Taraftarımız bizlere sahip çıksın!

Bursaspor’un sezon başında kadrosuna Vakıfköy’den dahil ettiği Samet Aybaba’nın göz bebeklerinden Muhammet Emin Sarıkaya açıklamalar yaptı

Samet Aybaba gibi gençlere önem veren bir hoca başta olunca gençlerin gözleri ışıl ışıl oluyor. İşte onlardan biri de Muhammet Emin Sarıkaya… Geleceğini meşin yuvarlakta arayan bu gençle Antalya kampında konuştuk.

Muhammet kamp çalışmaları nasıl gidiyor? Zorlu bir süreç sizin için… Afyon’dan sonra şimdi de Belek kampı zor geliyor mu?

Tabii ki çalışmalar zor. Ancak zoru başarmak için buradayım. Çalışmalar hem yoğun hem de güzel geçiyor. Bundan önce biliyorsun Afyon kampına gelmiştim. Benim için çok üst düzey bir kamp geçmişti Afyon. O zaman ilk profesyonel kampımdı. Sezon ortası olduğu için yorgunluk var herkeste. Ama idman düzeyi Afyon ile aynı bence. Tempo, ağırlık hepsi eşit bana göre. Hocalar idmanlardan taviz vermiyor. Sürekli ağır idmanlar yapıyoruz. Ancak bu idmanları kaldırabilirsek bir yerlere gelip, iyi birer futbolcu olacağız. Çok çalışıyoruz.

Milli takımlarda istediğin hedefine ulaşabildin mi? Daha nasıl hedeflerin var bu anlamda, kendini geliştirmek için neler yapıyorsun?

Zaten U16 Milli takımına giderken bir üst yaş kategorisine de gittim. U17’de 3 kamp yaptım. Şu anda U17 oynuyorum Milli takımda ancak önümüzde U19 Avrupa şampiyonası var Milli takım bandında gitmek istediğim. Kendimi hazır görüyorum. Elbette eksiklerimiz var ancak onları kapatarak her yaş kategorisinde Milli formaya hizmet etmek istiyorum. Ümit Milli takımda oynayacak kapasiteye sahip olduğumu düşünüyorum. Milli takım herkes gibi benim içinde çok önemli. Amerika’ya gittim mesela her yerden arıyorlar. Kulüplerden teklifler geliyor bunlar avantaj.

Samet Aybaba’nın gelişi gençlerin önünü açtı, peki sen neler düşünüyorsun bu konuda?

Samet Aybaba çok iyi bir hoca. Gençler için şans olarak görüyoruz onu. Geleceği günü iple çekiyorduk. Ünü duyulmuş bir hoca herkes biliyor gençlere ne kadar önem verdiğini. İlk geldiğinde çok sevindik. Hem kendisi hem de ekibi bizlerle çok iyi ilgileniyorlar. Sürekli uyarıyorlar bizleri “Bunu yaparsan daha iyi olur. Bunu eklersen daha rahat edersin” gibi. Bizi hazırlıyorlar geleceğe. Onların sayesinde güzel yerlere geleceğiz inanıyorum.

Gençlerin en çok etkilendiği konuların başında gelen yalnızlık konusunda zorluk yaşadın mı? Sana say desem en çok destek olan 3 isim kimler?

Afyon kampında bunu yaşadım. Ancak Milli takımlardan alışık olduğum bir konu olduğu için çabuk atlattım. Ertuğrul Ersoy kesinlikle hem bize abilik yapıyor hem de dertlerimize ortak oluyor. Zaten kaptanımız kendisi. Ama babamdan harçlık aldığımı hatırlamıyorum ben ama o bize hem bayramda hem de normalde gelir ilgilenir harçlık verirdi. Halâ daha bunu yapıyor. Çok seviniyordum. Ondan sonra Yusuf Erdoğan var benim için. Kendisi de benim her şeyimle ilgileniyor. 3. Olarak da aynı mevkiide oynadığım Barış Yardımcı. Ondan öğreneceğim çok şey var. Defansif anlamda açıklarımı nasıl kapatacağımı ondan öğreniyorum. Kendisiyle konuşup, şakalaşıyoruz. Kendisi “Ortalarını geliştir” diye kızıyor bazen ama bu üç isim çok ilgileniyor bizle.

Türkiye ve dünyadan idolün kimler? Takımda senin özelliklerini benzettikleri bir futbolcu var mı? Sence mevkiine göre Türkiye’de 1 numara kim?

Joao Cancelo benim idolüm. Çok beğeniyorum kendisini. Benim hücum yönüm daha ağır basıyor. 3-4 senedir sağ bek oynuyorum. Cancelo benim için idol oldu. Aynı özelliklere sahibiz diye düşünüyorum. Ancak takımda abilerim bana Kyle Walker diyorlar. Benzetiyorlar bu da beni mutlu ediyor. Türkiye’de ise Barış Yardımcı’nın defansif özelliklerinden dolayı idol olarak görüyorum. Benim eksikliğimin kaynağı defansif açıklar onları da onu örnek alarak kapatmaya çalışıyorum. Türkiye’de gerçekten sağ bekler bu sene çok iyi ama onlar arasında sıralamam bu. Ancak Türkiye’nin bir numarası bana göre Junior Caiçara.

Vakıfköy’de sizleri takip eden genç futbolcu adaylarına bir önerin var mı?

Vakıfköy bu ülkenin gerçekten mihenk taşı. Bizim gibi daha niceleri sırasını bekliyor buraya gelmek için. Samet Aybaba şansını iyi değerlendiren herkes buraya gelecektir. Maç seçmeden her maça aynı özveri ile hazırlanıp rakip ayırt etmeden elinden geleni yapan herkes bir gün mutlaka Özlüce’de olacak.

Ve son olarak aslında en çok merak edilen soru, taraftara mesajın var mı?

Taraftar bizleri sevsin, sahip çıksın. En ufak hatamızda olumsuz düşünmesin. Onlar yanımızda oldukça bizler kendimizi geliştireceğiz. Bizim gelişmemiz ve takıma faydalı olmamız için onların da desteği önemli. En ufak tepkide bir sonraki maçta “Acaba aynı hatayı yapar mıyım, taraftar olumsuz düşünür mü?” diye düşünerek çıkmamalıyız. Onlar yanımızda olursa daha güzel gelecek bizi bekliyor.

Yoluyla
Fatih Akkuş

9 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. /////Ertuğrul Ersoy kesinlikle hem bize abilik yapıyor hem de dertlerimize ortak oluyor. Zaten kaptanımız kendisi. Ama babamdan harçlık aldığımı hatırlamıyorum ben ama o bize hem bayramda hem de normalde gelir ilgilenir harçlık verirdi. Halâ daha bunu yapıyor. Çok seviniyordum. ////// Muhammet Emin Sarıkaya nın açıklamasındaki NOT işte biz taraftar ve takip edenlen bilir inanın ertuğrul un yaşı 21 onun yaptığı kaptanlığlı çoğu yapamaz boşunada kaptan olmadı . ha beğenen beğenmeyen olabilir hem 10 numara adam sahayada yüreğini koyan kaptanımız .Muhammet in açıklaması gözümüzde değerini bi kat daha arttı AFERİN

  46
  1. @mücahit yorumuna yanıt olarak

   Ertuğrulu bende çok beğeniyorum fakat altını çizerek söylüyorum bir ist takımı talip olsun koşa koşa gidiyor hepsi bir de gittikleri yetmiyor orada sarf ettikleri sözler yüreğimize dokunuyor. Umarım Ertuğrul beni yanıltmaz umarım…

 2. Futbolda yaş maş, torpil morpil diye bişey yok. Futbolcu olacak adam, çıkıp çatır çutur futbolunu oynayacak. Muhammed Emin Sarıkaya bu işi becerecek kalite, kapasite ve güç de.

  28
 3. Bu ne ya herkesin ağzında bir taraftar bize sahip çıksın teranesi almış gidiyor. İşini adam gibi yapana herkes sahip çıkar. Ağzınız kadar ayaklarınız çalışsa zaten sorun kalmaz.

  15
  22
  1. @Ati yorumuna yanıt olarak

   Kesinlikle katılıyorum. Herkes üzerine düşeni yapacak ki Taraftar da yapsın. Yusuf ve Furkan a sahip çıktık da oldu??

   7
   2
  2. @Ati yorumuna yanıt olarak

   haklıyken haksız duruma düşmek bu olsa gerek. aslında doğru şeyler söylüyorsun da üslup çok kötü be abi. kendini düzgün ifade etsen, bir bakıma çocuğu da motive etmiş olacaksın.
   unutmayalım, futbol teknik-taktik-kondisyondan daha çok moral-motivasyon-öz güvendir.

 4. Gençlere en çok sahip çıkan 3 oyuncu sırasıyla, Ertuğrul, Yusuf Erdoğan, Barış Yardımcı. Taraftarın saha içi veya dışında en çok sövüp saydığı 3 oyuncu sırasıyla, Yusuf Erdoğan, Barış Yardımcı, Ertuğrul.Ben sövmediğim halde geleceğimize en çok sahiplenen bu 3oyuncu adına utandım.Ya siz????

  13
 5. Aferin Muhammed. Yaşına rağmen on numara röportaj olmuş. Çok çalışırsan, dinlenmene ve beslenmene dikkat eder, kişiliğini bozmazsan çok iyi yerlere gelebilecek kapasiteye sahipsin. Altyapıda uzun zamandır takip ettiğim ve buralarda olacağına inandığım bir futbolcuydun. A takımda da iyi gidiyor, gelişmeye devam ediyorsun. Sana tavsiyem; asla kendini bozma ve çalışmaya devam et. Sen bu kulübün değişmezi olacaksın.

 6. Barış yardımcının kaçırdığı adamlar yüzünden yediğimiz gollerin sayısı bilmem kaçı geçti geçiyor da onu defansif özelliği yönünden idol görme bence ufkunu biraz daha aç genç kardeşim okey

  3
  1

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu