Atatürk Stadı yıkılamıyor!

Mimarlar Odası Bursa Şubesi, Bursa Barosu Başkanlığı, Bursa Atatürk Stadyumu ve Çevresini Koruma ve Yaşatma Derneği ile Niyazi Aşır’ın açtığı dava Bursa 1. İdare Mahkemesi’nde görüldü.

Davacılar, Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 20 Mayıs 2014 tarihinde onayladığı Atatürk Stadyumu ve çevresini kapsayan kentsel sit alanına ilişkin 1/5.000 ölçekli Osmangazi Nazım İmar Planı Değişikliği ile 1/1.000 ölçekli Stadyum Caddesi Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı'nın iptalini “Plan Yapımına Ait Esaslara Dair Yönetmelik hükümlerine uygun olmadığı, plan yapımı ilke ve kararlarına aykırı olarak üretildiği, ilgili kurum görüşlerinin alınmadığı” iddiasıyla istediler.

Mahkeme davacıların iddiasını bilirkişiye sordu. Bilirkişi raporu, davacıların iddiası doğrultusunda çıktı. Davacı idarenin ayaptığı itiraz da, bilirkişi raporunu kusurlandıracak nitelikte görülmedi. Mahkeme bu doğrultuda hüküm Verdi ve kararda şöyle denildi:

“Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 20.5.2014 tarih, 518 sayılı kararıyla onaylanan Bursa İli, Osmangazi İlçesi, Kükürtlü Mahallesi, Atatürk Stadyumu ve çevresini kapsayan kentsel sit alanına ilişkin 1/5.000 ölçekli Osmangazi Nazım İmar Planı Değişikliği ile 1/1.000 ölçekli Stadyum Caddesi Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı'nın hukuka aykırı olarak tesis edildiği sonucuna ulaşılmıştır. Açıklanan nedenlerle dava konusu işlemin iptaline…”

Bu durumda Bursa Büyükşehir Belediyesi, Danıştay’a temyiz başvurusunda bulunacak. Danıştay’ın kararı onaması durumunda belediyenin, mahkeme kararında belirlenen kurallara uyarak yeni bir imar planı hazırlaması gerekecek.

 

Bursa.com

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı