Altepe ”Timsah Arena sabırla oldu”

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe, Bursa'nın simgelerinden olması planlanan Timsah Arena hakkında konuştu.

 

Bursa'nın yeni stadyumunun, muhteşem bir eser olduğunu ifade eden Altepe, "Özellikle böyle bir tesisi Bursa'ya kazandırmak da bizler için büyük bir onur. Bir Bursalı olarak, Bursasporlu olarak, Bursa'da doğan ve yaşayan ve yaşamak isteyen biri olarak, gerçekten böyle bir tesisi kazandırmak bizim için büyük bir heyecan. Bizler, Belediyemiz, yapılan bu çalışmalar ile birlikte şu anda Bursamıza her şeyin en iyisini en güzelini kazandırıyoru. Ve bu kapsamda da yapılan bu stadyum inşaatı da, şu ana kadar gerçekleşen Bursamızın hem en büyük inşaatı. Yani 190 metrekareye yaklaşan bir inşaat alanıyla birlikte, şu anda Bursa'da yapılan en büyük inşaat ve en büyük eser. Güzel bir anıtsal yapı. Ve de aynı zamanda, Bursa'nın bir simgesi ve tabi özellikle dış şekli ve yapısıyla birlikte de, Timsah Arena adıyla da ayrı bir şekil şuanda da daha yapılmadan, daha bitmeden daha doğrusu yeni ve resmi müsabakalar oynanmadan, Dünya'nın gündemine girdi. Ve şuan en ilginç statlar içerisinde ilk sıralarda. Can uyandıran statlar arasında da 10. sırada. Bizler burada bu eserimizi her şeyi ile olduğu gibi özenerek yaptık ve Bursamıza güzel bir eser kazandırıyoruz. Yaptığımız bu eser, bu yatırım hem Bursa'ya da Türkiye'ye de büyük yer katacak" dedi.  

 

 

Yeni stadın yapım süreciyle ilgili ayrıntılı bilgi veren Altepe, "Özellikle böyle bir tesisin Belediye tarafından yapılması, örnek bir tesis olması Dünya'da ilk sıralara girmesi, en kaliteli her şeyin en iyisinin yapıldığı her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü güzel bir tesis. Bundan dolayı da tabi ki böyle bir inşaatı Bursa ilk defa görüyor. Bu büyüklükte bir inşaat ve bunu dediğimiz gibi Belediye yapıyor. Haliyle bu hemen başlayıp bitecek bir inşaat değil. Zaten biz buna 4 yıldır inşaat yapıyoruz ama normalde bir stadyum inşaatının başlaması zaten 4 yılı buluyor. Yani arsanın ve projenin tamamıyla bitmesi tüm detaylarıyla şartlarıyla birlikte bir proje haline gelmesi, kazmanın vurulması en az 4 yılı buluyor normalde Avrupa'da. Ama biz istiyoruz ki tabi ki çabuk olsun biz de aynı zamanda Belediye olarak da çabuk olsun istiyoruz. Çünkü bizim de zamanımız sınırlı. Bir an önce projeye başlayalım bir an önce bitirelim. Bakın geçtiğimiz dönem başladık, 4 yıl doldu ve biz şuan açılışa hazırlanıyoruz ama aradan bir dönem geçti. 2. dönem Belediye Başkanlığı yapma şansını yakalayan ilk belediye başkanıyım Büyükşehir’de. Normal bir dönem olsaydı, burada bizim başlattığımız proje başka bir Belediye başkanı tarafından bitirilmeye uğraşılacaktı. Belki daha da uzun sürecekti. Yani açmak bize nasip olmayabilirdi. Sonuçta işte biz de bu konuda acele ediyoruz. Bir an önce şu anki hizmet dönemi içinde projelerimizi bitirelim bir an önce açalım Bursa'ya kazandıralım, Bursaspor'a kazandıralım burada güzel heyecanlar oluşsun. Burada güzel birliktelikler olsun, organizasyonlar yapılsın. Buranın değerlendirildiğini kullanıldığını görelim. Buna biz de acele ediyoruz ama dediğimiz gibi sonunda sıradan bir inşaat değil. Biz bu stadı yaparken diğer konularda olduğu gibi şuan da biz hangi konuda çalışıyorsak Dünya çapında bir tesis yapmaya gayret ediyoruz" diye konuştu.

 

MARKA TESİSLERLE, MARKA KENT OLACAĞIZ

"Bursa Dünya kenti diyoruz, Bursa marka kent diyoruz, o zaman yaptığımız tesisler de marka olmalı ki marka kent olalım" diyen Altepe, sözlerini şöyle sürdürdü;

 

"Bursa, marka tesisler ile birlikte marka bir kent olacak. Bunun için bu stadı yaparken, Dünya'yı taradık biz. Avrupa’da yapılan statları da gördük. Almanya'da yapılan statlar en kaliteli tabiki bunun yanında Bursaspor'un maç yaptığı bölgeler de gerek İngiltere'de olsun İskoçya'da olsun İspanya'da olsun. Bu bölgelerde yaptığımız çalışmalar ve orada yapılan statları da gördük ve buradaki en modern gördüğümüz statlardaki uygulamayı, Berlin olimpiyat stadı çatısı sonunda 13 14 yıl önce Berlin'de yapılan orijinal bir projeydi. Onu daha da geliştirerek buraya getirdik. Bakın onda direkler var kolonlar var taşıyıcı, burada yok. Burası çok daha modern, çok daha ileri bir teknolojiye sahip. Burada aynı zamanda stadı yaparken ülkemize daha ileri teknolojileri de getiriyoruz. Bu kapsamda da yapılan İnşaat Mühendisliği dalında örnek bir tesis. Türkiye'ye değer katan, aynı zamanda inşaat sektörüne de ayrı bir değer katan, yeni teknolojilerle tanıştıran bir inşaat oldu. Bu tesisimiz şuan da inşaat mühendisleri için, inşaat bölümleri, mimarlar,  tüm bölümler için özel bir tesis. Hepsinin gelip görüp, incelediği aynı zamanda zaten incelemesi gerektiği ve buradaki bilgiyi ve tecrübeyi mutlaka edinmesi gerektiği bir stadyum. Artık öyle bir stat yapıldı ki buralar parayla gezdirilecek. Avrupa'da bundan çok daha eski, çok daha demode olmuş olan 50, 60 yıllık statlar bile para ile gezdiriliyor. Ve bu anlamda bu stada baktığınız zaman doğru dürüst özellikleri bile hiç yok. Ama Bursa olarak, bu tesis ile birlikte güzel bir eser kazandırmış oluyoruz. Onun için de her şey ilk defa yapılıyor burada. Bakın asma, germe, çatı sistemlerinden buradaki tüm düzenlemeler UEFA kriterlerine uygun bir stadyum. Her şeyi ile birlikte UEFA kriterlerine uyan bir stat. Şimdi şu statta nerede oturursanız oturun, ayrı bir seyir zevki var. Kimse kimseye engel olmuyor, oturulan tüm koltuklar, her açıdan tüm sahayı ve her yeri görüyor. Böyle güzel bir seyir zevki. Sahası ayrı, tribünleri ayrı, tüm protokolden basın tribününe kadar. Diğer iç mekanların burada soyunma odalarından hekim odalarına kadar her şey, tüm detaylar burada yönetmeliklere uygun şekilde alanlar bırakılmış. En iyi malzemeler kullanılmış. İçindeki mekanlar, stadın içindeki kafeteryaları, restoran, kulüp binaları, Locaları burada devamlı aktif olacak bir merkez burası. Buradan Loca alan firmalar, kuruluşlar, burayı devamlı olarak kullanabilecekler. Aynı zaman da iş yeri olarak onların bir çalışma yeri olacak" diye konuştu.

 

İÇİYLE DIŞIYLA TAM BİR AKTİVİTE MERKEZİ

Çevre bağlantıları ile birlikte, burası Bursa'nın aynı zamanda bir aktivite merkezi diyen Altepe, Timsah Arena’nın sadece bir stadyum değil, devamlı aktif olacak, içinde on binlerce metrekare ticari alanı olan güzel bir aktivite merkezi olacağı açıklamalarında bulundu. “Bu alanları ile birlikte çevresi, yeşil alanlar ile birlikte spor alanlarıyla, Nilüfer Vadisi’yle birlikte güzel bir alan. Tamamı artık toparlanıyor. Köprülerin son eksiklikleri gideriliyor. Yollar yapılıyor. Tabi ki sonra çevre kamulaştırmalar çevrede ki yeşil alanların daha da açılması çalışmaları onlar devam edecek. Ama şuan da önemli ölçüde stadımızın içi zaten tamamlandı. Enerjisi verildi, çevredeki eksiklikler de artık toparlanıyor. Ve şimdiden sonra, maç yapabilecek hale geliyor. Yani şu anki şartlarda burada hafta sonu maç yapılabilir ama tabi ki buna biz karar vermiyoruz. Diğer eksiklikleri buradaki giriş sistemleri, artık maç yapılabilir konuma geldi. Bu kadar işin arasında, bu kadar projenin arasında, Büyükşehir Belediyesi tarihinde çok daha fazlasını bu yıllar içinde yaptık. Ama bunun içinde de böyle bir stadyum çıkarttık. Biz bu stadyumu yaparken hiçbir işimizi aksatmadık. Yaptığımız her işin parası, kuruşu kuruşuna ödendi. Bununla ilgili hep ek kaynak oluşturmaya gayret ettik. Oluşturduk da. Ne diğer illerimiz ve projelerimiz aksadı ne de burada ki ödemelerimiz aksadı. Müteahhit firmanın yapabildikleri bu. Sonunda da 4 yıl gibi bir zamanda da ancak stadyum tamamlandı diyebiliyoruz burada maç yapılabilir artık ışıklarımız yanıyor burada sistemimiz çalışıyor soyunma odamız her şeyimiz tamam. Rahatlıkla şurada çıkıp maç yapabiliyoruz. Bu da bizim için önemli. Böyle büyük eserler kazandırmak kolay değil, özellikle böyle sıradan olmayan bir eser, iddialı bir eser, her şeyi ile estetiği ile içi ile dışı ile” diye konuşan Altepe, yeni stadın en kapsamlı inşaat olduğunun altını çizdi.

 

ALTEPE: “ALLAH NAZARDAN SAKLASIN”

İçi ve dışına baktığın zaman, içiyle dışıyla bu kadar estetik olan bir stadyum göremiyorsunuz iyen Başkan Altepe, ”Bu Türkiye'nin en kaliteli stadyumu olmuş oluyor. Bundan dolayı bu gecikmeler oluyor bu gecikmeler bizim Belediyemize bağlı olan şeyler değil burada yapılan tüm uygulamalar ilk olan uygulamalar, şu koltuk ihalesine bile kaç kere çıktık. Bu kadar koltuğu bir arada yapan yani 44.000 küsur koltuğu bir arada yapan, şimdiye kadar pek olmamış, böyle bir ihaleye giren olmamış. Bunlar ile bile çok uğraştık onların da hep projelerini özel ürettik. Bu kalitede koltuk gittiğim statlarda hiç görmedim. Şurada oturduğunuz zaman rahatlıkla maçı izliyorsunuz ve önünüzden insanlar rahatlıkla gelip geçebiliyor. Yani hiç sıkıntı çekmiyorsunuz, yani hiç bir yerde yok bu. Bırakın stadyumları, kongre merkezlerinde bile bu rahatlık yok. Yani şurada maçı izlerken insanlar gelip geçebiliyor. Kimse kimseye mani olmuyor. Yani her yönüyle burası mükemmel bir stat oldu Allah nazarlardan saklasın dediğimiz gibi inşallah amacına ulaşır” dedi.

 

“BURSA VE BURSASPOR’A SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Altepe açıklamalarına şöyle devam etti: “Bunun için belli bir inşaat süresi var tabiki çok hızlı olunca bunların sırasıyla olması da kolay değil şimdi aslında normal bir süreç ve bitti biz de çok erken bitirelim istiyorduk ama sonuçta belirli bir süreç bunun zamanlaması normaldir. Şimdi burada amacımız bu stadı ne için yapıyoruz? Bursa'ya değer katsın, Bursaspor'a değer katsın, İnşallah bundan sonra da burada Bursaspor'un büyük heyecanlar yaşadığı stat olur. Tarihin yazıldığı bir stat olur. Şimdi Atatürk Stadı’nda kupa şampiyonluğumuz var, Lig şampiyonluğumuz var, İnşallah burada da yeni lig şampiyonlukları hatta UEFA kupası Avrupa başarıları gibi başarılar bekliyoruz. Artık şimdiden sonra Bursa bunu yapmalı. Üst üste koyarak gitmeli, onun için bu yatırımlar yapılıyor. Bunlar hep Bursa için Bursaspor için Bursa'nın en önemli markası en başta Bursaspor. Bursaspor yenerse Bursa prestij kazanıyor. Bursaspor puan alırsa Bursa alıyor, Bursaspor küme düşerse Bursa düşüyor. Onun için bizim burada Bursaspor'a sahip çıkmamız lazım. Çünkü o, şehrin markası. Onun her zaman iyi durumda olması, güçlü olması gerekiyor. Bu kadar yatırımlar yapıldı her şey tamam bunu da tamamlamak gerekiyor sonunu getirmek gerekiyor. Burada tüm kurum ve kuruluşlarımıza da iş düşüyor.

Bursa 25 tane sanayi bölgesi Organize sanayi bölgesi olan 15 tane de sanayi sitesi olan yaklaşık 40 bölgesi olan bir üretim şehri. Böyle bir 3 milyonluk şehrin takımına da bu yeşil beyaz renklere Avrupa'da başarı yakışır. Onun için Türkiye'de sürekli şampiyonlukları oynayan ve Avrupa'dan başarılar getiren Dünya'dan ses getiren ve Bursa'nın tanıtımına en güzel ölçüde yapan bir marka olmuş olacak. Burada zor kısmı bitti şimdiden sonra bu organizasyon herkesin bu konuda ufakta olsa bir destek vermesi katkı sağlaması Bursalı olması Bursasporlu olması tabi ki bizim için önemli. Gerçekten biz üzülüyoruz. İş adamlarımız Bursa'da doğuyor Bursa'da büyüyor veya daha sonra Bursa'ya geliyor Bursa'da okuyup Bursa'da iş yeri kuruyor ama gidip yatırımlarını diğer semt kulüpleri ile yapıyor ama kazandıkları yer Bursa. Yaşadıkları yer Bursa. Bizde bunu pek anlayamıyoruz ama inşallah şimdiden sonra bu adımlar ile birlikte bunların da gelişeceğine inanıyoruz. Artık Bursalılık ve Bursasporluluk bilinci kentte yaygınlaşmalı. Bu konu da herkes katkı sağlamalı. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak bu konu da gerçekten üzerimize düşeni yapıyoruz. Bursa'ya yeşili beyazı sevdirmek, yeşili beyazı Bursa'nın rengi yapmak bu konuda 1 yılda dağıttığımız forma yani Büyükşehir Belediyesi olarak 200.000 'i geçti. Bu konuda güzel bir hava oluşturmaya gayret ediyoruz. Herkes daha çok Bursalı olmalı şehrine sahip çıkmalı. Bu şehir bize çok şey verdi. herkes geldi bu şehir de kazandı kazanmaya da devam ediyor bizde bu şehre karşı bir parça VEFA borcumuzu ödeyelim. Bursamız ve Bursasporumuza sahip çıkalım diyoruz” ifadelerini kullandı.

 

BURSASPOR İLE İLGİLİ NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

“BURSASPOR’A YAKIŞAN BU”

Son olarak Altepe, sözlerini, “Az önce de dediğim gibi Bursaspor Bursa'nın bir markası aynı zamanda sadece Bursa'nın da değil bugün Bursaspor'u diğer camialar da Anadolu da seyrediyor. Bursaspor'un başarısını balkanlar da Ortadoğu'da bugün Türkiye Cumhuriyetler de tüm bölgeler de izlenen takımlar bunlar.

Bursaspor'un herhangi bir Uluslararası bir maçı olduğu zaman bu maçlar Dünya'nın her köşesinde izleniyor. Dünya bunlara önem veriyor. Biz de Belediye olarak bu konuda üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Bursa'ya ve Bursaspor'a sahip çıkmamız gerekiyor. Başta kulübümüze ve renklerimize sahip çıkmaya çalışıyoruz. Sadece moral değil tesis ve destek veriyoruz. Bursa'nın yeni stadı Bursa için ayrı bir güç. Bursa'nın yeni stadı komple ayrı bir gelir. Bu stat iyi işletildiği zaman çok iyi bir gelir. Bursaspor'a da yakışan bu” şeklinde noktaladı.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu