Seyircisiz oynama cezamız kalktı

Tahkim Kurulu 17 Ekim 2012 günü (67) sayılı toplantısında gündemindeki maddeleri inceleyerek aşağıdaki kararları almıştır.

1. E.2012/209 Bursaspor Kulübü'nün, PFDK'nın 04.10.2012 tarihli ve E. 2012-2013/143, K.2012-2013/158 sayılı kararına karşı yapmış olduğu itiraza ilişkin Kurulumuzun E.2012/209 numaraya kayıtlı dosyası incelendi. İtirazın süresinde olduğu, gerekli harcın yatırıldığı görüldü. Bursaspor Kulübü'nün talebi doğrultusunda 12.10.2012 günü duruşma açıldı. Duruşmaya Bursaspor Kulübü'nü temsilen Av. Jale Demir katıldı, sözlü savunmaları dinlendi. Bursa Cumhuriyet Savcılığı tarafından, yargılama konusu müsabakadaki olaylar ve şüpheliler hakkında 6222 sayılı yasaya muhalefet nedeniyle başlatılan soruşturma dosyasının bir suretini sunması için Bursaspor Kulübü'ne süre verilip müzakerenin 17.10.2012 günü saat 10.00'a ertelenmesine karar verildi.

17.10.2012 günü Bursa Cumhuriyet Savcılığı soruşturma dosyasının bir suretinin geldiği görülerek yapılan müzakere sonucunda;

Spor Toto Süper Lig Müsabakaları Statüsü'nün 9. maddesinin 5. fıkrasına göre; stadyumlarda, her türlü kesici veya delici alet bulundurulması yasaktır. Bu yasağın ihlali halinde, gerekli güvenlik tedbirini almayan kulübün doğrudan sorumlu olacağı; öte yandan fail tespit edilmiş olmasına rağmen, kulübün objektif sorumluluğunun istisnası olarak düzenlenen FDT'nın 7.maddesinin, içtihatlarımızda belirtilen şartlar oluşmadığından bu tip disiplin ihlallerinde uygulanmayacağı açıktır.

Osmangazi İlçesi Çekirge Polis Merkezi Amirliği'nce düzenlenen Olay-Yakalama-Üst Yoklama Ve Kimlik Tespit Tutanağı, Adli Kolluk Cumhuriyet Savcısı Görüşme Tutanağı, Adli Raporlar, fail (bıçakla tribüne giren kişi) hakkındaki 29.09.2012 tarihli "sarhoşluk" nedeniyle düzenlenmiş İdari Yaptırım Karar Tutanağı; özellikle faili yakalayan polis memurunun ve şüpheli ile mağdurların ifadelerinden; Bursaspor Kulübü'nün bir kısım taraftarının ilk aşamada faili (bıçakla tribüne giren kişiyi), elindeki bıçağı almak amacıyla kovaladığı; nitekim failin de, kovalandığı esnada elindeki bıçağı arka kısımdaki koltukların arkasına attığı; aynı anda olay yerine gelen (ve tanık olarak ifadesine başvurulan) polis memuru tarafından failin yakalandığı; ancak şahıs yakalanmasına ve bıçak alınmış olmasına rağmen bir gurup taraftarın faile (bıçakla tribüne giren kişiye) saldırdığı, yaşanan arbedede 3 kişinin yaralandığı anlaşılmıştır. Tüm bu oluşa göre, Bursaspor Kulübü taraftarlarının, olay güvenlik güçlerince kontrol altına alınmış olmasına rağmen faile (bıçakla tribüne giren kişiye) saldırı suretiyle yaralanmalara sebebiyet verecek şekilde kavga çıkarmaları kulüp aleyhine; buna karşılık taraftarların bıçağı almak ve bu sayede daha ağır neticenin doğmasını önlemek üzere ilk aşamada gösterdiği gayreti ise kulüp lehine olduğu kabul edilmiştir.

Böylelikle; Bursaspor Kulübü'nün; tribüne bıçak sokulmasında gerekli güvenlik tedbirlerini almadığı ve bu suretle Spor Toto Süper Lig Müsabakaları Statüsü'nün 9. maddesinin 5. fıkrasını ihlal ettiği; taraftarlarının, güvenlik güçleri tarafından kontrol altına alınmış olaya gereksiz şekilde müdahale ederek (faile saldırarak) başka taraftarların dahi yaralanmalarına sebebiyet vermesi nedeniyle FDT'nin 53.maddesinin 1. fıkrasını ihlal ettiği; buna karşılık kulüp taraflarının bıçağı almak ve bu sayede daha ağır neticenin doğmasını önlemek üzere ilk aşamada gösterdiği gayret ile olayın oluşu bir bütün halinde değerlendirilerek; PFDK'ca, Bursaspor Kulübü'ne taraftarlarının neden olduğu saha olayları nedeniyle FDT'nin 53/2. maddesi uyarınca verilen 2 resmi müsabakayı kendi sahasında seyircisi oynama cezasının, yukarıda izah edilen gerekçeler ve Kurulumuzun içtihatları doğrultusunda Spor Toto Süper Lig Müsabakaları Statüsü'nün 9/5. ile FDT'nin 53/ 1,3 maddeleri uyarınca 200.000.-TL para cezası şeklinde düzeltilerek onanmasına oybirliğiyle (2012/224 K.);

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu