Yılmaz Vural “Bu durumun suçlusu yönetimdir!”

49 yıllık futbol kariyerinde, 31 sezon’da 27 kulüp takımı çalıştıran Teknik Direktör Yılmaz Vural, Gol TV’ye özel açıklamalarda bulundu.

Türk futbolunun en renkli ve en tecrübeli isimlerinden biri olan Yılmaz Vural, Bursaspor’la ilgili sansasyonel sözlere imza attı. Yılmaz Vural; “Bursaspor bu taraftarı ile düşme adayı olamaz. Ali Ay çok değerli bir insan ama profesyonel yöneticilik hiç kolay değil. Takım yönetmek zor. Ben Bursaspor’u böyle görmek istemiyorum. Türkiye’de futbolu, futbolu bilenler yönetmeli” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz yıl sıkıntılı bir sezon geçiren Bursaspor, bu yılda aynı senaryo ile karşı karşıya kalmamak için yeni sezona iddialı açıklamalarla başladı. Bu açıklamaları yapan kişi ise Bursaspor Başkanı Ali Ay. Fakat yaptığı açıklamaların tamamına yakını gerçeğe dönüşmedi. Tabanca gibi takım kuracağım diyerek kadroya vasat oyuncuları alan ve borcu çığ gibi büyüten Ali Ay, tüm şehir tarafından eleştirilen bir numaralı isim oldu. Alınmayan dersler Bursaspor’un geleceğini karartmaya devam ediyor. Yaşanan bu gelişmelerin ışığında Tertemiz Şampiyonu yorumlayan Teknik Direktör Yılmaz Vural, manşetlik sözler sarf etti.

-Sevgili hocam öncelikle Bursaspor’u sormak istiyorum. Süper Lig’de hafta sonu oynanan maçta Başakşehir ile Bursaspor karşı karşıya geldi. Yeşil-beyazlılar sahadan 3-0 gibi farklı bir skorla mağlubiyetle ayrıldı. Nasıl buldunuz Bursaspor’u?

Yılmaz Vural: Maç sonrası Paul Le Guen’in demecini izledim ve orada bir şeyler ifade etmeye çalıştı. Çok önemli. Onun üzerinde durulması lazım. Oyuncularla ilgili bir serzenişi vardı. Sanki iyi profesyonel olmadıklarını ifade ediyordu. Dolayısıyla bu durumun acil tedbirlerle veya bu oyunculara yapılacak uyarılarla mı bilemiyorum, takıma takviye mi önemli, aslında yani onu açmak gerek. Orada gazeteciler keşke daha profesyonelce sorular sorup hocayı biraz konuşturabilselerdi.

-Sevgili hocam, transfer yapmak istemiyoruz dedi Paul Le Guen. Ben transfer yapmayacağım, elimdeki kadroyu toparlamam lazım dedi.

Yılmaz Vural: Transfer yapmayacağım dediği yerde Sow gibi önemli oyuncu alındı yani, az şey değil. Yani bugün Sow hakikaten önemli bir oyuncu, Bursaspor’a da katkıları olacaktır. Sonrasında bir oyuncu daha geldi.

-Evet hocam. Grozav geldi Karabük’ten.

Yılmaz Vural: Grozav, o da önemli oyuncu. Yani transfer nasıl yapmıyor. Yapılıyor transfer. İzledim ben de karşılarında hakikaten çok iyi bir takım vardı. Yani Bursaspor’un kötü oyunundan çok Başakşehir’in durumunu konuşmakta fayda var. Başakşehir müthiş top oynadı. Yani tasarladığı her şeyi uyguladı. Hücumda, savunmada dört dörtlük oyun oynadı. Önemli bir takım şampiyonluğa oynuyor. Belki bu bir başlangıçta işte kamp döneminden sonrasında böyle bir maç oynamak Bursaspor için şanssızlık demek. Artık çünkü içerde dışarda seyirci neticesinde saha içine girip oynamıyor. Dolayısıyla takımın saha içinde kendisinin olayı çözmesi lazım. Tabiki seyirci için morel etkisi yaptıramaz ama şüphesiz böyle güçlü bir takımı yenmek için iyi bir ara dönem geçirilmemiş gibi geldi bana. Yapılan takviyelere daha takviye yapılacak mı onu da bilemiyorum. Ama şu var ki, bu maçı Bursaspor’un bir an önce unutması, buradaki yaptığı yanlışların ne olduğunu düşünmesi ve hocanın da ifadeleri çok ciddiye alınması gerekiyor. Ben elimden geleni yapıyorum diyor. Ben her şeyi yapıyorum diyor. Yani ben yapıyorum ama onlar yapmıyor dercesine bir tavrı var. Yani ben doğru yapıyorum ama bu oyuncular doğru cevap vermiyor demek istediler galiba, ben öyle anladım, bilmiyorum siz nasıl anladınız…

-Sevgili hocam bir de Süper Lig’in 18. Haftasında Paul Le Guen ilk kez şu demeci kullandı. “Süper Lig çok zor bir lig, her an her şey olabilir, çok dikkat etmeliyiz” dedi. Yani geçtiğimiz yılı tekrar yaşayabiliriz, eğer kötü performanslara devam edersek demek istedi bir nevi.

Yılmaz Vural: Ya tabi Bursa’nın bu sezon 25 puanı var. 25 puana güvenmemek lazım. Geçmişte puanı 27 28 olupta küme düşen bir sürü takım gördük. Yani Bursaspor’da bakıldığında çok müthiş oynayarak sezon geçirmiyor. Tabiki dengeli maçlar oynuyor bazen iyi oynuyor bazı maçları kazanıyorlar ama takımın Teknik Direktörü, sen dinledin mi bugün söylediklerini? Yani oradan ne çıkar…

-Oyuncuları bir nevi…

Yılmaz Vural: Ama çok şey konuştu adam. Acayip mutsuz ve kuşkulu konuştu. Yani bunu çok ciddiye almak lazım. Bir Teknik Direktör ben her şeyi yapıyorum, benim yaptığım yanlışlardan bu duruma düşülmedi. Yani oyuncular doğru cevap vermiyorlar. Dolayısıyla profesyonel değiller, iyi çalışmıyorlar. Bilemiyorum ne demek istediğini!

-Ama sevgili hocam bu ne kadar doğru ki? Bu takımın Teknik Direktörü Paul Le Guen, yani takımla birlikte çalışan, 18 haftadır takımın başında olan o. Devre arası kampında yine takımın başındaydı. Neden bir anda bu tarz bir açıklama yapmış olabilir

Yılmaz Vural: Vallahi bilemiyorum yani, iyi bir profesyonel geçmişine bakıldığında. Şu var tabi ki, takımlarımız eskisi gibi olsa, hadi takımdaki Türk oyuncular, ama kaç tanesinin takımlarda Türk oynuyor ki? En fazla 3 tane ya da 4 tane oynuyor. Yabancı lig olduk yani. Ben izliyorum bir tarafta bir tane oynuyor diğer tarafta iki tane Türk oynuyor. Dördü geçen yok. Yani bu lig bana keyif vermiyor. İnanın takımları saymakta zorlanıyorum. Çünkü yabancı isimleri akılda tutmak kolay değil ve hep Afrikalı gençlere ekmek kapısı bir lig oldu. Bizim gençlerimiz nerede? Ne oldu bunlara? Yetiştiremiyoruz mu? Çıkmıyor mu? Tam Türkiye ligi değer kazanmış, 600 milyon dolar… Bizim gençlerimizin bundan istifade etmesi gerekirken bizim gençliğimiz nerede? Sonra bu çocuklar uyuşturucuda, şunda bunda… Gençliğe bu kadar önem verip de bu aktivitenin dışında tutarsanız onları yetiştiremezsiniz. Onlara imkânlar sunmazsanız neyi konuşuyoruz Allah aşkına biz? Ben zevk almıyorum artık. İnanın bu ligden zevk almıyorum gerçekten. Söylerken de içim acıyor, benim çocuklarım var. Bu kadar hain davranmanın alemi yok. Diyeceksiniz ki e ne olacak falan, işte iyi oynamıyor. Çocuğa vermezseniz şansı nerede oynayacak? Biz demek ki Süper Lig’de oynayacak kalitede oyuncu yetiştiremiyoruz anlamı çıkıyor ortaya. Yani Afrikalı genç kardeşlerimizi de doyurma ligi mi burası? Onlar için ekmek kapısı mı burası? Ya bakın Allah aşkına yani ligimiz hakikaten renk olarak acayip karardı yani. Ben şey değilim, beni sakın yanlış anlamayın, öyle iticilikle yaklaşmıyorum. Ama bakın bu ülkede çıkan savaşa Afrikalı gençler gitmedi savaşmaya. Benim çocuklarım savaşmaya gidecek ama onlara imkân sunmadan bu ülkenin genci değersiz muamelesi görüyor. Yani bu benim içimi acıtıyor. Bakın bu kadar net söylüyorum. Olmaz yani. Türkiye’de futbol denen olay var bu içinde olması lazım. Yani Türk oyuncusu çıkmıyor yabancı oyuncu alacağız. Al kardeşim ama benim tartıştığım yabancı sayısından çok şu; Bizim ülkemiz niye Türk oyuncu yetiştiremiyor. Eksik nerede? Hepimiz biliyoruz bunun nerede olduğunu? Bursa’ya bak ki Bursa bunun için önemli kentlerden biri. Bursa alt yapısından oyuncu çıkartıp oynayabiliyor. 3 tane 4 tane 5 tane. Yurt dışına gidiyor onlar da mesela. Yani Bursa’yı diğerlerinin dışında bırakalım. Çünkü Bursa bu konuyla hakikaten ciddi ilgilenenlerden bir kulüp. Onlar nice oyuncu çıkarmıştır bu liglerde. Yine konuya dönelim istersen… Bu başlangıçta bir uyarının gelmesi bana göre hemen bir tedbir alıp, hocanın söylemlerini yönetim kurulu gelip, tabi ki de hocaya nazik olarak, toplum önünde bu kadar oyuncusunu eleştirmek olmaz. Kafa kafaya kalınca yönetim kuruluna vereceği raporla neyin ne olduğu açıkça söylenmeli ve tedbir alınmalı. Transfer bitmedi çünkü.

-Hocam, Paul Le Guen de “Oyuncularla özellikle bire bir konuşacağım, bu problemin bir an önce çözülmesini istiyorum” dedi.

Yılmaz Vural: Konuşmayla bir şeyi çözemezsin. Oyuncuyla konuşmaya sizin kanaatınız varsa o kanaatınızı uygulamanız lazım. Oyuncu hiçbir zaman size doğru bilgi vermez. Kendinde bulmaz çünkü. Öyledir bu işler.

-Hocam tabi ki, takımları yakından takip ediyorsunuz ama az önce Afrika kökenli oyunculardan konuşurken Bursaspor’da bu sene bu tarz oyuncuları takımına çok dâhil etti. Özellikle orta sahada Agu ve Badu. Badu 2 milyon tutarında kiralık ücretle Bursa’da oynuyor.  Yani bunu size söylememdeki en büyük etken de şuanda para harcayıp takım kuran, kiralık da olsa oyuncu alan Bursaspor var ama bu oyuncular Bursaspor’da oynayabilecek oyuncular mı?

Yılmaz Vural: Çok felaketmiş gibi de yapmayalım. Bursaspor neticesinde 9.sırada 25 puanla. Ama alttaki takımla 17 puan fark var. Dolayısıyla yani bu demoralize olma durumu ben şimdi önümüzde haftaya bakıyorum. Alanya’ya gidiyor, Alanya da kaybetti ve onun 7 puan gerisinde. Şimdi Alanya orada Bursa’ya kaybettiği zaman düşmeye aday en önemli takımlardan birisi olacak. Çok zor bir maç oynayacak Alanyaspor. Hakikaten iyi başladılar ama enterasan bir şekilde geri çekildiler ve fizik anlamında da baktım rakibe cevap verecek halde değiller. Hoca değişikliği pek yaramamış galiba. Dolayısıyla böyle bir takımla oynayacak. Sonra Beşiktaş gelecek size. Evinizde ve deplasmanda iki zor takımla oynamış olacaksınız, Başakşehir ve Beşiktaş. Yani Allah göstermesin burada 2 darbe aldığın zaman aşağı gidersiniz. Çünkü ben hocanın o gün vermiş olduğu demeci, surat ifadesini bu tip söylemlerini çok ciddiye alınması gerektiğini düşünüyorum. Biraz tedbir alınsa Bursaspor tabii ki de üst sıralara çıkacaktır. Allah göstermesin geçen seneki sorunları yaşamadan ligi bitirecektir ama yönetim istemiyor artık. Bursaspor çıta atladı.

Ali Ay iyi biri ama…

Teknik Direktör Yılmaz Vural, Bursaspor’un bu durumlarda olmasının en büyük sebebini kötü yönetim şekline bağladı. Yılmaz Vural; Bursaspor düşme adayı olamaz ki bu taraftarlarıyla. Ali Ay çok değerli bir insanımız ama profesyonel yöneticilik hiç kolay değil. Takım yönetmek zor. Ben Bursaspor’u böyle görmek istemiyorum. Türkiye’de futbolu, futbolu bilenler yönetmeli. Bakın şuanda Galatasaray’ın düştüğü duruma bakın. Hiç birimiz tanımıyoruz Galatasaray’a talip oldu ve 80 oyla kazandı. Ama ben Bursaspor’u öyle görmek istiyorum. O 45 bin kişilik stadyum boşuna yapılmadı. Orda öyle bir Bursaspor olmalı ki çıktığı zaman sahaya nasıl Başakşehir içerde dışarıda takır takır herkesle oynuyor, yeniyor. Bakın bu çok önemli, bu takım ne kadar güzel oynuyor ve Bursaspor’da böyle olmalı yani. Başakşehir tutuyor Barcelona’dan bir oyuncu alıyor. Yani neden Bursaspor kaç milyonluk şehri, futbol dolu kenti, bu kadar fanatik taraftarı olan, hakikaten Türkiye’de örnek gösterilecek bir pozisyonu olan takım, bakın ekonomisine çöktü gitti. Nasıl çıkacak? Düşmemeye oyna dur. Yani yakışıyor mu Bursaspor’a. Olur mu yani? Yani Bursaspor şapkayı önüne koyup yeniden kendini toparlamalı. Ne yapacağını düşünmeli. Bunu yapmazsa her geçen gün onun aleyhine gelişiyor” şeklinde konuştu.

Kaynak
goltv.com.tr

22 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. @Bursalı yorumuna yanıt olarak

   Ulan biraz kendinize gelin yılmaz vuralın haddine mi bizi eleştirmek diceğinize hayla neyin mücadelesindesiniz yazık size ya

   6
   56
 1. Hocam tesbitlerinizin hepsi doğru benim eksik gördüğüm Bursaspor’da futbolculara yaptırım yok ceza yok Ali babanın çiftliği gibi böyle olursa futbolcuda profesyonel sonuçta paramı her türlü alıyorum zaten diyor birde sözleşmeler çok dikkatli yapılmalı.

  44
  2
 2. Ağzına sağlık hocam Tabanca takım küme düşmeye oynıycak bu senede ve Ali ayın çöpleri sayesinde borç *2 oldu Mayıs ayında vizyon sahibi bi başkana kavuşuruz inşallah

  39
  2
 3. Yerel gazetecilerimiz aman bana bir şey olmasın diye eleştirmekten korkuyor iyi ki ulusaldan birileri çıkıp gerçekleri söylüyor. Evet ali ay iyi adam bunu herkes biliyor ama yöneticillk vasfı yok iyi bir orta saha almadan golcü kiralamak la olmuyor bu işler .bir de som iki yılda bursasporunuzun ufak bir başarısı var mı …..ist takımı bile yenememişiz

  26
  1
 4. Yine yanlışlar yapıldı.sow transferinden önce ,önceliğimiz poko transferiydi.sow geliyor,jorguero yok.batallanın yanında ortasahada adam yok.formda stancu yedek kalacak. sowmu?8numaramı?bence öncelik 8 numaraydı.birde jorgueronun durumu soru işareti.inşallah bu sene düşmeyiz.

  24
  3
  1. @Mustafa 16 yorumuna yanıt olarak

   ulan ali aya tutuyorsunuzda hanginiz bu borcun altına girerdi , biliyoruz seçim günü adaylığını çekenleri borcu görünce boş boş konusmayın

   6
   4
 5. hocam içimizden birisiniz, gel deseler gelirsin… sizinle artık olur mu bilmem ama İrfan Buz hoca ile uzun vadeli anlaşma yapılmalı, paralı topçular yerine başarıya aç topçularla, yerli topçularla bu iş olur… menajerlere kulüpteki avantacı, nemalanıcılara verdiğimiz paralardan şu anda dar boğazdayız… dernek adı altında yönetime devam… biz bölükbaşı döneminde yaklaşık 22 milyon Euro bonservis getirisi kazandık… nerede o paralar… evveliyatında körüstan yönetimi Freyler taiwolar, civellilere deli paralar verdi nerede sorgulayan… Ali Ay cepten borç verdi faizi ile alacak, nerede düşen borç… hep hikaye klübün içi oyulmuş…Teksas karton kaldırıp desen yapıyor, paranın esiri olmuş, her maç lay lay lom, şak şak şak…biz istiyoruz ki gerçek katkı koyacak futbolcular alınsın, borcumuz varsa transfer yerine alt yapıdan topçular koyulsun, borçlar bitene kadar geçiş dönemi olsun… alt yapımızdaki sistem takıma adapte edilsin… ama bu taraftara açık açık anlatılsın herşey hedef konulmasın kimse şartlanmasın… saygılar

  16
  3
 6. Bursasporumu amatörde oynasa gene gider bilet forma alir desteklerim ama bu tezavrat nedir ya ne samliyonluk ne kupa icin degil askimiz… sen boyle dersen daha biz cok delargeyi merteri baduyu stancuyu barisi izleriz futbolcu kafasina koyuyo beklenti az zaten at kosturuyo kafasina gore oynamayan futbolcuyu baski altina alicaksin oyna diye bagiricaksin…

  9
  3
 7. Yılmaz hocam doğru tespitler yapmış yalnız yerli oyuncu mu yabancı oyuncu mu meselesi bende isterim yerli oyuncu ağırlıklı olsun takımlarımız ama bizim oyuncularımız kendilerini dev aynasında görüyorlar Afrikalı dediğimiz topçular 200,300 bin isterken yerli oyuncu onun iki üç katını istiyor.örnek Ozan Tufan nerede şimdi.

  1. @ff yorumuna yanıt olarak

   E tamam işte be ya. Bursaspor’da da futbolu bilenler yönetiyor. Bakınız Ali Ay, Hasan Parlak ve tercuman Huseyin

 8. Sayın bakanım Ali Ay iyi insan dürüst biri olmanız inınki başırılı olmak için yeterli bir kriter değildir yaptığınız işten anlamıyorsanız başarısız olmak kaçınılmazdır yol yakınken bu işi bir ehline vermenizi rica ediyorum bu takım gelecek yönetim le başarılı olursa İnan’ın tüm Bursa size hakkınızı emeğinizin karşılığını fazlasıyla verecektir tüm Bursa halkı Hamza hoca gitmeli dedi ama inad ettiniz ne hallere düştük geçmiş sezon.. bu sezon sonunda aynı sonuçla karşı karşıya kalmak İnan’ın hiç süpriz olmayacak sayın başkanım karar sizin ama Bursaspor hepimizin……

 9. Nedense TEKNİK ADAMLAR-FUTBOLCULAR yorum yapmada süperler.İş işin mutfağına gelince tel tel dökülüyorlar.
  Hatırlıyorum tv.lerde yorum yaparken mangalde kül bırakmıyanlar ilk hocalık teklifine balıkla atlayıp dah 1-2 bilemedim 3 haftada pılısını pırtsısını toplayıp gidiyorlar.
  YÖNETİM;elbette bir yerde yönetim MAHARET-MEZİYET-DİRAYET sahibi ise orada tabiri caiz ise KÜLLERİNDEN DOĞAR casına başarılar gelir.
  Sn.Başkan şu borçların yıl yıl dökümünü KAMUOYUNA AÇIKLAYIN.Bu kadar borca nasıl,hangi yönetimlerle gelindi.
  ŞEFFAFLIK,HESAP VERME- HESAP SORMA DEMOKRASİNİN,HAK HUKUKA RİAYETİN TEMELİDİR.
  BURSA ve BURSASPOR bu sıkıntıları aşacak güce sahiptir.Öncelikle ŞEFFAF,DİRAYET VE MAHARET SAHİBİ OLMAK ŞART.
  Yılmaz hocayı seviyorum.Ah ah AZİZ YILDIRIM bir FB.hoca yapsada gözleri arkada kalmadan ahir ömrünü geçirsin sevgili YILMAZ HOCAMIZ-ŞOVMENİMİZ.

  3
  3
 10. futbolu futboldan gelenler yönetsin lafına iyice gıcık olmaya başladım.Tutan mı var kardeşim yönetin o zaman? mesele sen hocam git sakaryaspora başkan ol yönet bakalım nasıl yönetiyosun görelim.Tabi sizin derdiniz yönetmek değil çünkü yöneticilikte para almazsın siz hem yöneteyim hem para kazanayım istiyosunuz ama öyle bir dünya yok.

  3
  2
 11. bu ligin neresini beğenmiyorsun hoca?adebayorundan negredosuna gomisinden robinhosuna bi sürü oyuncu geldi nato kafa nato mermer sendeki

  1
  4
 12. Hocam mayıs ayında yeni yönetimle beraber gel geç şu takımın başına artık. Eskisi gibi başarılara kavuştur bizi. Yüzümüz gülsün. Seviyoruz seni.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu