Bursaspor Basketbol Şubesi!..

Önümüzde çok önemli bir kongre var. Kongrede adaylar projelerini sunacak, demokratik yollarla yeni başkan belli olacak. Kongre öncesi yıllardır şehrimizin ve kulübümüzün eksik kaldığı bir projeyi hatırlatmak gerek. Spor kulüplerinin alt yapıya ve diğer spor branşlarına ağırlık verdiği son yıllarda, kulübümüzün de eksik yanı olan ve geç kaldığı "Bursaspor Basketbol Takımı" projesini şehrimize katmanın tam zamanı.

 

İlk önce gerçeklerden bahsedelim. Basketbol çok hızlı büyüyor. Basketbolun alt yapısı futbolun önüne geçmiş durumda. Birçok belediye ve üniversitelerin takımları liglerde mücadele ediyor. Birçoğunun bütçeleri bizim Frey'in yıllık maliyetinden bile düşük. Hatta o ücretle taş gibi takım yaratılabilir. Kulübün mali durumu ortada. Borçlar var, çarçur edilen paralar var. UEFA'dan gelen savunma isteği var. Kısacası mali kriz yaşadığımız ortada. Doğru planlanma ile ilk adımlar atılabilir.

 

Bursa'da sporu iyi bilen ve her koşulda desteğini esirgemeyen seyirci potansiyeli de bir hayli yüksek. Yıllarca Tofaş ve Renault’un basketbol takımları ile şehrimizi en iyi şekilde temsil ettiğini inkâr edemeyiz. Fakat Tofaş ve Renault yönetim kurullarının Bursaspor’a olan bakış açıları, olumlu anlamda hiçbir zaman belli bir seviyenin üzerine çıkamadı. Bir dönem ülkemizde basketbolu domine eden Tofaş'ın doğru planlamalar ile hem Avrupa çapında önemli bir takım olması hem de basketbola çok önemli değerler kazandırması, burada Bursa'nın aslında işlenmeye hazır bir maden olduğunu da gösteriyor. Bu temel üzerinde doğru yapılanma ile oluşturulacak bir basketbol şubesi, Bursaspor üzerinde bir yük değil, kulübün büyümesi için çok değerli bir parça olacaktır. Bursaspor taraftarı içerisinde bir ukde olarak kalan bu eksikliği gidermek için firma takımlarına gebe kalmamalı.

 

Basketbol şubesi, kentin spor şehri tanımına ve Bursaspor'a büyük katkı sağlar. Seçim sonrası göreve gelecek yeni yönetimin transfer sonrası yapacağı ilk işlerden birisi de; basketbol şubesini yaşama geçirmek olmalıdır. Avrupa'daki üst düzey kulüplere baktığımızda da (Real Madrid, Barcelona, Bayern Münih gibi.) basketbola da önemli yatırımlar yapıldığını görüyoruz. 

 

Sefa Örnek / Bursasporluyuz.net

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu