Yusuf Erdoğan için karar verilecek!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı kira mukavelelerinin döviz değil Türk Lirası'na çevrilmesi spor kamuoyunun son günlerde en çok tartıştığı konuların başında geliyor.

Türkiye‘de birçok kulüp yerli ve yabancı oyuncuların ücretlerini döviz üzerinden ödüyor. Cumhurbaşkanı kararının futbol piyasasını nasıl etkileyeceği belirsizliğini korurken, Kulüpler Birliği Vakfı konuyla ilgili hukukçulara danışma kararı aldı. Bursaspor‘da yerli oyuncular içinde ücretini döviz üzerinden alan tek isim ise Yusuf Erdoğan. Yeşil-Beyazlı kulüple geçen sezon 3 yıllığına sözleşme imzalayan Yusuf Erdoğan ilk yıl için 800, bu sezon 900, gelecek sezon da 1 milyon Euro alacak.

BAŞKANLARLA GÖRÜŞTÜM

Konuyla ilgili Bursaspor Başkanı Ali Ay, Bursa Hakimiyet‘e açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı kararını diğer kulüp başkanlarıyla görüştüklerini söyleyen Başkan Ali Ay, “Hem federasyon hem de Kulüpler Birliği bu konu üzerinde hassasiyetle duruyor. Hukukçular araştırıyor.” dedi. Takımda yerli oyuncular içinde sadece Yusuf Erdoğan’ın ücretini döviz üzerinden aldığını dile getiren Başkan Ali Ay, “Teknik heyetimiz de dahil Yusuf dışındaki tüm yerli oyuncularımız ücretlerini TL üzerinden alıyor. Yusuf’la elbette konuşacağız. Hukukçuların kararını bekliyoruz. Eğer Türk Lirası’na dönüş olursa sanırım yeni sözleşmenin tarihindeki kur baz alınır. Beklemedeyiz” diye konuştu.

29 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Bonservisi için Trabzona 1milyon euro yani 7 milyon tl ödendi . . Maaşı 6 milyon tl … Ali Ayın Bursaspora en büyük kazığı. .. Sezon başı kaptan olacam diyordu . Bu takimin kaptani Ertuğrul bile 2 milyon750 tl maaş alirken senin ederin maksimum 2 milyondur .. Madem kaptan olacan yap fedakarlik indir maaşı 3 milyona. Valla ilk ben destekliycem kaptan ol. . . BU KULÜP BÖYLE BATİYOR. GÖRECEZ YUSUFUN BURSASPOR SEVGİSİNİ

  104
  25
  1. @Bursa yorumuna yanıt olarak

   Yusufun 7 milyon Tl maaş almasi seni neden rahatsiz ediyor. İlerki haftalarda gol ve asistleriyle sizi utandiracak. Yusuf topu ileri taşiyor. Koşuyor . Rize maçinda golünü atinca görecem suratinizi

   28
   72
   1. @ÇORBACI yorumuna yanıt olarak

    topu ileri çıkarması hızı çok üst düzeyde fakat bütün atakların içine ediyor ya 1 orta yapmayı dahi bilmiyo yusuf kısaca bal yapmayan arı

    6
    3
  2. @Bursa yorumuna yanıt olarak

   Yusuf alındığında Euro 4.14 seviyelerindeydi. Bonservisi 4,14 milyon TL , maaşı 3,3 , 3,7 ve 4,14 milyon TL olarak hesaplanmıştı. Geçmişin anlaşmasını bugünün kuru ile değerlendirmek yanlıştır. Eğer TL’ye bugün ki kur üzerinden çevrilirse ve bir süre sonra Euro 5 sevilerine inerse, Euro bazında maaşı artmış olacak. Anlaşmalar imzalanırken o gün önemlidir. Elin çok güçlüyse kur sabitlemesi ya da kur artışına bağlı olarak maksimum kur koyarsın tabii oyuncu maaşını Euro karşılığı TL almak isterse. Oynadığı oyunu alınırken karşı da çıktım, oynadığı oyunu beğenmesem de kimse durup dururken maaşını yüzde 50’den fazla düşürmez. Acaba kaç kişi der ben çalıştığım şirket maddi olarak zorluk içindeyken maaşımın yüzde 65’e yakınından feragat etmek istiyorum. Ha diyebilirsin ben haftada 50 saat çalışıyorum 3 bin TL alıyorum, hatta 30 bin TL bile alabilirsin lakin günümüz şartlarında popüler sporların sporcuları bu paraları kazanıyor. Arz talep durumu bu noktalara getiriyor. Bir de en önemli konu, kaptanlık para ile ölçülemez. Bir oyuncu para almadan bile oynasa o oyuncuda kaptanlık yeteneği yoksa isterse dünyanın en iyi oyuncularından olsun, kaptan yapılmaz !

   31
   6
  3. @Bursa yorumuna yanıt olarak

   1- yusufun oynadığı futbol, aldığı paranın karşılığı değil.
   2- ancak bunda yusufun suçu yok. Suçlu onu o paraya getirenler.
   3- yasal olarak değişikliği kabul etmeme hakkı var. Ama işin birde vicdan, haram, helal boyutu da.
   4- bir kulüpte malî dengeler çok önemli. Ali ay, Samet hoca ile işin teknik tarafını çözdü. Fakat, yediğimiz bu tür kazıklar başkanın “ne gerek var!” deyip getirmediği, idari menajer ya da sportif direktör ismi her neyse, eksikliğinden kaynaklı.
   Futbolcu ile pazarlık, iplik, boya, vs. Pazarlığına benzemez.

   32
   1
    1. @Zirve yorumuna yanıt olarak

     arkadaşım ben yusufu suçlamadım. bu iş arz talep işi. çocuğa gel demişsin gelmiş. zaten transferlerde % 10 hata payı normal karşılanıyor. ama bu oran bizde çok fazla. takım içindeki ekonomik dengeler bozuluyor, borçlarımız artıyor. sırf donanımlı ve tecrübeli bir sportif direktöre sahip olmadığımız için. profesyonel kulüp oyuncusun anlayışına ve iyi niyetine mahkum olmamalı.

  4. @Bursa yorumuna yanıt olarak

   Bro iyi yazmissin da top kalite adamla oynanir ezer mezer ama jimnastik macini bos gecmez ortaladi sakho yagladi..helali hos olsun.topcunu itibarsizlastirma

   32
   10
 2. Batalla, Harun ve Aziz gittikten sonra, takımda ruhuyla oynayan bir iki futbolcudan biri Yusuf. Para konusunda bir ortası bulunur. Bu çocuğu üzmeyin ve konsantrasyonunu bozmayın. Şimdilik gol falan atamasa da, devamlı oyunun içinde kalıyor. Hiç oyundan kopmuyor ve 90 dakika köpek gibi koşuyor şimdi Allahı var. Ruhsuz Kembo’ları, Josua John’ları falan hatırlayınca Yusuf’u kimseye değişmem.

  26
  5
 3. Yusuf’u ben çok beğeniyorum. İleriye top taşıyabilen 2. Bir oyuncumuz yok. Lima sürekli pas atıyor. Tunay formunu yeni yeni yakalıyor. Ben olsam her maç fix oynatırım. Forvette stancu varken orta açıyor vurabilecek adam yok. Sakho geldi görün Yusuf neler yapacak. bjk maçında unutmayın ki asisti Yusuf yaptı. Biraz destek olun bu adam bizde çok iş yapacak.

  15
  2
 4. Bu takımda sadece 1-TÜRK OYUNCU Euro bedeli üzerinden maaş alıyorsa,
  O oyuncu benim bi ayrıcalığım yok deyip, taşın altına elini koyup gerekirse
  Kendi yönetimden talep edip ücretini TL KURU üzerinden yapılmasını talep etmeli,
  Bu işler gazetecilere goygoy demeçlerle olmuyor, biraz da icraat görelim Yusuf Bey
  Çok büyük paralar bunlar, bu adamın hakkı 3 MİLYON TL MAAŞ+ MAÇ BAŞI 50 BİN TL
  30 maç oynasın 4,5 MİLYON TL kazansın gayet ideal bir rakam bence, oturun masaya konuşun
  Artık eklonomik olarak çok zor duruma geldi kulüpler senede 10 tane villa değil, 5 tane alsınlar
  Sanki düşürün dediğimiz rakamlar ASGARİ ÜCRET şartlarında, yine ülkenin en çok kazananı onlar oluyorlar,
  Futbol bitince ne iş yapıcam hikayesi eskidi artık, git yorumculuk yap, hocalık yap, yazarlık yap, menajerlik yap
  Artık eskisi gibi futbolcunun 30 YAŞINDA iş hayatı bitmiyor, bir sürü alan varan para kazanacakları

  6
  1
 5. Ulkede uretim ekonomi diye birsey olmazssa olacagi budur.Saman bile disardan gelirken sen icerde istedigin kadar tl ye don.Brezilyadan ithal ettigin inekler icin braziya ya tl mi odeyeceksin?Feansada 300-500 bin euroya oynayan adami buraya 1 -1,5 milyon euro ya zor getiriyorsun.Yabanci ne yapsin degersiz T.L. yi ve niye Turkiye ye gelsin.

  5
  2
  1. @Marmaris yorumuna yanıt olarak

   Yok gardaş sen olayı yanlış anladın, TL KURU muhabbeti yabancılara
   yönelik değil, Türkiyede ikamet eden Türk vatandaşına yönelik
   Yabancı TL fiyatına gelmez zaten, onunla yine EURO üzerinden anlaş
   fakat burada yapmamız gereken yabancı da da maaş+ maç başı sistemine
   dönmeliyiz, ne güzel demişsin fransada 300-400 bin euro kazanan adam
   buraya gelince 1-1,5 milyon euroya yine de gelmiyorsa gelmesin zaten
   gelecek olan da 700-800 bin euro maaş verirsin diğer ödemeyi de
   maç başı 10 bin euro dersin, oynayacak totosu olmayan kulübede oturan
   artık daha fazla para kazanmasın derdimiz bu

 6. Son vuruslar haric iyi topcu ama maliyeti cok yuksek bu maliyetler ile devre arasi satilabilir. Ama sezon sonu yabanci kurali devreye girerse bizde kesinlikle kalmasi lazim.

  2
  2
 7. Yerli oyuncuların mukavelesini yaparken DÖVİZ üzerinden yapma hata idi.Yabancı oyuncu ile sözleşmesini DÖVİZ üzerinden yapıp şimdi hangi kritere göre TL.yapacağız.Yarın kıyaslama yaptığında zararda olan oyuncunun formu düşer.
  Önemli olan transfer edilirken bunu tespit etmektir.
  FUTBOLUN bu kadar derdi varken şimdi birde bu gaile zamanlama açısından hatalıdır.Adam daha 2-3 ay önce sözleşme yapıyor siz bunu değiştirelim dediğinizde oyuncuyu işkillendirir ve öküzün altında buzağı aramayada başlar.
  Transfer sezonundan önce bu kulüplere bildirilmiş ve yeni dönemde TL.üzerinden antlaşmalarınızı yapacaksıznı dense o zaman daha tutarlı,inandırıcı ve güven verici olurdu.

  1. @Hüseyin İlhan yorumuna yanıt olarak

   Yabancı da yapılması gereken belli, anlaşılan ücretin YARISI MAAŞ şeklinde ödenmeli,
   Kalan YARISI DA 30 maç kıstas alınıp MAÇ BAŞINA BÖLÜNMELİ,
   800 BİN EURO anlaştığın adam 400 BİN EURO maaşını alır, oynarsa ilk 11’de 30 maç
   800 bin euronun tamamını alır, oynayamazsa kadroya giremezse de yarı ücreti gayet
   ideal bence, bu durumda direk kadroya girmek için performans göstermesine gerek olacak

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı