Yalçın Cambaz Denetleme Kurulu Bağımsız Adaylığını açıkladı

Avukat Yalçın Cambaz, Bursaspor Kulübü Denetleme Kurulu Bağımsız Adaylığını açıkladı.

Açıklama şöyle:

Değerli Bursasporlular;

Bursaspor’da yönetenlerin en büyük şansı; üzülerek belirtmek gerekirse, içerideki ve dışarıdaki muhalefetin kalitesizliği. Bu yönetenler için şans gibi görünse de Bursaspor’u mali açıdan zor duruma düşürmüştür. Kalitesiz bir muhalefet, yöneteni vermiş olduğu kararların sağlıklı olup olmadığı konusunda düşünmeye sevk etmez, hantal bir yapıyla tembelleştirir. Kaliteli bir muhalefet ise yöneteni doğru kararlar almaya sevk eder. Burada bahsedilen muhalefet, Bursaspor’un muhalefeti değil, yönetenlerin Bursaspor adına aldıkları kararları sorgulayan ya da doğru olmadığını düşünen insanların davranışlarıdır.

Bu anlamda Bursaspor iç muhalafetinde en önemli idari organ ‘Denetim Kurulu‘dur. Ancak; ülkemizdeki tüm spor kulüplerinde olduğu gibi Bursaspor’da da Denetim Kurulu’nu Yönetim Kurulundan ayırmak imkansızdır. Oysa ki; her kulübün tüzüğünde DENETİM KURULUNUN, YÖNETİM KURULUNA KARŞI BAĞIMSIZ OLDUĞU ibaresi yer almaktadır. Ancak; denetim kurulları bugüne kadar Yönetim Kurulu kararlarını onaylamaktan ya da uygulamaktan öteye gidememiştir. Kulübümüzün en büyük sorunu denetimsizlik ve gelirden kat kat fazlasıyla borçlanması iken, geçmiş dönemler denetleme kurullarının bugüne kadar en ufak bir karara karşı dahi şerh koyamaması kurulun anlamını tamamen yitirmesine sebep olmuştur. Bu zamana kadar denetim kurulları mali idari genel kurulda rapor okumaktan öte karakter ortaya koyamamıştır. Bu bir eleştiri değil durum tespitidir. Göreve gelen her yönetimin ilk icraatı Bağımsız Denetleme Firmasından, kulüp mali durumu ile ilgili rapor aldırmak olurken bunun sebebi önceki yönetimin denetim kurulu tarafından açıklanan hesaplara ve faaliyet raporlarına güvenilmemesidir. Alınan bu raporunda durum tespitinden öte bir yararı yoktur. Asıl olan kulübün zarara uğramasına neden olan işlemden önce bir duruş sergilemek ve yönetenler ile istişarede bulunabilmektir.

Denetleme Kurulları bugüne kadar Başkan adayının çarşaf listesinde sunulmaktaydı. Dolayısıyla; Yönetenler kendisini denetleyecek olan kurulu kendileri seçmekte ve tüzükte yazan ‘’BAĞIMSIZLIK’’ ibaresi sadece tüzükte kalmaktaydı. Başkan adaylarının çarşaf liste ile kurulu belirleyebilmelerinin yanında, yapılan tüzük değişikliği ile Denetleme Kurullarına bağımsız adayda olunabilmesinin ve bağımsızlık ibaresinin anlam kazanmasının yolu, zor da olsa açılmış oldu. Almanya Bundesliga kulüplerinde 2000li yıllar itibari kulüp iç denetimine başlanması ve denetim kurulunun yönetenlerden tamamen bağımsız oluşması ekonomik büyümelerinin ya da iflastan kurtulmaların sebebi olarak gösterilmiştir. İleride tüzüğümüzde bir değişiklik daha yapılarak ‘’denetim kurulu adaylarının başkan adayının çarşaf listesinde verilememesi ve tamamen bağımsız adaylardan oluşabileceği’’ ibaresini görmek umuduyla…

Hareket noktamız; körü körüne değil kaliteli bir muhalefet ile yönetenleri diri tutmak, doğru aksiyonlar almaya kendilerini yöneltmektir.

Amacımız ise; çapraz kontrol, iç ve dış denetim, daha fazla hata yapma şansı bulunmayan kulübümüz için hiçbir taviz vermeden mali disiplin ,gider kontrolü ,güncel gerçeklere uygun bütçe ve bütçeye bağlılık konusunda yönetenler ile Bursaspor Menfaatleri adına istişarede bulunmaktır.

SAYGILARIMLA

Denetleme Kurulu Bağımsız Adayı

Yalçın Cambaz

4 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Yalçın Bey kişiliği kadar Bursasporluluğu ile de bilinen bir kişidir. Belki bugün isteği gerçekleşmeyebilir ama kendisi gibi bu takıma değer katabilecek başarılı avukatları ve her meslekten Bursaspor sevdalılarını gelecekte yönetim içerisinde görmeyi umut ederim. Başarılarının devamını dilerim…

  19
  8
 2. Yıllar yıllar önce olması gereken bir yapı …
  Başkan adaylarının çarşaf listelerine karşı işi çok zor lakin buradan listeleri delerek çıkarsa çok büyük iş yapmış olur.
  Çarşaf listelere karşı bu mücadele dahi alkışlanacak bir hareket ..

  14
  5
 3. grup 224 ten avukatlar seçilir buraya bütün taraftar gruplarının ortak fikri ve temennisi bu..taraftarın sesi oldu 224 teki avukat arkadaşlar..sağolsunlar bursasporlu taraftarların bütün sıkıntılı işlerini ücretsiz üstleniyor onları yanlız bırakmıyorlar..

  2
  12

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı