Temel atıldı

Timsah Arena Stadyumu temel atma törenine Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Vali Şahabettin Harput, Bursa Emniyet Müdürü Halil Yılmaz, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı, BTSO Meclis Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu üyesi İlhan Parseker, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Murat Karaçay, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertan,Bursa Milletvekilleri, Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Nilüfer Belediye Başkanı mustafa Bozbey, AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın ile çok sayıda bürokrat, siyasetçi, işadamı ve taraftarlar ile öğrencilerin katıldı.

 

Törene katılan protokol üyelerine Bursaspor atkısı takıldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi olkestrasının yeşil beyaz formalarla marş çalması dikkat çekti. Tören Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Timsah Arena Stadyumu'nun tanıtım filmi dev ekranda davetlilere izlelttirildi.

 

Timsah Arena Stadyumu'nda geniş güvenlik önlemlerinin alınması dikkat çekti. Emniyet Müdürleri ve amirlerinin güvenlik önlemlerini bizzat takip ettiği görülürken, tören alanında 2 otobüs çevik kuvvet polisleri yer aldı.

 

Törende Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı ve Ertuğrul Sağlam'ın sıcak sohbeti öne çıkan bir başka ayrıntı oldu.

 

Törende konuşan Timsah Arena mimarı Mehmet Sözüneri, böyle bir eseri Bursa'ya kazandırmaktan mutlu olduklarını belirterek, "Timsah Arena Stadyumu örnek bir yapı olacaktır" dedi.

 

Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı'nın geçirdiği rahatsızlık nedeniyle konuşmayı kendisinin yaptığını belirterek, "iyi bir ekip çalışmasının nasıl bir başarı yakalandığını tüm dünyaya gösterdik. Gelecekten bir beklentilerim var. Milli Takım hedefim ve bir Avrupa takımı çalıştırma hedeflerim vardı. Buradaki atmosferi görünce, Bursaspor'u nasıl Avrupa takımı yaparız diyerek bu takımda kalmaya karar verdim. Avrupa takımı olmak için yeni stat lazımdı. Biz bu bütünlüğü devam ettirdiğimiz sürece daha büyük başarıları bizi seven insanlara yaşatacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoprum" diye konuştu.

 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de konuşmasında, "Bugün tarihi bir gün. 48 yıl önce bugün Bursasporumuz kuruldu. Aynı gün Timsah Arena Stadyumunun temelini atıyoruz. Yaklaşık en az 100 yıl kullanılacak olan bir statın temelinin atıyoruz. Bursa'ya yakışan eserleri kentimize kazandırmaya devam ediyoruz. Bugüne kadar 13 kurum, 200 personelimiz bu iş için çalıştı" dedi.

 

Bursa'nın  özellikli bir kent olduğuna dikkat çeken Altepe, "bursa aynı zamanda spor kenti. Bunun için başlanan ve biten 84 spor tesisimiz oldu. Yıl sonuna kadar bu rakamı inşallah 100'ün üzerine çıkaracağız. Hedefimiz şampiyon olmaktı, rüyamızdı, hayal,mizdi. Bu gerçekleşti. İnşallah bu başarıların tesaadüf olmadığını göstereceğiz. Artık Bursaspor ile Bursa dünyada tanınır hale geldi. Mevcut stadımız yetersizdi. Uluslararası müsabakalr için 9 stat gerekiyordu. Bizlerde bu konuda adımlarımızı attık. Geçtiğimiz ay basketbol müsabakalrı başka illerde oynandı, Bursa bu konuda öenmli bir eksikllikti. Ama bundan sonra bu işlerin takipçisiyiz. Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç da en büyük destekçimiz oldu" diye konuştu.

 

Toplam 1 milyon metrekarelik bi alanda yeşil alan içerisinde Timsah Arena'nın yapıldığının altını çizen Başkan Altepe, 179 bim 600 metrekaelik alanda yapılan stadyumun 8 dakika içerisinde tüm tahliyelerin yapılacağı stadın toplam 6 kat olarak inşa edildiğini söyledi.

 

Bursa Valisi Şahabettin Harput ise, bugün önemli bir hizmetin temelinin atıldığını belirterek, "Bursaspor'un Avrupa takımı olması için tüm Bursalılar, birlik ve beraberliğin en güzel örneğini göstererek başarılara imza atılmıştır. Bursaspor:'un şampiyonluğu tüm Türkiye'de kutlandı. Bu hizmetin yeni başarılar getirmesini temenni ediyorum" dedi.

 

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, konuşmasında, "Bu stat bütün donanımlarıyla örnek olacak bir stattır. Bugün Bursaspor bundan 48 yıl önce çok değerli insanlar tarafından kuruldu. Birçok başarılara imza attı. Bursaspor'a her kesimden sevgi ve destek var. Bu başarı, bu şampiyonluk, bu inanç ve destekle meydana geldi. İnanıyorum ki, büyük başarılara imza atacak bir takıma sahibiz. Dünyada tanınan birçok teknik direktörün burada görev yaptığını, burada oynayan birçok oyuncunun Avrupa'da oynadığını gördüm. Dolayısıyla Bursaspor tüm dünyanın alkışlaması gereken bir kulüp.Bursaspor, hiçbir siyasi partinin kapsına sığpacak kadar küçük değil. Siyasi görüş farklılıklarını bir tarafa bırakarak Bursaspor sevdası üzerinde bütünleşmemiz gerekiyor" dedi.

 

Bursa'nın en büyük ihtiyacının kapalı spor salonu olduğunu belirten Arınç, "Bunu da en kısa zamanda gerçekleştireceğiz. 130 milyon liraya malolacak stadın 50 milyonu Başbakanımız tarafıdnan gerçekleştirildi. İhtiyaç olursa yine destek olunur. Stadın hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

 

Konuşmaların ardından timsah Arena'nın ilk harcı Bülent Arınç ve protokol üyeleri tarafından atıldı.

 

bursadabugun.com

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu