Yönetim farkı!

SözBursa.com Spor Yazarı Kayhan Kaymaz’ın köşe yazısıdır.

1 Mayıs…İşçilerin, emekçilerin günü… Bir futbolcu düşünün… Ağır işçi, emekçidir. Oynamak istiyor futbolcu. Bir yönetici düşünün…

Kaprisi yüzünden oynatmıyor onu.

Bir futbolcu düşünün…

Onu oynatmayan gidiyor; onun dilinden anlayan, O’nunla çocuk; O’nunla adam olan bir yönetici geliyor; O’nu takıma kazandırıyor.

O işçi, emekçi futbolcu…

Hem oynuyor, hem arkadaşlarını oynatıyor…

Kazanıyor, kazandırıyor, taraftarlarını sevindiriyor.

Örnektir; Çağatay ve Berat.

Tahsin Tam da İsmail Ertekin de oynatmadılar, oynatamadılar.

Hele Tahsin Tam kadro dışı bıraktı Çağatay‘ı…

Berat‘a neredeyse forma vermedi.

Sonra…

Abileri geldi; onları yönetmeye.

Aldı Çağatay’ı, Berat’ı karşısına konuştu onlarla.

Bir baba gibi, bir arkadaş gibi, bir sırdaş gibi.

Kimdi o?

Özer Hurmacı

***

Kendini dünyanın en mükemmel yöneticisi zanneden muhterem, şu anda takımın başında yenilgisiz duran Özer’i kadroya dahi çağırmadı.

Önce ilk 6′ da yer alırız dedi, ardından, “bu futbolcularla bu kadar deyip” çekti gitti.

Sonra “iyi ki de gitmiş” dedik.

Kalsa şu anda düşmeyi garantilemiştik.

Yönetici…

Adı üstünde “yöneten” demek.

Sen, elindeki işçinden en iyi verimi nasıl alırsın onu bileceksin.

Ne yapman gerekiyorsa onu yapacaksın.

“En iyi ben bilir, ben yaparım” dersen çekip gitmek zorunda kalırsın.

Örnekler çoktur.

Bakın siyaset ve spor tarihine.

Arnavutköy maçı için ne demek gerek?

Futbol bilenlerle çok daha güzel oynanır.

Hasan Ayaroğlu, Enver Cenk, Kubilay.

Onlar oynadı, pas dağıttı, Berat ve Çağatay gol attı.

İşlerini yaptılar.

Severek oynadılar;

Koştular, çalıştılar, hak ettiklerini aldılar.

Bu sezon böyle bitecek.

Gelecek sezon mu?

İvedilikle tahtanın açılıp, 3 kaliteli ayağı takıma kazandırmak ve şu anki oyuncuları da kadroda tutmak gerek.

İşte o zaman bu ligde çok rahat şampiyon olur ve en kısa sürede istediğimiz, özlediğimiz yerlere geliriz.

***

Devam baylar.

Kalan 3 maçtan 9 puan alır mıyız?

Alırız ve ligi en iyi yerde bitiririz.

Bu arada hatalarımız yok mu?

Var tabi.

En önemlisi bölgeler arası kopukluk.

Birinci, ikinci ve üçüncü bölgeler arasında saha paylaşımını net yapamıyor ve rakibe oynama olanağı, bunun ardından da gol pozisyonu veriyoruz.

Aşar mıyız?

İyi yönetilerek, çalışarak bunu da çözeriz.

Son olarak;

Rakibini sahasında 4-1’lik skorla geçen Bursaspor’un teknik yönetim ve futbolcularını seyir keyfi yüksek futbollarından ötürü kutluyorum

13 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Tahsin Tam’ı küçümsemek için isim vermeden “muhterem” demiş. Çağatay takımsız dımdızlak kalmasaydı bu kadar asılır mıydı soru işareti.
  Ayrıca bu yazıyı yazmadan önce puan tablosuna bi baksaydın iyiydi. Tahsin Tam Bursamızın çocuğu değerli bir hocadır. Lütfen saygı.

  18
  63
  1. @Mavi yorumuna yanıt olarak

   O satırların yazarı Kayhan Kaymaz, körü körüne Bursaspor’ludur ama senin sözünüü ettiğin o çevre kontrolünü yapıp, konuyu doğru gözlemleyecek ve yorumlayabilecek kapasitede bi adam değildir. Yıllarca Bursa gazetelerinde M.Kemalpaşa muhabirilği yapıp, en fazla M.K.Paşa sporun 3.lig maçlarını yazmış bi abimizdir. Bursa spor medyasının baş pehlivanları sahneden çekilince, Bursspor yazmak kendisine kalmış veböyle yorumlar yapmaya başlamıştır. O yüzden, Bursaspor’la ilgili yazılarını fazla kaale almayınız.

  2. @Mavi yorumuna yanıt olarak

   Tahsin hocanın yaptıkları ortada corum sporu 1 Lige çıkarıyor hocanın elinde sezon başında tecrübesiz bir futbolcu grubu vardı şuan genç oyuncularimiz tecrübelendi her zaman Bursali çocuklarımıza sahip çıkmalıyız sezonun ilk yarısında unutmayalım genç çocuklarımıza taraftarlar küfür ediyordu Bursaspor hepimizin sahip çıkalım.

   11
   5
   1. @brs yorumuna yanıt olarak

    Küfür eden burda göremedim.

    Bizim devamlı eleştiri yaptığımız konu, gençler koşmuyordu , yardımlaşma da yoktu.
    Bunlar normal şeyler.

    Bakın koşun ca , pres yapınca neler oluyormuş!

    1
    3
  3. @Mavi yorumuna yanıt olarak

   Bursa evladıymış başımıza ne geldiyse bursalılardan geldi şimdi eksileyenler olur mustafa er denen şahısta aynıydı adam kayırıyordu bursalı sokmayacaksın sokacaksanda farklı memleketlerden türk oyuncular getireceksin örnek ömer erdoğan şahsen altyapıya eski yabancı oyuncularımızı getiririm hem avrupa kalitesini taşımış oluruz Batalla, İvankov, Ergiç emanet edilir

   11
   7
 2. kayhan kaymazı çok iyi tanıyorum. kesinlikle çok iyi ve çok istikrarlı bi Bursasporludur. ancak bazı erken güzellemeler ve methiyeler için çok erken davranmış.
  tıpkı son 3-5 güzel sonuçlardan sonra şehir genelinin yaptığı gibi.
  bu durum bizim camia olarak futbola ve bursaspora günlük performans ve skorlar üzerinden baktığımızın adeta bir ispatı gibi.
  oysa geçmişte şampiyon başkan Yazıcı, ve adam gibi adam ertuğrul sağlamlar bile bu şehirde nelere maruz bırakılmışlardı.

  keşke olası 3-5 kötü skordan sonra özerin arkasında durulabilse.
  keşke bu kulüpte yönetim, teknik adam ve kadro istikrarı sağlanabilse.
  keşke bu kulüpte kurumsallaşma hedefi yeni bir yapılanmaya gidilse ve bu sürece sabır gösterilse.
  keşke, keşke, keşke.
  daha o kadar çok keşkeler var ki…

  9
  1
 3. İyi azmışsın güzel yazmışsın ama senin beğenmediğin Tahsin Tam ın takımı Çorumspor çıkmayı yüzde 99,99 garantiledi, o kadar cambazların cirit attığı beyaz yani bizim grupta…
  Ama bizim yerel basın hep böyle önce salla salla olmazsa biraz da balla…

  4
  5
 4. Daha güzel anlatılamaz futbol oyunu çok basit anlayana ders nitelinde hocaları niye mi eleştiriyoruz çok konuşuldu bu cevap önünüze düştü yönetenler dikat edecek yok bizim çocuklar kaprizleri yüzünden bursaspor bu hallere düştü elin oğlu yapıyormuş bu işi ders alsınlar futbol nasıl oynatilirmis

  3
  2
 5. Benim sistemime uymuyor diyip Batalla’yı gönderen kafa yapısı Daum ve Bölükbaşı kafası Berat ve Çağatay içinde benzeri yaşandı bir teknik direktörün sistemi olmaz oyuncu grubuna göre sistem oluşturmaktır teknik adamın görevi.

  2
  2
 6. bekler çok aksıyor özellikle sol bek gerçi sol bek yok takımda abdullah kendi havasında devşirme bişeyler deniyor hoca yoksa ertuğrulda furkanda görevini en iyi şekilde yapıyor ama sol taraf yol geçen hanı oluyor . malum çağatay hucuma dönük arkada bektede devşirme oyuncular olunca gelen geçiyor bence bu takımın transferde ilk alması gereken sol bek yoksa polyancılık yapmak istemiyom takım yavaş yavaş oturuyor ve gayette iyi işler yapıyorlar pakır kütür transfere ihtiyacın kaldığını düşünmüyorum ama çok pozisyon veriyoruz yemin ediyom yenile yenile yenmeyi öğrendiğin vücut bulmuş haliyiz şuan

 7. Sevgili Bursaspor’lular Tahsin hoca nin hatası Çağatay i kazanmalı Berat i forvet olarak gormeliydi birde bu futbolcular çok üst düzey yetenekli değiller oynadıkça bu lig e alıştılar takımda Özer hoca da kendilerini geliştirmeli futbol da çok çalışır isen gelişim gösterirsin bu hocalar içinde geçerli mesleğini seven bu oyunu seven başarılı olur bu şehirde bu takımın başına başkan diye EK AA RB MM EA geldi getirildi kimse suçlu aramasın suçlu tüm camia bu da böyle bilinsin sen ben de hataliyiz

  1
  1
 8. Kayhan abi, soyadın bi de “Kayar” falan olaymış tam yanmışız. “Kaymaz” soyadına rağmen Tahsin Hoca’ya bu kadar kaymışın, demek ki Özcan Bizati’yi, Deli İbo’yu falan yakalasan var ya, havada götürücen o boyla be abi. Pire gibisin valla.

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu