TFF’nin açıklaması ne olacak?

Bursaspor’un sezonu Play-Off yarı final maçlarında Adana Demirspor’a elenmesinin ardından noktalamasından sonra gündem bir türlü değişmedi.

Adana Demirspor’un finalde Fatih Karagümrük’e penaltılarla elenmesinin ardından Süper Lig’in 22 takımla oynama ihtimali doğmuştu. Ancak Bursaspor taraftarının bu konuda ki itirazı haklı bulunarak 21 takım oynanacağı yönünde açıklama yapılmıştı.

Son olarak lifebursa.com yazarı Osman Gürçay’ın haberine göre Bursa siyasileri Efkan Ala, Alinur Aktaş, Hakan Çavuşoğlu önderliğinde bir heyetle Ankara’ya gidip durumu anlatmış ve 24 takım olma konusunda diretmişti. Bütün bunların ardından bugün 14:30’da Riva’da toplanacak TFF bu konuyu tekrardan gündemine alacak. TFF’ye yakın kaynaklar ise bu sezon liglerin 24 takımla oynanması hususunda karar alınacağını söylüyor.

En geç yarın açıklanması beklenen bu gelişme ile Adana Demirspor, Bursaspor ve Akhisar Belediyespor’un Süper Lig’e alınması beklenirken, Manisa FK gibi takımlarında TFF 1. Lig’e terfi etmesi bekleniyor.

49 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. @Mesut 16 yorumuna yanıt olarak

   Mümkün değil. Kombine satışı belirsiz. Dijiturk indirim istiyor. Yayın gelirleri 21 e bölünecek diye zaten bir sıkıntı söz konusu 24 e bölünmesine izin verilemez. 24 takımla lig 46 haftada tamamlanır. Avrupa kupalari kupa maçları derken zaten 34 maçlık ligi sigdirmakta zorlanilirken 46 maçlık ligi 2 yılda bitiremezler.

   12
   8
  2. @Mesut 16 yorumuna yanıt olarak

   Valla camia olarak o kadar kötü durumdayız ki hangi habere ne zaman ve nasıl yorum yaptığımı bile hatırlamıyorum.
   Bu halimizle çıksak ne olur?
   Seneye düşmenin en büyük adayı biz oluruz.
   Bu kulüp, bu çağ dışı anlayış ve yapı ile yoluna devam edemez…

   19
   2
 1. Bu konu üzerine oldukça kafa yordum fikstür sıkışıklığı için şu çözümü buldum.
  18 takımlı lig 34 maç günü, 21 takımlı (22 ile aynıdır) 42 maç günü, 24 takımlı lig 46 maç günü gerektirir. Bu yoğunluğu takımların kaldırması imkansız. Bu nedenle şu yöntem uygun olur:
  24 takımda, takımlar (güçleri ve derecelerine göre) adil şekilde iki gruba (kırmızı ve beyaz grup) bölünür. ilk etapta 12 takımlı iki grup lig usulü 22 maç günü oynar. Grupların ilk altı takımı ve son altı takımından yeni gruplar oluşur. Bu 12 takımlık şampiyonluk ve klasman grubunda takımlar sadece daha önce oynamadıkları karşı gruptan gelen 6 takımla 12 maç gününde karşılaşırlar. Bu sonuçlar daha önceki maç sonuçlarına eklenir. Buna göre şampiyonluk grubundan lig şampiyonu ve Avrupa kupalarına katılacak takımlar belirlenir, klasman grubundan düşecek takımlar belirler. Ligler 46 maçla değil, iki etapta 22+12 şeklinde yine 34 maçla tamamlanır. Fikstür sıkışmaz adil bir şekilde lig tamamlanır.

  34
  15
  1. @Diego yorumuna yanıt olarak

   Merhaba diego.
   Sunumunu çok başarılı bulduğumu söylemek isterim.
   Sadece bir konu da soru işareti var ki o da iki guruba ayrılırken takımların nasıl ayrılacağı konusudur.
   Derecelendirme usulüne göre yapılırsa ilk oniki takım en güçlüler sonraki oniki takım ise daha az güçlüler olur ve ister istemez ikinci gurup bir nevi birinci ligin super lig versiyonu olur veya yine ikinci gurup super lig in birinci lig versiyonu olur.
   Her iki durumda da iki adet birinci ligi kimse kabul etmez.
   Bu durumun önüne geçebilmek için yapılacak tek şey kimsenin müdahele edemeyeceği bir şekilde kura çekimi yapılmalıdır.
   Kavanozun içine birden yirmidörde kadar rakam yazilir ve kulupler cektikleri siraya gore a veya b gurubuna dahil olur.
   Böylelikle de hakkaniyet oluşur.
   Diğer konulara olduğu gibi katılıyorum.
   Saygılarımla.

  2. @Diego yorumuna yanıt olarak

   46 hafta oynanabilir, sadece Türkiye kupasında grup olmiyacak, çeyrek finale kadar tek maç sadece eleme usulü olacak, sonrasında çift maç , final tek maç, o zaman maç sayısı da azalır…

   10
   1
    1. @NAMIK KEMAL yorumuna yanıt olarak

     24 tk 46 hafta yapar. Ama hafta içi dahil 2ay oynansa 16 maç yapar. kalan 7 maç . 2 ay biter . 14 gün ara devre . Aynı şekilde 2 yarı toplamda 8 ayda biter bu yıl Türkiye kupası olmasın süperlig sıralamasından uefa kupasına gitsin.

  3. @Diego yorumuna yanıt olarak

   Hocam bu kadar ince hesaba gerek var mı ya ? İngiltere Championshipte mücadele eden takımlar ve futbolcular uzaylı mı ? onlar mücadele ediyor kaldırıyor da bizimkiler niye kaldıramayacak.Bence 46 maç günü daha bile uygun olur oyuncuların hiçbiri formsuz kalmaz.Yorgun olduklarında altyapıdaki gençler de forma şansı bulabilir.

   22
   4
    1. @Diego yorumuna yanıt olarak

     Az önce TFF (futbol federasyonunun) adresine şu e-postayı gönderdim. Hayırlısı olsun. Desteklerinizi beklerim:

     Kime: iletisim@tff.org

     Türkiye Furbol Federasyonuna
     İSTANBUL

     Sayın Yetkililer,

     Bilindiği gibi korona salgını sadece düşme hattındaki takımları değil yükselme mücadelesi veren takımlarımızı da etkilemiştir.
     Örneğin Bursaspor, ligler ertelenmeden önce üçünü sırada idi ve maşlar oynanmadan 1. lig tescil edilseydi doğrudan terfii edecekti.
     Bu nedenle sizi küme düşmenin kaldırılması kararınızı adil bir şekilde düzeltmeye ve süper ligi 21 takım yerine 1.ligde play off’a katılan takımlar, Bursaspor, Akhisarspor ve Adana Demirspor’un da katılımıyla, önümüzdeki sezon 24 takımla düzenlemeye davet ediyorum.
     Ancak şu var ki ligin 18 takımdan daha fazla takımla oynanması fikstür sıkııklığı yaratacaktır. Öyle ki, 18 takımlı lig 34 maç günü, 21 takımlı (22 ile aynı) 42 maç günü, 24 takımlı lig 46 maç günü gerektirir. Bu yoğunluğu takımlarımızın kaldırması imkansızdır.
     Bu nedenle 21 takımda çare bulamadığımız fikstür sorununa 24 takımda şu yöntemi önermekteyim:
     24 takımda, takımlar (güçleri ve derecelerine göre) adil şekilde iki gruba (kırmızı ve beyaz grup) bölünür. ilk etapta 12 takımlı iki grup lig usulü 22 maç günü oynar. Grupların ilk altı takımı ve son altı takımından yeni gruplar oluşur. Bu 12 takımlık şampiyonluk ve klasman grubunda takımlar sadece daha önce oynamadıkları karşı gruptan gelen 6 takımla 12 maç gününde karşılaşırlar. Bu sonuçlar daha önceki maç sonuçlarına eklenir. Buna göre şampiyonluk grubundan lig şampiyonu ve Avrupa kupalarına katılacak takımlar belirlenir, klasman grubundan düşecek takımlar belirlenir. Ligler 46 maçla değil, iki etapta 22+12 şeklinde yine 34 maçla tamamlanır. Fikstür sıkışmaz adil bir şekilde lig tamamlanır.
     Gelecek sezon için gereği kadar takım klasman grubundan düşürülür. Üç takım çıkarsa yedi takım düşer ya da iki takım çıkarsa altı takım düşer. süper lig 20 takıma indirilir.

     Saygılarımla,

     04,Ağustos.2020

     Gürcan Köftecioğlu
     Bilgisayar Mühendisi – Yönetici
     Bursaspor Taraftarı

     38
     9
     1. @Diego yorumuna yanıt olarak

      arkadaşım calışmaların için ellerine sağlık senin gibi bilinçli bir taraftarla yanyana olmak beni gururlandırdı uzun zamandan beri diyemediğim iyi bursasporluyum lafını bana dedirttin helal olsun sana tffde mustafa çağlar gibi biri olacağına senin gibilerin olması gerekir mühendis bir arkadaşımızsın sanırım hayatında başarılar dilerim

      3
      1
     2. @Diego yorumuna yanıt olarak

      Ne güzel bi soyadı yaa. Köftecioğlu. Okudukça ağzım sulanıyo, karnım acıkıyo kuran çarpsın. Kokusunu bile hissediyorum. Yanında bi de piyaz ve cacık olcak. Off

      9
      21
      1. @Tahsin yorumuna yanıt olarak

       Tahsin! yaşın kaç bilmiyorum ama beyin yaşın oldukça düşük olsa gerek…Arkadaşımız Gürcan sana en güzel cevabı vermiş zaten, goy goy yapıp terbiyesizlik yapmaya gerek var mı şu zor günlerde?
       Sen ve senin gibiler arınması şart ! Bi bitmezdiniz.

      2. @Tahsin yorumuna yanıt olarak

       Sevgili Tahsin kardeşim en iyisi bu alaycı sözleri duymamış olayım. Eğer samimiysen gel sana doğrudan kendi ellerimle yedireyim. Tadını hayat boyu unutamazsın.

       9
       5
       1. @Diego yorumuna yanıt olarak

        Diego [ Gürcan ] arkadaşım.
        Hemen hemen akran sayılırız.
        Sen bu kardeşimiz ve benzerlerini dikkate alma.
        Yeni nesil deyip geçmeliyiz.
        Ben bu yaptığın girişimi ters köşe büyüğümden bekliyordum.
        Hiç fark etmez.
        Bir yerden başlamalıyız.
        Bursaspor umuzun hakkını korumak adına hepimiz üzerimize ne düşüyorsa yapmalıyız.
        Merak etme hepimiz yanındayız.
        Umarım yetkililerin dikkatini çeker ve hak yerini bulur.

         1. @Diego yorumuna yanıt olarak

          Hiç önemli değil arkadaşım.
          Eser kardesim ne diyor.
          Hep destek tam destek.
          Sağlıklı günler dilerim.

      3. @Tahsin yorumuna yanıt olarak

       Tahsin isimli zat ı muhterem.
       Derhal Gürcan bey den özür dile.
       Ne zamandan beri insanların soyisimleri ile alay eder olduk.
       Bu platformun değerini yukseltecegimize sayenizde durduk yere insanlar ile dalga geçer duruma gelmişiz.
       Sizleri insanlara karsi biraz saygılı olmaya davet ediyorum.

       10
       1. @16 BS 224 Texas yorumuna yanıt olarak

        kardeşim kaliteli adam olduğun her halinden belli gercekten ne ara biz bu hale geldik anlamadım soy isimle dalga geçmek nedir bu yaaa anlamadım gerçi tahsin kardeşimizde kalbinde kötülük olarak yazmamıştırda espiri olarak algılıyalım ve ikazın için seni tebrik ederim bir bursasporlu olarakta gürcan kardeşimize tahsin adına ben özür dileyeyim tatlıya bağlıyalım gürcan kardeşimizede yapmış olduğu calışma için gerçekten teşekkür ederim NOT tff de 24 takımı oynatıyoruz nasıl oynatıcaz diye calişma yapsalar 1 haftada cıkamazlar işin içi,nden gürcan kardeşimiz pat diye önlerine koydu eğer dikkate alırlarsa ve uygulanırsa TFF başkanı basın acıklaması yapar bütün arkadaşlarla toplandık türk futbolu için bu calışmayı yaptık der sahiplenir benden söylemesi

        1. @eski teksas yorumuna yanıt olarak

         Değerli arkadaşım.
         Hep beraber yorumlar yazarak fikirlerimizi aktararak belirli bir seviyeye getirmeye çalıştığımız,tüm ülkeye örnek olmasını istedigimiz bu platform bazen gereksiz ve anlamsiz yorumlarla degersizlesiyor.
         Bu yüzdendir ki ilgili kardesimize özür dilemesi gerektiğini hatırlattım.
         BURSASPOR lu taraftarlara kisilerle alay etmek yakismaz diye dusunuyorum.
         Tüm BURSASPOR taraftarlarına sağlıklı günler dilerim.
         Saygılarımla.

     3. @Diego yorumuna yanıt olarak

      Gürcan kardeşim senin gibi aklı başında bilinçli taraftarlara çok ihtiyacımız var ! İşte o zaman eşik atlanacak ve başarı kendiliğinden gelecek !

      14
      4
      1. @Eser yorumuna yanıt olarak

       sana katılıyorum. sonuçta kulübün yapısı kendi taraftar profiline göre şekilleniyor.
       atalarımız boşuna söylememiş,
       ”AT SAHİBİNE GÖRE KİŞNER!” diye…

 2. Gürcan Bey kardeşimi tebrik ediyorum.Zira bu önerisi ile çözüm üretmiş ve yol alternatifini göstermiştir.Ülkemizde demokrasi her alanda doya doya yaşanmış olsa bu ve benzeri nice değerlerimiz ülkemizin daha yaşanılır,müreffeh olmasını sağlayacaktır.

  GÜRCAN KARDEŞİM SİZİ TÜM SAMİMİYETİMLE TEBRİK EDERİM.Bu önerinize destek olmak için ilgili yerlere e-mail göndereceğim.Fakat bunu spor yazarlarının tümünede gönderip bir efkar-ı ammeyi oluşturmak gerekir kanaatindeyim.Öyle tv’lerde ipe-sapa gelmez lay lay lomlarla program yapacaklarına böylesine tartışmaya ve değerlendirmeye layık önerileri,teklifleri ve projeleri konuşsunlar değilmi.

  13
  3
  1. @Hüseyin İlhan yorumuna yanıt olarak

   Hüseyin Bey desteğiniz ve güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Ortak değerimiz, tutkumuz BURSASPORUMUZ için hepimiz çaba gösteriyoruz. Ben takımızla aynı yaştayım (57). Mail’in spor yazarlarına gönderilmesi fikri çok güzel, klavyesi hızlı ve becerikli genç arkadaşlarımızdan destek bekliyoruz…

   10
   3
 3. Eğer süper lige çıkarsak asla ve asla mestanla devam edilmemeli kongre için baskı yapılmalı mestana fırsat tanınmamalı 2.ali ay vakası olmasın sonra.

  12
  1
 4. TFF dekiler de emir kulu. Süper ligin 24 takımla oynanması Türk futbolunu geliştirir.
  Süper lige renk gelir.

  Pandemiden Akhisar da çok etkilendi. Pozitif çıkan futbolcuları, çalışanları vardı.

  12
  1. @000 yorumuna yanıt olarak

   Sen önce konuşmayı öğren sonra onurdan şereften bahset terbiyesiz 4 4 lük olunca adam olursunuz belki

   1
   1
 5. bakınız bu yorumlara bile nasıl yorumlar yapılıyor bursaspor stadlarda neden ceza yedigini neden düstügü apaçık ortada yahu bir bekleyin bakalım bursasporlu olmuyan klavya taraftarları agzınızdan İNŞALLAH lafı cıksın ya birbirinize cevap verip memnun degilsiniz

 6. Dün Avrupada temsil eden son takımımızda elendi.Ülke futbolu girdap içinde debelendikçe batıyor.TFF bu batışın ana unsurudur.S.Ligi birinci bitiren takım elemelrden sonra Ş.ligine gidebilecek.
  Bu kadar yatırım ve emeğe,insanımızın sevgisine tff başta olmak üzere böyle karşılık veren idarecilerimizi kutlarım!Sağolun var olun.Ha gayret nal toplamak ve toz yutmak birinciliğini asla bırakmayınız.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu