Şampiyonluk için geldim

Yeşil beyazlı kulübün transfer döneminde kadrosuna dahil ettiği Tuncay Şanlı, Bursaspor Dergisi'ne açıklamalarda bulundu. Bursaspor'a transferinin nasıl geliştiğini anlatan Tuncay, bu konuda şunları söyledi:

"İngiltere'de sezon bitimine bir hafta kala Türkiye'ye dönmüştüm. Çalışma isteğim çok fazlaydı. Yaz aylarında özel hoca ile antrenmanlarıma devam ettim. Türkiye'den bana gelen transfer tekliflerine hep, (İngiltere'de oynayacağım) diyerek reddediyordum. Sonra menajerlerim bana Bursaspor'dan teklif geldiğini söyledi. Ama hala aklımda yurtdışı vardı. Daha sonra Başkan İbrahim Yazıcı ile görüştüm. Aradan iki gün geçtikten sonra kararımızı verdik. Bursaspor, son yıllarda Türkiye'de başarılar ile beraber gelişen bir kulüp konumunda. Tesisleri, stadı ve taraftarı ile cazip ve güzel bir ortam. Bursa'ya geldikten sonra zaten bunu fazlasıyla gördüm. Teknik direktörüm Ertuğrul Sağlam'ın ve başkanın benim hakkımdaki görüşleri ve fikir alışverişi sonunda kendimi Bursaspor'da buldum. Benim için en önemli detay takımın teknik direktörünün görüşleridir. Ertuğrul hoca ile konuştuktan sonra kafamda çok şey şekillendi."

"REKLAM PANOLARINI TEKMELİYORDUM" En büyük özelliğinin hırslı ve mücadeleci yapısı olduğunu hatırlatan Tuncay Şanlı, şöyle devam etti: "Maçın son anına kadar hırsım ve mücadelemi sahaya yansıttığım zaman istediklerimi yapabiliyorum. Hırsıma yenik düştüğüm zamanlar da oldu. Bu yüzden çok sarı kart görüyordum. Gollerden sonra formamı çıkartıyordum. Reklam panolarını tekmeliyordum."

"ŞANS DİYE BİR ŞEY YOKTUR" Bursaspor şampiyon olduğunda İngiltere'de olduğunu ve karşılaşmayı televizyondan izlediğini söyleyen Tuncay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sezonun geneline baktığımızda Bursaspor camiası şampiyonluğu istiyordu. Olmayacak gibi gözükmüyordu.Yakalanan başarıyı gördükten sonra bu kadar emek ve mücadeleye helal olsun, diyorsunuz. Bazıları mucize diyebilir, bazıları şans diyebilir. Ben Fatih Terim'den şunu öğrendim. Şans diye bir şey yoktur. Şansı siz yaratırsınız. Sonra devam edersiniz. Bence Bursaspor şansı kendisi yarattı."

"HEDEF KOYARSAM TAKIMIN PARÇASI OLAMAM" Önemli olanın takımın hedefi doğrultusunda çalışabilmek olduğunu belirten Tuncay, "Kendime hedef koyarsam, takımın bir parçası olamam. Kendimi bir yerlere getirebilmek için oynamış olurum. Bu ne beni tatmin eder, ne takım arkadaşlarımı, ne de camiamızı. Önemli olan birliktelik ve beraberlik çerçevesinde takımın hedefi doğrultusunda çalışabilmek" diye konuştu.

"BU TARAFTARIN ÖNÜNDE OYNAMAK KEYİFLİ" Bursaspor taraftarının yaratmış olduğu atmosferin Avrupa'da bilindiğini ifade eden Tuncay, daha sonra şunları söyledi: "Çok fazla söylenecek bir şey yok. O atmosfer ister istemez futbolcu olarak size de itici güç oluyor. Bazer bu dezavantaja da dönüşebilir. Futbolcunun üzerinde baskı yaratabilir. Yıllar öncesinde de rakip olarak Bursa'da oynadığım dönemlerden de taraftarı biliyorum. Son dönemlerde kendilerini daha fazla geliştirdiklerini görüyoruz. Ben onların önünde oynamak için çok heyecanlanıyorum. Bu kadar ateşli seyircinin önünde oynamak çok keyifli."

"TÜRK TAKIMLARI YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR" "Avrupa'da Türk olduğunuz için 1-0 mağlupsunuz" diyerek sözlerini sürdüren Tuncay, şöyle devam etti: "Çok fazla tanınmıyorsunuz. Son 2-3 yılda özellikle İspanya'da Mehmet Topal, Arda ve Emre tanınıyor. Almanya'da Türk futbolcular biliniyor. İngiltere'ye transfer olmak için milli takımda son iki sezonda yüzde 70 oranında oynamak zorundasınız. Eğer yeteneğinizi sahada gösterirseniz, onlardan bir adım öne çıkarsınız. Türk futbolcular onlardan daha yetenekli. Özellikle Avrupa Kupaları maçlarında Türk takımları yakından takip ediliyor. Seyircilerimize inanılmaz saygı gösteriyorlar. Bursaspor'un taraftarını da Şampiyonlar Ligi'nde izlediklerinde hayranlıklarını dile getirdiler."

"İSTEKLERİM YÖNETİMİ ŞAŞIRTMIŞTI" İngiltere'de ilk transferinde istediklerinin yöneticileri şaşırttığını belirten Tuncay, bu durumu şöyle anlattı: "Türkiye'ye gelen yabancılara otomobil, ev ve tercüman veriliyor. Ben de doğal olarak bunları talep ettim. Onlar da bana şaka mı yapıyorsun, biz sana bunları alabileceğin parayı zaten vereceğiz, dediler. Ben baskıyı yaparak istediklerimi aldım. İngiltere'de otomobilinize benzin alırken depoyu kendiniz dolduruyorsunuz. Herkes sıraya giriyor. Siz futbolcu olarak sadece sahada farklısınız."

"SİVİL POLİS OLMAK İSTERDİM" Önemli bir sakatlık geçirmediği takdirde futbolu 40 yaşına kadar oynamayı düşündüğünü, anhcak Türkiye şartlarında bunu başarabilmenin kolay olmadığını vurgulayan Tuncay, milli takımla ilgili soruya da, "Milli formayı giymeyi her futbolcu ister. Ama benim ilk hedefim Bursaspor'da forma giyip başarılı olmak. Sonrasını zaman gösterir" cevabını verdi. Tuncay, "Futbolcu olmasaydın hangi mesleği tercih ederdin?" sorusuna ise, "Futbolcu olmasaydım sivil polis olmayı isterdim. Aksiyon filmlerini izlemeyi seviyorum" karşılığını verdi.

 

Emre Koşak

DHA

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu