Yabancı az ama öz olmalı

Olay Medya Spor Müdürü Orhan Güney'in bugünkü köşe yazısıdır.

Yabancı oyuncu konsunda Başkan Ay, “Az ama öz olmalı” derken Samet Hoca, daha bilimsel bir yaklaşımda bulundu…

Yabancı kuralı ve altyapı gerçeğiyle ilgili hem Başkan Ay hem de Aybaba’nın fikir birliğine vardığı bir görüş var; “Devrimi yapacaksa yine Bursaspor yapar” diyorlar…

Ali Ay, “Benim görüşüm net; yabancı futbolcu sayısı az ve öz olmalı. Bizim şu an, Boban Jovic ve Joshua John’u saymazsak  11 yabancı oyuncumuz var. Bu sayı gelecek sene 10’a mı düşer, 8’e bilmem ama bana kalsa da aha az olmalı. Buralara aktaracağımız kaynakları, altyapılarımıza harcarız daha verimli olur” diye konuştu.

18 MİLYONDAN 11 ÇIKMIYOR

 

Samet Hoca’nın ise yabancı kuralıyla alakalı farklı bir bakış açısı var; “Bence serbest olmalı ama kriter getirilmeli… Yabancı futbolcuda aradığımız özellik ne; hem takıma fauda sağlasın, hem gençlere örnek olsun hem de tribüne taraftar çeksin… Türkiye’deki yabancı oyunculara bir bakın, kaçı bu özellikleri taşıyor. Kriter getirirsen, işte o zaman hiç bir sorun kalmaz. A Milli Takımımız’a bir bakın… Çoğu gurbetçi oyuncu… 18 milyon gençten bir 11 çıkaramıyoruz; ama 3,5 milyon vatandaşımızın olduğu Almanya’dan futbolcu çıkıyor. Üretmezsen, başkalarının ürettiklerinden faydalanmak zorunda kalırsın…”

 

BAŞKA KULÜP VAR MI?

 

“Kulüpler, kulüp yöneticileri hazıra konma alışkanlığından vazgeçip, altyapılarına özen göstermeli… Bursaspor gibi kaç kulüp var altyapısıyla öne çıkan. Ben yok denecek kadar az… Hem üreteceğiz hem de şans vereceğiz. O nedenle diyorum; Bursaspor yine devrim yapar diye. Yeter ki, elimizdeki değerleri kaybetmeye değil kazanmaya çalışmalıyız. Sabırlı olacağız. En az 5 yıllık veya 10 yıllık plan yapması lazım kulüplerin ya da Türkiye Futbol Federasyonu’nun.”

****

Bazen kızıyorum

 

Başkan Ali Ay da, “Altyapı olmazsa olmazımız” diyerek, şunları söyledi: “Klasik olacak ama kulüplerin tek çıkar noktası altyapı… Hele hele bu sezondan sonra başka çaremiz de yok. Bursaspor olarak biz şanslıyız çünkü üretiyoruz aynı zamanda Samet hocamız onlara şans veriyor. Bazen kızıyorum; İstanbul takımları 1 tane genç oynatınca yer yerinden oynuyor. Bizde daha ilk haftadan itibaren 2-3 genç forma giyiyor kimseden ses çıkmıyor diye.  Olsun, bu yolda ilerleyeceğiz, ilerlemek de zorundayız. Önümüzdeki sezondan itibaren takımımızın maliyeti 70-80 milyon lira civarı olmalı. Altyapımıza gereken desteği vereceğiz. Arkadaşlarımız da zaten Vakıfköy’de gerekli özveriyi gösteriyor.”

3 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. Yabancı kuralı konusunda sen düşüncelerini belirtme . Çünkü senin Avrupa ya gitmek gibi bir düşüncen de yok kapasiten de.

    2
    1

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı