Scouting’den Uluslararası Başarı

'Timsah Gözü' adı verilen Bursaspor Scouting Departmanı ve Laboratuvarı dünyaca ünlü scouting ve maç analizi programı üreticisi Sportstec firması tarafından 'Avrupa'da Örnek Scouting Departmanı' seçildi.

 

İçlerinde Manchester United, Barcelona, Juventus, Bayern Münih gibi 500 Avrupa kulübü arasından örnek olarak seçilirken, departman direktörü Tarkan Batgün de Londra'da 6-7-8 Eylül tarihlerinde yapılacak Sportstec Konferansında 'Anahtar Konuşmacı' olarak sahne alacak.

Firmanın seçim kriterleri arasında Fernandao'nun ikinci yarının gol kralı olması, Ozan Tufan gibi değerlerin tekrar bünyeye katılarak A Milli Takım'a kadar yükselmesi, Bursaspor Scouting Departmanı'nda çalışan 3 full time + 3 part-time scoutun Bursaspor taraftarı olması yer aldı. Bursaspor Scouting Departmanı taraftarların arasından seçilip eğitilen scoutların bulunduğu dünyanın ilk scouting departmanı olarak da tarihe geçmiş durumda.

 

BATGÜN: "DEPARTMANIMIZI GENÇ MESLEKTAŞLARIMIZA BIRAKMAKTAN MUTLUYUM"

Bursaspor scout ekibinin Avrupa'da Örnek Scouting Departmanı seçilmesinin ardından, departman direktörü Tarkan Batgün, görevi zirvede bırakma kararı aldı.

Batgün, hem üzgün hem de çok mutlu olduğunu belirterek, "Departmanımızda full time görev alan Emre Oğuz, Cenk Alp ve Coşkun Özdemir'e; part-time görev yapan Beysim Can, Sinan Pala, Serdar Kuruçay ve Deniz Özlem'e geceli gündüzlü çalışmalarından ötürü teşekkür ederim. Ayrılırken departmanımızı zirvede bu genç ve Bursaspor taraftarı olan meslektaşlarıma bırakmaktan son derece mutluyum" dedi.

 

"TÜM OYUNCULAR RAPORLANDIRILDI"

Bursaspor'un alt kategori tüm futbolcuların istatistiklerini data bankası haline getirdiklerini ifade eden Batgün, "Ayrıca bu maç görüntüleri alt yapı teknik kadroları ile aylık toplantılarla paylaşılmakta. Bu ekip düzenli olarak iç saha maçlarını seyretti ve tüm oyuncular raporlandırıldı. A takım teknik ekibine düzenli olarak feed back verildi. Bu işlemler Barcelona'nın, Manchester City'nin, Juventus gibi çok ünlü takımların da scouting analiz programı olan SportsCode bilgisayar programları ile yapıldı ve bilgi bankası haline getirildi. Yine bu ekip parçası olduğumuz Wyscout Platformu sayesinde 2014'te kontratı biten, 2015'te kontratı bitecek oyuncuları yine aynı sistemde günlük olarak seyretmekte; ayrıca üst düzey liglerin bulunduğu 10 ligdeki (Brezilya, Arjantin, İskandinav, Yugoslav ülkeleri) gibi liglerin tüm oyuncuları seyredilmekte ve özel puanlama tablo ve istatistikleri ile beraber Bursaspor Kulübüne maliyet açısından da külfet oluşturmayacak oyuncular izlenilmekte" diye konuştu.

 

"GENÇ YETENEKLER DÜZENLİ OLARAK İZLEMEYE ALINIYOR"

Batgün, genç yeteneklerin düzenli olarak izlemeye alındığını vurgulayarak, "Ekip bu sezon itibarı ile artık yurt dışında canlı gözle oyuncu seyredebilecek duruma gelmiş ve yaz sezonu başlangıcı ile hazırlıklar bu yönde devam etmektedir. Ekip göreve yaz transferi bittikten ve kış transferi için de sadece 1,5 aylık bir zaman diliminde çalışmalarını yürütmüştür. Bu kısa vadede en büyük kazancımız Fernandao'nun takıma kazandırılması, ayrıca Ozan Tufan gibi bir yeteneğin tekrar tekrar teknik kadrolara tavsiyesinden sonra kazandırılmasıdır. Alttan gelen Mehmet Zeki Çelik, Furkan Emre Ünver, Mehmet Kalkan gibi arkadaşlar da inşallah bu sene kazandırılmak üzere Şenol hocamıza bildirilmiştir. Ekibimiz içindeki scout arkadaşlarımızın tamamına yakını yabancı dil bilgisine sahip, üniversite mezunu ve en önemlisi de Bursaspor taraftarıdır. Departmanımız Manchester City ve Barcelona Scouting Laboratuvarlarından sonra Avrupa'daki üçüncü en donanımlı ekip ve know-how'a sahip bir durumdadır" şeklinde konuştu.

 

"BURSASPOR YÖNETİMİNDEN SÖZ ALDIM"

Kendisi görevden ayrılsa da Bursaspor Scouting Departmanı'nın görevine devam edeceğini belirten Batgün, "Bursaspor yönetiminden bunun sözünü aldım. İnşallah bu genç scout arkadaşlarıma güvensinler. Yepyeni genç yetenekleri kazandırmaya devam edeceklerdir" dedi. 

 

İHA

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu