Yaşam kurtaran müdahale

Rahatsızlanan İbrahim Yazıcı'yı Avni Aker'de kritik eşikten yaşama bağlayan, konusunda uzman Bursaspor sağlık ekibi acil müdahale için mobil ameliyathaneyi yanında taşıyor.

 

Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı'nın Trabzonspor maçının son anlarında geçirdiği rahatsızlık Türk futbol kamuoyunun ön sıralarına yerleşti. Ancak gözden kaçan bir ayrıntı Yazıcı'nın hayati tehlikeyi atlatmasında büyük rol oynadı. Avni Aker'de bulunan ve ilk tetkikleri yapan 112 Acil Servisi'ne rağmen, Bursaspor sağlık ekibinin duruma el koyması Başkan Yazıcı'yı adeta hayata döndürdü. O an statta bulunan kulüp doktoru Şafak Selimoğlu ve fizyoterapist Recep Lokmaoğlu'nun yaptıkları ani müdahale bazı gözlerden kaçtı ama ilkyardım ile kullanılan mobil sağlık cihazlarının insan yaşamı için ne kadar önemli olduğunu da kanıtladı.

 

Müdahalede uzman ekip Bursaspor Kulübü'nün sağlık ekibinde 2 doktor, 1 fizyoterapist ve 2 masör yer alıyor. Doktorlar Müjdat Enginsu ile Şafak Selimoğlu. Fizyoterapist Recep Lokmaoğlu'yla beraber Erol Korkmaz ve Harun Dobruca da masör olarak görev yapıyor. 5 kişilik sağlık ekibi Bursaspor'daki sakatlıkların yanı sıra bu tarz hayati operasyonlara da imza atıyor. Başkan İbrahim Yazıcı'nın Bursa'da Trabzon'daki kadar ciddi olmasa bile iki kez rahatsızlandığı biliniyor. Yazıcı'ya ilk müdahaleyi yine Bursaspor sağlık ekibi yapmıştı. Maç sırasında rahatsızlanan Lig TV'nin deneyimli muhabiri Ömer Güvenç'e de ilk müdahale Bursasporlu doktorlardan gelmişti.

 

Mobil ameliyathane Bursaspor sağlık ekibi son sistem mobil tıbbi müdahale araçlarına sahip. Sağlık kitinde saha içinde küçük çaplı cerrahi operasyonları yapacak aletler mevcut. Sakatlanan Ozan İpek'in ayağına dikiş atılması, kaşı açılan Serdar Aziz'e estetik dikişli müdahale Atatürk Stadı'nda gerçekleştirilmişti. Bursaspor'un her deplasmanına götürülen mobil sağlık kitinin içinde kalp durmalarında şoklama yapmak için 1 adet defibrilatör, oksijen tüpü, beyin ve boyun travmalarına müdahalede kullanılan tüm aletler, el ve ayak kırılmalarına karşı destek ekipmanları, küçük çaplı cerrahi operasyonlar için tüm steril aletler, kalp krizine, böcek ve besin zehirlenmelerine karşı tüm ilaçlar hazır bekletiliyor. Kulüp doktorları ayrıca diğer sağlık personeline acil müdahale konusunda belirli aralıklarla eğitim veriyor.

 

Trabzon'dan İstanbul'a sevk edilen Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı'ya anjiyo yapıldı, sonrasında da kalbe giden damarlarından birine stent takıldı. Yazıcı'nın genel sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi. İbrahim Yazıcı'nın oğlu Serdar Yazıcı babasının birkaç gün daha hastanede kontrol amaçlı tutulacağını açıkladı.

 

Bursa Hakimiyet

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu