Bursaspor ve yatırım

Dün okuduğum “Bursaspor 100 Milyon TL kredi çekip 70 Milyonu ile mevcut borçları kapatıp, 30 Milyonu ile de gayrimenkul özellikle benzinlik arazisi yatırımı yapacak.” haberi üzerine bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim.

Evvela kulübe gelir getirme amacı taşıyan her hamle benim nazarımda güzel bir hamledir. Ancak gayrimenkul yatırımları kulüp açısından ana yatırım değil yan yatırım olmalıdır. Eğer bir futbol kulübünden bahsediyorsak ana faaliyet alanımız futbola yönelik yatırımlar olmalıdır. Bu konuda her şeyimiz iyi durumda olduktan sonra diğer yatırım seçenekleri değerlendirilebilir.

Peki futbola ne tür yatırımlar yapabiliriz? Öncelik olarak alt yapı olmazsa olmazdır. Geleceğimizi teminat altına almak istiyorsak Türkiye’nin dört bir yanından yetenekli futbolcu kardeşlerimizi, bunları eğitecek, geliştirecek hocaları maliyeti ne olursa olsun, dünyanın neresinde olursa olsun bulup getirmek zorundayız. Bu kardeşlerimize kalacakları kaliteli lojmanlar, antrenman yapacakları güzel zeminler sağlamak için para harcamamız gerek. Son dönemlerde alt yapımızdan çıkan oyuncu sayısı tatminkar seviyede. Bugün Bursasporbatmadıysa buradan çıkan oyuncularımızın satışından elde ettiğimiz bonservis gelirleri sayesindedir. Lakin son açıklanan alt yaş milli takım kadrolarına bakınca şu anki durumumuz içler acısı. 2015 yılı içerisinde U-14’ten U-19’a kadar olan kategorilerde milli takıma toplam 17 oyuncu göndermişiz. Geçtiğimiz ay sonu açıklanan alt yaş grup milli takım kadrolarına bakınca U-15’te bir oyuncumuz var, Zeynullah Türkay. U-16 , U-17 ve U-19 takımlarımızda oyuncumuz yok! U-21 takımında ise sadece Kubilay Kanatsızkuş takımımızı temsil etti. 5 kategoride sadece 2 oyuncu. Çok kötü bir rakam. Bunun sebepleri acilen araştırılmalı. Futbolcu kardeşlerimizin hakkı yeniyorsa federasyona, ilgili diğer makamlara ikaz çekilmeli. Eğer kötü durumdaysa oyuncular bunun sebebi sorgulanmalı. Gerekirse baştan aşağı revizyona gidilmeli. Benim çocukluk yıllarımdan bu yana gelen camianın önde gelen kişilerinin tanıdıklarının hocalık yapması, oynatılması haksızlığının önüne geçilmeli.

İkinci aşama iyi oyuncular bulup satın almak. Bunu iki kademeli olarak değerlendirebiliriz. Birincisi; bonservis bedeli olarak getirisi olmayacak olsa da takıma yapacağı katkı ile elde edilecek başarı neticesinde hem federasyon, hem Avrupa kupalarına katılım bedelleri, hem de tribünleri doldurup gişe ve store ürünlerinden elde edilecek hasılatı ile gelirleri arttıracak oyuncular. İkincisi; yaşı genç , gelişmeye müsait hem sportif başarıya katkı yapacak hem de satarken bonservis geliri elde edilebilecek oyuncular. Eğer bir kulüp bu işe yönelmiyorsa ciddi bir sıkıntı var demektir. Kulüpte bir scouting departmanı var. Onların tespit ettiği isimler illaki oluyordur. Kulüp ya yapamazsak gibi bir çekinceye kapılmamalı. Bizim Porto’dan Shakhtar’dan organizasyon harici hiçbir eksiğimiz yok. Benim Bölükbaşı döneminde bir yöneticiyle bizzat görüşüp ilettiğim futbolcuların listesi aşağıda. Benim gibi sıradan bir vatandaş, elinde hiçbir maddi güç, teknolojik imkan olmadan bu tespitleri yapabiliyorsa Bursaspor scouting ekibindeki arkadaşların çok daha ucuza, çok daha potansiyelli isimleri bulabileceğine adım gibi eminim.

 

FUTBOLCU ADI MEVKİİ KULUBÜ TRANSFERMARKT DEĞERİ TRANSFER OLDUĞU KULÜP ÖDENEN BONSERVİS ÜCRETİ GÜNCEL TRANSFERMARKT DEĞERİ
PIONE SISTO KANAT FC MIDTJYLLAND 2 MİLYON € CELTA VİGO 6 MİLYON EURO 6 MİLYON €
ANTE CORIC OFANSİF ORTA SAHA DİNAMO ZAGREB 1 MİLYON € 6 MİLYON €
AURO SAĞ BEK SAO PAOLO 1 MİLYON € 500 BİN €
GAKU SHIBASAKİ ORTA SAHA KASHIMA ANTLERS 1,25 MİLYON € 2 MİLYON €
ANGEL CORREA OFANSİF ORTA SAHA A.MADRID 5 MİLYON € 9 MİLYON €
NATHAN OFANSİF ORTA SAHA A.PARAENENSE 1 MİLYON € CHELSEA 4 MİLYON EURO 2 MİLYON €
PATRICK ROBERTS KANAT FULHAM 2,5 MİLYON € MANCHESTER CITY 7,2 MİLYON EURO 5 MİLYON €
MARTIN POSPISIL ORTA SAHA JABLONEC 800 BİN € 900 BİN €
GABRIEL FERNANDO FORVET PALMEIRAS MANCHESTER CITY 32 MLİYON EURO 16 MİLYON €
EMANUEL MAMMANA STOPER RİVER PLATE 250 BİN € O.LYON 7,5 MİLYON EURO 7,5 MİLYON €
VITOR HUGO STOPER PALMEIRAS 1 MİLYON € 4,5 MİLYON €
JORDAN BOTAKA KANAT EXCELSIOR 500 BİN € LEEDS UNITED 675 BİN EURO 750 BİN €
CORENTIN JEAN FORVET TROYES 1,5 MİLYON € MONACO 4 MİLYON EURO 3,5 MİLYON €
SEKO FOFANA ORTA SAHA MANCHESTER CİTY 500 BİN € UDINESE 3,5 MİLYON EURO 3,5 MİLYON €
YAROUBA CISSAKO SAĞ BEK MONACO 1 MİLYON € 1,5 MİLYON €
BRYAN VERBOOM SOL BEK ZULTE WAREGEM 1 MİLYON € 1,5 MİLYON €
NATHAN BYRNE SAĞ BEK / KANAT SWINDON 300 BİN € WOLVERHAMPTON / WIGAN 1,39 MLYN EURO/590 BİN EURO 500 BİN €
DEMARAI GRAY KANAT BIRMINGHAM CITY 3,5 MİLYON € LEICESTER CITY 5,1 MİLYON EURO 6 MİLYON €
VINCENT JANSSEN SANTRAFOR ALMERE CITY 100 BIN € AZ ALKMAAR/

TOTTENHAM

500 BİN EURO /   22,1 MLYN EURO 14 MİLYON €
ORBELIN PINEDA ORTA SAHA QUERETARO 300 BİN € GUADALAJARA 5,5 MİLYON EURO 2,8 MİLYON €
APODI SAĞ BEK CHAPECOENSE 2 MİLYON € KUBAN KRASNADOR BİLİNMİYOR 2 MİLYON €
BJORN JOHNSSEN SANTRAFOR LITEX LOVECH 200 BİN € HEARTS 450 BİN €
YAGO PIKACHU SAĞ BEK PAYSANDU 350 BİN € VASCO DE GAMA BONSERVİSSİZ 850 BİN €
ADAM ARMSTRONG FORVET NEWCASTLE 750 BIN € 1,5 MİLYON EURO

 

Koyu renkle yazılanlar bonservis geliri elde edilebileceğini ön gördüğüm isimler , diğerleri ise performansı ile bize farklı katkılar yapabileceğini düşündüğüm isimlerdi. Bunlardan ben öneriyi yaptığım vakit Transfermarkt’ta 2 sene evvel A takımda tek bir maçı olmadığı için değer biçilemeyen Palmeiras’lı Gabriel Jesus 32 Milyon Euro’ya Manchester City’e , 100 bin Euro değer biçilip ikinci ligde oynayan Vincent Janssen 22,1 Milyon Euro’ya Tottenham’a transfer oldular. Sanırım hiçbir gayrimenkul bu kadar kısa sürede bu kadar getiri sağlayamaz. Bu sebepten ötürü bu işlere biraz daha fazla yönelmek, biraz daha fazla risk almak, biraz daha fazla yatırım yapmak zorundayız. Şimdi birer örnek ile bonservisinden para kazanılabilecek ve bonservisinden para kazanamasak da farklı şekilde bize getirileri olacak oyuncular için birer örnek sunacağım.

  1. Bonservisinden büyük paralar kazanabileceğimiz bir isim Yassin AyoubUTRECHTtakımında , 22 yaşında bir Belluschi’ye kim hayır derki?

https://youtu.be/cI6GAzGIM-0

https://youtu.be/bMLVcUKb-WU 

Bonservis olarak katkı sağlamayacak olsa da performans olarak getiri sağlayacak sihirbaz bir kanat oyuncusu, şu an Al- Ain takımında oynayan yakında 27 yaşındaki Danilo Asprilla. Şu adamı Bursaspor forması ile bir hayal etsenize, muhteşem olmaz mı ?

https://youtu.be/cJaZhzyQB4k 

  1. Özetleyecek olursak bir futbol kulübü olarak öncelikle futbol ile alakalı konularda yatırım yapmamız , burada bir seviyeye geldikten sonra alternatif yatırımlara yönelmemiz gerektiği düşüncesindeyim. Amacım bazılarının yaptığı gibi yönetimi sadece eleştirmek değil , yapıcı bir şekilde yön göstermek. Umarım birileri kulak verip dikkate alır.

 

Not: Yukarıda videoları yer alan isimler mevcut yönetime geçen sezon sonlarına doğru iletildi. Ama maddi imkansızlıklar sebebiyle şu an bu transferlerin yapılamayacağı söylendi. Belki bu kredi olayıyla birlikte fikir değiştirirler.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu