Timsah Arena için yeni proje!

Olay Gazetesi Yazarı Mustafa Özdal, sadece maç günlerinde faydalanılan Büyükşehir Stadyumu’yla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın düşüncelerini kaleme aldı…

Büyükşehir Stadyumu, nam-ı diğer Timsah Arena, kuşkusuz son yıllarda yapılmış en modern statlardan biri.

Ancak, stadyumdan sadece maç günleri yararlanılabiliyor.

Oysa Türkiye’nin diğer kentlerinin ve futbolun yaygın olduğu ülkelerin statlarının çevresinde; kafesinden, restoranına, mağazasından, müzesine kadar, maç günlerinde taraftarların; diğer günler de kent sakinlerinin yararlanacağı alanlar var.

Büyükşehir Belediye Stadyumu’nda ise ticari alanlar yok değil ancak işlevsel olmadıkları için kapalı.

Kapalı olduğu için de Bursaspor, dolaylı olarak da stadyumu inşa eden Büyükşehir Belediyesi ciddi bir gelir kaybına uğruyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 2 yıl önce stadyumun, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devredilmesini teklif etmiş ancak girişimi sonuçlanmamıştı.

Büyükşehir Belediyesi’nin, stadyumu Bursaspor Kulübü’ne kiraladığını ancak kira alamadığını da yeri gelmişken hatırlatalım.

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi, güvenlik ve temizlik gibi hizmetler nedeniyle, stadyuma yıllık 1 milyon lira harcıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile stadyumu konuştuk.

Aktaş, stadyumun çevresini canlandıracak ve gelir getirecek önemli bir gelişmeden söz etti:

Stadyumda maalesef sadece maç günlerinde hareket oluyor. Yani Bursalılar, nasıl Yunuseli Havaalanı arazisinden yararlanamıyorsa, stadyumdan da yeteri kadar yararlanamıyorlar. Biz istiyoruz ki Bursalılar yılın 365 günü stadyumdan yararlansın. Bunun için bir süreden bu yana yoğun bir çalışma yürütüp, bir proje hazırlıyoruz. Projenin detaylarını önümüzdeki günlerde  kamuoyuna açıklayacağım. Ancak şimdilik şunu söyleyebilirim ki, hazırladığımız projeyle stadyumdan Bursalılar yararlanabilecekler.”

Evet, gelişme böyle…

Stadyuma hayat verecek projeyi Büyükşehir Belediyesi hazırlıyor ancak kent dinamiklerinin sahip çıkması da şart.

37 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Yahu siz gidip şehrin göbeğinde, akışın olduğu yerdeki stadı yıkmadınız mı? Acemler aktarma merkezi olması haricinde herhangi bir akışa ya da nüfus yoğunluğuna sahip mi de insanların stat çevresinde zaman geçirmesini bekliyorsunuz? Kendiniz yediniz bir halt, milyonlarca lirayı döktünüz. Bitiremediniz de. Kaç yıldır inşaat devam. Ne şehir dinamiği ne projesi? Çıkıp dürüstçe diyin biz bu işi elimize yüzümüze bulaştırdık diye.

  156
  13
  1. @Alperc yorumuna yanıt olarak

   Bu cevaplardan gözüküyorki Stadyum konusunda çok kişinin anlamadığı var
   1. Atatürk Stadyumunu Devlet Yaptı Arazisi İse Devletin idi.
   2.Timsah Arena Yine Devletin Paralarıyla Arazisi Alındı Devlet Bankalarım Parlarıyla Yapıldı.
   3.Bursaspor’un O Kadar Şampiyonluk Paraları Transfer Para Gelirleriyle Sadece Akbabaların Ciğer Yemi Oldu Bu Konuda Tüm Yönetimler Suçlu Arazi Ucuzken Bir Yer Alıp Kendi Stadyumunu Yapmadı Yani Yönetimlere Gelenler Sadece Fors İçin Gelip Bir Yerde Kasada Ne Varsa Alıp Götürdüler ve Üstünüde Borç Edinip Bursaspor’un Derdi Olarak Bırakıp Kaçtılar Yani 500-600 Milyon TL ve Ne Mal Mülk Bizim Nede Stadyum!
   Şimdi Kiraladığı Stadyumunun Bile Kirasını Ödeyemeyen Bir Kiracı Bursaspor Var Yani Burada Rant Ediliyor Edilicek Bir Konu Yok Sadece Zamanında İyi Düşünülmemiş Gelir Getirmeyen Milyar TL’lerin Yatırım Var Bursaspor’un Yöneticileri Bunu Bir Gelir Kaynağına Dönüştürmesi Lazımken Stadyum İsmini Bile Satamadı Veya Satmadı Burada Zarar Kime Kaldı Bursaspor ve Devlete Gerçekler Bu Ve Buradan Sonra Ne Yapılabilir Durum Bu?

   10
   10
  2. @Alperc yorumuna yanıt olarak

   Şehrimin göbeğine şehreküstü Toki yaptılar. Böğrüne hançeri vurdular. ATATÜRK stadını yıktılar. Dibinde kültürpark varken millet bahçesi yaptılar. Şimdi de kelimeler arasında yunuselini hedef almışlar. Yeşil BURSA yı beton BURSA yapmışlar. . BURSA Büyükşehir belediye stadını kullanılır hale getirecek lermiş. Hem de yunuseli havaalanı ile beraber. Acaba ne rant lar dönecek. ? Bekleyip göreceğiz. İyi uykular. .

   68
   18
 2. Aradaki ayrıntıyı fark etmeniz gerek , cümle arasına Yunuseli Havaalanını da ekliyor ki şimdiden tepki olmasın milletin gazını alalım yunuseliyi de aynı soğanlı gibi ranta dönüştürelim , trafiğin anasını ağalatalım. Bir tane millete yarar proje sunan belediye başkanı gelmeyecek güzelim şehrime , nerede yeşil varsa ona beton dikmeye çalışan zihniyetten kurtulamayacağız. Bu millete nasıl yeşil alan bırakacağız demeleri gerekirken , nasıl yeşil alanlara çökerizin peşindeler, güzelim bursa ve bursasporu mahvettiniz !

  63
  14
  1. @gencteamsah1963 yorumuna yanıt olarak

   Yani Bursalılar, nasıl Yunuseli Havaalanı arazisinden yararlanamıyorsa, stadyumdan da yeteri kadar yararlanamıyorlar.

   (Göz dikilmiş Yunuseli Havaalanı arazisine!!) Stad yine hikaye

   20
   5
   1. @M. Dündar yorumuna yanıt olarak

    Rahmetli İbrahim yazıcı yeni stadyum tapusunu vermeden Atatürk stadyum çıkmam demişti sonradan gelen iktidara yalaklık yapan yönetimler ve yalaka seyirciler Atatürk stadyum terk ettiler sonra kulübün içini boşaltıp kaçıtılarBursaspor da tren kaçtı bir daha düzelmez 600 tirilyon borç nasıl ödenir süper lige çıksalar bile sadece stadyum masraf her maçta 20/50 milayar ı futbolcular masrafı hariç bu takım eleştirenler yanlıyor büyük Başkan rahmetli ben tabelaya bakarım puan varsa herşey güzel olur

  1. @aLTEPE yorumuna yanıt olarak

   Tek çare stadın yanına altı bol otoparklı AVM yapılması. Dediğiniz gibi saçma sapan bir iş yaptılar. Şimdi tabiri caizse “sıvıyorlar”.

 3. Hiç öyle timsah arena falan yazmayın, büyükşehir belediye stadı işte, bizim stadımızı yıktılar. Bu stada timsah arena ismi koymak istedik koyamadık, şimdi timsah arena yazıp kendimizi kandırmayalım, 40 kere yazınca timsah arena olmuyor ismi. Siz böyle her haberde timsah arena yazıp milletin gazını alınca iyi bir şey değil kötü bir şey yapıyorsunuz, bb stadı deyip sürekli bunu vurgulayın ki belki camia hırs yapıp isim için harekete geçer.

  35
  3
  1. @... yorumuna yanıt olarak

   Çok haklısın kardeşim.
   Atatürk Stadımız şehrin en hareketli lokasyonunda 24 saat insan hareketliliği olan bölgesinde kurulu bir yapıydı.
   Şehirden ayrılmadan önce kendimde bütün alışverişlerimi oradan ve yakınında ki Altıparmak Caddesinde ki pasajlardan yapıyordum.
   Stadımız yıkılıp yerine bahçe yapıldı.
   Yeni yapılan stad isimsiz kaldı.
   Yarısı yetim,yarısı öksüz.
   Atıl yerde olduğu için dolmuyor da.
   Eski stad seyirciyi almıyordu şimdi yeni stad dolmuyor.
   Halbuki yerinde ve 35 bin kapasiteli butik bir stad yapılabilirdi.
   Böylelikle her maç full çeker ve çok hareketli 7/24 yaşayan bir stadımız olurdu.
   Bu yazdıklarım tamamen boş şeyler.
   Çünkü zaman geçiyor.
   Her şey geride kaldı.
   Şimdi adı olmayan stadımız ( biz Timsah Arena diyoruz ) ne zaman yaşanabilir bir yer olacak diye bekleyeceğiz.
   Tabiki önce hayal kuracağız sonra da gerçekleştireceğiz.
   Çünkü biz BURSA lı ve BURSASPOR lu yuz.
   Iyi günler kardeşim.

   12
   4
 4. Potansiyel olarak Türkiyenin en iyi stadı ama öyle bir hale geldi ki resmen virane. Yaşam,eğlence merkezi olması lazım

  24
  4
 5. eski stadta bu imkanlar olabilirdi..islek bir yere sahipti ama bursaspora öyle bir hancer vurdunuzki birdaha iyilesemez hale geldi..stadt yerinde agirdir..bunu fb ve bjk yapti biz neden yapamadik..ne rantlar döndü..tren bile eski stadin yanindan geciyodu..mac öncesi kültür park ve stadin etrafi ana baba günü gibiydi..tüm taraftarlarin hayallerini yiktiniz..yeni stadt bursaspora hic yaramadi yaramicakta

  15
  2
 6. Şampiyonlar liginde oynayacağımız sene mevcut Atatürk Stadyumumuz hem kapasite hem teknik imkanlar olarak zaten geliştirilmişti. Şükrü Saraçoğlı stadyumu gibi tribünleri tek tek yıkıp yaparak aynı yerinde müthiş bir stadyum yapılabilirdi. Rahmetli İbrahim Yazıcı da çok direnmişti ama olmadı. Yıktılar güzelim stadyumu. Şu proje kimsenin içine sinmedi, istediğin kadar büyük yap, statta atmosfer yok. Atatürk stadında ki 25.000 kişinin yarattığı atmosferi bu statta 40.000 kişi ile yakalayamazsın ki zaten maksimum 37.000 kişi alabiliyor. Loca loca loca dendi sanki loca satıldıda kulübe para mı geldi? Büyükşehir Belediye stadyumu baştan sona başarısızlık abidesidir.

  13
  2
 7. Sayın Alinur Aktaş, şeytan ayrıntıda ve detayda gizlidir lafını sanırım iyi bilirsiniz.
  Stadyumu bahane gösterip bir türlü ranta çevrilemeyen yunuseli havaalanını, diğer yapılan işler gibi karambole getirip son yüksek katlı binalar dikeceksiniz. Bursa daha fazla göç alacak bir şehir değil. Bu nüfusu bu şehir kaldıramıyor. Konut ve rant sağlamaktan vazgeçip insanların yaşayıp hava alacağı hafta sonları nefes alacağı alanlar açın. Rantsal amaçlarınıza lütfen Bursaspor’u dahil etmekten vazgeçiniz.
  38 yıldır Bursa da yaşayan ve Bursasporlu olan bir vatandaş olarak Bursa da kent dinamikleri yoktur. Siyasi çıkarcılar vardır…

  9
  4
 8. Hala bu hikayelere inanan var mı ? Varsa söylenecek söz yok. insan bir kere kandırılır hadi bilemedin iki olsun 100 kere nedir. Ne bileyim kediye köpeği bile 10 kere kandır bir daha gelmez yanına.

  9
  3
 9. İlk önce stadyumun adı tekrar ATATÜRK STADYUMU veye Timsah Arena olmalı, toplumsal barış için.
  Daha sonra da milletin gerçekten rağbet edeceği alış veriş merkezi ve çevre düzenlemesi yapılmalı.

  7
  3
 10. Siz önce stadyumun etrafındaki ceza evi gibi betondan ve demirden duvarı kaldırın ki orası daha iı tutucak esnaf daha cazip baksın oraya

  4
  1
 11. STADYUM VE ÇEVRESİNİN ÖNCELİKLE YOL VE OTOPARK SORUNU ÇÖZÜLMELİDİR..YARIN O AOS HASTANESİ DE AÇILINCA ORASI MÜTHİŞ HAREKETLENECEKTİR.MAĞAZALARI KİRALAMAK İÇİN KUYRUĞA GİRECEKLERDİR..BU KADAR GENİŞ BİR ALANIN DEĞERLEENDİRİLEMEMİŞ OLMASI ÜZÜCÜDÜR…CAFE,RESTORAN GİBİ MEKANLAR HEM MAÇ GÜNÜ İÇİN BÜYÜK İHTİYAÇ HEM DE DİĞER GÜNLER DE ÇALIŞMALIDIR..BU KONUDA KİM HANGİ ÇALIŞMAYI YAPACAKSA BENDEN DESTEK TAMDIR…BEN HİÇ BİR ZAMAN SİYASET YÖNÜNÜ DÜŞÜNMEM..BENİM İÇİN ÖNCE BURSASPOR GELİR 30 YILDIR…

  3
  3
 12. Yıllardır basına,yazarlara,burada da yorumlarımla stadın faal ve gelir getiren bir yapıya kavuşması için tekliflerim oldu ve oluyor.Öncelikle bu büyük meblağın atıl halden kurtarılması için BURSASPOR-ACEMLER İSTASYONUNUN GÜNEY DUVARI YIKILMALI,BURAYA YOLCU GİRİŞ-ÇIKIŞI İÇİN TURNİKELER KONMALI,Bu kapıdan asfalt yola kadar olan mesafe 97 Metredir.Bu kısım istimlak edilmeli ve yaya için uygun hale getirilmelidir.Bu çevredeki araziler REKREASYON ALANI olarak plan tadilatıyla işlenmelidir.
  Yeni yapılan hastahane faaliyete geçtiğinde stad RESMEN DARPHANE GİBİ OLACAKTIR.İşyerleri,ototparkı,boş alanalrında muhtelif ticari ve fonksiyonel faaliyetler ile bu mümkündür.Stadın Nilüfer Çayına bakan ksısmları ise yeme-içme alanları olarak kullandırtılmalıdır.Buraya müşteri bu şekilde kesinlikle rağbet edecektir.Bunu yarım asrı aşan ticari tecrübeme dayanarak İDDİA ediyorum.
  Bizde İŞLETMECİLİK YA ZAYIF YADA ARTNİYETTEN GELİRE YÖNELİK DEĞİL.

  Evet sn.başkanımız ÖNCE İSTASYONA GÜNEY GİRİŞİNİ AÇINIZ,Bunun içinde asfalt yola bağlantı yürüyüş yolunu( metre genişlikte yaparasanız bu olur.Not yaşlı ve engelli vatandaşlara uygun ve yürüyen bant olursa üstüde en az güneş,yağmur ve kardan korunaklı olursa tam olur.

  Bizden teklif sizlerden tahakkuk ettirme .

  1. @cumhur yorumuna yanıt olarak

   Her şey e kabul de.
   Stadın hemen yakınına hastahane yapılması biraz düşündürücü.
   Kişi hasta yatağında canıyla uğraşırken diğer tarafta futbol maçı.
   Bilemedim.

 13. Stat ve belediye ile ilgili çıkan haberler zaten bitmiş ve azalmış olan taraftarı dahada bölüyor.
  Aslında ne kadar eksiği olursa olsun futbol için iyi bir zemin, taraftar içinse 45 bin lüks koltuk timsah arena da sahibini bekliyor.
  Halbuki orası dolsa oranın yaşam ve ticari alanları para basacak ve bu paralar Bursaspor’un yedi sülalesine yetecek.
  Benim yorumlardan çıkardığım sonuç kimsenin üzüm (Bursaspor) diye bir sorunu yok.
  Varsa yoksa bağcı. (Siyaset)
  Aslında yazacak çok şey var da, DÜNYANIN EN DOĞRU İŞİNİ YAPSANDA SENİ İSTEMİYORUM! diyen zihniyete neyi, nasıl anlatacaksın.
  Zavallı Bursaspor um bu dünyada çekecek ne çok çilen varmış…
  Not: kimse cevap beklemesin, çünkü bu pandemi döneminde ruh ve beden sağlığımı koruma adına bir daha bu habere dönmeyeceğim. Sağolsunlar yorumcular sayesinde futboldan, Bursasporluluğumdan ve hayattan yeterince nefret ettim. Bu kadar ön yargı, bu kadar çifte standart, ve bu kadar istismar vallahi pesss.

  2
  7
 14. bu takım 2010 da ŞAMPIYON OLDU.. En ıyı gençlere sahıp bütün ıstanbul takımları kapıştı…EN ZENGIN KULUP ıken bugun çimlerı bıçen ışçının maaşını veremez duruma nasıl gelır? bu kasadan sorumlu adamlar kasayı bıtırmış artı bırde transfer dahı yapayacak bır acızlıge getırmış ıseler bunun hesabı sorulmazmı? GENÇLER TEBRIK EDERIM CANLA BAŞLA AZIMLE VE INANÇLA OLUR BU IŞ.. OLACAK GENÇLERIN ALINTERLERININ HAKKI GECIKTIRILMEDEN VERILMELI? BU KADAR SANAYICININ BOL OLDUGU BIR BURSALI PATRON YOKMUDUR ŞU TAKIMA 2 ADAM ALABILSIN GÖRÜN BU TAKIM DIREK ŞAMPIYON OLUR AMA 2 USTA ADAM ŞART SELAMLAR BAŞARILAR

 15. Yunuseli Havaalanı halkın malıdır. Havaalanı olarak kalmalıdır. Zaten bu saate kadar kalmasa idi coktan beton yigini olurdu. Yine havaalanı olarak Bursa halkına gelecek nesillere miras olarak kalmalıdır.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu