Takipteyiz

Bir Bursasporlu’nun, Eskihisar iskelesinde bana söylediği, “Ben o partiye ölsem oy vermezdim, sırf stadı mevcut yerine yapacaklar diye oy verdim, kandırdılar beni” sözlerini hatırlayıp, Veledrom’daki Timsah Arena’nın temel atma tören alanına doğru yaklaşıyorum.

Alana geldiğimde yüzlerce polisi görünce gecekondu yıkımı mı, yoksa temel atma törenine mi geldim anlayamadım! Bazı taraftarların verilen sözlerin tutulmamasına tepki göstereceği yönündeki bilgiler Emniyet’i harekete geçirmişti. Tepki göstermesi beklenen kişiler, sivil polislerce yakın markaja alınarak psikolojik baskı kuruluyordu. Öğrenciler, küçük sporcular ile tören alanı renklendirilmişti! Stadın Veledrom’a yapılmasına itirazı olmayan bazı taraftarların da törene katıldığını gördük.

Bir gözlemimizi daha ekleyelim:

Stadın inşaatı bitmeden çevre yolları tamamlanmalı. Çünkü, dünkü törene gelen bin kişi bile zor dağıldı. 45 bin kişi maç çıkışları nasıl evine dönecek?

Konuşmalarda Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin “Mevcut stad yeri ‘şu an’ yeşil alan olarak planlanıyor” cümlesindeki ‘şu an’ kısmına takıldım. Yani “ileride planlar yine değişebilir”e açık kapı mı bırakılıyor diye düşündüm. Olmadık şey değil çünkü! Bu arada mevcut stadın Şampiyonlar Ligi’nde kullanılması için tadilatına harcanan 12 milyon lira (Bu konuda net rakamlarla aydınlatılmayı sayın Haluk Özkıyıcı’dan hala beklediğimizi de ilave edelim). Yani 1,5 yıl sonra yıkılacak olan bir stada 12 milyon lira harcamışız. Peki bu parayı kim karşılayacak? Kimse kusura bakmasın, Bursaspor Kulübü’nün toprağa gömecek milyonları yok! Öyleyse, bu stadı Veledrom’a taşıyanlar ödesin o parayı.

Başbakan’dan stat için Bursaspor’a 50 milyon lira devlet desteği sözü gelmişti. Trabzon Avni Aker Stadı’nın tadilatı için vaat edilen miktar ile Türk Telekom Arena için 600 milyon ayıran devletin, 50 milyonunun Bursa’ya yeterli gelmediğini de söylemek lazım.

Bu saatten sonra bu yoldan dönüş olmaz. Her Bursasporluya düşen “hayırlı olsun” deyip bu projenin söz verildiği tarihte bitirilip, bitirilmeyeceğinin, stadın iç ve dış gelir kaynaklarınınolması gerektiği gibi Bursaspor’a verilip verilmeyeceğinin ve stadın tribün özelliklerinin (kale arkalarının tek kat olması gibi) uygulanıp uygulanmadığının takipçisi olmaktır.  

Tarık Çapçı Bursa Gerçek

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu