Tamer Tuna “Bu krizde giden adam olmam!”

Bursaspor’da Teknik Direktör Tamer Tuna, Antalya kampının ardından gündemi değerlendirdi. Bitci Timsah Park’ta düzenlenen basın toplantısında konuşan Tuna, önemli açıklamalarda bulundu.

Kamp sürecinde çok ciddi değişim ile karşılaştık. İlk gün itibariyle bugüne kadar olan zamanda çok köklü değişimler oldu maalesef. İmza attığımız günden itibaren hep ideallerimiz ile ilgili Bursaspor’un olması gereken yerle ilgili hedeflerimizle ve Bursaspor’un sözleşmesi teknik direktörü ve takım lideri olarak nerede bulunmasıyla ilgili, sözleşme şartları, transfer planları, kendi ideallerimizi içeren ortak noktada buluştuğumuz bir anlaşma ile göreve başladık. Hem Bursaspor’un hem de kendi hedefimiz adına büyük bir mücadelenin olacağını zaten söylemiştim. İmza aşamasına geliş sürecinde, Bursa dışındaki birçok arkadaşımın da neden Bursaspor diye sorguladığı dönemde Bursaspor’un teknik direktörü olmak bu mücadeleyi veriyor olmak bizim için çok önemli. Kaybettiğiniz zamanlarda da bu mücadeleye inanmaktır. Görev alırken takımın mevcut durumuyla alakalı, tüm yapıyla ilgili nelerin olması gerektiği, oyuncuların olumsuzlukları maddi olarak da, hem altyapıdan oyuncular hem de transfer edilmiş oyuncularla ilgili yaşanan olumsuzluklarla ilgili mevcut duruma hakim insanlar olarak başladık.

Aldığımız raporlar, takım içi raporlar, oyuncularla paylaşımlarımız bütün hepsinin açıkçası tüm olumsuzlukları başlangıç adına önemli bir adım ile değiştirilmesi gereken kapsayıcılığı, atılacak adımları, kendi mevcut planlarımızı ortaya koyup başlangıç yaptık. Tüm hadiseler sportif anlamda da başarının gelmesiyle alakalı, ekonomik anlamda da o anda futbolcuların hak talepleri, takım içinde tuttuğumuzun huzurun güveni tekrar oluşturma adına birçok şey gerçekleştirdik. Geliş aşamamızda da şampiyon takımın, şampiyonluk mücadelesi verecek potansiyele sahip takımın adımlarını atma düşüncesiyle bu planları paylaştık.

Antrenmana odaklandık, maçlara odaklandık, birçok oyuncunun anlaşmazlıklarından doğan sorunlarla başa çıkmak için sahaya odaklamak istedik, ilk haftalarda başarılı da olduk. Tabii ki her zaman istediğiniz gibi olmayabilir. Futbol böyle.
Küme düşerseniz tekrar küllerinizden doğabilirsiniz ama stratejilerinizi, prensiplerinizi birlikte yaşamadığımız sürece maalesef sonucuyla, sonuçlarıyla değerlendirdiğimiz transferler öncesinde denetim yapmayıp, bu transferleri eleştirmeyip sezon başı yönetim geldiğinde, sezona başlarken yapılan bütçeyi eleştirmeyip sonrasında eleştiren insanlar olduğumuz için Bursaspor’un bu noktaya gelişinin kaçınılmaz olduğunu fark ettik.

Bursaspor farklıdır, Bursaspor olayları hassasiyet ve hisleriyle yaşayan sayılı camialardan. Bursa şehrinin ekonomik yapısının zaten Bursaspor’u bu noktaya getiren unsur olduğunu görüyoruz. Bu kaynağın oluşunun Bursaspor’un bu borçlara gelme nedeni olduğunu görüyoruz.

Bu sonuçlar ortaya çıkmadan bunların adımları, taraftarın da baskısının bu gücü böyle kullanılmalı. 2 gün önce Salı günü, benim anlatmak istediğim; Bursaspor’un tahtasının açık olup olmaması değil, 5 küsür milyon liralık ödemeden bahsediyoruz. Göreve geldiğimizde 3-4 oyuncunun sadece yeterli olabileceğini belirttik, tahtanın açık olduğunu düşünerek bunu yapmamız gerektiğini, bu ligi götüreceğinizi düşündük. Buna da şahit olacaksınız. İnanılmaz destekler oldu, ben takımın teknik direktörüyüm. Bir liderin bu konulara girmesi çok farklı şeyler getirebilir ama ben burada çalıştığım sürece ait olduğumu hissedeceksiniz, yüzüstü bırakmamamın nedeni, ben takımımı kamp sürecinde yüzüstü bırakıp giden bir teknik adam olmayacağım, kriz döneminde de giden teknik adam olmayacağım. Yeni yönetime de bunu söyleyeceğim. Çalışmadığım hiçbir günün hakkını talep etmeyeceğim. Oyuncu satışları, diğer konular tamamen bizim dışımızdaydı. Bursaspor’un imajı, adı, 5 milyon TL çok küçük para değil, ekmeğin değerini bilen insanlarız ama Bursa şehrinde, Bursaspor’un imajının 5 milyon TL’ye tahta kapalı diye gündemi meşgul etmesi içimi acıttı. Söylenişim tamamen bundandı, bu konuda çok üzgünüm. Burada bu konuları konuşmak bile bana yakışmıyor. Bursaspor’u yüzüstü bırakmayacağım. Yeni yönetim olduğunda da hiç düşünmesinler, bizi düşünmesinler. Geldikleri gibi hakkedişimiz dışında para talep etmeyiz. Bu konuyu kapatmak istiyorum.

Sezon başı bir bütçe yaratıyoruz, bu bütçeyi hep birlikte oluşturuyoruz. Taraftarımızın baskısı, takımın ihtiyaçları, transfer gerekiyor, tahta tekrar kapalı. Biz bu bütçeyi yapıyoruz ve Türk futbolunda da tarihin en büyük başarılarını sığdırmış, şehrinin gücünü söylediğimiz duruma sahipken bu sorunlarla yüzleşip aynı konularla konuşmak, oyuncuların, şehrin kafasını meşgul etmek bizi hep yordu. Bunu kapatıp işimize odaklanmak istiyoruz.

1,5 yıl burada kalırsam + 1 yıl. 2,5 yıl net sözleşme ile anlaştım. Onlarca milyon TL maliyeti. Bursa’ya geldim, şartlar koşullar oldu, 1,5 yılın sonunda bu takımı çıkaramazsam sonraki 1 yıl fesih hakkımız olsun, başaramazsam o parayı almak içime sinmedi. Sözleşmeme koydurdum. Süper Lig’e çıkaramazsam sonraki yılı yok sayabilirsiniz diye madde koydurttum. Bu yılın sonunda dahi yönetim değiştiğinde, gelecek yıl yükümlü oldukları o maliyetten kurtulma adına fesih haklarının olduğunu söyledim. Geldiğimde de buraya; Bursaspor’un farkından dolayı tercih ettiğim için her şeyi göz ardı ettim. Bursa şehrinin bu takımın arkasında durduğunda Süper Lig’e çıkacağına yürekten inandım, inanmaya devam ediyorum fakat bu şartların, inşallah 1 ayda oluşmasını diliyorum.

Transfer tahtası açılsa da açılmasa da bu süreçte devam etme arzum var. Yeni yönetim geldiğinde yüzüstü bırakmamamdan dolayı, evet bu ay da yüklü alacağım var, Mayıs’a kadar erteleyip bir kuruş istemeden devam edebilirim. Çünkü oyuncu ödemeleri yapmaları en büyük arzum. Önümüzü görmemiz lazım. Ben kariyerim adına burada kalmak risk olsa da bu sorumluluğu taşımaya devam edeceğim.

Batuhan’la Kerem kampa geldi. Taha’nın dahi sezon sonuna kadar bizde kalsın diye konuştuk, bu 3 oyuncuyu da sezon sonuna kadar kadroda görmek istedik. Kulüp insiyatifi, maddi kaynak getirirse gidebilirler hiç sorun yok. Kampa geldiler. Trabzonspor da siz orada devam edeceksiniz demiş ama yine menajer oyunları. Geldiler kampımıza katıldılar, çocuklara antrenmana çıkmayın menajerler tarafından denilmesine rağmen sağ olsunlar çıktılar. Bir baktık, kontratları orada 1,5 milyon TL ile kontrat yapılmış. Sonra Deniz Kolgu’nun bana beyan ettiği çocukların menajerleri bu rakamları talep ediyor. En suçsuz oyuncularken, kamptan ayrılıp gitmek zorunda kaldılar. Olay transfer tahtasına bağlandı, transfer tahtasına bağlı değildi. Yeniden sözleşme yapacaklar Trabzonspor’un kontratını karşılayan olarak devam edecektik. Sezon sonunda Trabzonspor’a devam edeceklerdi.

7 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. @Halil1963 yorumuna yanıt olarak

   Bu adama sonuna kadar destek göstermeliyiz sahaya kimi sürerse sürsün.ne biçim taraftarın biz GS FB BJK nın süper ligdeki haline bakın milyon avro eden futbolcularla şampiyonluktan ne kadar uzaktalar hatta GS düşme hattında .arkadaş başarısızlıklar olabilir takımı kaybetti de alkışladığımız gün biz kazanmış olacağız .

   7
   4
 1. sonradan değil doğüştan adam gibi adam bir öz bursalı gibi davranışlar sergiliyor sayipleniyor parayla pula işi yok bir ismin altına girmiş omuzlamış gidebildiği kadar götürmeye aday ne icin bursaspor icin ya bu koca şehir utanmadınızmı sizede gerek kalmadı gölge etmeyin yeter sportif başarıyı bıraktık yalnız da olsa bu ismi yaşatmaya devam edecez yaşatacağaz da

  17
  3
 2. YORUM YAZMADAN DURAMADIM..ÇÜNKÜ TAMER TUNA BURSASPOR UMUN YAŞAYACAĞI UMUDUNU VERDİ..HEYECANLANDIM..
  DOSTLAR !! LİDER KİŞİLER EN ZOR ZAMANLARDA SORUMLULUK ALAN, GRUBA BİR YÖN ÇİZEN KİŞİLERDİR…VE TAMER TUNA BİR LİDERDİR… YENİ BİR ERTUĞRUL SAĞLAM DOĞUYOR BUGÜN…

  15
  1
 3. İŞTE SPOR AKLI BUDUR..TEŞEKKÜRLER TAMER TUNA..UMARIM ÇOK UZUN SÜRELER BİZİMLE OLURSUN…2.5 YIL DA NE OLA Kİ??? DAHA DUR SEN BİZE SÜPERLİG ŞAMPİYONLUĞUNU DA YENİDEN YAŞATACAKSIN…SEN ÇOLUĞUNU ÇOCUĞUNU TOPLA VE GEL BURSA YA YERLEŞİN.. İŞİN ÇOK UZUN DAHA…

  9
  2
 4. Açıklamada mayıs ayına kadar para almam diyor bedava çalışmam demiyor.Benmi yanlış anlıyorum.Yanlış anlaşılmasın hocaya bir lafım yok.

  3
  4
  1. @enveri yorumuna yanıt olarak

   Bedavaya kim neden çalışsın zaten. Adam Mayıs’a kadar para almam oyunculara verin öncelik onların olsun diyor. Emin basgan gibi çeklere senetlere el koyarım demiyor

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu