Sırça köşkte oturan futbol baronları..

Türkiye Futbol Federasyonu hangi ülkenin federasyonudur? Ülke futbolunu geliştirme adına yaptığı tek iş kulüplere yağdırdığı cezalar mıdır? Şike konusunda sabıkalı, mevcudiyeti tartışmalı federasyon daha ne kadar can yakacaktır? Dünya klasmanında dibe demir attığımız, adı sanı belli olmayan ülkelerin bile gerisinde kaldığımız bu dönemde federasyon artık işlevselliğini yitirmiştir.

 

Konuyu sadece Bursaspor açısından ele almak yanlıştır. Bugün Bursaspor’un canı yanmıştır. Yarın hangi kulübün canının yanacağı meçhuldür. Tek bir küfrün çıkmadığı maçta hangi rapora dayanarak Bursaspor taraftarının maç izleme özgürlüğü elinden alınır. Sırça köşklerde oturanların, bu tutumları elbette ki karşılıksız kalmayacaktır. Futbolun baronları başkanlık seçiminde bugün verdikleri cezalarla canını yaktıkları kulüplerin delegelerinden oy toplamak için otel lobilerinde her türlü oyunu sahneleyecektir. Bursaspor geçmişte olduğu gibi kendi yandaşları dışında başka hiçbir şey düşünmeyen bu zihniyet karşısında yine dik duruşunu sürdürürse en azından camiasının göğsünü kabartır.

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’nun saha kapatmayla ilgili Bursaspor’a verdiği ceza bardağı taşırmıştır. Bu ceza Bursaspor’a verecekleri son ceza da olmayacaktır. Tahkim Kurulu’na başvurmak yersizdir. Çünkü Türkiye Futbol Federasyonu’nda ‘Al birini, vur ötekine’ durumu söz konusudur. Hakemlerin ayrıcalıklı kulüplerin oyuncularından ve yöneticilerinden özür dilemek için birbirleriyle yarıştığını gördükten sonra artık ne söylesek azdır. Hiç kimse bu dönem kadar Türk futboluna zarar vermemiş, ülkemizin prestijini ayaklar altına almamıştır.

Bu hafta Yeşil İnciler’in desteğiyle çıkılacak Çaykur Rizespor karşısında Bursaspor’umuza başarılar diliyorum. Lig’de çok fazla umudumuzun kalmadığı şu günlerde Avrupa vizesi için önümüzde sadece üç maç kaldığını hatırlatmak istiyorum. Lig elbette ki bırakılmamalı. Ama dikkatlerin asıl çevrildiği yön Türkiye Kupası olmalı. Sancılı geçen bir yılda Bursaspor’umuzun sezonu kupayla kapatması hepimizi sevince boğacaktır.

 

İlhan Uslu

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu