazanılan şampiyonluktaki kadroya. Altyapıdan gelen futbolcular bunu başardı. Bizde 1986’da Türkiye Kupası’nı aldığımızda kendi futbolcularımızla bunu başarmıştık. Son yıllarda takıma sürekli yabancı kökenli oyuncular transfer ediliyor. Hem de çok sayıda. Bizim zamanımızda bir veya 2 yabancı oyuncu alınırdı. Ondan sonra verim alınamıyor. Bu yıl ne gerek vardı o kadar yabancı futbolcuya. Mesela Tomas Necid varken Tom De Sutter’i niye aldık. İkisi de aynı özellikte futbolcular. Hepsine çuvalla para veriyoruz. Ama karşılığını alamıyoruz. Yönetimlerin transfer konusunda daha dikkatli olmaları gerekli. Çok oyuncu almaktansa nokta transfer yapılmalı. Yöneticilerin dışında herkes benim gibi düşünüyordur! Dediğim gibi kendi özümüze dönmek gerek. Bursaspor’un altyapısında çok yetenekli yıldız adayları olduğunu biliyorum. Onların üzerlerine düşülmeli. Bursaspor’un geleceği ancak bu şekilde kurtulur. Altyapıda göreve getirilen Taygun Erdem kardeşimin bu yetenekleri kısa sürede A takıma sunacağına yürekten inanıyorum” dedi.

Özden, “Bursaspor’un içinde bulunduğu bu durum beni de endişelendiriyor. İyi futbol oynuyoruz desem abartmış olmam. Kadromuz o kadar da kötü değil. Ancak nedendir bilinmez bir türlü istenilen sonuçlar gelmiyor. Geçen günlerde TÜFAD olarak Özlüce Tesisleri’ne giderek Ersel Uzgur hocamızı ziyaret ettik. Kendisine Bursaspor’daki görevinde başarılar diledik. Tüm Bursa olarak arkasında olduğumuz ilettik. Kendisinin başarılı olacağına yürekten inanıyoruz. Çünkü yıllardır bu takımın içinde. Artık ona bu şansız verilmesini bekliyoruz. Devre arasına kadar değil sezon sonuna kadar Bursaspor’da kalmalı. Neler yapabileceğini görmeliyiz. Murat Yakın’dan daha çok faydalı olacağına bizler inanıyoruz. Recep Bölükbaşı yönetiminin de inanması ve destek olması gerekli” ifadelerini kullandı.

KUPA SEDAT 3’ÜN ELLERİNDE

Türkiye Kupası’nda daha önce iki kez final oynayan ve kaybeden Bursaspor, şeytanın bacağını Altay’ı yenerek kırdı. Kupanın kaptan Sedat Özden’in ellerinde yükselmesi ile birlikte Bursa’da benzeri görülmemiş bir coşku yaşandı.

Gökhan GÜNDOĞDU / bursahayat.com.tr

1 Yorum Onay bekleyen yorum yok

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu