Taraftarımızın tecrübelenmeye ihtiyacı var

Bursaspor Durmazlar Başantrenörü Şemsettin Baş, Basketfaul sitesinden Ece Ergez'e konuştu.

Bursaspor taraftarı için yeri çok özel oyuncuların başında şüphesiz Şemsettin Baş geliyor. Oyunculuğu bıraktıktan sonra kariyerine antrenörlükle devam eden Şemsettin Baş, son 4 senedir de yeni kurulan Bursaspor Durmazlar‘ın antrenörlüğünü yapıyor. Henüz yeni bir basketbol kulübü olmalarına rağmen ilk senelerinden beri yükselen bir başarılı grafikleri var. TBL gibi zorlu bir ligde ise şuanda 8 maçlık bir galibiyet serisiyle tüm dikkatleri üzerilerine çekmiş durumdalar. Biz de kendisiyle bir araya gelerek bu başarının sırrını öğrenmeye çalıştığımız bir röportaj gerçekleştirdik.

-Bu sezon yeni bir kadro olmanıza rağmen takımın hızlı bir şekilde birbirine adapte olduğunu söyleyebiliriz. Şuanda ise 8 maçlık bir galibiyet seriniz var. Genel olarak performansınız hakkında neler söylemek istersiniz?
“Sezona aslında  istemediğimiz şekilde başladık. Sakatlıklar sebebiyle bir bocalama dönemi geçirdik. Geçen sezondan daha çok oyuncuyla yolumuza devam etmek istiyorduk ama bir kısmı ekonomik sebeplerle bir kısmı da başka kulüpleri tercih etmesi sebebiyle 4 oyuncuyu takımda tutabildik ve yeni bir kadro kurduk.Aralık ayından itibaren oynadığımız maçlara bakarsak da hepsini kazanarak 8 maçlık galibiyet serisini yakaladığımızı görüyoruz. Yükselen bir grafiğimiz var. Elbette bunu devam ettirmek istiyoruz ama rakipler de çok zorlu. Her maç çok zorlu. Aşağıda düşmeye aday takımlar da her maçı final havasında oynuyorlar. Çok zorlu maçlar bizi bekliyor.”
-Bildiğiniz gibi bu sezon şampiyonluğun en hüçlü rakiplerinden Türk Telekom,ilk ve şuanlık tek yenilgisini sizin karşısınızda aldı ve siz de şuan 3. sıradasınız. Çok ciddi bütçelerle iyi kadrolar kuran zorlu rakiplerinizi bu kadar mütevazi bir bütçeyle karşılık vermeyi nasıl başarıyorsunuz?
“18 takım içerisinde bütçe olarak baktığımızda ilk 10’da bile değiliz. Gerçekten üst tarafta inanılmaz bütçe farkları var. Ama her zaman şunu söylüyorum; bütçeler değil yürek ve karakter oynuyor. Bu tip şeyler iyi bir takım olmaktan geçiyor. Biz bunu özellikle son dönemde çok iyi gerçekleştirdik. O bütçe farkını şehir takımı olmamızla, çok değerli bir camiaya ait olarak ve  oyuncularımın da inanılmaz derecede gösterdiği çalışma, karakter ve azimle kapattığımızı düşünüyorum. Umarım bunu bu şekilde devam ettirebiliriz.”
-Kulüp olarak da çok yeni sayılırsınız. Henüz 2014’te kuruldunuz ama buna rağmen ilk senenizde TB2L’de play-off oynadınız. Sonrasında 2. senenizde ise TBL’ye çıktınız. Geçen sezon BSL’ye çıkmaya çok yaklaştınız. Bu seneye baktığımız da ise dikkat çeken performansınızla favorilerden biri olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu kadar kısa sürede elde ettiğiniz yükselen performansınızı nasıl özetlersiniz?
“4. senemizi doldurmamış yeni bir kulüp olmamıza rağmen çok başarılı bir grafiğimiz var. Bunu da yükselerek devam ettiriyoruz. Ben buraya gelirken hedeflerimizde 5 yıl içinde BSL’ye çıkmak vardı. Geçen sezon kılpayı kaçırdık. Bu sezon da bütçe olarak yatırım olarak oyuncu kadrosu olarak belki şampiyonluğun favorilerinden olmasak da oyun olarak çok iyi bir takım olduğumuzu söyleyebilirim. Büyük bir camiayı temsil etmemizden kaynaklı son ana kadar başarıyı kovalamak istiyoruz. Çok çalışıyoruz. Kulübümüz de bize her türlü imkanı sağlamaya çalışıyor. Taraftarımız bizi inanılmaz destekliyor ve gerçekten şehir de bizi sahiplendi. Oyuncular buna çok inanıyor. Tabii ki çok çalışmazsak ve diğer saydığımız unsurlar da kenetlenmezse bizim diğer büyük bütçelerle mücadele etmemiz hiç de kolay değil. Bunların hepsinin çok iyi olması lazım ki diğer bütçelerle aramızdaki farkı kapatalım ve sezon sonuna kadar bu işi kovalayabilelim.”
 
-Taraftarlarınız şüphesiz TBL’nin en iyi taraftarlarının başında olsa gerek. Kendileriyle ilgili siz neler söylemek istersiniz?
“Taraftarımız gerçekten inanılmaz ama biraz tecrübelenmeye ihtiyacı var. Çünkü geçen sene kazandığımız bir Afyon maçında istemediğimiz şekilde ceza alıp, sonra içerdeki Eskişehir maçımızı seyircisiz oynamıştık. Bu yüzden daha dikkatli desteklemelerini rica ediyoruz. Her zaman söylüyorum, onlar geçen sene bizi inanılmaz desteklediler. Eğer Eskişehir maçımızı evimizde taraftarımızın önünde oynasaydık biz o maçı kazanıp BSL’ye yükselebilirdik. Bundan sonra da taraftarlarımızın o desteklerinden bizleri mahrum etmemeleri gerekiyor hep söylüyorum. Çünkü sezon sonuna kadar diğer iddialı ve büyük bütçeli takımlarla aramızdaki farkı kapatabilelim. Çünkü onların bütçesi biz de olmayabilir ama bizim taraftarımız da onlar da yok. Biz bu yönden bakınca kendimizi şanslı hissediyoruz. Sezona sonuna kadar bu destekleri umarım artarak devam eder.”
-Siz uzun yıllar Tofaş formasıyla uzun yıllar forma giydiniz. Taraftarlar “Avrupalı Şemsi” diye bağırarak sizi tribüne çağırıyordu. Aranızda o zamanlarda oluşan bağın etkisini şimdilerde de devam ettiğini özellikle bu güzel ve etkili taraftar desteğiyle söyleyebilir miyiz?
“Ben 10 sene burada basketbol oynadım. Burada inanılmaz derecede başarılar elde ettim. Taraftar gerçekten beni benimsemiş vaziyette. Benim burayı tercih etmemdeki en önemli sebeplerden bir tanesi zaten buradaki gönül bağımın devam ettirmekti.”
 
-Önümüzdeki 14 haftalık süreçleilgili takımdan beklentileriniz ve hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?
“Beklentimiz öncelikle minimum seviyede maç kaybederek play-off’ta en iyi yerde yer almak istiyoruz.  Yükselen bir grafiğimizin olduğu aşikar ama diğer takımlar da maç kazanmaya çalışıyor. Zorlu maçlar dediğim gibi bizi bekliyor.”
Kaynak
Ece Ergez - Basketfaul

5 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. Koç sonuna kadar haklı.. 15 sayı fark önde olduğumuz maçta bile hakemin kararına tepki gösteriyor bazıları.. tabi tepki göstercen ama kalkıp maytap , su şisesi atmıcaksın. Geçen sezon 5 gerizakalı yüzünden BSL’yi kaçırmıştık. 20 sayı önde olduğumuz afyon maçında mal gibi su şisesi , maytap atıp 3 anons ile seyirci cezası aldırdılar.. onu geçtim bir gerizekalı parkeye saatini attı..

    40
  2. Maçlardan önce taraftarı uyaran ANONSLAR,MAÇA GİRERKEN UYARAN BROŞÜRLER,TRİBÜNLERİN İÇİNDE GÖNÜLLÜ HATALI DAVRANANLARI UYARAN SAĞDUYULU TARAFTARA İHTİYAÇ VAR.

    24
  3. İstikrarın önemli olduğu burdan belli, ŞEMSETTİN HOCA ile Avrupa da rakiplerle karşılaşacağımız günleri hayal ediyorum.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu