Tribün desteği takımı itiyor

Hürriyet Bursa Gazetesi köşe yazarı Vedat Yücebaş'ın köşe yazısıdır.

Hürriyet Bursa Gazetesi Spor Yazarlarına şu üç soruyu sordu. Vedat Yücebaş‘ın dikkat çeken tespitleri şöyle:

  1. Bursaspor, savunmada alarm veriyor… 8 maçta 13 gol attı, 12 gol yedi. Nasıl önlem almalı, Koşukavak ne yapmalı?
  2. Timsah evinde 4’te 4 yaptı. Deplasmanda ise 4 maçta 3 yenilgi, 1 galibiyet aldı. Neden dışarıda başarısız?
  3. Bursaspor’da sezon başından bu yana bir türlü sular durulmadı… Peki bu başarının sırrı nedir?

1- Bursaspor, evinde oynadığı 4 maçta sadece kalesinde sadece 3 gol gördü, rakip fileleri ise 8 kez havalandırdı.

Deplasmanda 9 gole engel olamayan Bursaspor, 5 gol atma başarısını gösterdi.

Bu veriler ışığında yeşil beyazlı takımın, taraftarları önünde defans kurgusunu daha iyi oluşturduğunu söyleyebiliriz.

Elbette tribün desteğinin de etkisi büyük.

Evinde oynadığı maçlarda baskılı oynayan, savunma hattını orta alanın ilerisine taşıyan Bursaspor, deplasman maçlarında ise oyunu daha geride kabul eder bir görüntü çiziyor. Erken gol yediği karşılaşmalarda toparlanma sorunu yaşayan Bursaspor, orta alanda ve hücumda organize olmada sorunlar yaşıyor.

Bursaspor, savunma anlayışında çok fazla değişikliğe gitmemeli. Kubilay Kanatsızkuş ve Yevhen Seleznov, hücumda pres uygulamada oldukça başarılı. Hücumda uygulanacak pres, rakibin ileriye çıkışını geciktirecektir.

Bu durumda hem savunma hattının zamanında kurulmasına, hem de rakibe orta alandan itibaren önlem alınmasına olanak sağlayacaktır.

 

TRİBÜN DESTEĞİ TAKIMI İTİYOR

2- Bursaspor taraftarları önünde oynadığı maçlara daha iyi konsantre oluyor. Tribün desteği rakiplere de ciddi anlamda baskı oluşturuyor.

Son Ümraniyespor maçında da bu açıkça görüldü. Aslında iyi futbol oynamayan ve 1-0 yenik durumdayken 76. dakikada Diarra’nın kırmızı kartla oyun dışı kalması sonrası artan tribün desteği takımı daha da ateşledi. Bu dakikaya kadar sahada çok varlık gösteremeyen Bursaspor, 2 dakika içinde attığı 2 golle kazanmayı bildi. Bu galibiyette tribün desteğinin etkisi oldukça fazlaydı.

 

ZAMANINDA ÖDEME, ÖNEMLİ ETKEN

3- Bursaspor son 5-6 sezondur ciddi bir darboğazdan geçiyor. Katlanarak gelen mali problemler, sportif başarıyı da olumsuz etkiledi. Bugün 1. Lig’de mücadele eden Bursaspor’un 420 milyon lira civarında borcu var. Transfer tahtası son anda açıldı. Kadro son şeklini 2-3 günde aldı.

Mevcut yönetim, bir yandan mali durumu düzeltmeye çalışırken diğer yandan da takımın bu sıkıntıdan olumsuz etkilenmemesi için çabalıyor.

Üstüne de TFF tarafından Bursaspor’un 3 puanı silindi.

Tüm bu olumsuzluklara baktığımızda Bursaspor’un durumu “kötü” olarak değerlendirilemez, aksine “başarılı” olarak adlandırılabilir.

Camianın ve taraftarların dillendirdiği, “Yeniden Zirve” parolası takım ve kulüp için itici güç olmuş durumda.

Transfer tahtasının geç de olsa açılması, borcun 550 milyon liradan 420 milyon liraya indirilmesi, mevcut durumda özellikle futbolculara ödemelerin gününde yapılması takımın başarısında önemli etken.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu