Timsah Arena özellikleri

Bursaspor'un evi Timsah Arena'nın özellikleri

Temeli 2011 yılının Haziran ayında atılan ve, 400 bin metrekare proje ve 190 bin metrekarelik inşaat alanı olan Bursa Büyükşehir Stadyumu’na (Timsah Arena) bugüne kadar 230 Milyon TL harcandı. Taraftar, misafir takım, VIP, protokol, basın, loca ile toplam 44 bin koltuk kapasitesi bulunuyor. Stadyumda 207 adet de engelli pozisyonu yer alıyor. 

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

74 adet taraftar turnikesi, 20 adet VIP, Basın, Loca turnikesi ve 7 adet de engelli turnikesi bulunan statta, 84 adet tribün kapısı bulunurken, stadın 8 dakikada tamamen tahliye edilme imkanı bulunuyor. 644 araç ve 2 otobüslük kapalı otoparkı, 912 araç ve 254 otobüslük açık otoparkı bulunan projede toplam 100 bin 123 metrekare alan otoparklara ayrılmış durumda. Alanları 35 ile 190 metrekare arasında olan 72 adet locanın bulunduğu stadyumda 789 adet tuvalet ile 35 adet büfe bulunuyor.

4 bin 374 metrekare alana sahip 45 bin kişi kapasiteli stadyum 2 bodrum katı ve 1 platform katı ile 3 kat olarak projelendirilmiş yine stadyumun çatısı Bursaspor futbol takımının da simgesi olan timsah görünümü ile uluslararası organizasyonlara da ev sahipliği yapması amacıyla FIFA ve UEFA’nın en son kriterlerine uygun olarak inşa edilmiştir.

70 adet loca, 84 ayrı giriş kapısı ve 60 adet turnikenin yer alacağı proje toplamda 179 bin 642  metrekare inşaat  alanından  oluşmaktadır. 207 engelli koltuğunun da bulunacağı stadyumun ilk etabında 641 araç ve 2 otobüs kapasiteli katlı otopark da yer alacaktır. Proje kapsamında daha sonra yapılacak olan ulaşım ve çevre düzenlemesi  ile  birlikte 1551  araç  ve  256  otobüse  hizmet  verecek  95  bin  477 metrekare otopark alanı da ilaveten oluşturulacaktır. Stadyum projesi beraberinde yer alacak  Bursaspor Müzesi, ticari alanlar, kafeteryalar ve sosyal donatı alanları ile birlikte kent yaşamına katma değer sağlayacaktır.

STAT KAPASİTESİ

İşte Timsah Arena tribünlerinin koltuk sayıları:

 • Protokol: 266
 • Basın: 171
 • Localar: 1531
 • Vip Balkon 1. Kat: 2.544
 • Vip Balkon 2. Kat: 787
 • Batı alt: 2.773 taraftar, 55 engelli, 60 refakatçi TOPLAM: 2.888 kişi
 • Doğu üst: 5.567
 • Doğu alt:  4.200 taraftar, 64 engelli, 64 refakatçi TOPLAM: 4.328 kişi
 • Güney kale : 12.677 taraftar, 8 engelli, 6 refakatçi TOPLAM 12.691 kişi
 • Kuzey kale: 10.335 taraftar, 8 engelli, 6 refakatçi TOPLAM 10.349 kişi
 • Deplasman tribünü: 2.211 kişi
 • Toplam engelli koltuğu: 135 kişi
 • Toplam refakatçi sayısı: 136 kişi
 • Timsah Arena taraftar koltuğu sayısı: 43.092
 • Timsah Arena toplam koltuk sayısı ve toplam kapasite: 43.363 kişi.
 • Toplam engelli koltuğu: 135 kişi
 • Toplam refakatçi sayısı: 136 kişi
 • Timsah Arena taraftar koltuğu sayısı: 43.092
 • Timsah Arena toplam koltuk sayısı ve toplam kapasite: 43.363 Kişi.

29 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. @C## yorumuna yanıt olarak

   Hele o yolda yürürken Mudanya sahilinden esen iyot kokulu meltem rüzgarını ciğerlerine çektikçe bir başka oluyor insan
   Yol hiç bitmesin diyorum. ??

   27
 1. Çok değil 1,5 ay kadar önce A.AKTAŞ bu stadın maliyeti ile ilgili açıklama yaptı.Hatırladığım kadarıyla 50 milyon hükümet göndermiş,500 milyon belediye bütçesinden harcanmış ve natamam stad için daha 100 milyona yakın harcamanın yapılmasının şart olduğunu belirtmişlerdir.Yine stadın arazisinin şahıs mülkiyeti olan kısmı için açılan dava nedeni ile 41 milyona tekabül eden bir maliyeti daha eklediğinizde yaklaşık 800 milyon maliyet oluyor.
  Bu bilgileri basını takip eden,basit hesap yapan kişiler dahi hatırlayacaktır.MESELE ŞU;
  PROJE BAZINDA GÜZEL,YER,İMALAT,ZAMAN VE ETİK AÇIDAN HİÇDE HOŞ OLMAYAN İŞLERİN OLDUĞU SKANDALLARLA DOLU BİR İŞ.
  BURSA-BURSASPOR üzerinden nemalanmaların çirkin yüzü maalesef daha çoook konuşulacak.

  52
  1
  1. @Hüseyin İlhan yorumuna yanıt olarak

   %90 katılıyorum. Katılmadığım kısım ise projenin güzel olduğunu söylediğin kısım. Şahsi fikrim; lokasyon ve zemin anlamında seçim felaket. Bir diğer şahsi fikrim ise görsel anlamda projenin çok kötü ve hatta çirkin olduğu. Kafalı falan timsah şekilli stad yaparsan, ciddiyetten uzak ve kitsch bir stadın olur. Eli yüzü düzgün, son teknolojiden nasibini almış bir stad yapıp, dış cephe kaplamasını timsah sırtını andıran (bakın birebir timsah sırtı bile değil, en fazla benzeyen vs) bir şekilde yaparsan sanat eseri kategorisine girebilecek bir stadın olur. Kimse kusura bakmasın ama kesinlikle 10 yaşındaki bir çocuğun düşünebileceği ve beğenebileceği bir yapı bu. Son olarak, en başından beri saçma bulduğum bir şey de locaların staddaki konumu. Sen yüzbinlerce paraya loca satarak gelir elde etmeyi hedefleyip locaları zemine en uzak noktaya koyacaksın. Böyle saçmalık olmaz. Loca alana dürbünü de bedava vermek lazım. Bu localara para veren kişi ve kurumlara da ayrı ayrı plaket vermek şart bence.

 2. Burada sayilan ozelliklerin hic birine sahip olmayan belediye santiyesine stadyum diyenin aklina sasarim.ulan bu stad denilen ucubenin maraton ust kat tuvaletine bile kapi dar oldugu icin girilemiyor.

  44
  2
  1. @Naci yorumuna yanıt olarak

   Güldürdün abi ya vallahi öyle.tek kapı var ve kapının yanındaki duvar bomboş ama giren çıkmasın diye düşünmüşler sanırım yoksa birde çıkış kapısı yaparlardı ama yapmamışlar boş duvar daha önemli 🙂

 3. Bu özelikleri olup kullanılamayan tek stad desek nasıl olur acaba. Akşamları karanlıkta yolda yürümek mümkün değil. Birde en son Malatya maçında güney kale arkası ikinci katta gündüz ışıklar yanarken maç bitimi merdivenlerde ışıklar yanmıyordu. Nekadar saçmalık ve akıllanmaz işler varsa bu stadta bulabilirsiniz.

  25
  2
 4. Merhaba okurken gülc em çıktı meğer ne çok özel bir stad mış yanından gećerken baktığımda sanki terkedilmiş virane bir yapı bitmemiş timsah bitmemiş çe vre düzenlemesi bitmemiş yollar bitmemiş sanki terkedilmiş löcalar Tuvaletler Garajı ve asansorleriyle gerçekten çok değişik
  Ve ÖZELLİKLİ stad. .. O ĆOK ÖZELLİKLİ STADA GELDİĞİMİZDEN BERİ FUTBOL TAKIMIMIZDA ÇOK ÖZELLİKLİ BİR TAKIM OLDU AYNEN STAD GİBİ. ..STAD BİTESİYE KADAR GALİBA TAKIMIMIZ BİTÇEK VE 2 LİGE BAY BAY

  19
  2
 5. 84 kapısı genelde her tribüne 1 veya 2 kapı açılır ve o kapıdan çıkan binlerce kişi için sadece 1 adet merdiven vardır.

  20
  1
 6. Keske imkan olsada eski stadimizda olsak ordan ciktik burda hic basarili olamadik orda hic bir takim kolay kolay yenemiyordu burda dusen aydinlar amed ler mi puan ailp tur atlayim gidenler mi seyircisi olmayan takimlar bile elini kolunu sallayip gittiler burda stadinin ozelliklerini oveceginize istasyondan stada iskenceyi de soyleyin burda milli mac bile vermezler bize

  14
 7. Ahahahah hayaller Paris yaşanmışlıklar kafasız timsah arena!!! Çile daha evde maça hazırlanırken formayı üzerimize giydiğimiz an başlıyor! Arabayla gitsem acaba yol nasıl? Yetişebilirmiyim? Yetişsem araba bırakacak yer bulabilirmiyim? Bulsam dönüşte koyduğum yerden kaç saatte çıkabilirim? Yada arabayı pembe çarşıdan ileriye yada soğuk kuyu taraflarına koyup 45 dakika yürüyeceğime metroyla mı gideyim? Yok yok en iyisi metro! Arabayla en yakın metro istasyonuna git yer ara bul arabayı koy, 30-40 dakika da acemlere gel, yarım saat ite kaka yürü stada ulaş! Şükür geldik diyemiyorsun çünkü kapı önlerinde bir dünya yığılma! Ulan hadi metrodan stada kadar itiş kakış geldik tamam da bu ne koskoca stad kapısı bizim evin kapısından dar! Neyse şükür girdik diyorsun, maç boyu hüsran rezil bi futbol sonuç belli yine mağlup! Hadi şimdi o kadar cefa çek gel moral bozuk dön geri derken bi bakıyorsun kapılar tıklım tıklım! Allah korusun bi olay olsa birbirimizi ezeceğiz! Yanımda yeğenim çocuk ezilmesin sıkışmasın diye çabalarken bi ses bu kapı da açık, hadi bi ümit oraya git in aşağı kadar bi bak kapı kitli!!! Hadi dön geri itiş kakış zorla çık staddan, yağmura çamura aldırma yürü yarım saat gel acemlere hadi bi çile de orda yarım saat ite kaka gir içeri metro izdihamı yaşa derken zorla iniş durağına gel ve şükret çok şükür yenildik ama bu zorlu yolu aşıp evimize kavuşabildik!!!! İşte timsah arena benim için bu! Bu kadar aptalca alt yapısız plansız programsız yıllarca çalınan Ümit’lerimizin eseri sonucu atılan kazık timsah arena???

  13
 8. Ulaşım olarak bu kadar orta noktada olup ancak ulaşım konusunda bu kadar sorun olan , otopark olup ta vatandaşa kullandırmamak için sürekli sorun yapılan ,İnsanları maç çıkışı hıni misila genişten dara doğru çıkış yaptığı yolu olan tek staddır

 9. Bu stad,bu gidişle şişman taraftar bırakmıyacak ! Aslında tamamen taraftarın sağlığı düşünülerek yapılmış,bol bol yürüyüş hesaplanmış,mesela ben arabamı bıraktığım yerden stada yürüyüş yolu yaklaşık 2-3 km.birde onun dönüşü var,al sana 6 km.yürüyüş !!!! Kembo,Delarge maçta bu kadar mesafe katetmiyor !!!! Metroyla gelenlerde aynı,valla süper ! Yürü babam yürü !!!!!

 10. Stadta tat tuz yok.Halen stadta eksikler var.Giriş ve çıkışlarda sorunlar var stadtın etrafı halen eksikler var.Taraftar sanki deplasmana gelmiş gibi hissediyor.Statyum aktif ve yaşanabilir halde değil.Stadyum çevresindeki demirler kaldırılmalı.Aklımız halen eski Atatürk statyumunda evimiz mağbedimiz hiç uğruna yıkıldı.Atatürk statyumunda hava vardı büğüsü bulunuyordu şimdiki statda o hava yok taraftar eski taraftar değil..İbrahim yazıcı rahmetli söz söylemişti yeni stat figüran olacaksa bizim o statda olmamızın bir anlamı yok demişdi hakikaten doğru söylemiş…

 11. İYİ GECELER DOSTLAR;Stadımızla ilgili değerli BURSA BASINIMIZA İKİ ÇİFT SÖZÜM VAR;Milyara yakın maliyeti olan stadın basın kısmındaki şikayetleri yazanlara rastladım.RÜZGAR dan dolayı,wc.ler vs.vs değinenleri okudum.Nedense bununla ilgili çıt çıkmadan üstü kapanıveriyor.Acaba basın bu stadın yapılışından,açılışına kadar olan rezaletleri ve yaşanılan kepazelikleri gördüğü halde yazdıklarından neden VERİM ALINAMIYOR.Kanaatimce ikili bir oyun var.Şahsi fikrim bu stad natamam iken maçlara açılmamalıydı.AMBİANS AMBİANS dediler amma TAKIMIMIZA AMBÜLANS dahi yetişmiyor.
  İkinci bir hususta stada maça gelen taraftar için raylının her istikametinden gelecek ve stada direkt taraftarı bırakacak,maçtan sonrada taraftarın evine dönüşünü sağlıyacak düzenleme yapılabilir.
  Bu asla zor değil.YETERKİ BUNU GÖNÜLDEN VE İNSANA HİZMETİ ESAS ALAN ZİHNİYET OLARAK DÜŞÜNSÜNLER.
  AMMA ASLA RANT İÇİN CİNLİK ETMESİNLER.Çünkü o cinliklerin vebalini şimdi TAKIMIMIZ VE TARAFTARIMIZ ÖDÜYOR.

 12. Biz bunları 7 senedir okuyoruz zaten maç günü stada gidiyorum Allah Allah biz yalnış stada mı geldik diye düşünüyorum.

 13. Staddan cikarken su kapilari acin arkadas insaniz o kadar kapi var hala tek kapi aciliyor yaziklar olsun be su olaya el atin site yönetimi girerken neden tek kapidan giriyor anlamis degilim hep biz cile cekmek zorundayimiz soguttunuz herseyden be.

 14. 1000 adet kapısı olsa ne farkederki? ışıkları olmayan tek merdivene açılıyor insanlar birbirlerini ezerek aynı merdivenden iniyor ve tek bir kişi bile bunun farkında değil ! Yazıkki bir tek sorumlu bile çıkışlarda ve girişlerde gözlemde bulunmuyor .

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu