Sezer Sezgin kurmuştu, şimdi…

Bundan tam 3 yıl önce dönemin Amatör Branşlardan Sorumlu Yöneticisi olan, şimdilerde ise bütün Bursaspor taraftarının hayalini gerçekleştirdiği Frutti Extra Bursaspor Basketbol Takımının Başkanı Sezer Sezgin tarafından kurulan ve maliyet gerektirmeyen bir spor branşı olan E-Spor Dünya’da da tam da Korona Virüs salgını varken ses getirmeye başladı.

Kadir Alayoğlu kimdir? Ne zamandan beri bu spor dalıyla uğraşıyorsunuz?

30.10.1981 Tarihinde İstanbul’da doğdum. Evli ve bir çocuk babasıyım.2003 yılından beri otomotiv ticareti ile uğraşmaktayım. Çocukluk yıllarımdan beri Video oyunlarının hayatımdaki yeri  Espor’a gönül vermemin şu anda ki en büyük sebeplerinden biridir. FİFA oyununa 2014 yılında yoğunlaşan bu ilgi 2016 yılında şirketleşerek profesyonel bir hale gelmiştir.

Espor ‘un günümüzde  ki yeri ve özellikle bundan sonra ki dönemde bizleri neler bekliyor?

Yeni gelişen bir spor branşı, çok fazla gündem de göremiyoruz maalesef. Zaman içeresinde oyun firmalarının adaptasyonuyla ve yeni kurulan federasyonumuzun girişimleriyle daha iyi yerlere gelecektir diye umut ediyoruz. Dijitalleşen bir dünyadayız bu yüzden geleceği yüksek potansiyele sahip bir branş.

Bursaspor ile ne zaman tanıştınız ESpor anlamında?

2019 temmuz ayında Bursaspor gibi Türkiye’nin şampiyon takımlarından birini espor dünyasında FİFA Futbol oyununda  temsil etmek için kulüple bağlantıya geçtik. Bu süreçte başkanımız Mesut Mestan ve yönetim kurulunun bize karşı olan destekleri ve güvenleri için teşekkür ediyorum. Özellikle yöneticimiz Yavuz Aman ilk günden bugüne bizimle devamlı iletişim halinde ve takımımızı takip etmektedir. Espor’a önem veren potansiyelinin farkında olan bir kulüple çalışmak bizim için en büyük şanstır.

Şu an da güncel durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bursaspor E spor FİFA takımı olarak şu an mücadele ettiğimiz Türkiye Espor Futbol Liginde(TEFL) 4.hafta sonunda 8 puanla 2. Sırada bulunmaktayız. Sezonu şampiyon olarak tamamlamayı hedefliyoruz.

Golle gol kralı Bursaspor’da onunla alakalı ve diğer sporcularla alakalı neler söylemek istersiniz?

Şu an Gol krallığı sıralamasında 1.sırda bulunan oyuncumuz Emre YETKİN gerek kişiliği gerekse yeteneği ile bulunduğumuz platformun en kaliteli forvetlerinden biridir. Tabi ki futbolun takım oyunu olduğunu unutmamak lazım kulübümüz oyuncularının hepsi mevkilerinde kendini kanıtlamış oyunculardır.

ESpor’un diğer spor branşlarına göre kazanımları neler?

Gençlerimizi çok genç yaşta, kötü alışkanlıklardan uzaklaştırabilme potansiyeline sahip, diğer sporlar gibi. Espor’un bir çok spor dalından farkı adrenalininin diğer branşlara göre bir tık daha önde olmasıdır

Maddi olarak verilen destek var mı? ESpor’a devlet destek veriyor mu?

Su an bakanlık onaylı kurulan bir federasyon mevcut ama destek konusunda her oyuna yetişemiyorlar, tabii burada oyun firmalarının etkisi de büyük. Maddi olarak birçok oyunun organizasyonları özel sektör olarak devam etmektedir. Federasyondan bir destek göremiyorlar. Bunun için sponsorlar Federasyondan daha cazip hale geliyor. Zaman içeresinde federasyonun kendisini geliştireceğini düşünüyoruz.

En çok ihtiyaç duyulan destek nedir?

Şu an için reklam ve pazarlama diyebiliriz, bir çok organizasyon kendi içlerindeki reklam departmanı ve kendi çabaları ile buldukları sponsorlar ile ayakta kalabiliyor. Bu konuda Federasyonun katkısı olmalı. Tabi ki bu isin sadece maddi boyutu, bunun haricinde bir çok spor kulübünün bu branş hakkında bilgisi yok diyebileceğimiz kadar az. Su anda gönüllü insanlar bu spor kulüplerine kendi çabalarıyla Espor branşını anlatmaya çalışıyor ki burada federasyonun il temsilcilerinin herhangi bir çabasını görmek çok zor.

Espor için sporcu olabilmek neleri gerektirir?

Her spor branşında olduğu gibi, oyuncular il spor müdürlüklerinden kulüpleri için yada ferdi olarak lisans çıkarabilirler.Bunun haricinde oyuncular , önceden bahsettiğimiz gibi özerk olarak düzenlenen federasyondan bağımsız organizasyonlarda lisansız olarak da mücadele edebilir.

Gelecekte bu branş ne kadar büyüyebilir?

Federasyonlar ve tabi onlardan önce oyun firmaları gerekli desteği verirse, su anki gerçek spor mücadelelerinin yerini alabilecek potansiyele sahiptir.

Bursaspor Espor FİFA takımı olarak şu anda iki ligde mücadele etmekteyiz. Türkiye Espor Futbol Ligi ve VPG TURKEY,pazar günü oynadığımız TEFL maçları youtube/Ajansspor(https://www.youtube.com/channel/UCkw_UteLQ3bqqQ6sMYV20aA)kanalından canlı olarak yayınlanmaktadır.

Pazartesi günleri VPG maçlarını kulübümüzün resmi Espor  YouTube kanalından(https://www.youtube.com/channel/UCVMxqextX1LJocJazCtjYMQ) canlı olarak izleyebilirsiniz

 

3 Yorum Onay bekleyen yorum yok

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu