Şenol Güneş’ten açıklamalar

Sönmez Medya Spor Müdürü Süha Gürsoy’un sorularını yanıtlayan deneyimli çalıştırıcı, Kartepe kampından, takımın durumuna, mevcut sorunlardan, UEFA Avrupa Ligi’nde 17 Temmuz’da oynanacak Chikhura Sachkhere maçına kadar birçok konu ile ilgili görüşlerini dile getirdi. Taye Taiwo ve Sebastien Frey’in takımdaki durumlarının belirsizliğini koruduğunu ifade eden Şenol Güneş, mevcut oyuncuların alacaklarıyla ilgili de sorunlar olduğunu, bu konular halledilmeden Yeşil Beyazlı takımın rahat hareket edemeyeceğini savundu.

 

TAKIMIMDAN MEMNUNUM

Kartepe’deki kamp ortamının çok faydalı olduğunu belirten Teknik Direktör Şenol Güneş, şuana kadar yaptıkları bütün antrenmanların çok iyi geçtiğini vurgulayarak, “Oyuncularımın katılımı da iyi. Hem saha çalışmaları, hem kuvvet çalışmaları yoğun geçiyor. Aynı zamanda taktik anlamda takımla ne yapabileceğimizi konuştuk, paylaştık. Ve bunu sahaya yansıtmaya çalışıyoruz. 17 Temmuz’da ilk resmi maçımızı oynayacağız. Sezonu açılış maçı gibi olarak bakılabilinir ama bu süre içerisinde oyunculara ne verebilirsek vermeye çalıştık. Ciddi bir sakatlık yaşamadık. Ufak tefek yüklemelere bağlı sakatlıklar oldu bu da doğaldır. Umarım bu çalışmaların karşılığını hem ilk resmi maçta hem de daha sonra alırız” dedi.

 

TEMPOYU YAKALAYAMADIK

Oyuncularının çalışmalarından memnun olduğunu vurgulayan deneyimli teknik adam, “Yüzde 80-90’ı iyi. Yüzde 20’si de bir kısmı sakatlığa, bir kısmı uyumsuzluğa, bir kısmı da kendi içgüdüsel düşünceleri içerisindeki dalgalanma nedeniyle eksik kalabiliyor. Alışkanlıkları olanlar var tabi. Değişimle alakalı sıkıntıları olanlar var. Onları da düzelmeye çalışıyoruz. Bizim verdiklerimizi yapmaya çalışmaları beni sevindiriyor. Ama bu hemen olacak bir şey değil. Hücuma çıktığı zaman geri dönmek, geriye geldiği zaman tekrar hücuma çıkmak.. Çabuk geçişleri yapmak istiyoruz. Kesik kesik oynayan arkadaşlar var. Tempo olarak henüz sezon başındaki tempoyu yakalayamadık.”

 

DİNAMİK OYNAYACAĞIZ

“Rakibin oynamasına izin veren, kendisi oynamayan bir takım görmek istemiyorum. Antrenmanlarda bazen gördüm rakip zayıf da olsa rakibi bekliyoruz. Hâlbuki bazen rakibi oynatmayacağız. Önde de baskı yapacağız. Rakibi oynatmayan bir tarz ile kendi oynayan bir tarza geçiş yapmaya çalışıyoruz. Şu aşamada oynadığımız ilk hazırlık maçı bir ölçü değil. O da ön hazırlık olduğu için yükleme olmasın diye kısa oynattık. Ama zaman zaman iyi işaretler, olumlu hareketler var. Zaman zaman öne çıkanlar oldu. Bir de geçen senenin kadrosunu bozup yeni bir kadro ile girmek dalgalanma yaratabilir. Kimin oynayacağını hangisini iyi olacağını maç günü göreceğiz.”

 

İLK 5’TE OLACAĞIZ

“Eldeki kadrondan en iyi 11’i çıkarmaya çalışacağız.Yarışırken de eksiklerimizi gidermek istiyoruz. Yaşları 17-18 yaşında olan gençlerimiz var. Kısa zaman içerisinde bu oyuncularımız yerleşecekler ve bu bizim için avantaj olur. Yarışta hedef büyük olursa takım da başarısız olursa en çok gençler etkilenir. Bursaspor’un 1-2 yıl içerisinde altyapıdan gerekli desteği alacağını düşünüyorum. Bir de transfer etmemiz gereken yabancı oyuncular var. Bu ben de olsam, başka bir teknik adam da olsa değişmez. Bu kadronun ilk 5 için yarışacağını düşünüyorum. Avrupa’da elemeleri de geçersek bir güven olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu. 

Gidebilirler de kalabilirler de

Taye Taiwo ve Sebastien Frey’in durumlarıyla ilgili durum tespiti yapan Bursaspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, iki futbolcunun da takımdaki geleceklerinin belirsiz olduğunu söyledi. 

Dışarıdan bakıldığı gibi kolay bir sorun olmadığını ifade eden deneyimli çalıştırıcı, “Yapılan harcamalar ve beklenen başarılar karşılık bulmayınca hem yönetime hem oyunculara baskı oldu. Ben de geldiğimde dışarıdan izleyen bir kişi olarak ‘Bekleneni verememişlerse o zaman bunlara vereceğin parayla daha da ekonomik yeni oyuncular alınabilir’ diye düşünüyordum. Onların da gitmesi gerekirdi. Gideceklerini de düşünüyordum, daha sonra gitmek istemediklerini söylediler, buradan memnun kaldıkların söylediler. Ben de kendileriyle konuştuğumda idmana çıkmak istediklerini belirttiler” dedi.

 

PLANIMIZI BÖYLE YAPMAMIŞTIK

Gelinen aşamada iki oyuncunun da kulüp bulunması halinde yolların ayrılabileceğini belirten Şenol Güneş, “Bizim de bir hatamız oldu. Kadroyu değiştirecek miyiz, yoksa değiştiremeyecek miyiz? 1 Ay oyuncu baktık. Planı böyle yapmamıştık. Türk kaleci alırsak yedek kaleci de yabancı olmayınca hakkımızı kullanmamış olurduk. Taiwo yerine de iyi bir bek hatta sol stoper almak istiyorduk. Onları alamayınca sıkıntımız oluştu. Benim düşüncem onlara bir kulüp bulup kulübü ekonomik külfetten kurtarmak ve yeni oyuncular alıp onlarla devam etmek. Oynayacaklarsa oynayacaklar, oynayamayacaklarsa da kenarda bekleyecekler” ifadelerini kullandı.

 

EN AZ ZARARLA ATLATMALIYIZ

Mevcut kadrodaki oyunculara da ödenmesi gereken paralar olduğunu vurgulayan Güneş, “Bir de bu işin hukuki boyutu var. Bunun maliyetinin takım üzerinde yarattığı olumsuzluk var. Kulübün bence ana sıkıntısı bu. Bu konu halledilmeden takım rahat olmaz. Çünkü eldeki oyunculara ödeme yapılması gerekiyor ki rahat yarış yapabilesiniz. Bu benim dışımda idari ve ekonomik bir durum ama teknik olarak beni etkiliyor. Ben dışarıdan gördüğüm kadarıyla Pinto ve Bangura’yı hiç takımda tutmaya gerek yok. Bir an evvel bu konuları halletmemiz lazım. Ben sadece durum tespiti için söylüyorum. Şikayetçi değilim. En az zararla Bursaspor adına nasıl bir adım atarız onu düşünüyoruz” dedi. 

 

Kötü günde de yanımızda olun

Yeşil Beyazlı taraftarlara da seslenen Şenol Güneş, “Benim haklarımı yönetim, futbolcunun haklarını ben konuyorum. Taraftar da kulübün bütün haklarını korumalı. Ancak öyle büyük kulüp ve camia oluruz. ‘Siz oynayın bakalım iyi sonuç alırsanız sizin yanınıza geliriz’ demeyle olmaz. Kötü giderken yanımızla olunmazsa ya da yarışırken çelme takılırsa rakip aramaya gerek kalmaz. Çıtayı en üst seviyede tutmanız gerekiyorsa, büyük davranmanız gerekiyor. Biz her tarafımız eksikken de yarışamayız. Evet Bursaspor’un her tarafı eksik değil ancak birliktelik sağlanmalı. Taraftar kulübün duygu olarak sahibidir. Bursaspor deyince taraftarı önce geliyor. Beni sevdiklerini görebiliyorum, bu yüzden söylüyorum. Onların yaptığı bir yanlış beni, benim yanlışım da onları etkiliyor. Giderek büyüyen bir şehiriz. 5 şampiyon takımdan biriyiz. O zaman büyük davranmamız gerekiyor” dedi.

 

Yenilerden bir tek Aydın

UEFA Avrupa Ligi’nde 17 Temmuz’da oynanacak Chikhura Sachkhere maçı öncesi takımın durumunu değerlendiren Şenol Güneş, “Geçen yıldan sakatlığı olan Serdar Aziz’in durumu her geçen gün iyiye gidiyor. Onun dışında genç Emre Taşdemir koşu esnasında tendinit başlangıcı oldu. Yeni oyuncularımızdan Bakaye Traore’nin evvelki gün darbeye bağlı kaburgasında bir ezik var. Onun durumu net değil. Emre’nin de ilk maça yetişmesi mümkün değil. Yenilerden bir tek şuanda Aydın Karabulut oynar görünüyor.

 

Dinamik bir  takım yaratacağız

Büyük kulübe yakışır davranışlarda bulunmaları gerektiğini belirten Şenol Güneş, “İnşallah biz de o büyüklüğe yakışır şekilde oynarız. Bu dönem sıkıntılı bir dönem. Başkana da bu yönden hak veriyorum. Ekonomik, idari ve teknik olarak biraz zamana ihtiyacımız var. Çok daha iyi olacağımızı düşünüyorum. Bütün oyuncularımız arasında iyi bir rekabet oluşturarak, performansları yukarı çıkartıp onlar arasında bir yarışma yapacağız ve buradan bir dinamik yaratmaya çalışacağız.”

 

Sözleşme önemli  değil

“Benim sözleşmemin 1 yıllık olması hiç önemli değil. 1 bir değerdir yanına 0 koyarsınız 10 olur. Ben Şenol Güneş olarak bunu kamuoyuna futbolcuma dürüst bir şekilde söylüyorum. Sezon sonu geldiğinde yönetim gelir ‘biz senden memnun değiliz’ der. Ya da ben memnun olmam. O zaman yollar ayrılabilir. Sözleşmeyi 3-4 yıllık yapıp, 1 sene sonra gitmek de olmaz”  

 

Bursa Hakimiyet

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu