Şenol Güneş: ”Vicdanen Üzüntülüyüm”

Şenol Güneş şöyle konuştu:

“Ligin 13 haftası geride kaldı. Bursaspor için listeye baktığımızda 19 puanla 7.’yiz. Düşündüğümüz yerde değiliz. Tüm maçlara baktığımızda hiçbir rakip önünde kötü futbol oynamadık. Oyun olarak olumsuzluk görmüyorum. Sezon başından beri yükselen bir değeriz. Ancak şuan bulunduğumuz yerden memnun değiliz. Puan olarak üstte, ilk 4’te olmamız gerekiyordu. En son Karabük’ü yenseydik ilk 4’teydik. Ama daha fazla puan alabilecek bir takım olduğumu biliyorum. Bizim üstümüzdeki takımlardan Trabzon ile bu hafta oynayacağız. Diğerleri ile oynadık. Kazanamadık. Kazansaydık yukarı çıkma şansımız olacaktı. Tecrübe, hatalar hepsini söyleyebiliriz. Ama konumumuzu yukarı çekme şansımız var.”

 

O PENALTININ GOL OLMAMASINA SEVİNDİM

“Umut veren bir oyun oynadığımızı düşünüyorum. Devam ettirirsek hem kadromuzun iskeletinin tecrübesi artacak, hem de sonuçlarla güven kazanacağız. Aynı şekilde kupada da iki maç yaptık. Her iki maçta da 1’er puan aldık. Lige ve kupada bulunduğumuz yerden memnun değilim. Aşacak pozisyonumuz var. Umutsuz değilim. Kupada Mersin İdmanyurdu maçında son dakikada kaçırdığımız bir penaltı var, kazansaydık 3 puan alacaktık. O penaltının gol olmamasına sevindim. Haksız bir penaltıydı. Kırmızı kart doğru olabilir ama penaltı, penaltı değildi. Golü atamayarak adaleti yerine getirmiş olduk.”

 

YAZILAR YAZDIK CEVAP VERMEDİLER

“Karagümrük maçında oynamayanlara şans verdik. Hafta arasında maç olduğu için yüklemenin olumsuzluğunu ortadan kaldırmak ve oynamayanları görmek istedik. Sizin de gördüğünüz gibi Karagümrük maçındaki ambiyans büyük sıkıntıydı. Kimseyi suçlamıyorum. anlatmaya çalıştığımız şey Türk futbolu… Federasyon, başkanı, kurulları, takımlar, seyirciler, medya hepsinin içinde olduğu büyük bir camia. Bunun başı federasyon bizim de başvuracağımız yer Federasyon. Profesyonel takımların yarışacağı sahaları denetlemesi gerekiyor.  Milyonluk oyuncuları ilgisiz bir sahaya çıkartıp sakatlanmasına sebep oluyorsunuz. Biz bunu tahmin ettiğimiz için yazılar yazdık bir hafta öncesinden. Bu kadar yaptırımınız yoksa hiçbir yaptırımınız yoktur.”

 

BENİ GÖRMEYE GELSEYDİ YETERDİ

“Karagümrük başkanı ilanlarını daha bir hafta önceden dağıtmış maç bileti satıyordu. Bir hafta önce yazdığımız yazıların hiçbirine cevap verilmiyor. Yönetenlerin hata yapmadığı bir düzen gerçekten çok ilginç!.. En son kararı siz veriyorsunuz. Ben kendi takımla ilgili bir karar verirken de en son başkana haber veriyorum. Yöneten o. Bu konuda yanlış bir algılama var. Şahsımla ilgili bir takım şeyler konuşuldu. Belli ki konulardan uzak yanlış bilgiler verilmiş kendilerine… Karagümrük’te beni görmeye gelseydi yeterdi.”

 

EVLERİ Mİ KAPATACAKTINIZ?

“Kulübenin üstünde evler var gördünüz. Beni o evdeki insanlar çay içmeye çağırdılar düşünün. Orada bir sorun yok. Evlerin tribün olduğu bir sahada maç yapıyoruz. Orada olumsuz bir tezahürat olsa evler mi kapatılacaktı? Biz bunları söyleyince suçlu mu oluyoruz? Hatayı düzeltmek bizim görevimiz. Futbol güzelleşsin diye konuşuyoruz. Hakem ile ilgili bir şey konuşmak istemiyorum. Karabük’te 3 gün evvel hakem odası basılıyor. Ben 90+2 de ofsayttan gol yiyorum sesim çıktı mı? 9 kişi oynadık Karagümrük’te, 3 dakika uzatmayı anlayamadım. Sahaya 5 kere sedye girdi. Ben iki futbolcum eksik olmasına rağmen bunu söylüyorum. Bunu sonuç için yapar takımlar genelde. Beni de aynı kefeye koymak istiyorlar. Ben o ahlaksızlıkta yokum. Ama kuralları uygulayın. Ben işin o tarafındayım. TFF başkanı mutlaka yenilikler yapmak istiyordur. Ben fikirlerimi söylerim. Başarısızlığa kılıf aramıyorum.”

 

SOYUNMA ODASINA POLİSLE GİTTİK

Teknik Direktörümüz Şenol Güneş, Trabzonspor maçı ile ilgili olarak ise şöyle konuştu: “Trabzonspor iyi bir takım, iyi oyuncuları var. Bizden üstteler, kazanırsak geçeceğiz. Kaybedilen puanları geri getirmek için bu maçı almak istiyoruz. Yükseliş için bir adım atmak istiyoruz. İki büyük camianın takımlarının Fair-Play içinde yarıştığı bir maç olmasını bekliyorum. Bakın, 15 kişi için 15 bin kişilik tribün kapatıyorsunuz. Sonra seyirci niye gelmiyor? 20-30 kişi Karagümrük’te evlerinden kötü tezahüratta bulundu. Şimdi evleri mi kapatacaksınız? Suçu yapanı oradan atarsınız tribünü kapatmazsınız. Oturduğunuz yerden kulüplerden para cezası alıp, çok param var diye övünmek yerine sağlıklı düşünmek durumundayız. Bu tablonun tek sebebi Passolig değil… Futbolun güzelliği için ortak akılla hareket etmek gerek. Ama hiçbir gayret görmüyorum. Benim taraftarım Karagümrük maçına gidemedi. Biz soyunma odasına polis eşliğinde girdik.  Hayatımda bir kere bu tabloyu görmüştüm. O da Kıbrıs’ta. Bir sıkıntı yok diyorlardı, ellerinde silahlarla polisler otobüsümüze bindiler, otelde her an polisleri gördük. Demek ki bir rahatsızlık var. Huzur içinde keyif içinde oynanan bir oyunu ne hale getiriyoruz.”

 

BİZ BÜYÜK CAMİAYIZ

Trabzonspor’un iyi takım olduğunu söyledik. Ama biz de iyi bir takımız. Büyük bir camiayız. Hem de Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş ile yarışacak büyüklükte bir camiayız. Bunun alt yapısını bu yıl yapıyoruz. Bir takım kırılmalarımız olacak elbet. Ama büyümek istiyorsak değişmek zorundayız. Düşünce ortaklığı sağlamamız gerekiyor. Fikirlerimle, heyecanlımla, bilgimle, bir şeyler katmak istiyorum. Ben gittikten sonra devamı gelmesi beni mutlu eder. Benim uğradığım haksızlıklar benim ödüllerimdir. Güzel bir maç olmasını istiyorum. İki takım da çok kaliteli.”

 

VİCDANEN ÜZÜNTÜLÜYÜM

“Oyuncularımın sahada kendilerini göstermesini bekliyorum. Cezalı olarak Bakaye var. Sakat olarak Ethem Karabük maçında sakatlanmıştı. Karagümrük maçında da Serdar Aziz  ve Volkan sakatlandı. Ozan, Bekir ve Emre de sakatlandı. Suni çim sakatlığını biliyorsunuz. Serdar’ın ne kadar süreceğini bilmiyoruz. 2 ay olabilir. İlk defa vicdanen üzüldüm. Tabi bu TFF’yi hiç rahatsız etmesin. Serdar bana maçtan önce “Daha önce suni çimden sakatlandım. Suni çimde oynayıp sakatlanmak istemiyorum” dedi. Bunu paylaşmak istiyorum sizle. Stoperde oyuncum yoktu bana söylemesine rağmen mecburen oynattım ve maalesef sakatlandı. Bu oyuncunun sakatlanmasında ben de kendimi sorumlu hissediyorum ama yapacak bir şeyim de yoktu.”

 

ZEVK ALANLARA AFİYET OLSUN

 “Aynı şekilde Volkan da öyle. Bu tip sahalarda risk var üst seviyedeki oyuncular için. Futbol kalitesi düşüyor. Böyle futboldan zevk alanlara afiyet olsun.” MHK eski başkanı Zekeriya Alp’in istifasının ardından isminin gündeme gelmesi ile ilgili bir soruya ise Güneş, “Benle ne ilgisi var? Ben atamadım, ben görevden almadım. Şark kurnazlığı yapılıyorsa yanlış yola giriyorlar. Federasyondan alacağım var 12 sene önceden. Hem de yüklü miktarda. Hiçbir borcum yok. Ama bana katkı yaptığı için teşekkür borcum var. Beni başka kimseyle karıştırmasınlar. Zekeriya çok sevdiğim biri. Kendisini aradım. Orada şark kurnazlığı yapılıyor. Gitmesini istiyorlardı demek bunu yaptılar. Zekeriya Alp’in yeri başka. Çünkü eski futbolcu. Keşke taban birliklerinde görev alsalar. Dışladılar. Benim o kadar etkim olsaydı o kadar çok şey yapardım ki. Öyle bir gücüm yok.”

 

AKVARYUM KİRLİYSE TEMİZ BALIK DA KİRLENİR

“Onun tanıdığı belki iş yaptığı bir başkanın sebep olduğu söyleniyor. Yanlış konuşuyorsun deseler susarım. Serdar için rahatsızlık duyuyorum diyorum. Onda bile kendine pay çıkartıyorum. Ben böyle bir insanım. Josue ile ilgili de benim adım geçirildi. 5 maç da verilebilirdi. Ben haksızlığa karşıyım. Ben ona maç içinde “9 kişi kalırız sakın yapma” dedim. Ama o an kendini kaybetti. Hatta yediğimiz üçüncü golden önce faul yaptı. Orada da kart görebilirdi. O faulün arından gol yedik. Şike mi yaptı yani? Burada bana yorum yaparak başkasının üzerinden alıp benim üzerine yığmak olmaz. Biz o zaman futbolla ilgili hiç konuşmayalım. Akvaryum kirliyse bundan herkes nasibini alır. Bunu temizleyelim temiz balık da kirlenir. Günah keçisi arıyorsunuz. Düzeltmezseniz hiçbir şey değişmez adamları değiştirip değiştirip duruyorlar.”

 

KAFAMIZI KUMA GÖMMEYELİM

“Benim söylediklerim bir suçlama değil ki. Çok konuşuyorsun, ağlıyorsun, mazeret arıyorsun diyorlar sonra. İyi tamam susayım. Futbolun değişimi için adım atacaklarmış, atsınlar kiminle atacaksın? Kafaları değiştirmedikten sonra… Biz diyoruz ki futbolda güzellikler olsun topluma da yansıması güzel olsun. Yanlış yapıyorum demek ki. Benim için çocuk da, iş adamı da, memur da, işçi de hepsi bir değerdir. Türkiye çok güzel bir ülke olsun istiyorum. Küfür yok, hakaret yok. Taraftar geldiğinde küfür ediyorsa ona da karşıyım beni başkasıyla karıştırmasınlar. Vur kır parçala tezahüratına karşıyım. Ben öyle futbol oynamayacağım. Kafamızı kuma gömmeyelim.”

 

TÜRK FUTBOLUNUN HALİNİ SİZ DÜŞÜNÜN

“Bizi herkes görüyor, ne yaptığımız biliyor. Toplumu yönetenler karar vererek yönetiyor. Bir anne baba çocuklarından sorumludur. Çocukların hatasını ana baba düzeltir. Ama ana babanın hatasını çocuklar düzeltemez. Üsttekilerin çok güzel karar verip uygulaması lazım o yüzden.” Ozan Tufan ve Serdar Aziz ile ilgili yaygın medyada yer alan transfer haberleriyle ilgili olarak ise Güneş, “Bu tarz şeylerin oyunculara da kulüplere de yararı yok. Gazeteleri siz de biliyorsunuz.

Bizim gazetede yer almamız Ozan ve Serdar için ise Türk futbolunun halini siz düşünün. Kulüp izin vermezse bunun imkanı var mı? yok. Ama kamuoyu oluşturmaya çalışıyorlar. Federasyon başkanın da iki tane gazetesi var…”

 

ZAMANA İHTİYAÇYARI VAR

“Serdar ve Ozan’ın daha zamanları var. En azından 1 sene daha burada kalmalarından yanayım. Türkiye’nin stoperi olacak bir adam Serdar. Eksiklerini düzeltmeye başlamıştı. Aşamayı yapan bir oyuncu olarak belki bir iki sene sonra geç kalınmış da olsa Türkiye’deki hata dünyadaki en iyi stoperlerden biri olacak. Çok güzel değerleri var. Türkiye’nin koşulları onu geriye itmiş. Ortam böyle maalesef. Ben Serdar’ın önünde zaman olduğunu düşünüyorum. Dış etkenler olumsuz etkileyecek. Aynı şey Ozan ve Enes için geçerli.

Enes’in yaşı genç. Benim düşündüğüm Enes gibi değil henüz. Ama antrenmanda bir aydır iyi. Sadece sahaya yansıtamadı. İsteğiyle oyunu örtüşmedi.”

 

VOLKAN ŞEN BÜYÜYOR

“Oyun hırsı, okuma anlayışı iyiye gidiyordu ama sahada gösteremedi. Böyle kalırsa hiçbir şey olmaz. Ama yeteneği üst seviyede. Çalışacak. Fiziği itibariyle önce görüyoruz. Zamana ihtiyacı var. Ozan kendine güveni ile daha önde. Onun da değişim süreci var. Hata yaparsa o da kaybeder. 23 yaşında kaybolan oyuncu var, tam tersi o yaşta olumluya dönen oyuncular var. Volkan Şen buna en iyi örnek. Hızlı bir şekilde geri dönüşü var, büyüyor. Hala daha eksikleri var ama çok büyük bir değişimde ve çok iyiye gidiyor. Türkiye açısından çok iyi olacak.

 

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu