Timsah Arena’ya milli maç müjdesi

Olay Medya Spor Müdürü Orhan Güney'in bugünkü köşe yazısıdır.

Lucescu, yerli oyuncu azlığından dertli: “Bakın bakalım hem Bursasporun hem de Karabüksporun kadrolarına ne kadar yerli var ve ne kadarı Milli Takımda oynayabilecek kapasitede? Ben söyleyeyim; bir tek Ertuğrul var… Zaten onun için buradayım dedi.

Büyükşehir Belediye Stadı’nı ve taraftarın oluşturduğu coşkuyu beğendiğini söyleyen Rumen Hoca, “Bursa’ya bir Milli maç düşünüyorum, atmosferden etkilendim derken, Tayfur Havutçu da, “Programı yapmadık, bir hazırlık maçı ya da eleme karşılaşması olabilir diye konuştu.

Türk Milli Takımları’na o kadar çok oyuncu vermesine rağmen Türkiye Futbol Federasyonu ile teknik adamlarının Bursa ve Bursaspor’a ilgisizliğinden yakınıp, 2 oyuncu yetiştiren Altınordunun ön plana çıkartılmasına tepki göstermiştik daha geçen hafta…

Tabii, Bursaspor yönetiminin bu duruma duyarsız kalışını ve kulübün pazarlama tekniklerinden bi haber oluşunu da eleştirmiştik…

Ne kadar haklı olduğumuzu, bir kez daha gördük; nedenini şimdi anlatacağım…

A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu ve yardımcısı Tayfur Havutçu, Bursaspor’un Karabükspor ile oynadığı maç için Bursa’ya geldi… Karşılaşmayı izledi, sonrasında da soyunma odasına inip hem Paul Le Guen’i hem de oyuncuları tek tek kutladı...

Ardından da, stadyumdan ayrıldı.

Peki, Bursaspor ne yaptı?

Koca bir hiç…

SADECE “HOŞGELDİN

Aldığım bilgilere göre, protokol tribününde yönetim, kulüp yetkilileri kendisine çok ilgi göstermemiş, sadece bir “Hoşgeldin demekle yetinmişler… Lucescu soyunma odasına inerken de yanında bir yetkili yokmuş…

Kısacası, koskoca Türk Milli Takım teknik direktörü ve yardımcısı Bursaya geliyor ki, arayıp da bulamadığımız bir fırsat, adamların yüzüne kimse bakmıyor…

Acaba, bir Fatih Terim aynı ünvanla gelseydi yine bu ilgisizlik yaşanır mıydı?

Lucescu’ya soracağınız, danışacağınız, destek isteyeceğiniz, önereceğiniz hiç mi bir konu yoktu arkadaş? Yarın randevu isteseniz, acaba kendisini yakalayabilecek misiniz?

Biz boşuna yırtıyoruz burada kendimizi, bir kez daha yaşayıp anladık…

Sizin merak etmediğiniz soruları da, biz maç sonrası yemek yediğimiz Lucescu ve Tayfur Havutçuya sorduk, Bursanın lobisini yapmaya çalıştık.

İŞİ OLDUĞUNU SÖYLEYİP GELMEDİ!

Şunu da belirteyim, çünkü teşekkürü fazlasıyla hak ediyorlar;

Bursaspor yönetim kurulu üyesi Görkem Akbaş, yedek yönetim kurulu üyeleri Zeki Öztürk ve Hayrettin Gülgüler…

İşte ilgilenmişler diyebilirsiniz ama öyle değil işte…

Arayıp sordum; “Kulüp sizi mi görevlendirdi Lucescu’yu ağırlamak için diye, verdikleri cevap şu: “Kimse bize bir şey demedi… Maç sonrası Tayfur hocaya, ayak üstü -yemek yiyelim- dedik, o da –çok memnum oluruz- cevabını verdi. Başkanımızı da aradık, kendisi işinin olduğunu söylediği için gelemedi.

Daha fazla söze gerek yok…

ONUN İÇİN BURADAYIM

Botanik Park’ta meşhur İskender kebapçısında Yavuz İskenderoğlu ağırladı bizleri… Abdülkadir Karlıva vardı yemekte…

Çok güzel, Bursa adına sevindirici, övücü sözler ve haberler duyduk Lucescu ve Havutçu’nun ağzından…

Şimdi gelin ne dediklerine bakalım…

Lucescu, yine yerli oyuncu azlığından dertli… “Bakın bakalım hem Bursasporun hem de Karabüksporun kadrolarına ne kadar yerli var ve ne kadarı Milli Takımda oynayabilecek kapasitede? Ben söyleyeyim; bir tek Ertuğrul var… Zaten onun için buradayım. Türkiye’deki yerli oyuncular zaten az bir de yaş problemine takılıyoruz. 20-23 yaş arası oyuncu bulmakta zorlanıyoruz” ifadelerini kullandı…

A TAKIMDA DAHA FAZLA ŞANS VERMELİSİNİZ

Avrupa’yla bu şekilde yarışmalarının mümkün olmadığını dile getiren Rumen hoca, “Genç oyuncular, kendi takımlarında daha yerlerini garanti altına almadan Avrupaya gidiyorlar ve orada oynayamıyorlar. Önce, kendi takımlarında sağlıklı bir şekilde oynayacaklar, sonra yol haritası belirleyecekler dedi hemen araya girdim; “İstanbul takımları için dediğiniz doğru olabilir… Anadolu’daki takımlardan da genç oyuncular bir an önce İstanbul’a gitmek için can atıyorlar ve sonunda hüsrana uğruyorlar… Bunun çözümü ne peki?” diye sordum.

Lucescu; “Mantaliteyi değiştireceğiz… Yabancı oyuncu sayısını indirmek için federasyonumuz çalışıyor. Bunu yerli futbolcular için yapıyoruz. Onlar da, kendilerine bakacak, kalitelerini artıracak çalışma içine girmeliler. Kulüplerimizin altyapılarına önem göstermesi gerekiyor ifadelerini kullandı.

Zeki Öztürk, Lucescu’nun “Altyapı” vurgusundan sonra, “Hocam, Vakıfköy’den Milli Takımlara giden 28 oyuncumuz var. Biraz sizlerin de, federasyonun da kulüplere bu yönde destek vermesi gerekmiyor mu? Mesela sizi ve Tayfur hocamızı bir gün de altyapımıza bekliyoruz” dedi.

Rumen hoca, “Bursaspor’un neler yaptığını biliyoruz, takip ediyoruz… Ancak, altyapınızda bu kadar çok oyuncu var ama takımınız da çok yok. Oyuncularınızı A takımda tutabilme gücünüz olmalıÜmit Milli Takımda da yetenekli futbolcularınız var. Onlara A takımınızda daha fazla şans verip, Milli Takıma da hazırlamalısınız. Ayrıca, altyapınızı da ziyaret etmeyi çok isterim. Bursaspor gibi, Altınordu gibi gençlere bakış açıları iyi olan kulüpleri çoğaltmamız lazım cevabını verdi.

MİLLİ MAÇ MÜJDESİ

Lucescu ve Havutçu, bizlerin de yoğun baskısı sonrası Bursa’da bir milli maç oynamayı düşündüklerini açıkladılar…

Bursa Büyükşehir Belediye Stadı’nı çok beğendiğini taraftarın oluşturduğu atmosfere de hayran kaldığını “Muhteşemdiler diyerek özetleyen Mircea Lucescu, “Bursa bir futbol şehri. Taraftarın, takımı sahiplenmesi, verdikleri destek çok güzeldi dedi, iki takımın futbolunu beğenmediğini de, “Ertuğrulu izlemeye geldim ama o da bugüçok iyi değildi diyerek özetlemeye çalıştı…

Masadakilerle birlikte “Bursa’ya bir milli maç yakışır diye konuştuk, Lucescu, “Düşünüyorum zaten. Atmosferi görünce etkilendim cevabını verdi.

Tayfur Havutçu da, “Bursa’da Atatürk Stadı’nda çok kritik maçlar oynadık, Almanya, Hollanda, İrlanda gibi. Hepsinden de mutlu ayrıldık. Ben o dönem futbolcuydum. Bursa bizi çok heyecandıran bir şehir zaten. Maç oynanırken hocamla da konuştuk, buraya bir Milli maç yakışır diye. Henüz programı yapmadık. Hazırlık maçı mı olur yoksa Avrupa Şampiyonası eleme karşılaşması mı bilmiyorum ama buraya geleceğiz gibi duruyor. Ben de çok istiyorum zaten, bu güzel stadyumda ve coşkulu taraftar önünde Milli maç oynamayı” ifadelerini kullandı.

Biz müjdeyi kaptık, bundan sonra sizi görelim…

14 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Evet, bize Federasyonu üçüncü sınıf muamele yapıyor mu? Yapıyor… fakat sen kendinden ödün vermeyeceksin kaliteli insanlardan oluşan bir yönetim olsaydı, misafir ağırlamayı bilirdi, gelen adamı dünya futbolu tanıyor, kendini bir tanıt… Maçtan önce ağırla tesisleri, Vakıfköy’ü göster buranın cevher olduğunu görsünler… şimdi bir daha gelir mi? Siz kırmızı halı serseniz zor gibi… fırsat geldi mi değerlendirecek, lobini yapacan… vizyonsuzluk hat safhada

  22
  1
 2. arkadaşlar yine haberle alakasız ama geçen gün yazdığım membran olayları ile ilgili belediyeye mail atmıştım geri dönüş yaptılar ve proje gereği alt membran arasındaki çelik iskeletlerin açık bırakılacağını söylediler açıkçası proje görsellerinde böyle bir şeyin olmadığını hepimiz biliyoruz bu konuyu bir kaç gazeteciye ve kulübe de iletmeye çalışıcam ama bu borç içinde kulüp kendi o bölümle ilgili ne kadar insiyatif kullanır bilemem belki belediye nazarında daha etkili bir istek yapabilir

  12
 3. Lucescu gidici Orhancım. Kendisine Türkiye’de saygı duyan üç kişiden biri sensin herhalde. Çok iyi olmuş çok sevindim yönetimin bu hareketine. Zira biz yerli oynatma konusunda da, altyapı konusunda da üstümüze düşeni yapıyoruz, destek göremiyoruz. Destek de yalvararak olmaz. Kendisi gitsin anlatsın çok biliyorsa bunak. (ki gelmeden bursaspor hakkında hiçbir araştırma yapmadığına eminim. Zeki Öztürk çok iyi cevap vermiş. Luce de eveleyip geveleyip dursun. Siz bize altyapı için bütçe verin, biz pilot takımı da çıkartırız üst lige, oyunculara üst düzey futbol da oynatırız merak etmeyin.

 4. Orhan Güney’in Lucescu ağırlaması ve güzellemesi Bursaspor için mi? Bence değil şirket sahibi TFF yöneticisi olunca haliyle ev sahipliği işi ona düşmüş. Yoksa Olay Medya görevlilerinin Fransa’daki EURO 2016 maçlarında akredite edilmesi mümkün müdür?

 5. Ne güzel ya kaç kolayına, Türk oyuncu oynaması için kaldır yabancı kuralını oynasın Türk oyuncular. Ortam yine nasıl olsa oynayacağını bilecek, kendini geliştirmeyen Türk oyunculara kalsın. Böyle saçma bir düşünce yapısı olabilir mi? Sen altyapıyı gelitireceğine rekabet ortamı yaratacağına, bir sistem oluşturacağına, belki teknolojiyi kullanarak performans artıracağına, yabancı kuralını kaldır. Kusura bakmayın ben de saygı göstermem böyle teknik direktöre. Bir yandan futbolun gelişimini de ayrı biri yerine teknik direktöre bırakmak da farklı bir saçmalık.

 6. milli takım bursada maç oynar elbet ama lucescu bunağı görürmü çok zor yaltaklık yapılacaksa demirönene yapın lucescuya değil..

  4
  14
 7. Milli takımın hoca ve yardımcısı gelmiş ve kulüp ağırlamada hata yapmış.Olmuş ancak bu başkana laf sokmak adına KOCA AYIPTIR.Ali başkanı ne yakından gördüm ne de ticari işim oldu.BURSASPOR’umuzun zor gününde görev alıp BORÇ BATAĞINDAN çıkışı için çalışması ve şahsi servetinden 50 MİLYON VERMESİ borçda olsa takdire şayandır..BURSA dan olup federasyonda olan ve kulubümüzün 2 yılda uğradığı haksızlıklarda sesini duyamadığımız,faydasını göremediğimiz ve ailesinin BURSASPOR’a ne verdiği meçhul şahıslara dikkat edelim.DEMİRÖREN is ülke futbolunun imhasın da başroldedir.TFF.PFDK-MHK-TAHKİM gibi kurullarının yanlış ve haksızlıkları ise hepimizin malumudur.DEMİRÖREN istifa etmeli hemde tüm kurullarıyla beraber.TFF.ve tüm kurulları ÖZ<GÜRCE OLUŞMALI-NE SİYASETİN NE HOLDİNGLERİN VESAYETİ ALTINA GİRMEMELİDİR.
  HAK-HUKUK VE ADİL BİÇİMDE OLAYLARA BAKIŞ VE DEĞERLENDİRME OLMALIDIR.
  Bu olmazsa İZLANDA-ARNAVUTLUK hatta G.KIBRIS RUM TAKIMI dahi bizi yener.

 8. Orhan senin amacın nedir?Felaket tellallığından başka ne işe yararsın?Taraftardan çekinmesen hocayada sallarsında işte o sıkar.Başakşehir neden başarılı oluyor biliyormusun senin gibi kendini bir halt sanan gazetecileri yokta ondan.Ben başkanın yerinde olsam sizi ne Özlüceye sokarım nede takımla deplasman uçağına alırım. Trabzona giderken Orduya sizi almadılar sonuç ortada.

 9. Orhan Güney’in Bursalı,Bursaspor sevdalısı ve futboldan anladığına inana benim kaç saf kalpli Bursaspor sevdalısı kardeşim vare acaba çok merak ediyorum

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu