Yunuseli ve Dereçavuş arazileri gizlice…

Gazete Bursa yazarı Adnan Alp'in köşe yazısıdır.

Bursaspor’un daha önce hazineden 2,3 milyon TL ye tarla olarak alınan 28.800 m2 lik Dereçavuş Lojistik Depolama Alanı ile Yunuseli Mahallesinde 7 milyona alınan 4.200 m2 lik arsaya imar değişikliği yapılarak Benzinlik arazisine çevrilen iki arsa. Mali Kongreden 1 gün önce (22 Mart 2019) Ali Ay’ın üzerine geçirdiği araştırmalarımız sonucunda ortaya çıktı.

Bahse konu arazi bu kez Yunuseli Mahallesi 5067/1 parsele ait 2764,62 ve 1440,57 m2 olan toplamda 4205,19 m2 olan 2 resmi parselli arsalara ait. Bu gayrimenkuller toplamda 32.967,53 m2 lik 5067/1 parselin içinde yer alıyor ve Bursaspor ile ilgili hikâyesi ise şöyle başlıyor.

 

3.4 MİLYONLUK YER NASIL 7.5 MİLYONA BURSASPOR’A GEÇİYOR?

Tapu sistemine 440966950 numara ile 2.764,64 m2 ve 440966955 numara ile kayıtlı 1.440,57 m2 arazi Bursaspor’un üzerine geçmeden önce yine aynı parselde hissesi olan bir şahısa 4 milyon 500 bin bedelle teklif ediliyor fakat uzun pazarlıklar sonrası bedel 3 milyon 400 bin liraya kadar düşmesine rağmen alıcı parayı denkleyemeyince satış işlemi gerçekleşmiyor.

Yeni yerleşime açılmış olan Yunuseli Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı‘na cepheli ve çok değerleneceği tahmin edilen bu arsalar nasıl oluyorsa 3 milyon 400 bin liraya müşteri bulamazken bir anda 7 milyon TL civarında bir bedelle 8 Ağustos 2018 tarihinde Bursaspor Kulübü Derneği adına geçiyor. Bu durumun tek açıklaması Bursaspor Kulübü Derneğinin bu rakamı ödeyerek yatırım için bir gayrimenkul olarak alınmış olmasıdır.

 

MART 2018 ve KASIM 2018 BİLANÇOLARINADA YANSIMIŞ!

Aslında bu arazinin alınışı Kasım 2018 bilançosuna yansımış gibi görünüyor, bir önceki yani Mart 2018’de açıklanan bilançonun D şıkkında belirtilen Maddi Duran Varlıklar başlığının altındaki “Arazi ve Arsalar” ın değerinin karşılığı 2.300.505,00 TL.

8 Ağustos 2018’de 35633 yevmiye numarasıyla gerçekleşen alımdan sonra Kasım 2018 Bilançosunda Maddi Duran Varlıklardaki “Arazi ve Arsalar” değeri bir anda 9.050.505,00 TL olarak güncellenmiş. Buradan anlaşıldığı gibi Bursaspor Kulübünün duran varlıklarında alıma yönelik bir artış olduğu ortaya konulmuştu.

 

HACİZLİ YERLER ALINMIŞ!

Fakat ilginç olan konu tapu kayıtlarına göre alınan bu yerlerde Şerh konulmuş olması. Yerler Bursaspor’a geçmeden önce arsa vasfında olup Ticaret-Konut alanı olarak görülüyor fakat 2.764,62 m2 olan yere Bursa 5. Asliye Hukuk Mahkemesi 04/07/2016 tarihinde 2015/19 sayılı Mahkeme Müzekkeresi ile şerh konulmuş.

Bu bilgiler dâhilinde alım satım gerçekleşmiş ve gayrimenkuller Bursaspor Kulübü adına geçmiş. Haberimizin bu noktasına kadar her şey normal görülebilir ve Bursaspor adına kazançlı bir iş gerçekleşmiş olduğu gerçektir.

 

FURKAN ÖZÇAL BİLE HACİZ KOYUYOR!

Bursaspor’un 8 Ağustos 2018 tarihinde aldığı bu şerh’li arazilere, daha sonra başka hacizler konulmaya başlanılıyor. İstanbul Anadolu 24.İcra dairesi 15/11/2018 tarih 2018/25121 Esas numarasıyla Oğuzhan Bayram Kandal adına 679.187,10 TL bedelli ve Bursa 3. İcra Dairesi 25/02/2019 tarih ve 2019/1362 esas sayısı ile Furkan Özçal adına 301.913,50 TL bedel karşılığında her iki arsaya haciz konuluyor.

Bu hacizler ile birlikte her iki arsa üzerinde toplamda ayrı ayrı 5 tane haciz oluşmuş oluyor.

 

İMDADA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YETİŞİYOR!

Her iki arazinin toplamda 4.205,19 m2 olması ve bulunduğu yer konumuyla çok daha fazla değerlendirmek gerekiyordu. Bu sebeple Bursa Büyükşehir Belediyesi‘nden bu konuda yardım isteniyor ve hazırlatılan imar değişikliği raporu ile Konut-Ticaret alanı vasıflı bu yerlerin Akaryakıt ve Servis İstasyonu Alanına çevrilmesi talep ediliyor.

Bursaspor’un içinde bulunduğu durumu göz önüne alan Büyükşehir Belediyesi her zaman olduğu gibi yine imdada yetişiyor ve 14 Mart 2019 tarihli Olağan toplantısında gündeme gelen değişiklik ile ilgili olarak gelen komisyon raporunu gündemine alıyor.

Aynı gün yapılan görüşmeler sonucunda Büyükşehir Belediye Meclisi‘nde adı geçen arsaların 2.402,89 m2 lik bölümüne Akaryakıt ve Servis İstasyonu Alanı değişikliğini 14 ret oyuna karşılık 60 kabul oyu ile Bursaspor lehine karar verilerek Benzinlik Ruhsatı veriliyor.

 

YUNUSELİ ve DEREÇAVUŞ ARAZİLERİ GİZLİCE ALİ AY’IN ADINA GEÇİYOR!

Ali Ay, Büyükşehir Belediye Meclisi‘nden 14 Mart 2019 tarih ve 2019/125 esas sayılı kararıyla değerlenen arsa ile Dereçavuş’ta bulunan Lojistik Depolama Alanını arazisin kendi üzerine almak için jet hızıyla harekete geçiyor. Meclis kararının haftasına 21 Mart 2019 tarihinde yönetim kuruluna planı değiştirilen ve benzinlik arazisi olan yer ile birlikte daha önce satmak istediği Dereçavuş’taki Lojistik depolama alanını kendi adına satışı için yönetim kurulunda oy çokluğu ile karar aldırır.

Kamuoyunu ve camiayı hiçbir şekilde bilgilendirmeden her iki arazi 22 Mart 2019 günü yangından mal kaçırırcasına 14145 yevmiye numarasıyla Ali Ay’ın adına tescil ediliyor.

 

MALİ KONGREDEN 1 GÜN ÖNCE DEVİR YAPILIYOR!

Fakat en dikkat çekici konu ise bilindiği gibi Bursaspor 23 Mart 2019 tarihinde olağan mali genel kurulunu gerçekleştirdi. Kongrenin bir gün öncesinde hem Yunuseli Benzinlik arazisinin hem de Dereçavuş’ta ki Lojistik Depolama Alanı arazisinin Ali Ay’ın adına geçmesi tarih olarak çok manidar.

Manidar olduğu kadar aynı zamanda yarınsı Mali Genel Kurul’da bu konu ile ilgili olarak tek bir açıklama yapılmazken Denetleme Kuruluna bu konu hakkında hiçbir bilgi verilmemesi akıllarda çok soru işareti kalmasına neden oldu.

 

Ö. FARUK ŞAHİN MALİ KONGREDE YALANMI SÖYLEDİ?

Yönetim Kurulunun Mülk Yönetimi ve Projeden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk Şahin, bahse konu arsaların devir edilmesinden bir gün sonra yapılan mali genel kurulda yaptığı konuşmada; “Gayrimenkullerimiz çok ciddi rakamlara ulaştı önümüzdeki hafta müjdesini vereceğimiz sabit gelir kaynağımız oluştu. Sürekli isteyen taraf olmaktan çıkarmak istiyoruz biz kulübümüzü Belediyelerden, şahıslardan, dinamiklerden alan değil üreten taraf olmak istiyoruz. Büyükşehir Belediye, Milli Emlak, DSİ gibi bize çok destek olan kurumlar oldu. Döküm sahası için onay aldık sözleşmeleriyle beraber açıklayacağız” demişti.

Şahin; “Gayrimenkullerimiz çok ciddi değerlendi” derken ya bu gayrimenkullerin bir gün önce Ali Ay adına devir edildiğini ya bilmiyordu ya da bildiği halde genel kurul üyelerine gerçeği söylemedi. Bu durumda Ömer Faruk Şahin’in nasıl bir açıklama yapacağı merak konusu.

DEREÇAVUŞ ARAZİSİ 20 MİLYONA SATIŞA ÇIKARTILMIŞTI!

Bilindiği gibi Mayıs 2017’de Bursaspor Kulübü hazineye ait 28.800 m2 lik tarla vasfındaki araziyi 2 milyon 300 bin TL bedel karşılığında ihale ile almıştı. Daha sonra ise bu alanın Ticari ve Lojistik alanı olarak imar planı değişikliğine gidilerek Bursaspor’a ciddi bir gelir elde edilmek istenmişti.

Ali Ay söz konusu 28.800 m2 olan yeri 20 milyon TL bedel ile satışa çıkartmış ama alıcı bulamayınca 12 milyon TL’ye kadar düşmüştü. Fakat daha sonra satış için anlaşma sağlandığı bilgisi gelmesine karşın arsanın durumunun ne olduğu bugün ortaya çıkıyor.

Maalesef söz konusu arazi 22 Mart 2019 tarihi itibarıyla Ali Ay’ın adına kayıtlı olarak karşımıza çıkıyor.

 

YUNUSELİ ARAZİSİNİN DEĞERİ NASIL HESAPLANDI!

Bursaspor kamuoyundan gizli bir şekilde devri yapılan her iki arazinin bedelleri konusunda farklı farklı görüşler ortaya atılıyor. Yunuselindeki 4205,19 m2 arazinin 2.402,89 m2 için Benzinlik arazisi ve kalan 1.802,30 m2 ticaret-konut alanı olarak değerinin emlakçılara göre yaklaşık 20-25 milyon lira arasında olduğu iddia ediliyor.

Bursaspor’un tarla vasfında iken 7 milyon TL’ye aldığı söylenen gayrimenkulün yapılan plan değişikliğinden sonra değerinin en az 3 kat artması gerektiği ifade ediliyor.

BAŞKAN ALİNUR AKTAŞ : YAPTIĞIMIZ DEĞİŞİKLİK İLE ARSALAR 30-35 MİLYON EDER!”

Belediye Başkanı Alinur Aktaş yerel seçimler öncesinde gündeme dair açıklamalar yaparken bu benzinlik arazisi ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında vasfı değişen arazinin değerinin satıldığı anda 30-35 milyon edebileceğini ifade etmişti.

Fakat gelen bilgilerde Ali Ay’ın bu araziyi 15 milyon TL’ye üzerine geçirdiği yazıyor.

DENETLEME KURULU AÇIKLAMA YAPTI!

Yazarımız Adnan Alp‘in ortaya çıkardığı bu haber için sosyal medyada kendi hesaplarından haberin detayları ve belgeleriyle (bugün) Çarşamba günü açıklayacağını yazmasının ardından bunu ihbar kabul eden Denetleme Kurulu Başkanı Av. Yalçın Cambaz ve kurulu aynı saatlerde harekete geçerek kulüpte yaptıkları toplantı sırasında karar defterlerini incelediler.

İncelemenin ardından yaptıkları açıklama ile durumun gerçekliğini gördüklerini ve bundan sonraki süreci nasıl takip edeceklerini bir bildiri yayınlayarak kamuoyu ile paylaştılar.

 

NEDEN HEP ALİ AY BU KONULARLA ANILIYOR?

Göreve geldiği günden bu yana 3 senedir hep Ali Ay hakkında bu tür haberlerin çıkması iyice mideleri bulandırmaya devam ediyor. Daha önce Bursaspor’a vermek için TL olarak çektiği kredilerin TL olarak geri ödemesi olduğu halde Euro’ya çevirip kulübe verip artan döviz kurundan faizler düşüldükten sonra 30 milyon TL’ye yakın kar ettiği yazılmıştı.

Ardından Paul Le Guen transferinde kulübün manejerlere kaptırılan ve buharlaşan 600 bin Euro’sunun ardındaki sır perdesi ve kendi şirketindeki muhasebecisi Hasan Parlakay’ın Bursaspor kulübüne yönetici olduktan sonra 21 tane tapu servetini edinmesi gibi bir çok konu karanlıkta kalmıştı.

 

PEKİ, NE OLMALIYDI? VEYA ŞİMDİ NE YAPMALI?

Bu haberimizin araştırılması sırasında ortaya çıkan durum hakkında hukukçuların görüşü ise bir hayli ilginç tüm hukukçular öncelikle böyle bir konunun etiklik açısından camiada derin yaralar açacağını ve hukukende yapılan uygulamanın olası şikayet halinde Ağır Ceza Mahkemelerine düşebileceğini ifade ediyorlar.

Hiçbir yönetimin satış yetkisi olmuş olsa dahi uyulması gereken ve kamu vicdanını incitmeyecek yol seçilmesi gerektiğini söyleyen hukukçular; en doğru yolun öncelikle açılacak bir ihale ile açık arttırmaya sunulması gerekiyor. Eğer alıcı çıkmaz ise gayrimenkullerin bir bilirkişi tarafından değerlendirilmesinin yapılması ve satışı zorunlu ise başkan veya yöneticilerin bu değerlerin bir tık üzerinde (kulübün menfaatleri açısından) satın almasının normal olabileceğini ifade ettiler.

Kaynak
Gazete Bursa

30 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Uyanın artık Eyyy gercek Bursasporlular uyanın.Bursasporumuzun içı organize bir sekilde bosaltiliyo.Bu arazilet belediye tarafından neden imara acildi?Ali Ay cöksün diye.Belediyenin cıkarı neydi?Katli otopark peşkeş cekildi Alinur Bey e.Taraftar nasıl sustu.Tribün Abisi denen bikac zibidi belediyelerde ise yerlestirildi.Yaziklar olsun hepinize.Gercek Bursasporluların ahını aldınız.Hepinizden cıkacak bu.Bu karaktersiz defolup gitsin.Aday olacak baskanda dümenini dogrultmak icin aday olmasın.Tribünde bu corbacilardan temizlensin.Kim olduklarıni herkes biliyo hala Abi cekiliyo bu yalakalaraa.Tebrikler bi düsmedigimiz kaldı.Onuda basarın mutlu olun kan emicilerr

  92
  2
  1. @Ramizz yorumuna yanıt olarak

   ey şanlı buyuk takımım benım sehrımız ve takımımız ne halde sene sonu beklemeden tepki koyulmalı artık,teksas bı acıklama yapmalısın acilen

  2. @Ramizz yorumuna yanıt olarak

   Aman diyim ali ay bundan sonra sana geceleri dahi uyumak haram bursasporum malını yönetim ūyelerinle nasıl çalıp çırptıysan bunun hesabını vereceksin.

  3. @Ramizz yorumuna yanıt olarak

   Bence artık bir sonraki maçta ilk başta sözde tribün liderlerini ondan sonra yönetimi artık ALLAH ne verdiyse devam emin olun it gibi kaçacaklar hepsi çorbacı korkak

  4. @Ramizz yorumuna yanıt olarak

   Biz boşuna demiyoruz inşallah küme düşeriz diye.Kume düşüp dibi görünce çorbacı teksasta,çorbacı maratonda,çorbacı unitimsah Uludağ da ,çorbacı radikal de ,çorbacı legend texasta bu takımı bırakacak.Bosuna demiyoruz küme duselim diye.

   28
   11
   1. @Kiraly yorumuna yanıt olarak

    Cürük elmaları temizlemek icin takımı küme düsürmeye gerek yok.Bursaspora sampiyon olduktan sonrada çok parazit dadandı.Takım düsmesinde cürük elmalardan kurtulur bu camia bi sekilde.

   2. @Kiraly yorumuna yanıt olarak

    Bunlardan kurtulmak için küme mi düşmek gerekiyor. Şöyle rahmetli Yazıcı gibi bir başkan gelse hepsinin hakkından gelir.

 2. BURSASPOR külüp başkanlığını yapamadınız ama emlakçılığı maşallah çok iyi yapmışsınız yazıklar olsun sana Ali ay demek BURSASPORDAN ÇOK emlakçılığa zaman ayırmısın eğer BURSASPORUN bir kuruş parasını yediysen haram olsum senin haçılğında kabul görmez.

  24
 3. BÜTÜN BU OLANLARIN ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE RAKAMLARLA,BİLİRKİŞİLER KARŞISINDA AÇIKLAMASI YAPILIP,BURSASPOR VE KAMUOYU AYDINLATILMALI ,BİZDE BİLELİM NELER OLDUĞUNU.

  22
  1. @EFO yorumuna yanıt olarak

   Çok beklersiniz.yolsuzlugun, adaletsizliğin,sahtekarlığın bini bin para olan ülkede, adalet,şeffaflık,liyakat ve doğruların açıklanmasını bekliyorsunuz.COK BEKLERSİNİZ…..

   15
   4
 4. Herşey bu kadar aleni ortada baskan di-ye gelip bursasporu soyup soğana çeviriyorlar kentin ileri gelenleri mülki amirleri daha neyi bekliyorlar bır garip bır ekmek çalsa anasını bellersiniz yazık degilmi şampiyon olmuş takimi nehallere. getirdiniz herşey apaçık ortada daha ne bekleniyor büyüsün adamlardan hesap sorulmuyor

 5. Bursaspor’u kendi menfaatleri için kullananlara yazıklar olsun çünkü Bursaspor bir değerdir bir markadır Bursaspor a yapılan tüm şehire yapılmıştır

 6. Bursa halkı bu takımı hakediyor, bu başkanı hakediyor. Her halk hakettiğini yaşar. Bursaspor da bu kafalarla amatöre gitmeyi hakediyor.

  2
  2
 7. Neden 3 senedir küfür yediği ve başarısız olduğu halde başkan olduğu ortaya çıktı herhalde 1060 kişi ile beraber yicekler paraları Allah büyüktür alacaklarına karşılık BURSASPOR’un mallarını almak nedir özlüceyide alsın vakıfköyüde alsın o zaman yazıklar olsun hem sportif hem maddi anlamda nasıl bitirildik şaka gibi günler geçiriyoruz yazıklar olsun.!!!!!!

 8. Baktı ki Bursaspor gidici, ne koparırsam kardır hesabı. Vay uyanık vay. Çorbacılar, buna alkış tutanlar sizi ucuza kapatmış hey gidi hey. Haberler doğruysa millet neler götürüyor. Asgari ücretle maça giden gariban taraftar da bunları alkışlasın.

 9. Şu zamanda bursaspor hep beraber nasıl ligde kalır diye enerjimizi sinerjimizi ortaya koymaktansa, içimizdeki rizeliler bizi küme düşürecek.

  1
  3
 10. arkadaslar bu olay gorevı kotuye kullanmaktır. Konu ile ilgili buyuklerımız adli makamlara gerekli basvuruda bulunmalıdır. Dernekler kanununa muhalefet soz konusudur. Neresınden tutsak elimizde kalmaktadır

 11. Yazıklar olsun ben bu adama kızmıyorum ki ne soglersen sögle adam olsa çoktan kendisi bırakır giderdi . Benim kızdığım taraftar grupları sözde amigolar aradan kac saat geçti bir tepkiniz bile yok herkez tam gaz yolunda bursaspor un geleceğini caliyolar resmen.

 12. Alacağı olması kimsenin böyle davranmasını haklı çıkarmaz. Beceriksizliklerine karşın cebinden para veren ve dürüst bir adam olduğunu düşünüyorduk. Şimdi hepimiz bir kez dağa hayal kırıklığına uğradık. Ali Ay’ın açıklamasını bekliyoruz. Eğer bütün niyeti parasını kurtarmaksa biraz beklesin bu zararın baş sorumlusu kendisi maalesef.

 13. ben bu alavere-dalavere işlerinden anlamam. bilmediğim konularda da kimseyi karalayamam.
  deden İslamiyet in temsilcisi değil. ayrıca bizim dinimiz, zümrelere, partilere, ülkelere, liderlere değil ferdi olarak bireylere gelmiştir. Allah huzurunda herkes yaptıklarından kendisi sorumludur. ve bir hesap söz konusuysa bunu kendi verecektir.
  dindar bilinen birinin hatasını dine yüklemek çok hoş değil. mahalle imamına kızıp camiyi terk etmek, aliye kızıp orucu bozmak, veliye kızıp dinden çıkmak bir Müslüman olarak çok doğru şeyler değil.
  iletişim ve bilgi çağındayız. günümüzde doğru bilgiye ulaşmak çok kolay. bırakın herkes dinini öğrendiği şekilde ve kendi vicdanında yaşasın.

 14. belediyenin yardım olsun diye ruhsat verdiği yerler bursaspora faydadan cok zarar verir hale gelmiş verme ruhsat klube faydası yok böyle klüp yönetilecekse bu şehir hak etmiyor futbolu corba icme dükanına döndü klüp batsın kaybolsun düşsün

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu