Yeni Stadyum Ne Zaman Bitecek?

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursada Bugün'e yaptığı açıklamada, halk arasında Timsah Arena olarak bilinen Bursa Büyükşehir Belediyesi Stadyumu'nun inşaatının biran önce bitirilmesini istediklerini, Bursa tarihin en büyük inşaatı olduğu için zaman aldığını söyledi.

 

YÜKLENİCİ FİRMA İNŞAATTA ZORLANIYOR

185 bin metrekarelik inşaat alanının bulunduğu Bursa Büyükşehir Belediyesi Stadyumu'nda kullanılan malzemelerin özel olduğuna dikkat çeken Başkan Altepe, "Bursa Büyükşehir Belediyesi Stadyumu'nun çatısı bile özel kaplama ile yapılıyor. İlk defa yapılan bir uygulama olduğu için yüklenici firma inşaat aşamasında zorlanıyor" dedi.

 

STADYUM İNŞAATI SEÇİMLERDEN ÖNCE BİTECEK

Bursa Büyükşehir Belediyesi Stadyumu'nu daha önce yılbaşında bitirmeyi hedeflediklerini ancak inşaat aşamasında yaşanan zorluklar ve çatı kaplaması nedeniyle bu sürenin uzadığına işaret eden Altepe, "Biz stadyum inşaatının biran önce bitirilmesini arzu ediyoruz. Burada yüklenici firmaya, stadyum inşaatı ile ilgili ücretini kuruşu kuruşuna ödüyoruz. Burada stadyum inşaatı firmanın performansına bağlı. Sanıyorum stadyum inşaatı seçimlere doğru anca bitecek. Seçimlerden önce inşallah Bursa Büyükşehir Belediyesi Stadyumu'nun açılışını yaparız" diye konuştu.

 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ STADYUMU'NUN ÖZELLİKLERİ

Türk Telekom Arena ile birlikte Türkiye'deki C90 görüş açısına sahip iki stadyumdan biri olan proje toplam 45.000 koltuk kapasiteli olacak. Oyun alanı 68 x 105 metre olan stadyumun kapladığı toplam alan 283 x 212 metre olacak. Stadyumda 3 zemin üstü kat, 2 bodrum kat ve 1 platform katı olmak üzere toplamda 6 kat bulunuyor. Yaklaşık 179 bin 611 metrekare betonarme inşaat alanı içeren Bursa Büyükşehir Stadyumu 8 bloktan oluşuyor. UEFA 2016 kriterlerine göre inşa edilen stadyumda 207 engelli koltuğu bulunuyor. Bursa Büyükşehir Stadyumunda 652 araç ve 2 otobüslük otopark hizmet verecekken, daha sonraki ihalede planlanan çevre düzenlemesi ile beraber açık alan dahil olmak üzere toplam 1562 araç ve 256 otobüse hizmet verecek. 96 bin 151 metrekare otopark alanı oluşturulacak. Dünyada takımı stadı simgesiyle projelendirilen ve ender stadyumlardan biri olarak kabul edilen stadyumun çatısı Bursaspor'un simgesi olan 'timsah' görümünde olacak. Toplam 4 bin 484 metrekare alana sahip 72 adet locanın bulunacağı stadyumda 60 adet turnike ve 84 adet stat giriş kapısı yer alması planlanıyor.  

Bursada Bugün

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu