Rotasyonla Kazanırız!..

Olay Spor yazarları, Gaziantep sınavınıMaçMasası’nda büyüteçaltına aldı

 SERKAN YETİŞMİŞOĞLU: Gazeteci gördüğümaçıeleştirir. Biz  bunun üstüne maçöncesi Final programında veya MaçMasası’nda öngörülerimizi de dillendiriyoruz. TıpkıValencia maçıöncesi,“Valencia maçına Sercan ve Batalla’lıkadro ile çıkılmasıgerektiği görüşündeyim”dediğimiz gibi… Yani, öncedenalternatiflerimizi ortaya koyuyoruz. Bugün de lider Bursaspor’un Gaziantep’i geçen sezon olduğu gibi tek farklıda olsa yeneceğini tahmin ediyorum. Tabii ki Antep galibiyet hasretini dindirmek ve yenilgisiz lidere ilk hüsranıtattırmak için savaşacak. Ancak, Batalla, Sercan ve Keçeli’den oluşacak en az üçlürotasyonun ve Valencia yenilginin kulağa taktığıküpelerinevsahibi ekibi devirmede önemli rol oynayacağınıdüşünüyorum. Bursaspor fıstık gibi bir sonuçla döner.

*

NASIL BİR ROTASYON?

ERKAN ÖNCEL:Bugün gördüğüm fotoğraf şudur; Solda Vederson bir Mustafa Keçeli değil, tıpkıNunez’in bir Sercan olamayacağıgibi. Turgay’ın da hakkınıyememek gerek. Orta alanın yeni ismi İnsua belli ki iyi oyuncu ama henüz takımın bir parçasıolamamış. Bir de Ertuğrul Hoc’ya sormak isterim; Ozan İpek’in haftalardan beri süre gelen kötüoyununa neden bu kadar taviz veriyoruz? Oysa otasyon sadece belli oyuncular üzerinde olmamalı. Yoksa bu durum takım içinde sıkıntıyaratır.

Gaziantep maçının çok zor geçeceği kesin. Çünküiyi bir transfer dönemi geçirdiler ve çok iyi oyunculara sahipler. En son İstanbul’da Galatasaray’ısalladılar ama yıkamadılar. Ancak dersini iyi çalışmışbir Bursaspor’un orada kazanmaya yakın olduğunu düşünüyorum. Ertuğrul Hoca’nın tercihleri de maçın sonucuna doğrudan etki yapar. Bu maçın berabere biteceğini tahmin ediyorum.

*

3 PUAN ALIR GELİR

ADEM VURAL: ‘Dokanma, Yirim, Yicem zati.’ Böyle konuşuyoruz… Doğrusu ne? Dokunma yerim, yiyeceğim zaten.

Zaten her ne kadar konuşma dilinde yiyeceğim, yicem diye söylense de doğrusu yazıdilinde yiyeceğimdir.

Bunu niye böyle söyledim. Valencia maçısonrasıErtuğrul Sağlam’ın “Takımda tek başına oyunun skorunu değiştirecek yok. 5 kişiyi çalımlayıp tüm rakiplerini geçip gol atan futbolcu gösterebilir misiniz?” “Maçıgördükten sonra 5 yaşında çocuk da şunun yerine bunu oynatsaydınız dediği zaman hak veriyorsunuz.”“Onun yerine bunu oynatsaydık demek kolay.”-“Biz yardımlaşıp takımıoyunu oynayarak bir yere varabiliriz”dediği için… Bu söylemlerin “dokanma yirim, yiyeceğim, zati”den Hiçbir farkıyok. 4’te 4 yapmışbir takım. İnat uğruna“Takım oyunu, yardımlaşma”anlayışının arkasına sığınarak sahaya hak eden 11’i sürmezse bu takım Gaziantep’te de sıkıntıyaşar. Şampiyon olmuş, buraya kadar gelmiş, hedefi vurabilecek anlayışortaya koymuş. Kiminle? Ertuğrul Sağlam ve ekibiyle!… Öyleyse;bu statikoculuk niye? Herkesin gördüğünü Sağlam ve ekibi de görüp yerine getirirse, bu takım Antep’ten 3 puanı alır gelir.

*

ANTEP EZMESİGÜZELDİR!

ERDAL AKÇAY: Tarihimizde ilk kez oynadığımız ve büyük gurur yaşadığımız Şampiyonlar Ligi’ne Bursaspor her ne kadar Valencia yenilgisiyle başlamışolsa da yeşil beyazlıtakımla bu kent ne kadar övünse azdır. Türk futbol tarihinde Şampiyonlar Ligi seremonisinin İstanbul’un dışında yapıldığıilk ve tek kenti olmanın hazzınıyaşıyoruz. Devler Ligi bir yana biz şimdi kendi ligimize bakalım, nasıl olsa önümüzde 5 maçdaha var. Bursaspor yarın, sezona şampiyonluk parolasıyla başlayan ancak, henüz galibiyetle tanışamayan, kazanamasa da zor yenilen (3 beraberlik, 1 yenilgi, o da Galatasaray’a penaltıyla) Gaziantep’te zorlu bir sınavdan geçecek. Her şeye rağmen Timsah 3 puana yakın olan taraf. 2 Ocak 2009’da göreve başladığıgünden buyana Ertuğrul Sağlam ve talebelerinin üst üste iki maçkaybetmemesi zorlu karşılaşma öncesi en önemli referans benim için. Salıgecesinden önemli dersler çıkaran Ertuğrul Hoca ve futbolcular, tek golle de olsa Gaziantep’i yenip Bursa’ya 3 puanla dönerek zirvedeki yerlerini iyice sağlamlaştıracaktır.

*

FORMSUZLAR DİNLENDİRİLMELİ

TARIK ÇAPÇI: Gaziantepspor deplasmanları her kulüp için zordur. Doğu ekibi bu yıl iyi bir kadro oluşturdu ve kendisine Avrupa hedefi koydu. Ligin ilk haftaları itibariyle şu an istedikleri düzeyde değiller. Gol atmada sıkıntılılar ama defansları güven veriyor. Kırmızı siyahlıların bir başka dikkat çekici özelliği oyun disiplininden kopmamaları. Bu hafta Bursaspor maçını kazanmak isteyeceklerdir, bu hedeflerini yakalamaları için gereken oyun anlayışı ise Bursaspor’un işine yarar. Bursaspor’un morale ihtiyacıvar bu karşılaşma çok iyi bir fırsat. Timsah kadro kalitesi ile ligdeki pek çok takımdan olduğu gibi Güneydoğu ekibinden de üstün. Yeşil beyazlıoyuncular gerekli motivasyona ulaşır ve asıl kimlikleriyle sahaya çıkarlarsa 3 puanıalmalarızor olmaz. Ertuğrul Sağlam’ın formsuz oyuncularıyanına oturtmasının zamanıgeldi. İsveçli Gustav Svensson’un bu maçta görev almasıda benim için sürpriz olmaz. Açıkçasıbu hafta oldukça farklıbir 11 bekliyorum.

*

ŞAMPİYONUN YÜREĞİ!

ADNAN BAŞTOPÇU: Valencia maçından sonra şöyle bir laf edildi: ‘Gençlerbirliği maçından bu yana Bursaspor sahasında ilk kez yenildi.’Bu ne demek? Sinemaya, tiyatroya gidersin, eğleneceğin, keyif alacağın garanti değildir. Oyunu, filmi beğenmeyebilirsin. Bu nasıl bir istikrardır ki, Bursaspor’dan kombine alan, bilet alan herkes uzun, upuzun bir süredir stattan, verdiği paranın karşılığını almış, keyifli bir şekilde dönüyor evine. Bursa olarak Bursaspor taraftarı olarak, bize sunulmuş bu nimetin değerini iyi bildiğimizi düşünüyorum. Maça gelince, çatır çatır geçeceği aşikar. Tolunay’ın çalıştırdığıtakımlar sert oynar, tekme atmaktan çekinmezler. Skordan ziyade Antep’in maçı11 kişi tamamlayamayacağınıöngörüyorum. Kısır bir maçolacağıbeklentisinin aksine, bol gol bekliyorum. Sadece Gaziantep değil, bir şampiyonun yüreğini küçümseyen herkes kaybedecek bu maçı. Bursaspor farklıkazanacak…

*

ZOR DOSTUM ZOR

OKAN ARAS: Güney’de futbol oynamak, hakikaten zor. Üstelik, Gaziantep tam da form tutmuşken…

Bakmayın siz öyle lig sıralamasına; daha çook değişir bu gidiş. Ve emin olun, bu yıl Gaziantep, göreceksiniz ilk 5 takım arasında olmak için, çok yan yakacak. Galatasaray karşısında alınan yenilgi hüzün vericiydi aslında. İnanılmaz ataklarında, ne yazık ki son vuruşlarda etkili ol(a)madılar. Ama, takımın nüvesi sağlam, sakın ola, hafife almayın… Gelelim, Bursaspor cephesine. Şampiyonlar Ligi ölçüdeğil tabii ki. Ölçüdeğil de, Ertuğrul Sağlam’ın söylemlerini, biraz edilgen buldum. Sözlerinin arkasında, sanki, havlu atmışgibi his buldum. Haksız da değil…Profesyonel futbolda yenilgiler çabuk unutulur; unutulmalı. Umalım ki, yeşil beyazlıekip de aynıdüşünsün.  İnsua ve Nunez’in olmadığıbir kadro ile Gaziantep’te şansımız daha fazla, bundan eminim. Lig başında en önemli maçlardan biri bu. Ve, hislerim o ki, bu maçiçin tehlike var.  Öncelik Gaziantep’te…Beraberlik ikinci tahminim. Deplasman galibiyeti son tercihim. Ve yazarınız sever sürprizleri. ‘Bursa yener’diye yazar. Ne de olsa, serde duygusallık var.

*

TİMSAH İŞİNİBİLİR

MUHTEREM ÇAKIR:Eylül ayında oynayacağı zorlu 5 maçın 3.’sünde Bursaspor’u zorlu Gaziantep deplasmanı bekliyor. İlk zorlu sınavında Eskişehirspor’u yenerek yenilgisiz ligin zirvesine kurulan Timsah, ardından Valencia’ya farklı yenilerek yol kazası yaptı. Timsah’ın Antep deplasmanında alacağı netice ligin zirvesini yakından ilgilendiriyor. Başarılı teknik adam Ertuğrul Sağlam ligi daha çok önemsediklerini ifade ederken, Gaziantepspor’u yenerek 3 puanı elde etmek için sahada gerekeni yapacaklarını söyleyerek taraftarların yüreğine su serpti. Fakat Antep’in de şiddetle puana ihtiyacı olduğu unutulmamalı. Tolunay Kafkas’ın futbolcularını farklı bir şekilde motive edeceğini düşünüyorum. Buna karşılık 3 puanı düşünen Sağlam’ın da sahaya süreceği ilk onbir önemli. Ertuğrul Hoca’nın Antep maçına Sercan’la başlayacağını tahmin ediyorum. 4 maçın 3’ünde berabere kalan bir takımın kilidini açacak bir oyun sistemini gerçekleştirecek Timsah’ın 3 puana daha yakın olduğunu söyleyebilirim. Bu maçta az da olsa beraberlik çıkabilir.

KAZANMAK GEREKİYOR

CEMAL EKENTOK: Bursaspor’un, Şampiyonlar Ligi’nde Valencia karşısında aldığı yenigiyle moraller alt üst oldu. Ancak bu moralsizliğin sona ereceğini ve  yeşil beyazlıların yeniden lige dört elle sarılacağına inanıyorum. İspanyol takımı karşısında yapamadığımız presi, rakibin oyununu bozmayı başarırsak, zorlu Gaziantep deplasmanı geçtiğimiz sezon olduğu gibi kolay olur ve bu sezonun üçüncü deplasmanında üçüncü galibiyetimizi alırız. Ertuğrul Sağlam ve kurmaylarının çarşamba gününden itibaren futbolcuların üzerindeki olumsuz havayı dağıttıklarını düşünüyorum. Ligde Bursaspor gibi oynadığımızda bizi yenecek takımın olmadığını düşünüyorum. Gaziantep’in gerçekten iyi bir kadrosu var. Ancak onlar yeni teknik direktörleriyle bir uyum sorunu yaşıyor. Bursaspor’un bundan yararlanıp evine galibiyetle döneceğine inanıyorum.

*

ÇOK ZOR MAÇOLACAK

ALİAYDOĞDU: Şampiyon Bursaspor 4 maçını kazanıp şu an ligde liderlik koltuğunda oturuyor. Gaziantep ise sezona iddialı girdi ancak, istediği sonuçları alamadı. 3 beraberlik 1 yenilgiyle alt sıralarda sıkıntılı günler geçiriyor. Hafta içinde Teknik Direktör Tolunay Kafkas’ın açıklamalarından da anlaşılıyor ki, Bursaspor maçına daha bir özenle çıkacaklar. Kırmızı siyahlılar, bu sezon hem Bursaspor’u yenen ilk takım olmak, hem de ligde ilk galibiyetini alabilmek için çalışacak. Cesar De Souza, İvan ‘e Souza ve Sosa gibi etkili yabancıları var. Zorlu bir mücadele olacağı gün gibi aşikar… Gerçi, kazanmaya mecbur Gaziantepspor’un saldırmasıBursaspor’un kazanmasınıkolaylaştırabilir. Hızlıoyuncular genişalanlar bulabilir. Fakat, yeşil beyazlılar da her ne kadar“unuttuk”dense de hafta içinde Şampiyonlar Ligi’nde Valencia’dan aldıklarıfarklıyenilginin etkisinde kalabilir. Bir de Sercan’ın bu maçta yedek başlamasının en yüksek perdeden tartışılmasıda bu zorlu maçöncesi bir başka olumsuzluk. Hakikaten Bursaspor açısından aşılmasıgereken önemli bir engel. Bu nedenle Gaziantep-Bursaspor maçınıberaberliğin ağır bastığıbir karşılaşma olarak görüyorum.

*

BERABERLİK İYİSONUÇ

ERKAN SAĞLIK: Bir kere bu takımdaki her oyuncu Şampiyonlar Ligi ile Süper Lig’deki maçların önemini ayıracak kapasitede. Normalde Valencia karşısında alınan farklı mağlubiyet bu takımın Gaziantepspor deplasmanındaki oyun anlayışına, etki etmezdi. Ta ki, Ertuğrul Sağlam’ın önceki günküaçıklamalarına kadar. İnşallah bu açıklamalar takım üzerinde olumsuz etki yaratmaz. Ligde 4’te 4 yapan Bursaspor’un bugüne kadarki en zor rakibi Gaziantepspor. Çok iyi bir kadroya sahip olan Gaziantepspor, istediği sonuçlarıbir türlüalamadı. Tolunay Kafkas’ın çalıştırdığıtakımlar disiplinli oynar. Çatır çatır da mücadele eder. ArjantinliSosa yavaşyavaşform tutuyor. Orta sahada Serdar Kurtuluşve Zuritaetkili. Bursaspor’da ise biraz da olsa moraller bozuk. Muhtemelen bu maçta Sağlam; İnsua’nın yerine Batalla’ya, Nunez’in yerine de Turgay’a şans verecektir. Gaziantep deplasmanında beraberlik iyi sonuç.

 

MAÇ KAÇ KAÇ BİTER?

OLAY SPOR YAZARLARI       GA-BS      GOLLER

Serkan Yetişmişoğlu    1-2    Ömer, Sercan

Erkan Öncel                 2-2    Sercan, Turgay

Adem Vural                 0-1    Sercan

Erdal Akçay                  0-1    Ozan İpek

Tarık Çapçı                  1-2    Batalla, Sercan

Adnan Baştopçu          2-5    Hüseyin (2), Vederson, Stepanov, Sercan

Recai Özdemir             0-2    Sercan (2)                             

Muhterem Çakır          0-1    Volkan

Cemal Ekentok            0-2    Sercan, İvankov (p)

Okan Aras                    1-2    Sercan, Batalla

Ali Aydoğdu                 1-1    Ömer

Erkan Sağlık                1-1    Stepanov

Cevdet Altınel              1-1    Sercan

Recai Uysal                  1-2    Ömer, Nunez

Serhat Işıldak               0-1    İnsua

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu