Türk futbolu adaletini kaybediyor

Öncelikle Fenerbahçe'ye yapılan saldırıyı kınadığımı söyleyerek sözlerime başlıyorum.  Ülkemizde;''Futbol sadece futbol değildir.'' sözünü bilmeyen yoktur. Bu söz Avrupa ülkelerinden ziyade bizde daha da geçerli. 

Yapılan saldırı ülkemizin içinde bulunduğu terör saldırıyla alakası olmadığını düşünüyorum. Bu Fenerbahçe düşmanlığının sonucunda olmuştur. Keşke olmasaydı. Olayda yaralanan şöför abimize geçmiş olsun dileklerimizi iletelim. Olayların akabinde Fenerbahçe'nin 3 gün sonra kupadaki oynayacağı Mersin İdman Yurdu ve olaydan 9 GÜN sonra oynayacağı Bursaspor maçları ertelendi.  Bu maçlar neden ertelendi? Fenerbahçe'ye saldıranların teröristler olduğu söyleniyor, bu teröristlerin hedefi sadece Fenerbahçe mi? Yoksa ülkeyi mi karıştırmak istiyorlar? Hedef spor kulüpleriyse neden diğer futbol müsabakaları ertelenmedi? Fenerbahçe Spor Kulübü, Türk futbolundaki izlenimini değiştirme çabalarına başlamalı. Bu ülkenin insanları Fenerbahçe'ye her zaman daha fazla  kin duymuştur. Artık bu izlenimden kurtulmalılar.    Şimdi zamanda biraz geriye gidelim. 26 Eylül 2009'da Bursa'da oynanan Bursaspor-Diyarbakırspor mücadelesinde, Diyarbakırspor taraftarları, İstiklal marşında ayağa kalkmayınca büyük tepki aldı ve akabinde olaylar yaşandı. İstanbul basını o haftalarda Diyarbakırspor formasıyla yayın sundular, basında Bursaspor taraftarını faşistlikle suçladılar. O dönem Bursa'da oynanacağı açıklanan Türkiye-Ermenistan maçını Bursa'dan alma kampanyaları başlatıldı. (Türkiye-Ermenistan mücadelesinde Bursa taraftarı''Beyaz güvercin'' uçurarak bu kampanyayı başlatanların yüzünü kızarttı.)

 

   6 Mart 2010'da Diyarbakır'da oyna(may)an mücadelede yaşananları hatırlıyoruz. 17 dakika boyunca elma büyüklüğünde atılan taşlarla Bursasporlu futbolcularımızın canına kast edilmiştir. Havalimanına giderken ki manzaraları unutamıyoruz. Futbolcularımızın başlarında polis kaskları, kırılan camların yerine polis kalkanı, dışarıdan gelen silah sesleri… Türk askeri, Atina'nın göbeğinde olsa eminim ki böyle olaylar olmazdı. Bursa'ya sağ salim inen futbolcularımız adeta Allah'a şükür etmişti o dönem. CANLARINA KASIT EDİLEN FUTBOLCULARIMIZ, 10 Mart 2010 Çarşamba günü erteleme maçında İstanbul'da Kasımpaşa deplasmanına çıkmıştı. Şimdi soruyorum: Dün yaşanan olaylar ile Diyarbakır'da bizim başımıza gelen olaylar arasındaki fark nedir? İstanbul basını o dönem başımıza gelen olayı konuşmaya yeltenemezken, Bir İstanbul takımının başına gelince mi haber niteliği taşıyor veya tepki çekiyor. 

   Dün Fenerbahçe'nin başına gelen olaylar acaba başka bir takımın başına gelseydi bu kadar konuşulur muydu? merak içindeyim…    Fenerbahçe'nin bu kadar çok sakat oyuncusu varken Mersin İdman Yurdu ve Bursaspor maçlarının ertelenmesi adalet midir? Bu ertelenen maç şampiyonluğa giden Galatasaray ve Beşiktaş'a, Avrupa mücadelesi veren Bursaspor'a haksızlık değil midir? TFF'nin bu hatadan bir an önce kurtulmasını diliyorum, adaleti olmayan Türk futbolunu daha da adaletsiz hale getirmeyelim…

 

Oktay Kara

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu