Şike… Şike… Şampiyon!

Hakan Dinçtürk'ün dün lifebursa.com'da yayınlanan köşe yazısıdır.

Türk futbolunun en şaibeli ve tartışmalı sezonu 2010-2011’dir. Şu anda futbolun patronu konumunda olan T.F.F. Başkanı Nihat ÖZDEMİR’in geçen hafta katıldığı bir programda sarf ettiği sözler bu neden ile gündemde bomba etkisi yaratmıştır.

Birçok ülkede olduğu gibi Türkiyede de 2010-2011 sezonunda böyle bir olayı yaşadık.Sezon  geride kaldı.Bugün dokuz sene oldu herhangi bir şekilde şike olayına rastlamadık.’ açıklaması ile Sayın Nihat ÖZDEMİR tarafından şikenin açık bir itirafı yapılmıştır. Bu beyanı itiraf olarak nitelendirmemin sebebi ise  2010-2011 sezonunda Nihat ÖZDEMİR’in Fenerbahçe Spor Kulübü‘nün ikinci başkanlığı görevini yürütmesidir.

Bu açıklamalara en sert tepki Fenerbahçe Spor Kulübü‘nden gelmiştir. Resmi sitelerinden ‘Yazıklar Olsun Nihat ÖZDEMİR’ başlığı ile ağır ifadeler ile Nihat ÖZDEMİR eleştirilmiştir. Nihat ÖZDEMİR’in yaptığı bu açıklamalar aslında 3 Temmuz Şike Davası sürecinde kamuoyuna yansıyan telefon tapeleri ile zaten bilinen bir gerçektir. O dönemde kulüp başkanı olan Aziz Yıldırım’ın divan toplantısında dile getirdiği ‘Şike yaptım ise kendim için yapmadım. Fenerbahçe için yaptım’ açıklamaları ve yine o dönem T.F.F. başkanlığını yürüten Mehmet Ali Aydınlar’ın yaptığı açıklamalar ile 2010-2011 sezonunda Fenerbahçe Kulübü tarafından şike yapıldığı çok net ortadadır.

Türkiye’de yıllardır gücün kimin elinde olduğuna göre şekillenen bir adalet sistemi vardır. Şike davasının, Yargı sisteminin FETO Hakim ve savcılarının hakimiyetinde bulunduğu bir döneme denk gelmiş olması nedeni ile yok sayılması hukuki çelişkidir.. Eğer bu kabul edilir ise Türkiye’de zamanında binlerce dava FETO üyesi oldukları için K.H.K. ile meslekten atılan hakimler tarafından karara bağlanmıştır. Yargıtay’ın ise karar veren bir hakimin FETO üyesi olmasının  bozma nedeni olamayacağına ilişkin yeni tarihli bir çok içtihatı vardır.

3 Temmuz bir kumpas değil şike davasıdır. Şu an ki mevcut kulüp başkanı Ali Koç’un cümleleri ile konuşmak gerekir ise ‘O savcı, hakimleri biz kulübümüze üye yapmadık. Biz  onlarla antreman tesislerimizde maç yapmadık. Biz  tesislerde onlarla tavla oynamadık. Bu neden ile 3 temmuz Şike sürecinden bir kumpas olarak bahsetmek sadece kasıtlı olarak algı yönetimi yapmaktır.

Sayın Nihat ÖZDEMİR’in bu açıklamalarına Fenerbahçe cephesinden çok sert bir tepki  gelmiş olmasına rağmen ilginç olan Trabzonspor Kulübü‘nün resmi sitesinden konu ile ilgili hiç bir açıklama yapılmamış olmasıdır. Halbuki Trabzonspor’lular  yıllardır davalar ve protestolar  ile 2010-2011 sezonunun şampiyonu olarak kendi kulüplerini görmekteydiler.

Yazımın can alıcı noktası işte tam burasıdır. 3 Temmuz süreci yargısal bir süreç olmak ile birlikte eksik yürütülmüş bir süreçtir. Trabzonspor ile ilgili soruşturma ayağı eksik bırakılmıştır. Çünkü 3 Temmuz süreci içerisinde aynen Fenerbahçe gibi Trabzonspor yöneticilerininde polis fezlekelerine girmiş olan şike tapeleri mevcuttur. Özellikle o sezon oynanan en az iki maç için Trabzonspor Kulübü yöneticilerinin şike olayına karıştıklarının delili vardır. Bu maçlar Sivasspor ve Karabükspor maçlarıdır.

Fenerbahçe nasıl ki Eskişehir’de tarla sürmüş ise Trabzon’da Sivas’ta balık dağıtmıştır. O dönem Trabzonspor yöneticisi olan Recep Denizer’in polis fezlekelerine yansıyan telefon tapesi durumu çok açık ortaya koymaktadır. Daha sonraki süreçte Sivasspor Kulüp Başkanı Mecnun Odyakmaz’da  Sivasspor Genel Kurulunda şike paralarının Sivasspor’a Recep Denizertarafından gönderildiğini bu kişinin ismini bizzat  vererek açıklamıştır.

Karabükspor’a ise teşvik priminin aslen Trabzonlu ve o dönem Karabükspor’un 2. kalecisi  olan Bülent ATAMAN tarafından verildiği iddia edilmiştir.Bu konu Karabüklü iki gazeteci Mustafa ÇEVİK ve Ergün BAŞKAYA tarafından iddia edilmiştir. Karabükspor başkanı Ferudun TANKUTtarafından antreman sahasında futbolcularına ‘teşvik primi ile ilgili kulağına söylenti geldiğini ,aracılık edeni de buna alet olanıda  kulüpte barındırmayacağı’ açık şekilde dile getirilmiştir. Teşvik primi verildiği iddia edilen bu maçı Fenerbahçe 1-0 kazanmıştır. Maçtan iki gün sonra da çok ilginçtir kaleci Bülent ATAMAN’ın Karabükspor ile ilişiği kesilmiştir. Hatta  bu konuda gazeteci Mustafa Çevik şike davası savcılarına başvurarak  haber kaynağının kim olduğunu ve gizli tanık olmak kaydı ile Karabükspor içinde çalışan bu kişinin tanık olarak ifade vermeye hazır olduğunu beyan etmiştir. Gazeteci Ergün BAŞKAYA’da  kaleci Bülent ATAMAN hakkında Karabük Cumhuriyet Savcılığına şikayette bulunmuştur.

Tüm bu süreç bize göstermektedir ki 3 Temmuz Şike soruşturması doğru ancak eksik bir soruşturmadır. Trabzonspor 2010-2011 sezonu şampiyonunun  kendileri olduğuna ilişkin iddiasına dayanak olarak Fenerbahçe Spor Kulübü‘nün o sezon şike yaptığını ve kendilerininde ligi ikinci sırada bitiren takım olarak resmi  lig şampiyonu ilan edilmesi gerektiğini öne sürmektedir.

2010-2011 Sezonu sıralaması ise 1.Fenerbahçe, 2.Trabzonspor, 3. Bursaspor şeklindedir. Bu takımlar içerisinde polis fezlekelerinde ve soruşturma dosyasında ismi geçmeyen tek takım Bursaspor’dur.

Sayın Nihat ÖZDEMİR’in açıklamalarından sonra gündem hazır 2010-2011 sezonuna tekrar dönmüşken belirtmek isterim ki mevcut mevzuat hükümlerinin adil ve tarafsız bir şekilde uygulanması durumunda 2010-2011 SEZONUNUN TERTEMİZ ŞAMPİYONU BURSASPORdur. Tıpkı 2009-2010 sezonunda olduğu gibi..

25 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. @teksas_bbb yorumuna yanıt olarak

   Büyük başkan Ibrahim Yazıcı çok akıllıca bir hamle yaptı. O ikisinin karşısına Bursa çıksaydı Trabzonun şike yaptığı ortaya çıkacak Bursa fenerle uğraşmak zorunda kalacaktı. Kupanın verilmesi zor duruyor. Eğer olur da kupa trabzona giderse zaten el değiştirmiş kupayı almak zor değil. Ibrahim Yazıcı o ıkisinin dalışını çekirdek çitleyerek izleyip kupa el değişimine hazır hale geldiğinde almak istedi. Büyük adam büyük düşündü.

   3
   1
   1. @Pablo yorumuna yanıt olarak

    Amma hikaye anlatmışın ya. Başkanın gücü yetmedi sesi de çıkmadı. Bu kadar basit. Bir yere kadar bu işler adamı konuşturmazlar

   2. @Pablo yorumuna yanıt olarak

    Senelerdir anlattığım hikayeyi yazan biri çıktı sonunda. O senenin şampiyonu Bursaspor dur. Fb ve ts şikeye karışmıştır. Maalesef bizim taraftarların birçoğu bile ts şampiyon muhabbeti yapıyor. Mevzunun asıl boyutu her zaman olduğu gibi paradır. O sene şampiyonlar ligine gitmesi gereken takım bizdik. 50 milyon para aldı ts. Ama ts yi göndererek sus payı verdiler: Dikkat edilirse ts nin başta sesi çıkmadı. Parayı indirdi. Bir sene sonra sesi çıkmaya başladı. Burada en uyanık ts çıktı parayı indirdi. Bizim olan paraları ts aldı fb de şampiyonluğu bşzde gariban olarak hiçbir şey almadık.

 1. SONZUZA KADAR ADALET SONZUZA KADAR HÜRRİYET ,TERTEMİZ ŞAMPİYON BURSASPOR TERTEMİZ ŞAMPİYON MERHUM BAŞKANIMIZ İBRAHİM YAZICI TERTEMİZ ŞAMPİYON CEFAKAR BURSASPOR TARAFTARI ,,NE MUTLU BİZLEREKİ BİRTANE ŞAMPİYONLUĞUMUZ OLSUN AMA ŞAİBESUZ OLSUN BU ONUR ve BU GURUR BİZLERE BİR ÖMÜR YETER ,NE MUTLU BURSASPORLUYUM DİYENE NE MUTLU ALNI AÇIK BAŞI DİK BURSASPORUMA

  25
 2. Hakan bey avukatlığı bıraksın. İyi köşe yazarı olur valla. Tarık Çapçı mapçı hepsi hava gazı. Baksana adam konunun iliklerine kadar girmiş. Kendilerini hasta Bursasporlu diye bildiğimiz o diğer yazarlar , yıllardır anca Teksas Tommiks edebiyatı yapıyor. Başka bi numara yok. Bak adam oturmuş bi yazmış, en kralını zıplatmış. Böyle olucak işte. Hey yavrum hey.

  21
  1
 3. O sene hic sesimiz cikmadi halbuki trabzonun da yaptigi isler vardi bu hakan dincturk adam adam gercek bursasporlu

  13
 4. kardeşim 1980 yılından bugüne futbol izlerim, takip ederim, şike her zaman olmuştur. olmaktadır. kimler yapar, futbol takımları ve yöneticiler yapmaz ise, hakemler dahil edilir ve şike devam ettirilir. demek ki benim gözlemlediğim ve herkesin bildiği 40 yıldır devam etmekyedir. Çünkü futbol piyasası kara kişilerden oluşmaktadır, herkes cebini doldurma peşindedir. hipodromda koşan at ile saha da koşan futbolcular üzerinden PARA KAZANMA hırsı devam etmektedir.

  7
  1
 5. sevgili kardeşim,
  sn hakan Dinçtürk emek vermiş, güzel bir yazı ortaya koymuş. kendisine çok teşekkür ederiz.
  biz konuya taraf olmak yerine kendi işimize bakalım.
  mesela 1-0 a yatan bir takım gibi, neden tek tek şampiyonlukla yetinelim?
  mesela, tabi ki takibini yapalım ama,
  2010-2011 sezonunun üçüncülüğünden şampiyonluk beklemek yerine, oralardan, buralara nasıl düştüğümüzü sorgulayalım?
  bu kulübün marka değeri neden bu kadar çok düştü, sebeplerini bulalım?
  un-süt-şeker olduğu halde helvayı neden beceremiyoruz?
  şehir olarak o kadar büyük potansiyelimize rağmen neden bir türlü organize olamıyoruz?

  sonuç olarak geçmişimizle tabi ki öğünelim ama ne olur bununla yetinmeyelim.
  birlik olalım. sabırlı olalım. destek olalım. ileriye bakalım. geleceğimizi planlayalım. kurumsallaşalım.
  şehrin ve kulübün marka değeri ancak bu şekilde yükselir.
  başarılarımız daha büyük ve kalıcı olur.
  ve ancak bu şekilde büyük camia ve büyük kulüp oluruz…

  6
  6
   1. @ters köşe yorumuna yanıt olarak

    DEĞERLİ RENKTAŞIM ,1 BENİM YORUMUMDA KONUYA TARAF BİRŞEY YOK 2 SAYIN DİNÇTÜRK,ÜN VERDİĞİ EMEĞE İTİRAZIM YOK 3 ,2010 ,2011 SEZONUNDAN ŞAMPİYONLUK ÇIKARTMAK GİBİ BİR YORUMUMDA YOK 4 TEK ŞAMPİYONLUK YETER GİBİ BİR YAZIMDA YOK , YORUMUMDA BENCE BİR YANLIŞTA YOK ,FAKAT YİNEDE ,YORUMDA BİR YERLERDE YANLIŞ YAPMIŞSAK KUSURA BAKMAYIN

    1. @Panayırlı yorumuna yanıt olarak

     Bırakın kardeşim feneri trabzonu biz kendi takımımıza bakalım nasıl süper lige çıkarız diye trabzonun avukatlığı bize mi düştü ki daha ne çabuk unuttunuz 1992 deki 3-0 kazandığımız kupa finalinin röbanşında yaptikları pisliği kaleciyi nasıl satın aldıklarını

    2. @Panayırlı yorumuna yanıt olarak

     sevgili kardeşim, kendi yorumumu okuyunca kendimi tam ve doğru ifade demediğimi anladım.
     ”NE MUTLU BİZLERE Kİ TEK ŞAMPİYONLUĞUMUZ OLSUN AMA ŞAİBESİZ OLSUN. BU ONUR VE GURUR BİZE BİR ÖMÜR YETER!”
     bu senin yorumundan alıntı.
     benim itirazım sadece bu bölüme. buna itiraz da değil, sadece farklı düşüncem diyelim.

     diğer yazdıklarımın tamamı yaşanmış ve olası yaşanacaklarla ilgili uyarı, görüş ve temennilerim.
     çünkü az çok kendi taraftarımızdaki genel kanıyı biliyorum.
     yorumunda kesinlikle kusura bakılacak bir durum ve yanlışlık yok.
     buradaki yorumlarımızın ortak ve temel amacı kulübümüzü biraz daha ileriye nasıl götürürüz düşüncesi.
     hoşça kal iyi akşamlar kardeşim.

    3. @Panayırlı yorumuna yanıt olarak

     Panayır lı kardeşim nasılsın.
     Ters köşe agabeyimiz bazen eleştiriyor bazen de yorumlarda eksik kalan yerleri tamamlıyor.
     Kendisi çok iyi niyetli ve gerçek BURSASPOR lu bir buyugumuzdur.

     1. @16 BS 224 Texas yorumuna yanıt olarak

      EYVALLAH ,SAYIN RENKTAŞIM İYİLİK GÜZELLİK ÇOK ŞÜKÜR,,KALIN SAĞLICAKLA ,HEPİMİZİN GERÇEK PAYDASI BURSASPOR ,,ALALAIM ŞU İLK DÖRT MAÇI ÇIKALIM SÜPER LİGE İNŞALLAH

      1. @Panayırlı yorumuna yanıt olarak

       Ben de ayni şekilde düşünüyorum.
       Ilk dort maçta alınacak on iki puan bizi süper lig e taşıyabilir.
       Iyi akşamlar kardeşim.

  1. @ters köşe yorumuna yanıt olarak

   Değerli büyüğüm nasılsın.
   Hakan bey in yazısında ki bir bölüm çok önemli.
   2011 sezonu bitiminde patlak veren şike olaylarında ilk iki de yer alan fb ve ts takimlarinin arkasinda ligi üçüncü bitiren BURSASPOR maalesef sampiyonluk hakkımız söke söke alırız diyemedi.
   Ligi dördüncü veya beşinci olarak bitiren takım bile ( sanırım antep takimiydi ) biz sampiyonuz kupa bizim hakkımız demişti.
   Tabiki üzerinden yaklaşık dokuz yıl geçti ve herşey rafa kalktı.
   Yeniden tertemiz şampiyonluklar kazanabilme dileği ile.
   Sağlıklı günler dilerim.

   1. @16 BS 224 Texas yorumuna yanıt olarak

    teşekkür ederim kardeşim. sizi sormalı.
    hakan beyin uzun yazısındaki, kısa ama çok önemli ayrıntıyı iyi yakalamışsın.
    aslında orada büyük bir zeka, mesaj ve diplomatik dil var diye düşünüyorum.
    bana göre ”şampiyonluk hakkımız. söke söke alırız” deseydi bu kadar etkili olmazdı.
    bazen susmak kelimelerden çok daha fazla şey ifade ediyor. oradaki inceliği muhatapları mutlaka almıştır.

    ayrıca, @Panayırlı arkadaşa beni savunduğun ve referans gösterdiğin için sağol.
    böylesi seviyeli tartışmaların hem kendimize, hem de kulübümüze çok şey kazandırdığına inanıyorum.
    dostluklarımızın devamı dileği ve temennisiyle her ikinizde sağlıklı günler diliyorum. iyi geceler.

    1. @ters köşe yorumuna yanıt olarak

     Değerli ağabeyim.
     Ben bu platform da ilke olarak küfür kötü söz ve hakaret içermeyen yorumlarım ile tüm arkadaşlara renkdaslara örnek olmaya pozitif katkı koymaya çalışan naçizane bir Bursaspor taraftarıyım.
     İnanıyorum ki saygı sevgi ve kardeş olma çerçevesinde bu işi başaracağız.
     Siz değerli büyüklerimiz nasıl yıllardır örnek taraftar olma yolunda ilerliyorsaniz bizler de sizleri takip edecek ve beraberce tüm ülkeye örnek olacak taraftar topluluğunu oluşturacağız.
     Merak etmeyin saygın bireylerden oluşan platform grubumuz oluşmaya ve genişlemeye devam ediyor.
     Sen ben yok biz varız diyebileceğimiz amaç uğrunda Ters Köşe Panayır lı Atom Karınca Eser 16 BS 224 Texas şimdilik sayabildiklerim.
     Diğer saygın arkadaşlarımızı da davet edebileceğimiz birbirini hiç tanımayan fakat saygı sevgi cercevesinde platform arkadaşlığı yapabilen bir gurup olustugunu görmekteyim.
     Küfür , hakaret olmasın diyerek bir kıvılcım oluşturduk ve umarım başarılı olabiliriz.
     Evet küfür kötü söz hakaret içermeyen yazılarımızla kah elestirecegiz kah yuceltecegiz.
     Hiç bir şekilde tüm taraftarlar olarak saygımız dan ödün vermeyeceğiz.
     Sizin nezdiniz de Eser Atom Karınca Panayır lı kardeşlerime de selamlarımı gönderiyorum.
     Dikkatli olalım sağlıklı kalalım.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu