Rakibimiz Zalgiris Vilnius!..

UEFA’da, Fenerbahçe’nin men edilmesiyle ilgili hakkını arayan iki kulüp var. Bursaspor ve Litvanya ekibi Zalgiris Vilnius. Uzman hukukçular, yeşil beyazlı kulübü daha şanslı görüyor.

Uluslar arası Spor Tahkim Mahkemesi’nin (CAS) Fenerbahçe’ye verilen 2 yıllık Avrupa’dan men cezasını onamasının ardından tüm gözler UEFA’nın bugün vereceği karara çevrildi… Avrupa Kupaları’nda 3. ön eleme kuralarının çekiminden bir gün önce CAS, UEFA’nın Fenerbahçe ve Beşiktaş için verdiği ve Tahkim Kurulu’nun da onadığı cezalarla ilgili yürütmeyi durdurma kararı almış, başta Bursaspor olmak üzere Kasımpaşa ve Kayserispor kulüpleri bu karardan etkilenmişti.

BU SÜRECE NASIL GELİNDİ? Şampiyonlar Ligi’ne katılmayı bekleyen Bursaspor, UEFA Avrupa Ligi’ne dönerken, Kasımpaşa ve Kayserispor ise Avrupa hayallerini ertelemişti. Fenerbahçe, Beşiktaş ve Bursaspor, Avrupa maçlarını oynamaya başlamış Timsah, daha ilk turda kupaya veda etmişti. Fenerbahçe, Salzburg’u eledi ancak play-off’ta Arsenal’e yenilip, UEFA Avrupa Ligi gruplarına indi. Beşiktaş’ın, Avrupa’daki durumu ise bugünkü Tromsö maçı ve CAS’ın vereceği karardan sonra belli olacak.

RAKİBİMİZ ZALGİRİS Bursaspor, CAS’ın yürütmeyi durdurma kararının ardından itiraz etmiş, “Çıkan sonuçlardan etkilenecek” cevabı gelmişti. Yeşil beyazlı kulüp, CAS’tan gelen bu “ret” yazının ardından 16 Ağustos’ta bu kez UEFA’ya başvurup, hakkını aramıştı. Tabii, Bursaspor dışında Salzburg kulübü de itirazda bulunmuş ancak Avusturya ekibinin başvurusu kabul edilmemişti. Son olarak da, Salzburg’un, UEFA Avrupa Ligi play-off’un da karşılaştığı Litvanya ekibi Zalgiris Vilnius, UEFA’ya gitti.

UZMANLAR BURSASPOR DİYOR UEFA’da şu an, Bursaspor ve Zalgiris’in itiraz dosyaları bulunuyor. Akıllardaki tek soru ise, UEFA, Fenerbahçe’nin cezasının hemen uygulanması yönünde karar verirse, Avrupa Ligi gruplarına hangi takımı alacak? Konuyla ilgili uzman hukukçular, Bursaspor’un şansının yüksek olduğu görüşünde. Zalgiris’in itiraz nedeninin, yeşil beyazlı kulübün gerekçelerine göre daha zayıf olduğunu dile getiren uzmanlar, Türk futboluna karşı bir ön yargıyla yaklaşılmazsa Bursaspor’un, Avrupa’ya gitmesinin en büyük hakkı olduğunu dile getirdiler.

 

Kaynak:Olay

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu