Stadyumun yerine yeni kent meydanı

Meydan fakiri Bursa, Atatürk Stadyumu yıkıldıktan sonra kentin yeni meydanına kavuşacak. Tüm törenler ve mitingler bu meydanda yapılacak. Meydanın altı da otopark olacak. Yeni teleferik inşaatı başlarken, malzeme taşınacağı için mevcut teleferik yolcu taşımayı durdurdu. Belediye Sarayı inşaatı da yeniden başladı…

   Bazen aklımıza düşüyor… Bursa’nın eskiden daha çok meydanı vardı. Örneğin, bugün Zafer Plaza’nın olduğu yerde eskiden Zafer Meydanı vardı ve bir dönem siyasi partiler mitinglerini burada yaptılar.

 

En unutulmazı…  

Bursa’nın Pınarbaşı Meydanı vardı. Bugün yine duruyor ama artık meydan değil, çevre mahallelere park olarak hizmet ediyor. Kentlinin Heykelönü olarak bildiği Cumhuriyet Alanı eskiden daha genişti ve kentin meydanı özelliğindeydi.

Gerçi…

Resmi törenler ve bayram kutlamaları yine burada yapıldığı için Cumhuriyet Alanı hâlâ kentin meydanı konumunda ama daraltıldığı için hayli küçüldü.

Bir ara…

Mitingleri Stadyum Meydanı’nda yaptık. Fakat kent trafiği artınca oradan vazgeçtik. Eski Garaj’ın yerinin kent meydanı olması düşünüldü ama dönemin belediye yönetimi meydanı yaşatma arzusuna kapılınca proje değişti, hedefe ulaşılamadı.  

Gökdere Bulvarı cazip gelmediği için ilgi görmedi. Kala kala kentin en büyük kavşağına kaldı ve Şehreküstü Meydanı olarak bu alanı kullanıyoruz.

Şimdilerde…

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin önünde yepyeni bir kentin meydanı projesi var.

Bu proje…

Mihraplı bölgesinde yapımı süren Timsah Arena’nın tamamlanmasından yıkılması öngörülen Atatürk Stadyumu yerinin kentin meydanı olarak düzenlenmesini hedefliyor.

Zaten…

Başkan Altepe de önündeki projeyi anlatırken kentin meydanı kavramından yola çıkıyor:

“Atatürk Stadyumu yıkıldığında, burada daha önce yıkımı yapılan eski SSK binalarıyla birlikte toplam 100 bin metrekarelik büyük bir meydan ortaya çıkıyor. Burasını Bursa’nın yeni meydanı olarak planlıyoruz.”

 

Hedefi şu:

“Önünden tramvay geçeceği için ulaşım sorunu olmayacak. Meydanın altı tamamen otopark olacak. Bursa’daki bütün mitingler artık burada yapılabilir. Cumhuriyet Alanı’nı da artık törenler için kapatmak zorunda kalmayacağız. Her şey burada yapılacak.”

 

Şunu özellikle vurguluyor:

“Kentin yeni merkezi de burası olacak.”

 

Şunu da ekliyor: “Hatta burada dev konserler bile organize edilebilir.”

 

Bakışı şu: “Meydan bir yandan Kültürpark’la bütünleşirken, diğer yandan başta Altıparmak olmak üzere çevreye değer katacak.”

 

Bir de fantezisi var: “İleride teleferik bağlantısı da yapılabilir. Böylece kentin merkezindeki çok özel bir bölge daha da özel hale gelebilir.”

 

 

Ahmet Emin Yılmaz

Olay

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu