TFF’den kötü haber!

Türkiye Futbol Federasyonu, bu sezon oynanacak maçlarda aşı olmayan taraftarların stadyuma alınmayacağını duyurdu.

TFF’den konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizin Covid-19 salgınıyla 1.5 yıldır verdiği mücadele kapsamında, toplum sağlığının en üst seviyede korunabilmesi amacıyla, seyircilerin Stadyumlara Giriş Şartları yeniden belirlenmiştir.

TFF Yönetim Kurulu’nun 01.07.2021 tarihli profesyonel müsabakalara stadyum kapasitelerinin %50’si oranında, localara ise tam kapasite ile seyirci alınmasına ilişkin kararında ve yine TFF Sağlık Kurulu’nun 28.07.2021 tarihli stadyumlara giriş şartları hakkındaki kamuoyu duyurusunda belirttiği üzere, Sağlık Kurulumuz tarafından yeni bir değerlendirme yapılarak Stadyuma Giriş Şartları güncellenmiştir.

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu bugün yaptığı toplantıda, 2021-2022 futbol sezonu için Müsabakalarda Uygulanacak Covid-19 Tedbirlerine İlişkin Talimatı görüşerek kabul etmiştir.

Söz konusu talimatın yürürlüğe girmesinden itibaren geçerli olacak Stadyum Giriş Şartları aşağıdaki şekildedir:

1. T.C. Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen aşı takvimini* tamamlamış kişiler, son aşı tarihlerini takip eden 14. günden itibaren; Covid-19 geçirmiş kişiler ise, izolasyon süreçlerinin tamamlanmasından itibaren 180 gün süre ile stadyuma seyirci olarak girebilecektir.

2. 12 yaşını tamamlamış ve henüz T.C. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği aşı yaş grubuna dahil olmamış kişiler, müsabakadan en fazla 48 saat önce PCR testi yaptırması ve test sonucunun negatif olması şartıyla stadyuma girebilecektir. Ancak söz konusu yaş grubuna T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından aşı tanımlaması yapılması halinde, söz konusu kişiler 60 gün süre içerisinde aşı takvimini tamamlamamaları halinde, bu kişilere stadyumlara giriş izni verilmeyecektir.

3. T.C. Sağlık Bakanlığı güncel uygulaması kapsamında, Covid-19 PCR testi yaptırılamayan 12 yaş altındaki çocuklar stadyumlara giremeyecektir.

4. Talimatın yürürlüğe girdiği tarihten önce kombine bilet satın almış ancak aşı takvimini tamamlamamış kişiler, müsabakadan en fazla 48 saat önce PCR testi yaptırması ve test sonucunun negatif olması şartıyla stadyumlara girebilecektir. Ancak söz konusu kombine sahiplerinin, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından aşı tanımlaması yapılmış grupta olmalarına rağmen 60 gün süre içerisinde aşı takvimini tamamlamamaları halinde bu kişilere stadyumlara giriş izni verilmeyecektir.

5. UEFA’nın güncel uygulamaları göz önünde bulundurularak ve kamu sağlığının korunması amacıyla misafir takım seyirci uygulaması 2021-2022 sezonu boyunca yapılmayacaktır. Misafir tribünlerine sadece ev sahibi takım seyircisi alınabilir.  

6. Stadyumlarda yer alan Protokol ve Basın Tribünlerine girişler, seyirci giriş koşullarına tabi olacaktır.

7. Süper Lig ve TFF 1. Lig müsabakalarında seyircilerin stadyuma girişleri, HES entegrasyonu ile E-Bilet sistemi üzerinden alınan biletler ile yapılır. Bilet alacak kişilerin, HES kodu bilgilerine E-Bilet sistemi uygulayıcısının ulaşmasına onam vermesi gerekmektedir. Kişilere yönelik HES uygulama sorgulamaları Localara girecek kişiler ve seyirciler için E-Bilet sistemi üzerinden yapılacak; Protokol Tribününe girecek kişiler için ise E-Bilet sistemi veya HES uygulaması üzerinden yapılacaktır.

8. TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig’de seyircilerin stadyumlara girişleri, ev sahibi kulübün sorumluluğunda HES kodu kontrolü ile yapılacaktır.

*Aşı takvimini tamamlamış olmak:

1. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan aşılardan iki doz aşı olmak,

2. Covid-19 hastalığını geçirmiş olup, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan aşılardan bir doz aşı olmak.”

23 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Bu kötü haber falan değil. Hiç açılmamasından iyidir. Aşı olmayanlar için bu tarz kararların devamının geleceğini düşüyorum. Stada hiç girememekten iyidir.

  56
  6
   1. @Omer Bisiren yorumuna yanıt olarak

    Pandemi başından beri böyleydi zaten bu. Hepimiz evdeyken zenginler otellerde partiler yaptı, kongreler yapıldı. Doğru değil evet ama pandemi başından beri zenginlere ayrımlar yapıldı

 2. Aşısızlar için bir nevi teşvik niteliğinde. Olması gereken bir durum bence kötü yada olumsuz bir durum değil. Sadece stadlara değil bir çok kapalı ve kalabalık ortamlara da böyle kararlar alınmalı.

  26
  5
 3. Doğru karar ve aşı olmayanlar derhal aşı olsun stad dolsun bu takım taraftara ihtiyacı vardır en büyük Bursaspor

  17
  5
 4. Ya nolacağdı koskoca devlet iki üç aşi karşıtı müptezele boyun mu egsin. Herkes aşısını olsun nereye giderse gitsin. Aşı olmak istemeyen ( uyaniklar) maci evde izler artik.

  13
  5
 5. Niye kötü karar çok iyi karar bu ligde taraftarı olan kaç kulüp var adamlar 300 kişiyle maç oynuyor bence ceza açısındanda iyi bizim taraftar her deplasmanda bu kulübe ceza verdir di kendi sahamızda bu kulübe kötü tezarruhat pislik yapan alçak şerefsizdir başkan zaten bu konuda taraftar derneklerini özellikle küfür merkezi teksası uyaracak buna bu yönetimden asla imkan verilmeyecek her taraftarın dikkatine

  12
  4
 6. Aşı vurulmayanların kimseyi ev ve iş yerlerine mahkum etmeye hakkı yok.
  Aşı istemiyorsan toplum içine girme, başkasının sağlığı ile oynama.
  Başlık zaten saçma😠

  1
  1
 7. Bu uygulama salgınla mücadele kapsamında alınmış çok önemli ve çok güzel bir örnektir.
  Bizler pandeminin getirdiği her türlü kısıtlama ve yasaklara tamamen riayet ederek iki doz Biontech aşılarımızı olarak aşı takvimimizi yerine getirdik ve tabiki bu durumda pozitif ayrımcılık bekliyoruz.
  Buradan gençlerimize sesleniyorum.
  Aşı karşıtlığı bir safsatadır.
  Gidin aşılarınızı olun.
  Ya yarın aşı olmayana kız mız yok derlerse.

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu