Sahi ne oldu o insanlara?

Bursa.com Spor Yazarı Mustafa Özkeskin'in köşe yazısıdır.

Yakın geçmişte mevcut yönetimden tüm girişimlerime rağmen satılan kombine sayısını öğrenememiştim.

Bunun en büyük nedeni başvurduğum kaynakların çok farklı birbiri ile hiç örtüşmeyen hatta uçuk-kaçık rakamlara vurgu yaparak verdikleri bilgilerdi.

Göreve yeni gelen Sinan Bür yönetimindeki güvenilir kaynaklardan yapılan açıklamayı işitince inanın aklım karıştı, feleğim şaştı beynim adeta düz kontak yaptı… İnanıyorum ki sizlerde öğrenince çok şaşıracaksınız…

Şimdi dikkat!

14 Ağustos 2023 tarihinde satışa çıkarılan kombinelerden bugüne kadar 6 aylık süreçte 744 adet satılmış!

Yanlış okumadınız yazıyla da söyleyelim; sadece yedi yüz kırk dokuz…

Bu traji-komik bir olay…

İki sonuç çıkar bundan.

Birincisi, Bursaspor taraftarının futbola ayırdığı bütçe tükendi.

İkincisi… Yeşil-beyaz sevdalıları takımdan ümidini kesmiş…

Seyirci ‘yağmurda gidilecek istikameti beğenmeyen, güneşte selektör yapıp kapı açan taksici’ gibi başkan ve yönetici istemiyor.

Son dört yılda yaşadığı mutsuzluğun getirisiyle aldatıldığına inanıyor yönetimle birlikte takımını da cezalandırıyor…

Kombine dediğin 38 haftalık bir sezonda 100. Yıl Atatürk Stadı için 43.500 kişilik tribünlerini kapsayan ortalama 2000TL- 7.500 TL arasında değişen toplu para.

İşin en iç acıtan tarafı ise namı/şanı Türkiye’yi sarıp sarmalayan adına tribün kurulan Teksas bölümünde satılan bilet sayısının 23 (Yirmiüç) olması!

Ne oldu yıllar boyunca ‘Sevenler ayrılmaz/ biz bir plan yaptık/ tüm Teksas cehennemden kombine aldık!’ diye yeri göğü sarsan, tribünde pankart açan o yeşil-beyaz renklere ölümüne sevdalılara?

Hatırlıyorum da yakın geçmişe kadar dostlar/taraftarlar birbirilerine ‘Kombinen kadar konuş’ takılır kombineler bayrak gibi karşılıklı gururla sallanırdı…

Sahi ne oldu o insanlara?

Şüphesiz günümüzün koşullarında geçmişte olduğu gibi kimse tıpış-tıpış satış noktalarına gidip, kuyruğa girip kombine almıyor artık. Kombine satmak için pazarlamaya yükleneceksin, cazip hale getirip teşvik edeceksin…

Gerektiğinde üşenmeyip kişi, kurum, kuruluşların ayağına gideceksin…

Attığında ‘Bursasporluyum’ diye mangalda kül bırakmayanlar sıkıntı mı yaratıyor, deşifre edeceksin…

Malum; Atatürk Stadı’nda 90’lı yılların sonuna doğru tanıştığımız ‘kombine’ kavramı o dönemlerde farklı bir anlayış taşırdı.

İstisnalar vardı mutlaka ama genellikle kombinecilere ‘ağır başlı’ ve ‘amatör’ seyirci gözüyle bakılırdı.

Tribün jargonunda ‘sosyete’ diye nitelenirdi. Maça 5 dakika kala hatta başladıktan sonra gelir, tezahürata alkışın dışında pek katılmaz, bağırmaya üşenir diye nitelenirdi…

Toplu para verdiği için de doğal olarak en faça yerlere oturur, maç istediği gibi gitmiyorsa yarıda bırakır evine ya da Kültürpark’a gider, kalan bölümü televizyondan izlerdi.

Şimdi dönüp bugüne bakıyorum da; o sosyete taraftarı özleyeceğimizi, hatta onlara muhtaç olacağımızı kim düşünebilirdi ki?

22 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Koskaca teksasta 23 adet kombine satılmış. Deplasmana daha cok kisi gidiyor. Cok guzel bi yazi Demekki deplasmana gidenler ozlucede toplananlar bursasporlu degil corba peşinde hani nerde teksas nerde maraton platformu nerde radikal nerde ünitimsah. Teksasin abileri diye gecinen enesler selimler mehmet guzelsozler dukolar cem tuncbilek kardesler neredesiniz. Siz mi bursasporlusunuz. Birakin bu ayaklari basketede gelmeyin bizler sizleri istemiyoruz corbaci tayfa..

  73
  2
  1. @Serdar cokgüc yorumuna yanıt olarak

   Sevgili Bursasporlular bu duruma camia içinde en tepeden aşağıya kadar herkesimin sevgisinin saygısının ahlak ın bilgi nin yerine çıkarcılığın sen benciliğin ahlaksızlığın bilgisizliğin kaplaması ile gelindi hep yeni bir plan yapılıp umutlar iyice köreltildi aslında ne yapılmak isteniyor anlaşılır gibi değil Bursaspor bitirlmek mi isteniyor yoksa küçük olsun da birileri gelsin çöksün mü bakın buşehirde Bursaspor biter ise fb li gs bjk li çoğalır ama asıl tehlike şehirde gayri meşruluk artar Bursaspor sadece bir futbol takımı değil dir o stadyumun özünü lütfen kaybetmeyelim vede lütfen artık siyaset değil akıllı bilgili olalım vede ne olur herkesim Bursaspor için siyasi kimliğini ortaya koymasın lütfen

   8
   1
  2. @Serdar cokgüc yorumuna yanıt olarak

   Bütün taraftarı aynı kefeye koymak doğru değil.
   Bu takımın peşinde yıllarca koşan, çok sayıda düzgün ve beyefendi taraftar grubu var.
   Bir kaç yıldır yanlış politika yüzünden veya “çorbacı” diye tabir ettiğiniz taraftar grubu tribünlere hakim olup, taraftar kalitesini düşürdüğü için küsen bir çok taraftar kitlesi var. Bu iki gurubu birbirinden ayırmak gerekiyor diye düşünüyorum

   26
 2. Tsc zamanlarından beri tribünün içindeyim o zamanlardaki tribünün çeyreği son 10 yılda dahi yapilamadı yapılamaz millet küstü ve birbirine kırdırıldı Bursaspor şehrin olmaktan çıktı biz tribünü biliriz biziz diyenler yüzünden bu hallere düştü çoluk çocuk doldu tribün adabı eski stadda kaldı eski staddaki atmosfer olmaz zaten herkes elinde telefonla uyum yok ahenk yok ah eski günler

  18
 3. ”teksas bölümünde satılan kombine sayısı 23 (yirmi üç)”
  konuşana değil, konuşturana bak..!
  ancak her nedense ve her ne hikmetse böyle bir tribün, neredeyse her gün bu sitede manşet olup ısrarla parlatılmaya çalışılıyor…

  17
 4. Taraftar taşkınlık yaptığı zaman spor yazarlari olarak sizler diyorsunuz bu bir spor müsabakası diye bizde artık o gözle bakıyoruz zevk almadigimiz tiyatroya gitmiyoruz .

  12
  9
 5. Amatör ligde oynayan Eskişehirspor’un maçlarına bile bizden daha çok seyirci gidiyor.14 sene önce dört büyüklerin saltanatını yıkıp şampiyon olan şanlı Bursaspor’un düştüğü durumu gördükçe içim cız ediyor.İnşallah takımımız bir an önce toparlanıp eski günlerine geri döner.

  11
 6. Başarıya çok çabuk alışıp, başarısızlıkta sırt çevirenler var.
  Başarılar öncesi dönemdeki “cefalı taraftar”dan olmayanlar, başarsızlıkla birlikte uzaklaşanlar var.
  E bilet uygulaması sayesinde birilerine sermaye sağlandığını görüp tribünde olmayı tercih etmeyenler var.
  Tribündeki yaş grubunun düşmesi, sosyokültürel ortamın değişmesi nedeniyle eskiden “ailece” geldiği tribüne artık gelmek istemeyenler var.
  Şapkayı önümüze koyup düşünmemizi gerektiren, tribün gruplarının zaman zaman neden olduğu tatsızlıklar yüzünden tribünden vazgeçenler var. Henüz yeni stada geçmemişken bile maraton tribününün üst tarafındaki kombineli amcaların pek çoğu bu nedenle bir maç sonrası vazgeçti mesela.

  Bunlar da etken.
  “Aslolan Bursaspor” diyenler olacaktır; haklılar. Ancak hiçkimse çocuğunun yanında kendinden 20 yaş küçük insan tarafından tribünde darp edilmek istemez.
  Bizim tribün kültürümüzü de gözden geçirmemiz gerek.

  11
 7. Işte bakın…. yazıyla bile yanlış… yazıyla yedi yüz kırk dört olmalıydı .Bizim yazar 749 yazmış.
  Her şeyimiz yarım dangalak…
  Futbolcularımıza da geçerli ,maç esnasında uykuya dalmış, koşmaktan bezmiş sözde bunlar genç.
  Son maçta yedimiz ikinci gol .
  Takım komple öne çıkmış, gol vuruşu yapamamış.
  Hızlıca geri dönüncene, Bizim 14 numara sahte koşu yapıyor. Altınordulu kaçıyor, takım arkadaşı gol pası veriyor bomboş kaleye ikinci golü atıyor. Sonra bizim 14 numara, sanırım Ertuğrul. Boyu postu devrilsin , utanmaz” utanmadan “kendisini yere atıyor, sırt üstü. Bunun gibi tembel futbolcular Bursaspor’da görmek istemiyorum!

  7
  10
  1. @Emirsultanlı yorumuna yanıt olarak

   ertuğrul değil o 94 numarasıyla yusuf sertkaya sözde genç koşmayı bırakıyor gol yiyoruz dedıgın gıbı kendısını yere atıyor bide..

   3
   3
   1. @bursasporlu... yorumuna yanıt olarak

    Altınordulu futbolcuyu bas baya seyrediyor, koşuyor gibi rol oynuyor bide !
    Madem ki koşamıyorsun , zor geliyor.
    Hocam nolursun beni alma ilk 11 desene.
    Ünver desen öne gitmiş , defans bomboş kalmış, SONRA geriyede dönemiyor.
    Bunlar nasıl futbolcu.
    Ünver bali sen yapma be .

    2
    3
 8. Delegasyona kalite ve seviye gelmesi açısından…
  Aidatların enez 5000 TL.hatta 10.000 TL.olmasinda fayda var..
  Bağırarak konuşarak kulüp yönetilmez…
  Vererek katkı koyarak yönetilir…
  Aidatları bile ödemeyen en çok konuşan oluyor…
  Taraftar ve dernekleri de yönetimlere olan baskılarını uzerlerinden çekmeli ve taraftarlığı ni iyi niyetle icra etmelidir….

 9. Sahi ne oldu bu iş adamlarına iş bilen yöneticilere Recep günay gibi bir felakete dur demediler insanlar uzaklaştı. Yazık sizin yazarlığınıza önce bu soruya bir cevap verin

  4
  3
  1. @rasimc82 yorumuna yanıt olarak

   Ne oldu biliyormusunuz o Atatürk stadyum u nu yıkanlar çok bilenler varya biz 25 bin mutlu bursasporlular karaborsa bilet alıp maça giderdik şimdi 45 binlik stad kimse yok takım nerde 3 lig yolcu ne seyirci bıraktılar nede taraftar bu şehiti yöneten bugünkü iktidar kına yakın bursasporu yok ettiniz kına yakın millet bahçesi yapın

 10. Tüm TEKSAS Grubu Toplu Halde Cehennemden Kombine Bilet Almışlar O sebepten BURSASPOR un Kombine biletlerine Alacak Sadece 25 veya 30 kişi Kalmış TEKSAS Grubu BURSASPOR u Cehennemde Bekliyor Desteklemek için

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu