Rizespor şike demişti, tokadı yedi!

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı, Süper Toto Süper Ligin 2016-2017 yılı Turgay Şeren Sezonunda Trabzonspor- Bursaspor maçının ardından suç duyurusunda bulunan ÇAYKUR Rizespor Kulübü’nün şike iddiaları tek tek çürüdü.

Günebakış, 6 sayfadan oluşan savcılığın verdiği takipsizlik kararını ele geçirdi.  Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kovuşturmaya yer olmadığına dair verdiği kararda, mağdurlar olarak ÇAYKUR Rizespor ve TFF’nin adı yer aldı. Dosyanın şikâyetçi kısmında ÇAYKUR Rizespor Kulübü’nün adı yer alırken, şüpheli olarak dosyada ise Ali Ay, Cenk Melih Yazıcı, Emre Aksoy, Gökhan Saral, Kazım Ersun Yanal, Metin Korkmaz, Mithat Halis, Özkan Doğan, Sezer Bravo, Şamil Çinaz, Uğur Demirok, Bursaspor ve Trabzonspor olarak yer aldı. 11 kişi ve iki kulüp hakkında ‘Şike anlaşması doğrultusunda müsabakanın sonuçlanmasına katkıda bulunmak’ iddiaları araştırıldı.

RİZESPOR KULÜBÜ İDDİALARINI SIRALADI

Rize Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuran ÇAYKUR Rizespor suç duyurusunda bulundu. İddiaları inceleyen Rize Cumhuriyet Başsavcılığı iddiaları inceledi. Olayın Trabzon’da yaşanması üzerine Rize Cumhuriyet Başsavcılığı yetkisizlik kararı vererek dosyayı Trabzon’a gönderdi. Rizespor kulüp vekilinin savcılığa gönderdiği dilekçede, teknik direktörü olmadan maça çıkan takımın geri düşmesine rağmen sahadan galip ayrıldığı, Trabzonspor’un skoru korumak adına hiçbir şey yapmadığı, bir kısım oyuncuların tavırlarının kamuoyunun dikkatini çektiği, Uğur Demirok’un elleriyle ağzını kapatarak rakip takım oyuncuyla konuştuğu ve mücadele etmediği, menajerlerin aracılık yaptığı ve ulusal basında bazı yazarların maçta şike olabileceği yönünde açıklamalarda bulunduğunu ileri sürdü.

SAVCILIĞA İHBARDA BULUNANLAR ÇIKTI

Rizespor Kulübü’nün suç duyurusunun yanı sıra Mustafa Bostan, Serdar Serdar, Fatih Arslan ve Yasin İpek tarafından ihbar yapıldığı kararda yer aldı. İhbarların yönetici futbolcu ve teknik adama yönelik olduğu ve Rizespor’un yaptığı suç duyurusu ile benzer nitelik taşıdığı ortaya çıktı. Bunun üzerine dosya kapsamında adı geçen futbolcu menajer, antrenör ve kulüp yöneticilerin tek tek ifadesi alındı.

İFADELERİNDE SUÇLAMALARI REDDETTİLER

Rizespor’un kendi başarısızlığı Trabzon’a ve Trabzonspor’a mal etmeye çalıştığını belirten Uğur Demirok, “Böyle onur kırıcı bur suçlamayı kabul etmiyorum. Zaman zaman konuştuklarımızın anlaşılmaması için ağzımızı kapatıyoruz. Şimal Cinaz’ı da sahalardan tanırım. Dostluğum yoktur. Özkan Doğan ve Metin Korkmaz ile herhangi bir ilişkim yoktur” dedi. Şamil Cinaz ile menajerlerle futbolculuk yaşantısında hiçbir bağının bulunmadığını, saha içerisinde konuşurken bazen ağızlarını kapattıklarını ve bunu da belirlemek için birçok maça bakılmasını istediğini söyledi. Diğer şüpheliler ve kulüp yöneticileri iddiaları reddetti.

SAVCILIĞA TEMSİLCİ RAPORLARI GÖNDERİLDİ

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye Futbol Federasyonu’ndan (TFF) gözlemci ve hakem raporlarını istedi. TFF ise Rizespor’un kendilerine yönelik bir başvurusunun bulunmadığını belirterek, temsilci ve hakem raporlarında herhangi bir aykırılığın yer almadığını belirtti. Bu arada şüphelilerin HTS ve iletişim tespit kayıtlarının incelenmesi gerektiği yönünde oluşan talebi, sulh ceza hakimliği tarafından tüm şüphelilerin spor camiası üyesi olduğu ve birbiriyle arkadaş olabilecekleri gerekçesiyle özel hayatın gizliliğini ihlal suçunun işleneceği gerekçesiyle reddetti.

KAZANÇ VEYA MENFAAT TESPİTİ YAPILAMADI

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı, kovuşturmaya gerek olmadığı yönünde verdiği kararda, maç sonucunda kazanç ve menfaat tespiti yapılamadığını belirtildi. Kararda, atılı suçun kanuni unsurları ile ilgili yalnızca müştekinin soyut iddialarının dosya kapsamında yer aldığı, bu iddiaların soruşturmanın başlatılması için gerekli olan basit şüpheden öteye gidemediği, kamu davasının açılabilmesi için şüpheyi oluşturacak herhangi bir delilin bulunmadığına hükmeden savcılık,  kollukça düzenlenen 3 Ocak 2018 tarihli araştırma tutanağında şüpheli Uğur Demirok‘un “Trabzon kümeye ha, adama böyle k….. Trabzon kümeye diye bağırıyorlardı” şeklindeki sözlerinin 22 Ekim 2016 tarihinde oynanan Galatasaray-Trabzonspor maçının bitiminde söylendiği,  şüpheliler Uğur Demirok ile Şamil Cinaz arasında maç esnasında elleri ile ağızlarını kapatarak yapmış oldukları konuşmanın şike anlaşması şeklinde bir konuşma olduğuna dair herhangi bir ize rastlanılmadığına yer verdi. Savcılık, iki futbolcunun menajerlerinin yönlendirmeleriyle bir şike anlaşması yaptıklarına ilişkin delil bulunmadığı gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığını belirtti.

Yoluyla
Enis YILDIRIM
Kaynak
Günebakış

27 Yorum Onay bekleyen yorum yok

   1. @Arnavut yorumuna yanıt olarak

    Siyaset Bursaspor’u malzeme yapınca iki oy almak için şampiyonluğa laf atılınca hiç o koca ağzın konuşmadı Arnavut ama sizin gibilere herşey mustehak soğanıni patatesini ye sus

    6
    1
  1. @Mustafa D. yorumuna yanıt olarak

   Evet şampiyonlukta da ligde kalmamızda da trabzon un büyük emeği var. O günkü maçların yorumlarına bakın herkes aynısını söyler. Bunu inkar eden nankördür. O gün de aynısını söyledik. Futbolu bilen herkes Trabzonun gerek taraftar gerek futbolcu olsun maçı istemediğini anlar. Hea bu şike midir hayır. Bunu söylemek şike midir hayır. Aksini hiçbir mahkeme de ispat edemez. Ama bunun böyle olduğunu en azından biz ve futbol cahili olmayanlar bilir. Benim Trabzona vefa borcum var bu böyle biline

   32
   89
   1. @egori yorumuna yanıt olarak

    Sana katılıyorum.trabzon isteseydi fb maçına yedeklerle ve gençlerle çıkar maçı verirdi kümede kaldığımız sene bizi yenmeyenmi kaldı trabzon isteseydi bizi yenerdi adamlar hiç üstümüze gelmedi trabzon bize zeytin dalı değil zeytin ağacı uzatıyor ama anlayan kim?kim ne derse desin benim için ankaragücü ne ise trabzon da odur..

    10
    4
   2. @egori yorumuna yanıt olarak

    Trabzon’a vefa borcu kısmına bende aynen katılıyorum. Negatif pozitif hiç bir iddia Trabzon’la aramızdaki kara gün dostluğunu bozmamalıdır. Zaten Trabzon konunun dışındadır. İddiayı eden Rizespor’dur. Trabzon delikanlı takımdır.

    11
    1
   3. @egori yorumuna yanıt olarak

    En net, en doğru, en saygıdeğer, en şeffaf, mükemmelötesi bir yorum kardeşim… Benimde Trabzonspor, a vefa borcum var, ne yani biz Trabzonspor şike yaptımı diyoruz, hayır… Adamlar Rahmetli İbrahim Yazıcı Başkanı severlerdi ve Anadolunun iki büyük kulübü olan TS, BS, nin maddiyat gözetmeksizin birbirine faydaları olması çok normal… Trabzonspor şampiyonluğa giderken bizle maçı olsa ve biz iddiasız durumda olsak, ben Doğuştan 44 senelik BURSASPOR, lu olarak hiç düşünmeden o maçlık Trabzonspor, lu olurum.

    14
    1
   4. @egori yorumuna yanıt olarak

    Aynen kardeşim katılıyorum. Bi baksınlar bakalım o sezon üçüzlerden kaç puan almışız. Trabzonla Ankaragücü ile maçlarımız nasıl bitmiş. Biz son maçta bi gol yesek trabzonun fenevle beraberligi bi işe yarıyormuydu. Hee şu var trabzonun yerine x bi takım olsaydı bu kadar asilirmıydi orası mumma trabzonspora dik duruşundan dolayı minnatarız eyvaAllah

    23
    6
    1. @kayapalı yorumuna yanıt olarak

     Yanılıyorsun ..ben o maçı naklen izledim…
     Hamsiler Fener’e karşı elinden geleni yaptılar , şike çiler gol atsın diye ..
     Top bir türlü girmedi.. .
     Üstelik atıkları golde orta diye gitti ağlara takıldı…
     Allah büyüktür, bizim gülmemizi istedi…

     3
     9
   5. @egori yorumuna yanıt olarak

    o zaman alinurla beraber trabzona yerleş… git şampiyonlukta yendiğimiz fb ve bjk ye de vefa borcunu öde… düşmediğimiz sezon 4 puan aldığımız fb ye vefa borcunu öde… şike sezonunda fb ile beraber şike yapan ve kupam da kupam diye zırlayan trabzona vefa borcunu öde… trabzonun emeği varmış; peh… “ula ula niyazi” lerden kardeş trabzona evrilen bu şehirle bu tribünün de belası böyle çıkıyor sanırım; herkes olmuş sapkın…

    31
    15
   6. @egori yorumuna yanıt olarak

    Birader şampiyon olduğumuz sene tek maçtan ibaret değil. Sen cincondan puan aldın, fener beşiktaştan içerde dışarda yendin çatır çatır oynadın ama gel gör son maçla mı şampiyon oldun? Komiksinşz içimizdeki irlandalılar. Alinurla anlaşın tekrar dava açın o zaman karar yanlış diye. Hainsiniz işte sizin gibiler bu takımdan uzaklaşmadıkça biz düzlüğe çıkmayız. Gerçek sonuçlarla alinur başkan olursa sonrasını düşünelim tek giden otoparkla kalır inş…

    35
    5
 1. Alinur aktas neye seviniyor
  Daha sonuclar belli degilken neye kutlama yapiyor
  Ayni sekilde isnbl imamoglu ankra yavas bursa bozbey antalya böcek izmir soyer kimse ka dirmasin
  Bos kutlama yapmasin akp baskanlari ? sonuclari bekleyin bos kutlama yapmayin

  27
  22
 2. BEN BIR AK PARTİLİ DEMOKRASIYE INANAN BIR BURSALI VE BURSASPORLU OLARAK SAYIN MUSTAFA BOZBEYE GECMIS OLSUN DIYOR VE SAMİMİ BİR ŞEKİLDE ONUN ADINA ÜZÜLDÜĞÜMÜ BELIRTMEK İSTİYORUM VE GECE SONUÇLAR BELLI OLDUKTAN SONRA YAPTIGI KONUŞMADAN DOLAYI TEBRİK EDIYORUM SAĞ DUYULU DAVRANISINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM VE DIYORUM KI GEL BURSASPORA BAŞKAN OL BENCE TÜM BURSASPORLULAR PARTİ GÖZETMEKSİZİN MUSTAFA BOZBEYE BASKAN ADAYI OLMASI ICIN CAGRIDA BULUNMALIDIR.

  21
  34
  1. @Omer yorumuna yanıt olarak

   Ömer kardeş Bursa Bozbey’e inanmadı ve güvenmedi.
   Yorumunu eksileyenlerden de anlaşıldığı üzere taraftar da Bozbey’e inanmıyor ve güvenmiyor.

   Bozbey projesi olmayan bir figürandı…

   4
   8
 3. Komik. Neymiş maçta ellerini kapatmışlar da şike anlaşması yapmışlar. 😀 3 yaşındaki çocuk bile söylemez bu sözleri. Yazık kim söylediyse.

  11
 4. burada ne yalanlama var ne tokat. kişiler arası konuşmaların gizlilik nedeniyle araştırılamayacağı ve şüphelilerden birinin iddiaları yalanlaması dışında bir şey yok.

  bu iddia hâlihazırda saçma sapan bir iddia, doğru düzgün bir dayanakları olmadığı için de dosya çabuk kapandı. mesele bu.

 5. Çok moralim bozuk çoooook..ah bursam ah.. seni çag atlatacak adami değil de gittin inegöllü bjkliyi seçtin.. bu şehir her haliyle sinifta kaliyor ama yine ayni adamlari başimiza koyuyor..ben bursayi gerçekten taniyamiyorum.artik

  7
  1
  1. @Mert yorumuna yanıt olarak

   Bursa Uluşehirdir,
   Osmanlı’nın başşehridir,
   İlim, irfan ocağıdır,
   Manevi değerlerine bağlıdır.
   Bu sebeple milli ve manevi değerlere düşman siyasilere prim vermemektedir.
   Sorarım Erdoğan düşmanlığı nedendir?
   Ne yaptı ki teröristlerle, HDP+PKK ile aynı yatağa girecek kadar düşman oldunuz?
   Batının hedefi buydu. “Türkleri İslam’dan uzaklaştırın kendiliğinden yıkılacaklar…”

   2
   3
 6. Demokratik düzen içinde yargılanmak normal geliyor ancak gel gelelim bu Mansur Çalar denen terörist fubolcu elinde jiletle görüntüleri varken oyuncuları yaralarken taraftarları provoke ederken bu adamın neden ömür boyu men cezasını 20 maça indirdiler,bu kararı yargılacak olanda yine mahkemeler değilmidir o zaman hangi mahkeme neye göre doğru karar veriyor

  3
  1

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu