Tamer Tuna “Biz, şu anda yapayalnızız!”

Bursaspor Teknik Direktörü Tamer Tuna, basın toplantısında konuştu.

Biz, şu anda yapayalnızız. Yaşadığımız birkaç konu var ki kulüp içinde, gerek özel konularıyla ilgili, gerek ailesel konularıyla ilgili çok yanlış pozisyonlara düşürüldük. Beyanlarda ya da açıklamalarda bazen tesis içi ihtiyaçlarda inanılmaz olaylarla karşılaşıyoruz. Sahipsiz bırakılan, kimsenin sahip çıkmadığından söz edilirken, çok basit konularda profesyonel anlayışın içten dışa kaybolduğu Bursaspor var. Tüm oyuncular, eleştirdiğimiz oyuncular, en az eleştiri yapılması gereken oyuncular. Belli şartlarda geliyoruz, belli koşulları paranın ötesinde tesis içi yapılanma, transferler, bu sene olmasa dahi seneye Süper Lig’de olması, Bursaspor‘da kalırsam seneye Süper Lig’de olacak. Bu profesyonel anlayışın, profesyonel anlamda sözleşmeli olan hepsini denetlemek zorunda. Oyuncuların kontrat içeriğindeki evlerinden arabalarına, yaşam şartlarına kadar hiçbir şekilde profesyonel olmayan bir yapının içerisindeyiz. Ben bu eleştiriyi yaparken iç denetimsel anlamda sezon başından bugüne gelişte bunlar yapılırken transfer edilen oyuncular dahil, sağlık şartları, bütçeleri, planlamaları hiç olmamakta ve Bursaspor’un her gelen yönetim ile birlikte devam eden borçlarına neden olmakta. Üzülerek söylüyorum; burada olma nedenim bu, bunları düzeltecek yetkinlikte ve vizyonda çok az insanla çalışıyoruz. Biz bu vizyonlu adamlar olsun istiyoruz Bursaspor’u yönetenlerin.

Bursaspor’un bu yapısına kendi menfaatleri için kendi pazarlama adına kullanıyorlar yeri geldiğinde. Maddi anlamda o kadar saygın siyasetçilere ve iş insanlara sahibiz ki ama sahip oldukları takımın, sahip oldukları gücün her türlü durumda para da verseler sahipsiz bırakıldığının farkına varamamışlar. Menajerlere teslim edilmiş, transfer döneminde oyuncular taraftarın önüne atılmış, performansları yanlış yansıtılmış. Oyuncular evet geç gelen oyuncular, transfer son güne kalındı, bu takımın istikrarından söz edilemez, oynadığımız 4. Maçta kadro oluştururken bunlarla karşılaşıyoruz. Tesise geliyorsunuz, Avrupa’da kamp yapıyoruz, otellerin lüksünü, inanılmaz lüks şartlarda çalışıyoruz Bursaspor’un tek sorunu da içerideki profesyonel dışı bakış açısı olduğunu fark ettik.

Neden burada oluşumun en büyük cevabı gelmeden önceki konuşmalar ve bundan ders çıkarmış yönetimin oluşuydu. Bunu şartlara bağlamış teknik direktördüm, net belli planları koyuyoruz. Profesyonel anlayışın verilen sözlerin, yapılan planlamaların tam anlamıyla ortak noktada buluşulduğu bir imza ile başladık. Antalya’ya gittik. İstifalarla karşılaştık. Saygı duymak gerekir. Olabilecek her şeyi yaşamış bir teknik adamım ben. Hem iş hayatımla ilgili hem özel yaşamımla ilgili her türlü konuyu kişisel olarak yaşamış biriyim. Hatalarımdan ders çıkarttığım tüm dönemlerde de neler yapabileceğimi fazlasıyla ortaya koyan bir teknik adamın. Şu andan itibaren bu konuya da hazırız, çok zor bir fikstür var önümüzde. Bize sahip çıkanlara teker teker teşekkür ederim. Bu oyunculara bizden de önce sahip çıkılması lazım. Onlarca oyuncu tekrar kampta izledik. Transferi açarsak, oyuncular dahil olabilir. Bursa gibi bir şehirde bugüne kadar bu konunun çözülememiş olması beni üzdü. Transfer yapılacak diye bir kaide yok buna da hazırız. Çok eksiğiz evet, oyuncu satışları, giden oyuncuların yerine oyuncu koyamamış oluşumuz, altyapıdan gelen oyuncuların A Takım ile tecrübeyi yaşamamış oluşu, birçok örneği olduğu gibi önceki yıllarda bu süreçleri yaşayan takımların mali durumlarıyla ilgili, Bursaspor’un bu duruma düşmemesi için yarın inşallah bu taraftarın gücünü iyi biliyorum. En zor günlerde de takıma desteklerini çok iyi biliyorum. Burada olacaklardır. Bu yüzden onları da yanımızda göreceğimizi düşünüyorum. O sesi, o ruhu hissettirebileceklerine inanıyorum.

Ben teknik direktörüm. Öyle konular var ki oyuncuların yüzde 100’leriyle sahada olduklarına inanın. Yüzde 100 olarak hiçbir anlamda burada değillerdi, biz burada olduğumuz sürece bunun iyi olacağını mücadele vereceklerini göreceksiniz. Sezon sonuna kadar yürekleriyle bunu ortaya koyacak takım olduğunu biliyorum. Bütün destekleri için taraftarımızın mutluyum ama bu destek ne sonuca göre, ne bir oyuncunun performansına göre, yuhalamayla, protesto ile olmayacak. Oyuncuların neler yaşadığını bilmiyorsunuz buradaki en masum futbol takımı oyuncuları olduğunu söylemek isterim.

Yaşadığımız süreçte teknik adam olarak bize verilen sözler, oyuncu satışlarından sonra takımımıza verilen sözler, raporlar hazırladım. Takımın ihtiyaçları, takımın mevcut durumu, takımın transfer dönemindeki ihtiyaçları, bunları paylaştık ve bunlarla ilgili çok büyük bütçe yok, giden oyuncuların yerine konacak oyuncuların hiç aşmadığı, satılan oyuncular da dahil bunlarla ilgili de plan ve yapılanma vardı, bunların hiçbiri konuştuğumuz şartlarda gerçekleşmedi. Transfer tahtası kapalı değildi, kapalı olduğu süreçte de transfer sezonu başlamadan önce prensipte 3 oyuncu ile anlaşmıştık, tahta açık olsaydı bizde devam edeceklerdi hatta 2 oyuncu ile kamp sürecinde anlaşmıştık. Bu planı yapıyoruz çünkü tahta kapalı değildi, 3-4 milyon olarak söylenmişti şu an 5 milyon küsür. Gelen anlaşılan oyuncuların rakamları bile tartışılırken, 5 milyon TL ile alakalı bütün sezonunun planlamasını nelere mal olabileceğini konuşuyoruz, yalanlardan yana kastım buydu. Bursaspor, herkesin meselesi. Bugüne geliş noktasında gücün kullanımı adına oyuncuların kendi alacaklarıyla ilgili, kamp sürecinde yaşadığımız takımımızın yalnızlaştırılmasıyla ilgili, kampta yaşadığımız maddi olaylarla ilgili hepsi söylediğimiz bu konuydu, kimseyi yalancılıkla suçlamıyorum, profesyonel yöneticilerin hiçbir şartta takımı yüzüstü bırakıp bir yere gitmem. Yeni gelen yönetim de tamam diyebilir hiç sorun değil, alacaklarımla ilgili feragat edebilirim. Oyuncularımı takımı yalnız bırakmam. Oyuncular bana inanıyor, onlarla tekrar karşılaştığımda Tamer Tuna olarak onlarla yüzleşemem. Yalan ile ilgili sözler, planlamaların olmamasıyla ilgiliydi.

Sözleşmeler profesyonel takımın oyuncuları ile ilgili, sezon başı yapılan sözleşmelerin hepsinin bunlarla ilgili denetim oluşması lazım. Transfer edilen oyuncuların tamamı, çoğu oyuncunun canlı scout ile transfer edildiğini düşünmüyorum. Risk konusu vardır, oyuncuların o günkü performansı, son zamanlardaki verileri, o kriterleri nasıl karşıladı ve takımınıza uygunluk bu da yetmiyor, takımı kurduğunuzda karakteri, dili her şeyi kaplıyor. Takımımız bunlardan tamamen bağımsız bir takım. Bursaspor’un sözleşmelerdeki tüm maddeleri, bugün Bursaspor’a zarar veriyor. Bu oyuncular iyi oyuncular oldukları için, burada o performansı göstermek zorunlukta oldukları için geliyor. Sözleşmelerdeki kontratlar içeriğinde oyuncular gidiyor, milyon liralar alacaklarıyla, kulübe inanılmaz yükle gelecek yıllara taşınıyor. Bursaspor’da 10 yıldan beridir bir sürü borç var. Gelen her teknik adam bu tablo ile karşılaşıyor. Öyle maddelerle ilgili oyunculara gidiyoruz ki, Bursaspor’a zarar verecek bir çok hadise ile karşılaşıyoruz. Sezon başında bunu yapsak belki bunların hiçbiri olmayabilirdi, sonra menajerler niye kulüpte diye yazıyoruz, sokan bizleriz. Sonuçlar ortaya çıkınca eleştirmeye başlıyoruz. Oto kontrolü hem kendimiz yapıyoruz, hem de sorunları önsezi ile vizyoner adamların kulüpte olmasına izin vermiyoruz. Bursaspor’un bir oyuncuya 900 bin Euro maliyet yaşatma lüksü yok. Ben alırım 500 bin Euro’luk oyuncu, ama fazlasını kazandıracağını bilerek getiririm. Bursaspor’a zarar verecek transfer yaptırmam. Şu an transfer yaparsak dahi bu böyle olacak. Bu seçimin Bursaspor’un lehine başlangıç olmasını istiyorum.

25 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. @Murat Canbaz yorumuna yanıt olarak

   Dünde yazdım Taner hoca ve futbolcular her ne olursa olsun destek vermeliyiz.90 dk hatta 180 dk.o zaman mutlak kazanırız.hep yazdım yine yazacağım bu takım kaybettiğinde alkışlandığı gün yeniden şampiyon olacaktır.bu takım mucizeleri gösterdi şampiyon oldu,geçen sene gençlerle destan yazdı.başka bir takım yok böyle.ne olur destek verelim yönetimde kim olursa olsun.

   28
   1. @Barbaros16 yorumuna yanıt olarak

    YÜREĞİNE SAĞLIK KARDEŞİM.SENİ TEBRİK EDİYOR ALNINDAN ÖPÜYORUM.İŞTE,SEVDA DENİLEN ŞEY BU.SEVDİĞİNE TOZ TANESİ KADAR ZARAR VERMEKTEN KAÇINIP ONU KARŞILIKSIZ SEVMEK.ANNE,BABA,EŞ ve EVLAT SEVGİSİ GİBİ.
    “YENİLMEK SON DEĞİL,PES ETMEK SONDUR”
    KİM NE HATA YAPARSA YAPSIN(Kİ,HİÇBİR İNSAN HATA YAPMAK İSTEMEZ)ONLARI BAĞIŞLAMALI VE GEREKTİĞİNDE DÜZGÜN BİR ÜSLUPLA,SALDIRMADAN,BAĞIRMADAN,EV BASMADAN HEM YÖNETİCİLERİ,HEM TEKNİK KADROYU VE HEMDE OYUNCULARI KARŞILIKSIZ SEVMELİ,ONLARI SEZON BİTENE KADAR SADECE DESTEKLEMELİYİZ.YOKSA SİZ SEVDİKLERİNİZE BÖYLE DAVRANMIYOR,ONLARI KIRIP ANINDA FİŞLİYORMUSUNUZ?
    NASIL Kİ MAÇ YORUMLARI MAÇ BİTTİKTEN SONRA YAPILIYOR,BİZ DE ELEŞTİRİLERİMİZİ SEZON SONU YAPMALIYIZ.MAÇ,YANİ SEZON DEVAM EDERKEN DEĞİL.1 SEZON BUNU BAŞARABİLSEK,BURSASPORUN BAŞARILARI İLE MEST OLACAĞIZ VE BUGÜNE KADAR YAPTIĞIMIZ YANLIŞLARIN FARKINA VARACAĞIZ.

    6
    3
 1. 🐫 ye sormuşlar neden boynun eğri.
  🐫 cevap vermiş, nerem doğru ki.

  Bir kulübü kulüp yapan yönetim, taraftar ve medyadan oluşan üçlü sac ayağının hiçbir ayağı Bursa da yere sağlam oturmuyor.

  Taraftarlık, kentlilik ve sportif bilinç yerlerde sürünüyor.

  Bir spor kültürü oluşmamış. Zaman, sabır, sevgi, saygı, hoşgörü hak getire.
  Varsa yoksa para-tahta-transfer ve de skor.
  Vur kır parçala! Ölmeye ölmeye geldik! Ölümüne Bursa ölümüne!
  Tüm bunlar spora ve Bursaspora ne kadar hastalıklı baktığımızın kanıtı.

  Yazacak çok şey var da değmez.
  Çünkü bu zihniyet öyle kısa sürede değişmez.
  EĞİTİM ŞART! deyip kimsenin zamanını çalmadan konuyu kapatayım.

  39
  1. @9. Köy yorumuna yanıt olarak

   Sonuç,
   Hepimiz suçluyuz.. ,,Kesinlikle Hem fikirim..
   Peki Ne Olacak şimdi?
   Eğitim seviyesi cümlesini, olaylara bakış açışımız ve sonrasındaki davranışlarımız olarak daha anlaşılabilir hale getireyim..
   Bakış açımız, Altınordu maçından sonra değişir mi?
   Peki, Emin Adanur tekrar dönse, davranışımız ne olacak?
   Herkes, eleştirmeyi bırakıp, destek olmalı artık…
   Ve kalbını kırdığımız, tee baştan sayıyorum, Egemen Korkmaz dan, Ozan Tufan’a , Serdar Aziz’den Volkan Şen’e, Emirhan’dan Batuhan ‘a ,…vb gibi kim bize hizmet ettiyse barışmalıyız..
   Barışmalıyız ki, bunu gören Levent KIZIL gibi, Bursa’nın önemli yüzleri tekrar bu takıma sahip çıksın..
   Ve sonrasında gerekirse yavaş yavaş, gerekirse koşarak, Super Lıge geri döneriz..

  2. @9. Köy yorumuna yanıt olarak

   Site tarihinin şu ana kadar yapılmış en doğru yorumu altına imzamı atarım bu camianın artık bu vur kır parçalacılığı kendi hayatına düstur edinmiş sağdan soldan üç kuruş hamam parası alınca kolaylıkla sağa sola saldırtılabilen asalak topluluğundan kurtulması lazım.

   16
 2. Trollerin yorumlarını yayınlarken ekip liderini eleştiren yorumları yayınlamıyordunuz ey Bursasporluyuz.net adminleri…
  Nasıl iyi mi böyle?

  18
  1
 3. Tamer hocam, burada kalarak gelecek kariyerini riske etme. Bizim bilgisi olmayan ama her konuda fikri olan cahil bir taraftar grubumuz var. Bu zor şartlarda bile görevine bağlılığını anlıyorum ama bu kendini bilmez güruha kendini yem etme. Bu kan emici asalaklar yönetimden nemalanamazlarsa yönetimi istifaya çağırır, başkanın evini basar, deplasmandan dönen takım otobüsüne girer, futbolcuları döver. Bunların verdiği zararı hiç bir Bursaspor düşmanı vermemiştir. İçimizdeki İrlandalıları temizlemediğimiz sürece bizim ışığı görme şansımız hiç yok. Bugünümüz dünden kötü, yarından iyi. Kısacası bugünler iyi günlerimiz. Artık işimiz Allah’a kaldı. Allah’a emanet ol Tamer kardeşim. Bundan sonraki futbol yaşamında başarılar diliyorum.

  15
  1. @Bulbus Glandis yorumuna yanıt olarak

   Sağol abi. Ben de aynı şeyi düşünüyom. Yarın Altınordu da koyarsa, takımı İsmail Ertekin’e emanet edip 18.30 İdo vapuru ile Mudanya’dan hareketle direk Yenikapı. Kalın sağlıcakla.

   2
   2
 4. Asıl konu kendimizi çok yükseklerde görmemiz. Hala play off a kalabilecegimizi düşünenler var.bu bedavaci teksas tribünlerden silinmedikce çok derelerden şu içeriz.egitimsiz tribün ile bir yerde patlayacagimiz belliydi bu ekonomik düzensizlik içinde kimse bu işe bulaşmaz.eskisehir örneği ortada

  9
  1
  1. @Roma hukuku yorumuna yanıt olarak

   Özetle şunu çok iyi görüyoruz ki rahmetli ibrahim yazıcıdan sonra..yönetimsel anlamda bu klüp batırılmış..Futbol şehriyiz ya herşeyi biliyoruz ya, basiretsiz,yeteneksiz yöneticilerin elinde koca klüp erimiş ve erimeye devam ediyor..yazık çok yazık.

 5. Erhan(canberk)
  Mert(kaan) Zalazar furkan(capan)onur
  Ofosu Vefa(Kubilay) Burak(Ramazan) Hasan
  Namık (Eren) ismail (tuğbey)
  Bu kadronun alacakları ödensin, altyapıdan da köy 5 kişi daha, düşmeyiz kimse merak etmesin..
  Ama dipteyiz ya şuan, bakarsın 5 iyi transfer ve Sene sonu Süper Lig olur inşallahh

  2
  6
 6. BİR ZAMANLAR BİR HÜSEYİN SİLAHÇI VARDI..ÖZEL UÇAĞI VARDI, YATI VARDI, YASEMİN DİYE BİR MANKEN SEVGİLİSİ VARDI..TATİLDE MALDİVLERE UÇARDI…ŞİMDİ KUMLA DA VE ALTINDA BROADWAY….DÜNYA HALİ BÖYLEDİR…

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu