Samet Aybaba hedefini açıkladı

Bursaspor Teknik Direktörü Samet Aybaba AS TV'nin ekran klasiği Markaj programına katıldı.

Sönmez Medya Spor Müdürü Süha Gürsoy‘un sorularını yanıtlayan Aybaba,Bursaspor’daki ikinci sürecim çok kolay başladı. Kongre öncesi direkt Başkan Ali Ay beni aradı ve görüşmek istediğini söyledi. Kongrenin ardından da yeniden görüştük ve bu kez sözleşme şartlarını da tamamlayıp anlaşma sağladık. Daha önce rahmetli İlhan Cavcan’ın cenazesi sırasında bir görüşme olacaktı ama o dönemki futbol şube sorumlusu aradı son anda sıkıntı var dedi. İşte o zaman olmadı ama şu an buradayız” şeklinde konuştu.

Takımın oldukça kötü durumda olduğunu belirten Samet Aybaba,Son 2 seneyi unutmamız gerekiyor. Bursaspor’da son 2 sene yaşanmadı. Hatta şampiyonluğu da unutup her şeye baştan başlamamız gerekiyor. Bir söz vardır; “Bir olalım, diri olalım” diye. İşte bizim artık her şeyimizle bir olmamız gerekiyor. Bu sadece futbolcu, yönetim, hocalar, taraftarlar, medya ile olacak iş değil. Tüm şehrin dinamiklerinin birlikle olması gerekiyor. Takım psikolojik olarak çok zor durumda. Zaten böyle üst taraflardan aşağıya doğru giden takımlarda sadece futbolcular değil, taraftarlar, şehir, yöneticiler de yani tüm dinamikler etkilenir” dedi.

Kubilay ne olacak?

“Kubilay önemli bir gencimiz. Ancak ona da dedim, daha başlarken kötü başlamış hayata. Kanatsızkuş diye soyadı mı olur (Gülerek). Ona kanat takacağız inşallah. Bu sezon kendisinden önemli bir gelişme ve performans bekliyorum.”

U-21’den neden oyuncu yok?

Bence 21 yaş çok geç. Altyapı dediğin 21 yaşında olmaz. Bende o yüzden en kötü U-19’dan olmak üzere U-17 ve U-16’dan oyuncular aldım. Bana kalırsa zaten genç dediğin oyuncu oynayacak kapasitedeyse 16’da da oynar, 17 yaşında da oynar.”

Sistem planınız ne?

Pablo Martin Batalla Bursaspor tarihinin en önemli futbolcularından. Kesinlikle onun yerini dolduramayız. Ancak bizim de planlarımız mevcut. Mesela tüm dünyanın kabul ettiği ve kullandığı 4-2-3-1 sistemi var. Biz de bunun üzerine takımımızı kuracağız ancak çift forvet oynamayı da planlıyorum. Genel bir taktiğin yanı sıra 3’lü savunma ve 2’li forvetli denemeler yapacağız. Özellikle iç sahada 2 forvetin tutacağını düşünüyorum.”

Bostock gidiyor mu?

“John Bostock maalesef aramızdan ayrılacak. Bir teklif olduğunu öğrendik ve ben karşıma alıp konuştum. Ailesiyle ilgili bir sıkıntısı var. Artık daha çok ailesiyle zaman geçirmek istediğini belirtti. Yönetimle konuştum ve ayrılabileceğini ilettim. 1-2 gün içinde Bostock ayrılır. Tabii onun yerine de bir transfer yapmak durumunda kalacağız.”

İki dönem arasındaki fark ne?

Bursa‘ya ilk geldiğimde de böyle bir durum vardı. Takım küme düşmemeye oynuyordu ama sonra toparladık ve üst sıralara oynayan bir takım olduk. Ancak yine de o zamanlar ekonomik olarak bu kadar zor değildi. Şehirden takıma karşı bir sıkıntı vardı ama şu an ekonomik olarak o günlere göre çok daha kötü durumdayız.”

Borç nasıl biter?

“”Borcu bitirmek için kaynak bulmalıyız. Futbolda en büyük kaynak oyuncu transferi ve kadro yapılanması. Bu sezon 5 oyuncu almak istiyoruz. Geçen seneden katkı vermeyen isimler gidecek. Yine geçen yıldan az katkı verenlerin performansını artıracağız, bunun üstüne de 2-3 tane daha altyapıdan oyuncu çıkartırsak zaten daha ilk yıldan önemli bir aşama kaydetmiş oluruz. En az 10-15 milyon Euro kâr ederiz.”

Kadroya girecekler mi?

Jires Kembo, Dzon Delarge, Tomas Necid, Boban Jovic, Vieux Sane kesinlikle kulüp bulamazlarsa bizle olmayacaklar.
Takımdan ayrı antrenman yapacaklar. Bu arkadaşlarımız gitmezse sadece koşacaklar ve mutsuz olacaklar. Menajerleri biraz güzel çalışsın.”

Peki ya kaleciler…

“Antrenmana çıkıyoruz bir bakıyorum içim açılıyor. Sonra başka mevkilere bakıyoruz hemen dönüp tekrar kalecileri izliyoruz (Gülerek). Şu anda bizim 1. kalecimiz Harun Tekin. Zaten takım son 2 senede böyle olmasıyla şu anda 10 takım kapıda bekliyor olurdu onun için. Hatta çoktan Avrupa‘ya da transfer olmuş olabilirdi. Yine teklifler gelirse yönetim fiyatı beğenirse satış olabilir.”

Transferde ne durumdasınız?

“Transfer işi gerçekten çok karışık. O kadar tecrübemize rağmen biz bile işin altından kalkamıyoruz. 1 oyuncuya talip oluyoruz hemen 10 menajer ortaya çıkıyor. Eğer transfer bir de duyulursa bitme aşamasında olsa bile illa bir yerden sıkıntı çıkıyor. Gerçekten zor bir durum. Badji hariç 2 santrafor, 1 kanat ve 1 orta saha daha alacağız. Transferlerin de 2. kamp dönemine kadar bitmesini düşünüyoruz.”

Mustafa Er neden gitti?

“Bu soruyu aslında ona sormalıyız. Çünkü Başkan Ali Ay‘ın bana teklif yaparken ilk şartı Bursalı bir hocayı yanımda kabul edip etmeyeceğimdi. Ben en başta daha Mustafa Er olduğunu bilmeden olur demiştim. Göreve geldik oturduk toplantı yaptık. Benim ekibimde olacağı için yardımcı antrenörlük, sportif direktörlük ve İngiltere‘de hem stajyerlik hem de dil kursu gibi seçenekler sunduk.
Bana söylemeden yönetim ile görüşmüş ve 2 gün sonra sportif direktör oldu. Sonra biz oturduk bu sefer transferleri konuştuk. Ayrılığı ben de televizyondan öğrendim. Aradım ve işi vardı heralde ulaşamadım. Sonra da hiç görüşmedik. Benim futbol direktörü isteme gibi bir durumum yok. Yönetim ve başkanla çok iyiyiz. Bir sorun olursa kendim konuşabilirim.”

Bursaspor nasıl görünüyor?

“Bu takımın her zaman en kötü 5 ile 8 arasında bir yerde olması gerekiyor. Ondan sonra işte sezon içinde gidişata göre hedefin Şampiyonlar Ligi, hatta şampiyonluk olarak belirlemesi gerekiyordu. Maalesef şampiyonluktan sonra kaynaklar bence çok kolay harcandı. Borçsuz ve kasasında bir miktar para olan Bursaspor ne hale geldi.”

Kamp yeri neden değişti?

“Kampımız 2 aşamalı olsun ve Afyon ile Avusturya‘da gerçekleşsin diyorduk ama olmadı. Bu kararı alan tamamen benim tabii ama mesela ilk otobüs sıkıntısı yaşandı. Sonra oradaki yolculuk planlamalarıyla ilgili sıkıntı yaşadık. Maç mesafeleri de çok uzun oldu. En son hiç beklemediğim ekonomik problem çıktı. Oturduk düşündük Afyon‘a karar verdik”

Hedef nedir?

“Hedefimiz öncelikle rahat nefes almak. Bu sezonu ilk 10’un içinde bitirirsek gelecek adına da çok rahatlarız. Ondan sonra da üstüne koyarak yine şampiyonluk yoluna doğru girecek işlere imza atarız. ilk 7 haftada bizim ligde herkes koşar ve kimin kimi yeneceği belli olmaz. Ondan sonra ise akıl ve taktik devreye girer. O zaman ligin nereye gideceği belli olur, biz de o zaman önümüzü göreceğiz.”

19 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. SAMET hocaya güveniyor ve başarılar diliyorum.BEN KENDİME DÜŞEN GÖREVİM TÜRÜBİN DEKİ YERİMİ ALMAK OLMAK VE DESTEKLEMEK OLACAK.

  52
  11
 2. sorun 1. YÖNETİM, çok yetersiz.
  sorun 2. YEREL MEDYA, çok sonuç odaklı.
  sorun 3. TARAFTAR, çok sabırsız.
  teşhis: takım üzerinde baskı, camia da görev karmaşası var.
  reçete: İSTİKRAR… istikrar içinse, 3-S (sabır, sevgi, saygı) ayrıca bırakalım yönetim, yönetim kulübü… samet Aybaba takımı… taraftar da sadece tribünleri yönetsin. kimse, kimsenin işine müdahale etmesin. çok değil yarım sezon sonra değişiklikler nasıl fark edilecek herkes görsün…

  34
  7
  1. @ters köşe yorumuna yanıt olarak

   O olumsuz yorum yapan, her fırsatta düşsek diye bekleyen, herşeyi kötüleyen taraftar var ki… Tarftar çok bozuldu, destek yerine her zaman köstek, işimiz zor. Şu sayfada yorumları okunabilecek tek kişi ters köşe.

   5
   1
  2. @ters köşe yorumuna yanıt olarak

   Bu yönetimle yarım sezon sonra küme düşeceğin kesinleşicek geçen seneki Karabük gibi ama istikrar olsun tabi alt ligde lazım olur

   15
   16
   1. @Kun aguero yorumuna yanıt olarak

    sevgili arkadaşım, ben bu yönetim işin ehlidir demedim ki. bırakalım da ne yapacak onu görelim. hiç olmazsa yarım sezon. sonra yine gönderilir. idam mahkumunun bile son arzusu yerine getirilirken..!
    adam (ali ay) ilk senesinde hamzaoğlunu getirdi o kadar gürültü-patırdı ya rağmen ilk devreyi 5. bitirdi.
    2. yılında le gueni getirdi aynı senaryo aynı sonuç takım. ilk yarı yedinci. takım sahiplenilseydi kesinlikle düşme potalarına girmezdik.
    yönetimin gardı zaten düşmüş. taraftar ve medya kesimi olarak biz de bu kafada ısrar edersek camianın maddi/manevi bütün kazanımları heba olacak ve oluyor da.
    şimdilik bu kadar yeter. zaten ne kadar uzun, uzun yazarsan yaz, kaset mutlaka bi-şekilde yeniden başa sarıyor…

    3
    2
   2. @Kun aguero yorumuna yanıt olarak

    Ali ay cı demezsen cevap vermek istiyorum. Acı ama gerçek… Ali ay 2 senedir ilk yarıları 5. ve 7. bitirdi. Ne zaman devreye taraftar ve basın girdi, takım 15. ve 12. Liğe indi

    3
    1
 3. Gerçekçi olalım arkadaşlar cidden bu takımın şu haliyle ilk 10a girmesi güzel bir sonuç olur.Hani şu kadroyu kime verirsen ver ilk 10a zaten girer dönemi değil çünkü kadro gerçekten kötü.Hocanın u21le ilgili düşüncelerini beğendim cidden oyuncu iyiyse zaten 16 17de kendini belli eder bence de ancak yine de şuan ki oyuncuları küstürmemek adına denenebilirler.Bir de evet artık çok yıprandı kendi adına o da haklı ancak keşke batalla 1 sezon daha kalabilseydi.

  26
  1
 4. Vay bee bir zaman lar ilk 5 diyorduk. Şimdi 10 culuk diyorsun unuz hemi. Gerçekten vizyon u büyütmüşüz. BU BURSASPOR BU HALE GETİRENLER UTANSIN. YAZIKLAR OLSUN. KİMLERİN OYUNCAĞI OLDU BU TAKIM. BEN Kİ ŞEHİR DIŞINA ÇIKTIĞIMDA YEŞİL BEYAZ FORMAMI ONURLA GURURLA GİYERDİM. BUNU BİLE BİZLERE ÇOK GÖRDÜNÜZ. BU FİLM BURADA BİTMEZ.

  26
  11
 5. Samet omuzlarında büyük bir yük var arkanda ise kocaman bir taraftar tek teselimiz sen varsın umarim bu sene iç sahada timsahlar gibi dış sahada tuttuğunu koparan bir takım oluruz sana INANIYORUZ.

  24
  3
 6. Özellikle Şampiyonluguda unutmamiz lazım sözü çok gerçekçi.Unutnadigimiz sürece hiç bir şeyi begenmiyoruzYeniden yapilanip borçları 2-3 senede ödeyip ardından hedef büyütebiliriz.

  16
  2
 7. Jires kembo, de large , john takimdan gonderilecek diyor tamam iyi haber ama elde yusuf kaliyor sadece , 1 kanat alacagiz diyor teknik direktor ?? 2 kisilik kanat rotasyonu ile mi goturecegiz sezonu ? Neyse Ekong , Aziz , Shehu duzgun fiyatlara satilir umarim hem kulup rahatlar hem de duzgunce kadro kurulur bu sene.

  10
 8. İlk yarı bitmeden yol alacağına göre kembo falan sen gidince tekrar oynamaya başlar. Yönetimle beraber takımı küme düşürme görevini başaracağından şüphem yok. Transferde kimleri geçireceksiniz Bursaspor a bakalım. Taraftarda böyle izlemeye devam etsin sizi. Büyük taraftar olacak birde herkes seni ve Ali Ay ı izliyor süper.

 9. Arkadaşlar şu başkan Ali Ay a 1060 tane oy atan kimler Allah aşkına birileri çıksın ben oy attım desin kafayı yiyecem şuana kadar kimse çıkmadı.
  Aklıma kötü kötü şeyler geliyor.

 10. Benim anlamadığım şu, çok ziyan ediyoruz bir yerlerde çok yanlış şeyler yapılıyor ama nerede bilmiyorum. Bostock adam geldi 8taş maçında gördük ilk kez nasıl ümit verdi adamı nedensiz yediler doğru düzgün oynamadı bile çok güzel faydalanılabilirdi, sonuç adam gitti. Kembo hele neden yollanıyor? İş yapabilecek bir oyuncu . Bunlar dışında elimizde ne var allah aşkına? Gelmiş haruna iyi teklif gelirse satılıyor diyor halen satın onuda bir o kaldı düşmemizin adı koyulsun. Kimse kusura bakmasın hiçbir şekilde kadromuz futboldan anlamıyor. Aşırı amatörüz. Samet hocaya çok isterdim güvenmek bakın ancak o güveni bulamıyorum onunlada alakalı değil. Kendisi çok büyük bir yükün altına girdi. Hayırlısı olsun hepimizin hakkında.

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu