Tofaş Bursaspor’a önerdi Baş kabul etmedi!

TOFAŞ’ın, genç yeteneği Berkan Durmaz’ı çifte lisans statüsü üzerinden Türkiye Basketbol Ligi takımlarından Bakırköy Basket’e (Pertevniyal) kiraladığını öğrenince, aklıma hemen Bursaspor Durmazlar geldi.

Olayın iç yüzünü bilmeyince; “TOFAŞ yaptı yine yapacağını” şeklinde yanlış düşünceye sapanları yoldan geri çevirme adına bilgilendirme yapalım.

Mavi Yeşilli yönetim, A kadrosunda yeteri kadar değerlendiremediği Berkan Durmaz’a pişmesi için daha çok süre alacağı bir kulüp ararken en önce Bursaspor’un kapısını çalmış.

Antrenör Şemsettin Baş, genç oyuncunun pozisyonunda ellerinde yeteri kadar isim bulunduğunu öne sürerek bu teklifi teşekkür ederek geri çevirmiş.

“Mustafa Baki Görür, Gökhan Yazıcıoğlu, Salih Uğraşan, Ali Işık’la 4 numaraya gereğinden fazla takviye yaptık. Berkan da gelince bu pozisyon iyice şişecekti. Oyuncunun potansiyeliyle ilgili bir sorun yok. Ne var ki TBL resmen bir kurtlar sofrasına dönüştü. Üst tarafta kendine yer bulamayan çok sayıda kaliteli yerli oyuncu burayı tercih etmeye başlayınca, rekabet de iyice tavan yapmış oldu.

Elimdeki kadroda dört oyuncum deneyim ve kariyer itibarıyla Berkan’dan daha iyi konumda. O bakımdan alsak bile kendisine süre verme konusunda biz de sıkıntı yaşayabilirdik. Oysa gelişimi için mutlaka direkt oynayacağı bir kulübe gitmesi gerekiyordu.

Bakırköy Basket bu bağlamda Berkan için iyi bir seçim olmuş. Kendisine başarılar diliyorum” diyen Baş, fırsatını bulmuşken gönlünden geçeni de bizimle paylaştı.

TOFAŞ, eğer kadrodaki gençlerinden Muhsin Yaşar’ı fazla kullanamayacaksa seve seve talibiz. Dejan Borovnjak’ın backup’unda elimizde sadece Ümit Türkoğlu bulunuyor ve o da an itibarıyla sakatlıktan kurtulamadı. 5 numarada potansiyeli ve dinamizmiyle Muhsin bize büyük bir artı güç katar ama hem Eruocup’ta, hem de Süper Lig’de yoğun maç trafiği bulunan TOFAŞ’tan kendisine izin çıkacağını sanmıyorum.”

Bu yanıt üzerine TOFAŞ’tan Genel Menajer Tolga Öngören’i aradıysam da Eurocup serisinde Saint Petersburg’la yapacakları maçın yolculuğunda olduklarından ulaşamadık.

Aslına bakılırsa TOFAŞ’ın, Bursaspor Durmazlar’ı pilot takım gibi değerlendirmesi kendisinin de menfaatine olur.

Sezon içinde yararlanamayacağını dışarı vermek yerine Bursaspor çatısı altında oynatmak, oyuncunun gelişimini gözünün önünde izlemesini sağlayacağı gibi, şehrin bir markasına da yardımcı olması demektir.

Belki ileride böyle bir ortaklığın temelleri de atılacaktır.

TOFAŞ’ın yıllarca Bursaspor’un tribün gücünü arkasına alarak parkede mücadele ettiği unutulmamalı.

Kazanılan tarihi şampiyonluklarda parkenin içindeki oyuncuların performansı kadar, futbol orijinli seyircinin verdiği destek de ön plana çıkmıştı.

An itibarıyla iki farklı kulüp yapılanması söz konusu olsa bile; rekabet ortamında iş birliğinin sürdürülebilmesi gerekir.

Böyle bir dayanışma Bursa basketboluna güç ve dinamizm katar.

Berkan Durmaz’a gelince…

Son derece yetenekli ve gelişime açık bir oyuncu. Bir 4 numara için iyi sayılacak şutuyla, atletizmi de var.

Ne var ki Süper Lig’in yabancı oyunculara endeksli mevcut yapılanması içinde süre alıp kendini gösterebilmesi çok zor.

İstediği dakikaları alabileceği bir kulübe gitmesi, kariyeri açısından da hayırlı oldu.

Allah şansını ve bahtını açık etsin…

Yoluyla
Engin Aksöz

8 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Tofaş’ı koruma içgüdüsü de başladı bu basında hayret Olay, Hakimiyet değilde yenidönem yapıyor bunu 😀

  15
  12
 2. Aman Allahım yazıya bak.. Tofaş Bursaspor u pilot takım gibi düşünebilirmis….. Dalga mı geçiyorsun arkadaş…

  6
  9
  1. @Ömer yorumuna yanıt olarak

   Tofasin pilot takımı olacağımıza şubeyi kapatalım daha iyi olacaksa bursasportofas olsun yada olmasın anadoluefesbursaspor olursa da tadından yenmez

   2
   1
 3. Güldürdün akşam akşam vesselam. Bizans kuklası sözde Bursa medyası şimdi de Tofaşın yanındaymış gibi yapıyor.

  4
  6

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu