Timsah Arena için 41 milyon TL ödenecek!

S Medya Köşe Yazarlarından Namık Göz'ün bugünkü köşe yazısıdır.

Her ne kadar resmi adı Bursa Büyükşehir Belediyesi Stadyumu olsa da Bursaspor sevdalılarının ‘Timsah Arena‘ olarak adlandırdığı stadyumun en büyük sorunlarından biri kurulduğu araziyle ilgili davaydı.
Alinur Aktaş, başkanlık koltuğuna oturur oturmaz bu sorunu kucağında bulmuştu.

Peki, neydi bu sorun?

Bilindiği gibi stadyumun kurulduğu alanın büyük bölümü Gençlik ve Spor Müdürlüğü‘ne aitti. Ancak, bölgede kamunun yanı sıra şahıs arazileri de bulunuyordu. Arazi sahiplerinden merhum Ali Muhittin Dinçsoy‘la uzlaşma sağlanırken kız kardeşi Şenay Çoruh ile anlaşma yapılmadan inşaata başlandı.
Çoruh da bedel tespiti ve el atma davası açtı ve kazandı. Mahkeme Çoruh‘a, belediyenin 30 milyonun üzerinde ödeme yapmasına karar verdi. Büyükşehir Belediyesi bu karara itiraz etti. Ancak dava karara bağlandığı için üzerine her ay faiz biniyordu.

Başkan Aktaş, geçtiğimiz gün konuk olduğu Sönmez Medya Buluşmaları sonrası stadyumdaki sorunun çözüldüğünü müjdeledi. Arazi sahibiyle 41 milyon lira ödemek üzere anlaşılmış. Bu uzlaşma sayesinde zaten finans konusunda zorlukları bulunan belediye faiz ödemekten de kurtulmuş oldu.
Başkan Aktaş‘ın stadyumla ilgili bakanlıkla da görüşmeleri devam ediyor. Önümüzdeki günlerde inşaatın tamamlanması için buradan da destek çıkabilir.

Stadyumun bana göre, hatta tüm Bursalıların gözünde en önemli eksikliği Timsah‘ın kafasındaki LED ekranın hâlâ yerleştirilememesi. Bazen imaj her şeyin önüne geçebiliyor. Ekran tamamlanmadığı sürece Bursalıların gözünde stadyum hiçbir zaman bitmiş görünmeyecek. O yüzden Aktaş’ın 2 milyon Euro tutarındaki LED ekranı yerleştirmesi bu konudaki algıyı değiştirecek.

19 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Hepsini geçin otopark sorunu çözülsün bu stadın ortalaması 5.000 daha artar. Arabayla stada gelemiyoruz. Önce ne güzeldi setbaşından elmasbahçelerden hatta zaferden taraftar yürüyerek geliyordu.

  91
  2
  1. @Teksascity yorumuna yanıt olarak

   Dostum, kardeşim benim! Duygularımıza tercüman olmuşsun. Bu yazını okuyunca Altıparmak caddesinin şarkılarımızla inlettiğimiz, oluşturduğumuz ambiyansla Bursa’da yaşayan herkesin Bursaspor’a sempati duymasını sağladığımız o eski güzel günler geldi aklıma! 7den 70e, futbolla ilgili ya da ilgisiz Herkes bilirdi o gün maç olduğunu, Arap parkının maç günü sadece biz en ait olması, küçüklerin Bursasporlu oldukları o ilk anları yaşamaları, atılan gollerde altıparmağın Çarşamba’nın inlemesi.
   Başka şeyler de var aklıma gelen; yerel seçimlere ‘stad yerinde yapılacak’ vaatleriyle girenler, bu vaatlere inanmayın diyen ve bir çoğu aramızda olmayan ağbilerimiz, ‘o stada gitmem’ diyen tarih yazıcı başkanımız ve niceleri… ah ulan ahhh!

 2. Bu stadla yapilan hersey.atilan her adim yanlisti bir adamin ben yaparim diyerek basladigi projenin bas agrisi daha uzun sure cozulmeyecek gibi duruyor.lakin olan oldu hic olmazsa bundan sonra her hafta oraya binbir zahmetle ulasan takimina destek olmaya giden taraftarlar kadar eksiginin ne oldugunu bilen kimse yoktur.insanlarin eksikleri konusunda fikileri alinsin.

  26
  1
 3. Arkadaş tamamlayın artık şu stadı, gerekirse borç- harç bulun bitirin, bu stad tamamen bittiğinde
  STAD İSİM HAKKI, TRİBÜN İSİM HAKLARI- 6 ADET TRİBÜN, LOCALAR- 75 ADET, KAPILAR-80 ADET,
  LED EKRAN REKLAMI, FORMA SPONSORLUĞU- 4 ADET, OTOPARKLAR, KİRALIK ALANLAR
  bunları pazarlayacak profesyonel pazarlama ekibi ile birlikte her yıl 100 – 120 MİLYON TL sadece sponsorluk ve kira gelirlerinden elde edersin, kullanın artık bu büyük pastayı, göz göre göre heba olmasın

  23
  3
 4. Yeni stat eskisinden sadece 5 km.ileride.Bu yüzden,trafiği rahatlatmadı.Çevresine de ekonomik olarak pek bir faydası yok.Çevre Yoluna yapılsaydı,metro stada kadar uzatılır,hem ulaşım sıkıntısı çekilmez;hem de dışından gelenler şehre girmeyeceği için Acemler’deki gibi trafik karmaşası yaşanmazdı.Atatürk Stadı’nı bir süre daha kullanabilirdik.
  Diğer şehirlere yapılanların 80-100 milyona mal oldukları göz önüne alındığında;bizimkinin 500 milyon TL. yapılması da ayrı bir tartışma konusu tabi.
  Ben yaptım oldu zihniyetiyle,akılsız planlamalar sonucunda yapılan gereksiz bir yatırım ve hepimizin cebinden boş yere harcanan milyonlar.

  13
  3
    1. @hasan turker yorumuna yanıt olarak

     Metro ne güne duruyor arkadaşım?Şimdi Kemerçeşme’den Acemlere yayan mı gidiyoruz?
     Bu işler adam gibi,düzenlemeye bakar.Bursaray,maç saatine yakın metroya ve stad hattına ek seferler koyar,olur biter.

 5. Altepe’nin Bursa’ya son kazığı bu staddır. Adam akıllı bir stad yapmak varken bize şantiye verdiniz , şimdi durmadan sorunlar çıkıyor karşımıza , maçtan çıkıyoruz telefonla ışık tutuyoruz merdivenlerden inmek için nerden baksan çok fena tufaya getirdiler bizi .

  10
  1
 6. Stadyum’da otopark sıkıntısı , maç öncesi – maç sonrası trafik yoğunluğu , stadyuma varabilmek için yaya olarak çekilen çile ve yine maç çıkışı yayan olarak metroya ulaşımda çekilen rezillik + metronun balık istifi durumu hepsi kepazelik. Bu stadla ilgili herşey rezillik. Allah’a havale ediyorum sorumlularını. üstüne üstük birde hastane yapılacak ! Bunlar yüzünden kimse maça gelmiyor arkadaş ! Herkes bunu bilsin..

  9
  1
 7. Herkes stadın dışıyla ilgili sorunları yazmış ben de içeri de gördüğüm birkaç sorunu yazayım.deplasman tribününün yeri değiştirilmeli ve kapasite düşürülmeli (%5) stadın açılmayan ilk 3 sırası,güvenlik için ayrılan alanlara göre yüzde 5 olmalı.merdiven boşlukları çok geniş UEFA kriterlerinin en alt limitine göre ayarlanmalı,çünkü geniş olunca hem tribünler arasında kopukluk oluyor hem de millet geçip merdivende maç izliyor bu da cezaya sebep oluyor.ses mühendisleri getirilip düzgün bir akustik çalışması yapılmalı çünkü binlerce insan bağırıyor ama ses uçup gidiyor.bir uğultu oluyor fakat kim ne diyor bilen anlıyor sadece.daha bir sürü sıkıntısı var ama bu üçü önemli.

 8. Görsel anlamda sadece LED ekran değil, sineklik problemi de çözülmeli !!! Orijinal projeye uygunsuzluğunu bir kenara bırakın da bu haliyle güzel mi Allah aşkına söyleyin !!!

 9. Bir bursaspor sevdalısı olarak Bursadan ekmek yiyen sanayicelere iş adamiarının bu kadar duyarsız oimasına şaşırıyorum her platformda bursasporun yanında oldugunu soyleyen medya patronları iş adamları sadece açıklama ile olmaz reklam verseniz olmazmı sizce .imkanım olsa yardımcı olabilsek biz sanayi kentiyiz çoğu taraftarda çalışan kesim ay sonunu zor getirebilen insanlar ki onların bile sizden daha faydası var buna emin olun forma kombine alıyorlar sizden de birşey görelim.

 10. Şenay annem. Ben senin kaybettiğini fakir ama gururlu oğlunum. Haberleri görünce, hele ki 41 milyon aldığını görünce kesinlikle senin aradığım annem olduğuna inandım. Annecim ara beni. Sen buraya mesaj yaz anında yanındayım. Hürmetle ellerinden öperim annecim. Biricik oğlun Metin..

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu