Vergiden kim sorumlu olacak?

Olay Medya Spor Müdürü Orhan Güney'in köşe yazısından alıntıdır.

Perşembe akşamı, Feridun Eyüpoğlu’nun OLAY TV’deki Ekodinamik programında biraz konuştuk; Türkiye’nin futbolcular için vergi cenneti olduğunu… Zaten Dünya ülkelerine oranla çok düşük olan yüzde 15’lik gelir vergisinden, futbolcular değil kulüpler mesul…  Hiç, Türkiye’de duydunuz mu, “X futbolcuya vergi kaçırdığı için dava açıldı?” diye bir haber. Duymadınız çünkü, kazandıkları milyon Euro’lardan onlar değil kulüpler sorumlu… Ama şunu mutlaka duymuşsunuzdur, “Futbol kulüplerine vergi affı.”

2016 yılında Bursaspor’un 100 milyon lirayı aşkın borcu, 7 milyon liraya düşürülmüş, bu rakam da yapılandırılmıştı… Peki, Avrupa’da bu iş nasıl?

İngiltere yüzde 45, Fransa yüzde 53, İspanya yüzde 52, Almanya yüzde 45, İtalya yüzde 46+2… Ve hepsinde vergi ödeyen taraf futbolcu… Messi daha düne kadar 21 ay hapis cezası almış, parasını ödeyerek bundan kurtulmuştu. Real Madrid’ten Marcelo, 2013 yılından bu yana vergi kaçırdığı tespit edilip, 4 ay hapis ve 750 bin Euro da para cezası aldı… Üstüne bir de, 2013 yılından 2018 yılına kadar İspanya’da kazandığı paranın vergisini ödedi… Türkiye Futbol Federasyonu, Kulüpler Birliği ve hükümet, yeni SPOR YASASI’nda bu yükü kulüplerin üzerinden almalı… Zaten, yüzde 15 gibi Avrupa’ya oranla çok komik kalan vergilerini  bi zahmet, pazarlık masasında aslan kesilen futbolcu kardeşlerimiz ödeyiversinler…

6 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. garanti para alıyorsa bir futbolcu vergisini de versin bir zahmet. işçiye her yerden vergi koyuyorsun. ama futbolcuya yok.

    33
  2. ,Yıllardır söylediğim konudur bu.Trilyonlar kazanan futbolcular vergiden muaf durumda iken asgari ücretli vergi ödüyor.
    Orhan’in yıllar sonra ilk kez bi yazısına katılıyorum…

    17
  3. Ben bir fabrikada ücretle çalışan elemanım… Patron benim maaşımı verirken maaşımdan vergimi kesiyor.. üstelik belirli bir limitten sonra vergi kesintisinide yükseltiyor.. bunlar garanti para birde verigisini yüklüyorlar kulube sonrada çekip gidiyorlar.. üstelik kazandıkları paralarda yabana atılacak paralar değil..

  4. Bu tablonun sorumluları bellidir.A’dan Z’ye her alanda ahkam kesip herşeye ayar çekenlerin bu ve benzeri haksızlıklarda kıllarını dahi kıpırdatmaması hatta bazı hakların gasbında yasalar çıkartmaları balık baştan kokuyor sözünün ta kendisi oluyor.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu