Çifte Bayram

Maç öncesi açıkçası bende dahil olmak üzere pek umutlu değildik. Deplasman yolculuğu yaptığımız arkadaşlarımız olsun, tribünde sohbet imkanı bulduğumuz abilerimiz olsun konuşmalarda karamsarlık hakimdi.

Kadrolar açıklandığında çıkan takım herkesin beklediği gibiydi. Sadece Ertuğrul’un sağ bekte olması M. Pektemek gibi bir oyuncu karşısındaki hallerinden ve  topa dengesiz girişlerinden ötürü Volkan Şen karşısında oynayacağı için bizleri tedirgin etti. “Acaba Mert Örnek hızıyla daha doğru bir tercih olur muydu?” diye düşünüyorduk. Ama Ertuğrul bütün tedirginliklerimizi boşa çıkardı ve mücadelesi ile o bölgede sırıtmadı.

Oyuna gelince; hocamız geçen maçlar için yaptığımız değerlendirmelere , camianın beklentisine uygun bir şekilde çift defansif orta saha ile çıkarak doğruyu buldu diyebiliriz. Nitekim zor bir deplasmanda ilk yarı bu dirençli orta saha ile rakibin yoğun pas trafiği ile bizi bozmaya çalışmasına rağmen pozisyon vermedik. Bu da defansımızdaki defoların ortaya çıkmasını önledi. Devreyi ” Dev Bücür ” Batalla’nın bizlere şampiyonluk senesinin dejavusunu yaşatan kafa golüyle önde kapattık.

İkinci yarıda ev sahibi ekip beklendiği gibi baskıyı arttırdı. Oyuncularımız üst düzey mücadele ederek bu baskıya karşı koymaya çalıştılar. Böyle anlarda insan bu üst düzey performansın yanında kaliteli ayaklara da ihtiyaç duyuyor. Oyuncularımızın soğuk kanlı olmayıp şişirdikleri her top kendilerini yeni bir atak ile karşı karşıya bıraktı ve daha fazla efor sarf etmek zorunda kaldılar. Bu bölümde yalnızca Sivok, Faty ve elbette ki üstad Batalla’ya top geldiğinde doğru kullandık. Volkan Şen’in direkten dönen topu, Aziz Behiç’in mucizevi şekilde çıkardığı pozisyon ve Harun ‘un Van Persie’nin vuruşunda adeta uzayarak köşeye giden topu çıkarması neticesinde gol olmayınca , biz de kontra atak yapabileceğimiz alanlarda becerikli olamayıp, tehlike yaratamayınca maç 1-0’lık galibiyetimiz ile sonuçlandı ve bayram bizler için maçın son düdüğü ile başladı.

Oyuncuları değerlendirecek olursak ;Harun bildiğimiz gibi , dün akşam yan toplarda da hata yapmadı maşallah diyelim. Sivok soğukkanlılığı ile defansın kalitesini arttırdı. İsmail Konuk ‘un topla ilişkisi bir basketbolcunun futbol ile ilişkisi kadar kötü maalesef. Ertuğrul asıl bölgesi olmamasına rağmen sağ bekte hiç sırıtmadı. Aziz Behiç’in bu sene maşallahı var. Çıkardığı top en az attığımız gol kadar değerli. Şamil mücadelesi ile takıma direnç kattı. Faty bu takımdaki en kaliteli ayaklardan. Bence mevcut kadroda ilk 11 yazılırken Batalla’dan sonra isminin yazılması gereken ikinci adam. John’un kalitesi var, kendine daha çok güvenmesi gerek. Del Valle için keşke son tercihleri doğru yapabilse diyorum. Batalla’ya söyleyecek bir şey yok. Allah nazarlardan saklasın. Onsuz ne yaparız bilemiyorum. Kubilay sert bir rakip Skertel karşısında elinden geldiğince mücadele etti. Kadıköy deplasmanında ilk 11 oynatıp Kayseri maçında oynatmaz ise hocada art niyet ararım.

Netice itibariyle öyle ya da böyle zor bir deplasmandan 3 puan ile ayrılıp bizlere çifte bayram yaşatan, Aziz Yıldırım’ın 2010 senesindeki şampiyonluğumuzun değil de aklı dengesinin incelenmesi gerektiğini gösteren oyuncularımızın önce yüreklerine sonra ayaklarına sağlık. Üzerimizdeki kara bulutlar dağıldı diyebilmek , bu galibiyeti daha da anlamlı kılabilmek için önümüzdeki maçlarda seri galibiyetler almamız lazım. Bu galibiyetten sonra Kayseri maçında tribünler yine dolacaktır. Artık her şey oyuncularımızın ve hocamızın elinde. Nitekim dolu tribün silahtır. Güzel oyun ile desteği arkana alarak rakibin canını, yanlış oyun ile kendi canını yakarsın.

Son olarak dün arefe, bayram sabahı demeden, camianın takımdan en ümitsiz olduğu dönemlerden birinde deplasmanda birlikte yer aldığımız, sesleri kısık bir şekilde bayrama giren tüm arkadaşlarım , kardeşlerim ve abilerim başta olmak üzere tüm İslam alemi ve camiamızın bayramının mübarek olmasını, hepimize hayırlar getirmesini dilerim.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu